Splendor (Marc André)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Nataniel »

Sorry za niedopatrzenie, już jest :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: Splendor

Post autor: melusina »

Błyskawiczna reakcja :shock: Dziękuję!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Splendor

Post autor: mig »

@Nataniel - plany wydawnicze na czerwiec są aktualne?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Nataniel »

AFAIK tak
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Splendor

Post autor: hadrian »

Kilka słów o Splendorze. Gra nie jest lekka szczególnie gdy gramy z wymagającym przeciwnikiem. Nie ma miejsca na potknięcie ponieważ nie ma szans by później je nadgonić (chyba że przeciwnik się potknie). Trzeba liczyć kamienie i szacować kolejny ruch oponenta. Nie po to by zarezerwować kartę, ale po to by wiedzieć jakie kamienie podbierać. Rezerwowanie karty opłaca się albo pod sam koniec albo gdy w grze na więcej osób nie ma już żetonów i wtedy to złoto jest lepsze niż 1 zwykły (chociaż i to nie zawsze bo po rezerwacji można odblokować ciąg łatwych kart i zostać w tyle). Po rozgrywkach na 2 osoby myślałem że przy trzech ostatni gracz będzie miał trudniej. Tak jest, ale tylko na starcie, dobre decyzje i układ kafli pozwalają się wybić na prowadzenie. Naprawdę dobra gra, losowość jest na rozsądnym poziomie, chce się do niej wracać.
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

Dopiero po kilku rozgrywkach zauważyłam według jakiego klucza zaprojektowane są ilustracje. :mrgreen:
Przyznaje że gra wciąga jak magnes, chce się zagrać kilka razy pod rząd, a gra się szybko i szybko rozkłada. Idealna gra "do kawy". Jak na tak proste zasady kombinowania jest całkiem sporo.
No i cieszy oko!
Czy żetony są lekko namagnesowane czy mi się wydaje?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

Jak sobie radzicie z przechowywaniem kart po zakoszulkowaniu? :roll:
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Splendor

Post autor: Hiu »

wycialem kawalek wypraski i karty w pudelku ultra-pro (malym) sie mieszcza (nie ma to jednak jak pikna wypraska w L&C gdzie zmiescilo sie wszystko w koszulkach bez tuningu :)
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Splendor

Post autor: hadrian »

Ja zapakowałem całą grę w ultra-pro dual deck box, mieści się ładnie na styk i nie ma problemu by włożyć grę do plecaka lub do torebki ;) Na życzenie mogę podesłać zdjęcia.
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Splendor

Post autor: jax »

Zagrałem wczoraj - załamka.
Gra którą na kolanie w 10 min. może wymyślić 12-latek.
Zero pomysłów, zero twistów, zero czegokolwiek.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Splendor

Post autor: KubaP »

jax pisze:Zagrałem wczoraj - załamka.
Gra którą na kolanie w 10 min. może wymyślić 12-latek.
Zero pomysłów, zero twistów, zero czegokolwiek.
Jacku, uważaj, grozi Ci chyba powoli donsimonoza - brak radości z nowych gier. Brak radości z jakikcholwiek gier. W ogóle brak radości.

Tak, Jacku, "TTA to to nie jest", ale myślę, że to gra na miarę Spiel des Jahres - ogromny potencjał gatewayowy, nieskomplikowane zasady, wciągająca rozgrywka, chęć rewanżu, krótki czas gry, dobra dla rodzin i początkujących.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Splendor

Post autor: mig »

jax pisze:Zagrałem wczoraj - załamka.
Gra którą na kolanie w 10 min. może wymyślić 12-latek.
Zero pomysłów, zero twistów, zero czegokolwiek.
Równowaga opinii się przyda, bo jak do tej pory o tej grze niczego złego nie przeczytałem i doczłapała się w ten sposób niemal na szczyt wishlisty. Zimny kubeł wody na głowę bardzo mi sie przyda ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

jax pisze:Zagrałem wczoraj - załamka.
Gra którą na kolanie w 10 min. może wymyślić 12-latek.
No i właśnie najlepsze jest to, że gra jest prosta do bólu a tak wciąga! Jak jest jakaś lepsza gra na 20-30 minut to chętnie poznam :)
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Splendor

Post autor: syfon »

W przypadku rozgrywki na 2 graczy, jak się ma Splendor do Jaipur? Podobna waga?
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Splendor

Post autor: evenstar »

Zdecydowanie polecam Splendor, Jaipur jest lżejszy i mniej ciekawy moim zdaniem.
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Splendor

Post autor: Zet »

Grałem wczoraj w dwie osoby i gra jest naprawdę miła.
Mam inne gry, które mają mi wypalić mózg, gdzie partie mogą trwać 3-4 godziny. A Splendor to świetne oderwanie od takich tytułów. Coś do zagrania w oczekiwaniu na brakujących graczy, coś co nie przemęczy przed daniem głównym. Naprawdę bardzo dobry filler.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Splendor

Post autor: jax »

KubaP pisze:Jacku, uważaj, grozi Ci chyba powoli donsimonoza - brak radości z nowych gier. Brak radości z jakikcholwiek gier. W ogóle brak radości.
E, spokojnie. Jak mi się nie spodoba Arka Zwierzaków i Magnaci (do których czuję się konkretnie zachęcony), to dopiero wtedy udam się do odpowiedniego specjalisty żeby poszukał pierwszych objawów (pierwszych objawów podkreślam, nie zaawansowanego stadium ;) ).
KubaP pisze: Tak, Jacku, "TTA to to nie jest", ale myślę, że to gra na miarę Spiel des Jahres - ogromny potencjał gatewayowy, nieskomplikowane zasady, wciągająca rozgrywka, chęć rewanżu, krótki czas gry, dobra dla rodzin i początkujących.
_Kolejny_ raz muszę sprostować że lubię jednak (i odróżniam od TtA :P ) lekkie gry (For sale, Sobek, Tschak, 6Nimmt!, Gloria Pictoria etc etc), ale niech będą na poziomie na litość boską. Splendor naprawdę nie ma kompletnie NIC ciekawego. Zero. Null. I dopiszę specjalnie dla Ciebie: IMO ;)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Nataniel »

Nie wydaje mi się, aby porównanie Splendor do For Sale czy 6 Nimmt miało sens. To jednak gra o trochę wyższym poziomie decyzji - bardziej na poziomie Carcassonne czy Wsiąść do Pociągu, może nawet Osadników. A zdecydowanie prostsza, jeżeli chodzi o zasady.

Dla mnie jednak Splendor jest odkryciem w graniu z dziećmi - mój 4-latek uwielbia w nią grać i z małym handicapem (1 zbudowana karta poziomu I) radzi sobie już bardzo dobrze. Planuje, kombinuje, zbiera na jakąś kartę. Ćwiczy liczenie, dodawanie i odejmowanie do 7 - ja jestem absolutnie zachwycony. Co najważniejsze, zupełnie nie muszę odpuszczać, podkładać się - mogę zupełnie twardo rywalizować o swoje i wygrać albo przegrać i mieć z tego radochę.

Można powiedzieć, że moje dzieci są pewnie spaczone, ale grałem w zeszły weekend z 4-latką i jej rodzicami i też bardzo jej się spodobało. Jasne, że w pierwszej grze nie stosowała żadnej strategii, tylko zbierała sobie kolorki, ale z kolejnymi grami widać było, że się uczy i rozkręca.

Do tego grę uwielbia teściowa :-)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: sillue »

byłem, zagrałem, nie narzekam...
chyba po raz kolejny hype działa na niekorzyść...
30-minutowy wypełniacz, który mam wrażenie w 4 osoby będzie lekki i ciut chaotyczny, ale strategicznie zyska na 3 i 2 głowy... do sprawdzenia...
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Splendor

Post autor: jax »

Czyli gra jest niezła/świetna dla dzieci (uczy liczenia do 7) i dla teściowych. Nic dodać, nic ująć.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

jax pisze:Czyli gra jest niezła/świetna dla dzieci (uczy liczenia do 7) i dla teściowych. Nic dodać, nic ująć.
Albo dla geeka, który ma tylko 15 minut i mu się nic innego nie chce rozkładać, bo wbrew pozorom w grze jest trochę kombinowania.
Ale wiadomo, że o gustach się nie dyskutuje. Jednemu się gra spodoba, drugiemu nie i tyle. W swojej kategorii jest naprawdę dobra;).
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Splendor

Post autor: Kosma »

Jak mam 15 minut to wybieram RftG.

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Splendor

Post autor: adikom5777 »

jax pisze:Czyli gra jest niezła/świetna dla dzieci (uczy liczenia do 7) i dla teściowych. Nic dodać, nic ująć.
Mój Wujek jest niepełnosprawny i bardzo lubi grać na komputerze. Więc idąc Twoim tokiem rozumowania, granie na kompie jest dla osób niepełnosprawnych. Jax, nie podoba Ci się gra, to OK, nie pierwszy i nie ostatni raz rozmijamy się w ocenie. Ale po co pisać takie teksty. Chyba na końcu Twojego zdania zabrało emotikona :)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Splendor

Post autor: jax »

adikom5777 pisze:Mój Wujek jest niepełnosprawny i bardzo lubi grać na komputerze. Więc idąc Twoim tokiem rozumowania, granie na kompie jest dla osób niepełnosprawnych. Jax, nie podoba Ci się gra, to OK, nie pierwszy i nie ostatni raz rozmijamy się w ocenie. Ale po co pisać takie teksty. Chyba na końcu Twojego zdania zabrało emotikona :)
Nie tylko emotikona ale i IMO.
(chyba sobie wstawię do podpisu)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

Kosma pisze:Jak mam 15 minut to wybieram RftG.

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
Też lubię, ale nie mieszczę się w 15 minutach.
ODPOWIEDZ