Splendor (Marc André)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Splendor

Post autor: evenstar »

Po dzisiejszej grze pojawiła się wątpliwość, a właściwie dwie.. Nie jest doprecyzowane w instrukcji czy można złotego tokena używać jako jokera tylko na karte, którą sie zarezerwowało. Nie do końca też jestem pewna czy można zarezerwować tylko 3 karty na całą gre czy mieć 3 karty zarezerwowane jednocześnie :?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Veridiana »

Sorry, ale jakieś wydumane te pytania. znowu doszukiwanie się czegoś, czego w instrukcji nie ma.
Można mieć zarezerwowane 3 karty jednocześnie i dżoker służy do kupowania kart skądkolwiek.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Splendor

Post autor: KubaP »

a to nie jest watek zasadowy, tylko kwasowy, czego dowodem jest niniejszy post.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: palladinus »

A może jest po prostu amfoteryczny?

W każdym razie u nas na blogu CiekaweGry pierwsze wrażenia z rozgrywki w “Splendor”.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Tycjan »

Dorzucam się do Palladinusa :)

Splendor bardzo fajna i szybka gra, która z miejsca przyjęła się u mnie w domu: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl/201 ... ry-dziala/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

Tycjan pisze:Dorzucam się do Palladinusa :)

Splendor bardzo fajna i szybka gra, która z miejsca przyjęła się u mnie w domu: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl/201 ... ry-dziala/
Z recenzji:
Wytłumaczenie zasad gry nie powinno zająć więcej niż 15 minut
Serio? Aż tak długo?
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Tycjan »

Bea pisze:Z recenzji:
Wytłumaczenie zasad gry nie powinno zająć więcej niż 15 minut
Serio? Aż tak długo?
Jak tłumaczyłem zasady nieogranym to kilkanaście minut trwało. Przestałem się już dziwić, że pewne elementy logiczne dla ogranych po dwóch słowach, ci co grają okazjonalnie czasami przyswajają bardzo długo.
Normalnie w poniżej 10 się zmieścisz.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Splendor

Post autor: evenstar »

Ja bym te zasady w kilku zdaniach zmieściła..
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: powermilk »

A piszesz na forum, że nielogiczne :P
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Splendor

Post autor: Jelithe »

Mi również Splendor bardzo się spodobał. Grałam w 3 i 4 graczy i przy rozgrywce na 3 wyraźnie odczuwaliśmy brak żetonów. Ciągle nam ich brakowało. Nie mieliśmy tego grając w 4 osoby. Zmuszało nas to równocześnie do zmiany sposobu gry i skupianiu się raczej na specjalizacji, a nie na różnorodności kamieni. Ciekawa jestem, jak chodzi na 2 osoby. Co zabawne wszystkie rozgrywki na 3 wygrałam, a na 4 ani jednej nie mogłam. Widać, że specjalizacje bardziej mi służą :lol: Uważam, że gra jest świetna dla szerokiego grona odbiorcy i może się spodobać również osobom, które mało grają. Mam nadzieję, że regrywalność będzie duża i nie znudzi mi się po jakimś czasie. Jedyną jej wadą, jaką zauważyłam są niezbyt wysokiej jakości karty. Co do ceny, to myślę, że da się przełknąć te 100 zł przy ilości rozrywki, jaką gra zapewnia.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Splendor

Post autor: evenstar »

Ja dziś grałam pierwszy raz w 3 osoby i obie partie wygrałam :) Przy 2 osobach szło mi gorzej. Uważam, że gre warto mieć, bo zasady są banalne i dzięki temu można łatwo wciągnąć znajomych :)
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Adamso97
Posty: 91
Rejestracja: 02 mar 2013, 14:30

Re: Splendor

Post autor: Adamso97 »

Grałem na Pyrkonie i bardzo mnie ta gra zainteresowała. Banalnie prosty mechanizm, który wciąga jak bagno. Czekam z niecierpliwością na PL.
Drakkainen
Posty: 136
Rejestracja: 02 lip 2013, 20:52

Re: Splendor

Post autor: Drakkainen »

Jelithe pisze: (...) Uważam, że gra jest świetna dla szerokiego grona odbiorcy i może się spodobać również osobom, które mało grają. Mam nadzieję, że regrywalność będzie duża i nie znudzi mi się po jakimś czasie. (...)
No właśnie, zastanawiam się czy prostota tej gry nie wpłynie na jej regrywalność. Otoczka dla mechaniki zazwyczaj jest czymś co sprawia że mniej geekowi gracze chcą zagrać jeszcze raz w dany tytuł, pytanie czy odarty z niej Splendor nie sprawi że gra się, najprościej mówiąc, szybko znudzi. Jak to widzą posiadacze tytułu?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Nataniel »

Nie jest odarta z otoczki - wręcz przeciwnie, otoczka jest bardzo ładna. Ładne ilustracje, super żetony, fajny klimat. Doświadczony gracz rozumie, że nie ma to znaczenia. Mniej doświadczony - po prostu gra.

Czy we Wsiąść do Pociągu klimat ma jakiekolwiek znaczenie? A czy mniej geekowi gracze chętnie do niej wracają?
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Drakkainen
Posty: 136
Rejestracja: 02 lip 2013, 20:52

Re: Splendor

Post autor: Drakkainen »

Nataniel pisze:Nie jest odarta z otoczki - wręcz przeciwnie, otoczka jest bardzo ładna. Ładne ilustracje, super żetony, fajny klimat. Doświadczony gracz rozumie, że nie ma to znaczenia. Mniej doświadczony - po prostu gra.

Czy we Wsiąść do Pociągu klimat ma jakiekolwiek znaczenie? A czy mniej geekowi gracze chętnie do niej wracają?
Oj kiepski przykład, w pociągach budujesz sieć połączeń, widzisz trasy, nie wiesz do końca ile przeciwnicy zrealizowali biletów a ile wtopili, stopień wizualizacji celu jest wręcz miodny i do tego chce się wracać. Tutaj widzę, że zbieram kryształy które mają dać mi więcej kryształów aż uzbieram z kart 15 punktów. Dla mnie liczy się mechanika i wiem że mógłbym się w to luźno zagrywać wiele razy, ale próbuję patrzeć szerzej pod kątem współgraczy. Gra jest krótka, chcę wiedzieć ile godzin przy niej spędzimy żeby oszacować jej koszt :)
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Splendor

Post autor: evenstar »

Jak dla mnie gra świetnie nadaje sie do wciągania znajomych w gry strategiczne/euro.
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Splendor

Post autor: Jelithe »

Powiem tak, przedwczoraj zapoznałam moją rodzicielkę ze Splendorem i musiałam z nią grać jakieś 4h w kółko tak jej się spodobało. W końcu to ja byłam osobą, która powiedziała dosyć. Moja mama grywa w Osadników, Rummikuba (ma znajomych, z którymi grają sobie w te tytuły i nic więcej) i byłam w szoku, że tak bardzo jej się spodobało :-) Co do regrywalności to wciąż jeszcze nie wiem, ale gra w tym momencie jest hitem :-D
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: powermilk »

Jelithe pisze:Co do regrywalności to wciąż jeszcze nie wiem
Chcesz powiedzieć, że zagrałaś 4h z rzędu grę, którą gra się około 30 minut (no dobra, od trzeciej partii już 20), czyli hipotetycznie zagrałaś 8 partii. I nie wiesz jaka jest regrywalność? :D
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Splendor

Post autor: Jelithe »

Teraz już wiem :-/ Trzy dni pod rząd nic nie robię popołudniami tylko gram w Splendor. Nie wiem już, ile partii rozegrałam, ale jakoś OKROPNIE dużo. Tydzień nagle zaczął mi się zlewać w jedną całość. Wygląda na to, że regrywalność jest spora, ale mam już przesyt i niedługo chyba przestanę lubić tę grę :-p (moja mama za to nie ma przesytu i mogłaby grać nawet do rana). Ratunku!!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

Ile przeciętnie trwa dwuosobowa partia wraz z rozłożeniem gry?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Splendor

Post autor: janekbossko »

15-20 min
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

janekbossko pisze:15-20 min
To chyba znalazłam moją grę "do kawy". :wink:
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1381
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 191 times

Re: Odp: Splendor

Post autor: Brylantino »

Chyba też się nią zainteresuję. Dobrze chodzi na 2 osoby?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Odp: Splendor

Post autor: Furia »

Brylantino pisze:Chyba też się nią zainteresuję. Dobrze chodzi na 2 osoby?
Nawet bardzo.
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: Splendor

Post autor: melusina »

evenstar pisze:Dziś zajmę się tłumaczeniem instrukcji :)
Nataniel pisze:Za kilka dni powinna być instrukcja PL na stronie REBELa.
Od miesiąca sprawdzam stronę REBELA, ale polskiej instrukcji tam nie ma. Czy rzeczywiście się pojawi?
ODPOWIEDZ