Splendor (Marc André)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bigben
Posty: 175
Rejestracja: 12 paź 2012, 11:13
Lokalizacja: Katopato

Re: Splendor

Post autor: bigben »

Czy nasze wydanie tez bedzie z tymi zetonami?
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: TTR_1983 »

bigben pisze:Czy nasze wydanie tez bedzie z tymi zetonami?
tak, Nataniel przecież pisał stronę wcześniej.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Nataniel »

Tak, oczywiście. Pisałem o Francuzach, bo to oni koordynują druk Splendor dla całego świata.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Splendor

Post autor: evenstar »

Dziś zajmę się tłumaczeniem instrukcji :)
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Nataniel »

Za kilka dni powinna być instrukcja PL na stronie REBELa.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Splendor

Post autor: evenstar »

a to może poczekam w takim razie
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Splendor

Post autor: hadrian »

Obejrzałem filmik z gameplayem i wygląda fajnie, mam tylko wątpliwości czy dobrze rozumiem przeczytane zasady. Żeby wziąć 2 gemy tego samego koloru na stole muszą być przynajmniej 4, a nie że muszą 4 zostać po tej operacji? Logika instrukcji wskazuje na pierwszą opcję, ale na filmiku mówili o drugiej więc wolę dopytać :)
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Splendor

Post autor: evenstar »

"This action is only possible if there are at least 4 tokens of the chosen color left when the player takes them"

dla mnie to też jest jakoś mało jednoznaczne.. musze powiedzieć, że po lekturze instrukcji gra zapowiada sie naprawde fajnie, proste zasady, a sporo możliwości kombinowania :D
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

evenstar pisze:"This action is only possible if there are at least 4 tokens of the chosen color left when the player takes them"

dla mnie to też jest jakoś mało jednoznaczne.. musze powiedzieć, że po lekturze instrukcji gra zapowiada sie naprawde fajnie, proste zasady, a sporo możliwości kombinowania :D
Z zacytowanego zdania wynika, że zabrać żetony można wtedy, gdy po dokonaniu tego zostaną jeszcze na stole przynajmniej cztery żetony w tym kolorze.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Splendor

Post autor: BartP »

A dla mnie powyższy cytat jest jednoznaczny.
Sory, w zasadzie nie jest jednoznaczny. Przy pierwszym i drugim czytaniu okazuje się, że w ogóle BŁĘDNIE to zrozumiałem, koniecznie trzeba to inaczej sformułować, nie "when player takes them" tylko "when player chooses to take them" albo "declares to take them". Żeby jasno wynikało, że najpierw muszą leżeć 4 lub więcej, wtedy deklaruję, ile biorę, a potem biorę. Ile zostaje, to już nieważne.
Ostatnio zmieniony 18 mar 2014, 14:44 przez BartP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Splendor

Post autor: hadrian »

No właśnie z tego zdania wynika, że powinny być przynajmniej 4 w momencie pobierania 2óch takich samych, czyli w grze na 2 osoby będą jak najbardziej sytuacje w których można drugiemu spowolnić w ten sposób wybieranie koloru. Jeżeli nie to muszę chyba zrewidować swój angielski :roll:
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Splendor

Post autor: hadrian »

Bea pisze:"This action is only possible if there are at least 4 tokens of the chosen color left when the player takes them"

Z zacytowanego zdania wynika, że zabrać żetony można wtedy, gdy po dokonaniu tego zostaną jeszcze na stole przynajmniej cztery żetony w tym kolorze.
W skrócie:
są/pozostały 4 kiedy/podczas gdy bierze.
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Nataniel »

Muszą zostać co najmniej dwa :-) Gdyby miały zostać co najmniej 4, to w grze poniżej 4 osób nigdy nie dałoby się brać 2 żetonów jednego koloru.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Splendor

Post autor: evenstar »

ano to teraz wszystko jasne, ale będzie rywalizacja :mrgreen:
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Splendor

Post autor: BartP »

Poprawiłem swój powyższy wpis, bo, jak się okazuje, dla mnie było to tak "jednoznaczne", że aż bym błędnie zagrał, bardzo nieładnie to sformułowano.
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Splendor

Post autor: adalbert »

Nataniel pisze:Muszą zostać co najmniej dwa :-) Gdyby miały zostać co najmniej 4, to w grze poniżej 4 osób nigdy nie dałoby się brać 2 żetonów jednego koloru.
A w tej recenzji na BGG to właśnie nie mówili, że w grze dwuosobowej tej akcji nie ma? Tak mi się jakoś kojarzy...
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Splendor

Post autor: evenstar »

Splendor już do mnie idzie :!: Możliwe, że jutro będe mieć okazje zagrać :)
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Splendor

Post autor: hadrian »

adalbert pisze:
Nataniel pisze:Muszą zostać co najmniej dwa :-) Gdyby miały zostać co najmniej 4, to w grze poniżej 4 osób nigdy nie dałoby się brać 2 żetonów jednego koloru.
A w tej recenzji na BGG to właśnie nie mówili, że w grze dwuosobowej tej akcji nie ma? Tak mi się jakoś kojarzy...
Tak mówili, ale ma się to nijak do instrukcji więc wywołałem temat ;) Nataniel potwierdził więc wszystko gra :)
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Splendor

Post autor: evenstar »

Gra przetestowana :mrgreen: Zasady są banalne, każdemu można wytłumaczyć w minute, za to sporo kombinowania :!: Trzeba planować pare ruchów do przodu. Te żetony klejnotów bardzo fajne, ciężkie i przyjemnie sie nimi operuje :) Zastanawia mnie tylko po co takie wielkie pudełko do karcianki :? Cena jest według mnie jednak nieco za wysoka. Bardzo fajna gra, żeby wciągnąć znajomych w karcianki :)
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: Don Simon »

Nataniel pisze: Gra się max 30 min, rozkłada się 30 sekund, zasady tłumaczy 1 minutę. Ja BARDZO zacząłem doceniać takie gry :)
Przegrales zycie, jak takie badziewia Ciebie zaczely interesowac 8).
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Splendor

Post autor: evenstar »

Ja chciałam dodać jeszcze, że w grze 2 i 3 os. nie można brać 2 żetonów tego samego koloru. Byłoby to zbyt dużym ułatwieniem. Nie jestem do końca pewna roli jaką spełniają nobles. Czy dobrze myśle, że wzięcie ich karty oprócz punktów nie kosztuje również ruchu i dlatego warto na nich polować, bo w turze można wykonać jeszcze jedną akcje?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Splendor

Post autor: BartP »

Czyli jednak dobrze rozumiałem cytowane ileś tam postów wyżej zdanie? Nie można brać 2, jeśli przed wzięciem nie ma co najmniej czterech?
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Splendor

Post autor: evenstar »

Nie można, zresztą tak też pokazuje gameplay, który obejrzałam. Zapomniałam dodać, że gra ma bardzo fajną wypraske, wszystko jest na swoim miejscu, nic nie lata. Jednakże gry nie będe w niej nosić, bo to pudło jest za duże, zmieściłaby sie w o wiele mniejszym :?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Splendor

Post autor: hadrian »

Ten gameplay jest niezgodny z instrukcją...

Kolejny cytat:
Reminder:
players may not take 2 tokens of the same color if
there are less than 4 tokens available of that color.


"Przypomnienie:
Gracze nie mogą wziąć 2 tokenów tego samego kolory jeśli są mniej niż 4 tokeny tego samego koloru"

Zatem jeśli są przynajmniej 4 to można wykonać tę akcję, zatem przy grze w 2 osoby można wykonać tę akcję.
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Splendor

Post autor: evenstar »

Ok, czyli źle graliśmy.. Jeszcze co do jakości wykonania napisze, że karty są dość cienkie niestety.
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
ODPOWIEDZ