Kemet - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Kemet

Post autor: Nidav »

Można teleportować się do zajętej świątyni i od razu inicjować walkę. Nie ma w tym kontekście ograniczeń.
topcat4
Posty: 75
Rejestracja: 14 wrz 2018, 13:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Kemet

Post autor: topcat4 »

- Podczas gry według zasad v1.5 gdy jeden z graczy osiągnie 9VP podczas fazy nocy gra kończy się w fazie świtu czy dogrywamy kolejną rundę czyli fazę dnia, nocy i dopiero podczas kolejnego świtu wyłaniany jest zwycięzca ?
- powyżej padło pytanie
3 Atakuje wygrywam nie zostały mi jednostki = obrońca może zostać dalej na polu mimo że przegrał.
i odpowiedź że "nie", jak to się ma do zapisu
7) Loser's aftermath
The loser has to choose between retreating and recalling their Troop. If the Champion has no more Troop on the space where the Battle occurs, the loser may choose to stay on this space instead.
Rozumiem, że zmiana ta została wprowadzona dopiero w wersji 1.5 ?
Borys_x
Posty: 8
Rejestracja: 02 lip 2015, 13:09
Been thanked: 1 time

Re: Kemet

Post autor: Borys_x »

topcat4 pisze: 24 maja 2020, 22:37 - powyżej padło pytanie
3 Atakuje wygrywam nie zostały mi jednostki = obrońca może zostać dalej na polu mimo że przegrał.
i odpowiedź że "nie", jak to się ma do zapisu
7) Loser's aftermath
The loser has to choose between retreating and recalling their Troop. If the Champion has no more Troop on the space where the Battle occurs, the loser may choose to stay on this space instead.
Rozumiem, że zmiana ta została wprowadzona dopiero w wersji 1.5 ?
Nowa instrukcja (funiverse), ostatnia strona. Obrońca może zostać i basta ;)
ciastek
Posty: 60
Rejestracja: 28 lut 2011, 15:19
Lokalizacja: Milicz

Re: Kemet

Post autor: ciastek »

Takie pytanie:
Czy dodatki Ta-Seti i Set od wyd. Funiverse pasują do Kemeta od wyd. Rebel?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: grzeslaw90 »

ciastek pisze: 27 maja 2020, 22:23 Takie pytanie:
Czy dodatki Ta-Seti i Set od wyd. Funiverse pasują do Kemeta od wyd. Rebel?
Tak, to ta sama gra
niedzwiedzzz
Posty: 30
Rejestracja: 24 mar 2016, 12:03
Lokalizacja: Kraków

Re: Kemet

Post autor: niedzwiedzzz »

To pytanie już było ale nie udzielono jednoznacznej odpowiedzi więc może teraz się uda:

Czy na koniec fazy dnia najpierw przyznajemy punkty modlitwy, czy punkty zwycięstwa za kontrolowanie dwóch świątyń?

A konkretnie chodzi o sytuację, kiedy skończyłem fazę dnia z jedną jednostką w świątyni w Delcie Nilu i chcę ją poświęcić za 5 punktów modlitwy. Dodatkowo kontroluję jeszcze jedną inną świątynię, więc należy mi się punkt zwycięstwa za kontrolowanie dwóch świątyń. Dostanę punkt zwycięstwa i potem 5 punktów modlitwy, czy muszę wybrać jedno?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: grzeslaw90 »

niedzwiedzzz pisze: 02 cze 2020, 10:54 To pytanie już było ale nie udzielono jednoznacznej odpowiedzi...
W regułach 1.5 została doprecyzowana kolejność w fazie nocy:
Obrazek

Więc najpierw ofiara potem kontrola. Dodatkowo samo sanktuarium, które daje 1 punkt zwycięstwa za ofiarę nie jest traktowane jako świątynia.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 863
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Kemet

Post autor: konradstpn »

Wiem, że temat już był poruszany, ale dalej nie mam jasności co do złotego i srebrnych znaczników akcji. Srebrny pozwala wykonać dodatkową akcję w swojej turze z zachowaniem zasad czyli na wolne pole akcji natomiast złoty podobnie z ograniczeniem tylko do najwyższego poziomu piramidy. W żadnym wypadku nie można kłaść jednego znacznika na drugim w celu podbicia wykonywanej akcji. Czy moje rozumowanie jest prawidłowe ?
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: grzeslaw90 »

konradstpn pisze: 06 lip 2020, 09:03 Wiem, że temat już był poruszany, ale dalej nie mam jasności co do złotego i srebrnych znaczników akcji. Srebrny pozwala wykonać dodatkową akcję w swojej turze z zachowaniem zasad czyli na wolne pole akcji natomiast złoty podobnie z ograniczeniem tylko do najwyższego poziomu piramidy. W żadnym wypadku nie można kłaść jednego znacznika na drugim w celu podbicia wykonywanej akcji. Czy moje rozumowanie jest prawidłowe ?
Srebrny na wolnej akcji, złoty wg warunków, czyli może nawet dublować. Złoty można wykorzystać tylko 1 nawet jak masz kilka. Należy pamiętać, że srebrny/złoty znacznik możesz położyć tylko i wyłącznie razem ze znacznikiem Twojego koloru ale akcje już wykonujesz w dowolnej kolejności - dodatkowe znaczniki nie oznaczają dodatkowych tur ale dodatkowe akcje pośród 5 domyślnych tur.

EDIT: czyli razem ze złotym możesz wykonać dwie takie same akcje ze szczytu piramidy
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 863
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Kemet

Post autor: konradstpn »

Złoty chyba jest tylko jeden. Wobec tego mogę zagrać zwykły znacznik na ruch na najwyższym poziomie, a potem położyć na nim złoty i zdublować akcję ?
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: grzeslaw90 »

Z dodatkami jest kilka i możesz skorzystać tylko z jednego wybranego :)
Musisz je położyć w jednym momencie (możesz na jednym polu) i akcje wykonujesz w dowolnej kolejności. Przez to, że kładziesz na raz deklarujesz od razu co będziesz robił i nie możesz uzależnić wyboru drugiej akcji np od wyniku walki z akcji pierwszej :)
zsuedama
Posty: 118
Rejestracja: 20 maja 2019, 20:59
Has thanked: 18 times
Been thanked: 43 times

Re: Kemet

Post autor: zsuedama »

Cześć mam pytanie o czerwoną płytkę teleport w wersji zasad 1.5.

Na BGG było pisane, że można się teleportować przy pomocy tej płytki tak długo jak mamy punkty Ankh żeby opłacić teleport - ale to są stare wątki. W zasadach 1.5 jest wyraźnie napisane, że ruch to 1 poruszenie i/lub 1 teleport.

Czy dobrze rozumiem, że obecnie ilość teleportów z płytki jest ogaraniczona tym ile dany troop ma teleportów?
Ostatnio zmieniony 10 lip 2020, 16:51 przez zsuedama, łącznie zmieniany 1 raz.
Top: Blood Rage & Neuroshima Hex :)
zsuedama
Posty: 118
Rejestracja: 20 maja 2019, 20:59
Has thanked: 18 times
Been thanked: 43 times

Re: Kemet

Post autor: zsuedama »

Podbiję własne pytanie, ktoś ma może odpowiedź?
Top: Blood Rage & Neuroshima Hex :)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: grzeslaw90 »

zsuedama pisze: 10 lip 2020, 16:45 Cześć mam pytanie o czerwoną płytkę teleport w wersji zasad 1.5.

Na BGG było pisane, że można się teleportować przy pomocy tej płytki tak długo jak mamy punkty Ankh żeby opłacić teleport - ale to są stare wątki. W zasadach 1.5 jest wyraźnie napisane, że ruch to 1 poruszenie i/lub 1 teleport.

Czy dobrze rozumiem, że obecnie ilość teleportów z płytki jest ogaraniczona tym ile dany troop ma teleportów?
Jako troop wybierając akcję 'ruch' masz 1 poruszenie a jeśli zapłacisz 2PM to teleport. W czerwonym są dwie płytki od teleportacji:
Poziomu I - redukuje koszt DOMYŚLNEGO teleportu o 1 (max do 0) - nie daje dodatkowej teleportacji
Poziomu II - podczas ruchu Twój troop dostaje +1 teleport, który jest dodatkowy do tego, który możesz opłacić 2PM. Twoje jednostki mogą teleportować się z obelisków.

W zasadach 1.5 jest napisane, że sam ruch generuje 1 movement oraz za 2PM 1 teleport (nie możesz wydać 4PM żeby zrobić 2 teleporty). Napisane też jest, że niektóre karty BI oraz Płytki Mocy mogą zwiększyć ten limit, czyt. dać dodatkowe punkty ruchu/teleportacji.
Cvvenu
Posty: 116
Rejestracja: 30 maja 2020, 14:47
Has thanked: 20 times
Been thanked: 15 times

Re: Kemet

Post autor: Cvvenu »

Pytania w celu upewnienia poprawności grania,

1. Mury działają tylko na wrogie jednostki?
Jeśli ktoś podbił mi dzielnicę z piramidą i chcę ją odbić moim oddziałem znajdującym się na mapie to rozpatrujemy działanie murów? (graliśmy, że nie)
2.Czy trzeba być w konkretnej dzielnicy swoją jednostką żeby zakupić płytkę mocy?
Mam 3 piramidy(moje oddziały są na planszy, nikt nie kontroluje moich piramid). Czy mogę dokonać zakupy płytki? (graliśmy, ze tak)
3.Czy można korzystac z teleportu z miasta przeciwnika(kontrolujemy jego piramidę)? (graliśmy, że tak)
4. Żeby zdobyć punkt za posiadanie piramidy 4 poziomu musimy w tej dzielnicy mieć swoją jednostkę?
5.Działanie Sfinksa Gryffiego
Jeśli oddział z Sfinksem stoi na polu z obeliskiem to możemy go w ramach ruchu teleportować do innego obelisku bazowo za 2 punkty modlitwy?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: grzeslaw90 »

Cvvenu pisze: 20 lip 2020, 09:02 Pytania w celu upewnienia poprawności grania,

1. Mury działają tylko na wrogie jednostki?
Jeśli ktoś podbił mi dzielnicę z piramidą i chcę ją odbić moim oddziałem znajdującym się na mapie to rozpatrujemy działanie murów? (graliśmy, że nie)
2.Czy trzeba być w konkretnej dzielnicy swoją jednostką żeby zakupić płytkę mocy?
Mam 3 piramidy(moje oddziały są na planszy, nikt nie kontroluje moich piramid). Czy mogę dokonać zakupy płytki? (graliśmy, ze tak)
3.Czy można korzystac z teleportu z miasta przeciwnika(kontrolujemy jego piramidę)? (graliśmy, że tak)
4. Żeby zdobyć punkt za posiadanie piramidy 4 poziomu musimy w tej dzielnicy mieć swoją jednostkę?
5.Działanie Sfinksa Gryffiego
Jeśli oddział z Sfinksem stoi na polu z obeliskiem to możemy go w ramach ruchu teleportować do innego obelisku bazowo za 2 punkty modlitwy?
1. Tak, tylko wkraczając do wrogiego miasta obowiązuje zasada zatrzymania się przed murem
2. Twoje piramidy są domyślnie pod Twoją kontrolą - nie musisz mieć tam jednostek
3. Oczywiście
4. Tak jak w pkt 2
5. Tak, dodatkowo działają zniżki
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Kemet

Post autor: tomp »

Cvvenu pisze: 20 lip 2020, 09:02 Pytania w celu upewnienia poprawności grania,

1. Mury działają tylko na wrogie jednostki?
Jeśli ktoś podbił mi dzielnicę z piramidą i chcę ją odbić moim oddziałem znajdującym się na mapie to rozpatrujemy działanie murów? (graliśmy, że nie)
2.Czy trzeba być w konkretnej dzielnicy swoją jednostką żeby zakupić płytkę mocy?
Mam 3 piramidy(moje oddziały są na planszy, nikt nie kontroluje moich piramid). Czy mogę dokonać zakupy płytki? (graliśmy, ze tak)
3.Czy można korzystac z teleportu z miasta przeciwnika(kontrolujemy jego piramidę)? (graliśmy, że tak)
4. Żeby zdobyć punkt za posiadanie piramidy 4 poziomu musimy w tej dzielnicy mieć swoją jednostkę?
5.Działanie Sfinksa Gryffiego
Jeśli oddział z Sfinksem stoi na polu z obeliskiem to możemy go w ramach ruchu teleportować do innego obelisku bazowo za 2 punkty modlitwy?
Jedna adnotacja do punktu 2.
Możesz przejąc dzielnice przeciwnika z wyższym poziomem piramidy niż twoja i dzięki temu kupić kafel z odpowiadającego poziomu. Nawet jak stracisz dzielnicę przeciwnika, kafel działa.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Cvvenu
Posty: 116
Rejestracja: 30 maja 2020, 14:47
Has thanked: 20 times
Been thanked: 15 times

Re: Kemet

Post autor: Cvvenu »

pojawiły się u mnie nowe(mam nadzieję ostatnie już :D) pytania:
1.Jeśli rzucam weto(anuluj efekt zagranej karty BI) na kartę BI która kosztuje punkt modlitwy, to czy przeciwnik płaci za ta kartę?
2.Teleportacja(teleportuj oddział do obszaru z obeliskiem, Zagraj podczas akcji ruchu)
a) zaznaczam akcję ruchu, zagrywam karte BI teleportując oddział do obszaru z obelskiem. A potem korzystając z zaznaczonej akcji ruszam się innym oddziałem?
b)czy przy zagrywaniu tej karty teleportujący się oddział musi być przy piramidzie?

Miałem jeszcze jedno co do startu gry ale już znalazłem odpowiedź na forum i wiem pierwszą fazę dnia zaczynami z 7 punktami modlitwy(5 z setup'u i 2 z nocy) i 2 kartami BI(1 z setup'u i 1 z nocy).
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Kemet

Post autor: RUNner »

Czy w fazie dnia, gracze wykonują po jednej akcji naprzemiennie, czy jeden gracz wykonuje swoje akcje, a później kolejny?
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: grzeslaw90 »

RUNner pisze: 10 sie 2020, 16:05 Czy w fazie dnia, gracze wykonują po jednej akcji naprzemiennie, czy jeden gracz wykonuje swoje akcje, a później kolejny?
Po jednej akcji w ustalonej kolejności.
Przeczytaj koniecznie instrukcję, bo pytasz o podstawową rzecz.
Awatar użytkownika
kieszen
Posty: 61
Rejestracja: 08 sty 2018, 16:07
Lokalizacja: łódź
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Kemet

Post autor: kieszen »

Dwa pytanka. Przeszukałem wątek i nie mam satysfakcjonującej odpowiedzi, więc pytam.

1. Można posiadać tylko jeden srebrny znacznik, czy uzbierać kilka (albo wszystkie) ?
Jak dla mnie zasada, że nie można mieć dwóch takich samych efektów nie koniecznie tu pasuje, ponieważ są po 1 z innych kolorów świątyń i tak jak kafelki z VP stanowią pewien wyścig i poświęcenie kupna ich w zamian za inne korzyści. Tak sądzę.
Obecnie gramy, że kafelki z VP może sobie ktoś kupić i ile ich chce o ile zdąży, myślę, że to jest spoko, ale srebrne znaczniki?

2. One się odnawiają co fazę dnia czy są jednorazowe?
Mam na myśli srebrny/ne i złoty. Złoty myślę, że siedzi u nas co fazę dnia, bo ma swoje stałe miejsce zaznaczania, ale pewności nie mam.


I poza pytaniami to naczytałem się sporo o problemie kolejności. My już w trzeciej partii zdecydowaliśmy się, że to zautomatyzujemy. Co fazę dnia przesuwanie o 1 pole w kierunku pierwszeństwa. Przykład na 3 graczy - (C)zarny , (N)iebieski, (Z)ielony.
1 Faza dnia - kolejność C N Z - wpierw ustalona losowo, albo po dogadaniu się, np kto ostatnio był w toalecie itp pierdoły, powodów tak wiele jak do picia :D
2 Faza dnia - kolejność N Z C
3 Faza dnia - kolejność Z C N
Kolejne fazy na tej samej zasadzie, ale jakby komuś bardzo zależało (w trakcie gry) to nie wyparliśmy oficjalnej zasady tj. ustalenia sobie jej na początku fazy. Gramy dla funu, a taka mała modyfikacja zminimalizowała czas, sfrustrowane komentarze i pozwoliła szybko wrócić do gry :)
Ostatnio zmieniony 12 sie 2020, 11:51 przez kieszen, łącznie zmieniany 1 raz.
Inis/TerraMystica/NaSkrzydłach/Mare Nostrum/Piwo
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: grzeslaw90 »

kieszen pisze: 12 sie 2020, 11:38 Dwa pytanka. Przeszukałem wątek i nie mam satysfakcjonującej odpowiedzi, więc pytam.

1. Można posiadać tylko jeden srebrny znacznik, czy uzbierać kilka (albo wszystkie) ?
Jak dla mnie zasada, że nie można mieć dwóch takich samych efektów nie koniecznie tu pasuje, ponieważ są po 1 z innych kolorów świątyń i tak jak kafelki z VP stanowią pewien wyścig i poświęcenie kupna ich w zamian za inne korzyści. Tak sądzę.
Obecnie gramy, że kafelki z VP może sobie ktoś kupić i ile ich chce o ile zdąży, myślę, że to jest spoko, ale srebrne znaczniki?

2. One się odnawiają co fazę dnia czy są jednorazowe?
Mam na myśli srebrny/ne i złoty. Złoty myślę, że siedzi u nas co fazę dnia, bo ma swoje stałe miejsce zaznaczania, ale pewności nie mam.
1. Zasada dotyczy posiadania płytek z tą samą ilustracją - nie możesz mieć takich samych mimo różnych kolorów płytki. W podstawce wszystkie srebrne znaczniki znajdują się na takich samych płytkach więc możesz mieć jeden. W dodatkach jest ich więcej różnych (albo złotych, nie pamiętam już :p). Różne płytki możesz już mieć co może spowodować, że będziesz miał kilka żetonów. Myk polega na tym, że możesz użyć tylko jednego z nich, a że w dodatkach posiadają różne efekty to musisz wybrać który :)

2. Raz na rundę możesz użyć.

Pamiętaj jeszcze, że żetonu możesz użyć tylko jednego na raz i wyłącznie wraz z żetonem Twojego koloru - deklarujesz się do zrobienia dwóch akcji od razu i robisz je w dowolnej kolejności. Nie możesz zmienić drugiej akcji na podstawie wyniku pierwszej (np przegrałeś walkę w pierwszej to w drugiej chcesz zrobić już coś innego).
Awatar użytkownika
kieszen
Posty: 61
Rejestracja: 08 sty 2018, 16:07
Lokalizacja: łódź
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Kemet

Post autor: kieszen »

grzeslaw90 pisze: 12 sie 2020, 11:45 2. Raz na rundę możesz użyć.
Raz na rundę w sensie, że co fazę dnia, więc zostają ze mną na zawsze, ale mogę posiadać tylko i wyłącznie 1 srebrny i złoty, które będą w rotacji co fazę dnia i zużyć je tylko równocześnie ze standardowym znacznikiem. Mówię tylko o podstawce.
Inis/TerraMystica/NaSkrzydłach/Mare Nostrum/Piwo
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Kemet

Post autor: grzeslaw90 »

kieszen pisze: 12 sie 2020, 12:02
grzeslaw90 pisze: 12 sie 2020, 11:45 2. Raz na rundę możesz użyć.
Raz na rundę w sensie, że co fazę dnia, więc zostają ze mną na zawsze, ale mogę posiadać tylko i wyłącznie 1 srebrny i złoty, które będą w rotacji co fazę dnia i zużyć je tylko równocześnie ze standardowym znacznikiem. Mówię tylko o podstawce.
Zgadza się wszystko :)
wino16
Posty: 12
Rejestracja: 11 lut 2020, 11:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Kemet

Post autor: wino16 »

Witam
pytanie dotyczy zagrywania Żetonów Świtu w Ta-Seti v1.5.

Obrazek

Wydając żetony świtu możemy przyzwać swoje jednostki do miasta i wywołać Bitwę z oddzialami wroga które je okupuje. Związki z tym możemy zyskać lub nawet stracić punkty zwycięstwa.

Pytanie: czy najpierw wydajemy żetony (co może wpłynąć na kolejnosc rozpoczęcia nowej rundy) czy wpierw ustalamy kolejność graczy w Fazie Dnia a potem gramy zetonami nie dokonując zadnych zmian w kolejnosci?

Na logikę ta druga opcja, ale nie widzę nigdzie uzasadnienia
ODPOWIEDZ