Kemet - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
n0b0dy88
Posty: 45
Rejestracja: 08 gru 2015, 11:21

Re: Kemet

Post autor: n0b0dy88 »

Pomóżcie...

1. Jak działa Divine Seal i Mask w kontekście kafelka Legion i umiejętności kapłana Regiment? Co dzieje się z nadmiarowymi jednostkami, gdy na Legion rzucimy Divine Seal? Czy przy bitwie gdzie jest kapłan z Regiment albo ktoś ma kafel Legion, ale rzucona została Mask liczymy 5 czy 7 jednostek? (Rozumiem, że Divine Seal rzucone na potwora po prostu sprawia, że dalej chodzi on z oddziałem i zostaje na planszy ale nie jest liczony do statystyk w walce czy dodatkowych punktów ruchu dla oddziału)

2. Kolejna sprawa to czy legalnym jest położyć znacznik akcji na ruchu kiedy nie mamy absolutnie żadnej jednostki na mapie tylko po to by ruszyć kapłanem na drodze to taseti?

3. Czy można zagrać kartę 5 siły w bitwie w której już na początku mamy tylko jedna jednostkę więc z góry wiadomo, że nie będziemy mogli spełnić warunku karty. (Tu wydaje mi się że tak ale wolę się upewnić)

4. Czy mając czarny kafel pozwalający rekrutować do istniejącego oddziału, a nie tylko do miasta, możemy również potwora położyć od razu na mapie z oddziałem? Zamiast w mieście jak to mówi instrukcja podstawki. (Na bgg chyba znalazłem odpowiedź że tak, ale nie było to jasno powiedziane)

5. Co z tym kapłanem który dotarł do taseti i wziął punkt zwycięstwa? Zostaje, wraca na początek? Nie ma mowy o tym...

6, Instrukcja mówi, że zdobywamy punkt zwycięstwa w bitwie w której byliśmy atakującym, wygraliśmy i pozostała nam po bitwie przynajmniej jedna jednostka. Co, kiedy mamy kafelek który daje nam punkt zwycięstwa za wygraną, bitwę w której jesteśmy broniącym się? Czy wtedy też musi pozostać jednostka przy życiu, czy sam fakt że wygraliśmy broniąc się, wystarcza by dostać punkt zwycięstwa? Nie jest to doprecyzowane...
Adalbertus123
Posty: 137
Rejestracja: 01 maja 2014, 11:02
Has thanked: 1 time

Re: Kemet - pytania i wątpliwości

Post autor: Adalbertus123 »

2. możesz położyć żeton i nie skorzystać z efektu
Gry, które mogę wziąć ze sobą:
http://boardgamegeek.com/collection/user/Adalbertus123
szachy, scrabble
cfalek
Posty: 33
Rejestracja: 26 gru 2006, 14:34
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Kemet - pytania i wątpliwości

Post autor: cfalek »

Hej

Wczoraj do późna oglądałem filmiki wprowadzające, czytałem ten wątek i padłem i rano nie jestem pewien :)
Kupiłem podstawkę sobie PL (jeszcze nie grałem, przygotowuję się do tłumaczenia innym, także przepraszam, za być może nieodpowiednią terminologię) i:

1 Czy to idzie poznać czy ona jest wydana z tymi zasadami 1.5, a jak nie to czy są one gdzieś dostępne do ściągnięcia, najlepiej po polsku? Od razu z nimi rozpoczynać przygodę? Ten FAQ to jest do nich, czy tych pierwotnych? https://boardgamegeek.com/thread/961339 ... faq/page/1 . Ogólnie jak ktoś to ma lepiej rozpykane to odpowiedź może być po prostu podaniem 5 linków z info, jakbym teraz się za to brał to przebiłbym się przez to i można innym wszystko wytłumaczyć,
2 Czy po bitwie jak mi zostanie 3, a obok mam oddział swój z 3 to mogę dwóch tam dostawić, a jednego poświęcić?
3 Był tu temat, że po przegranej w mieście, też można przejść na niebronione w nim pole (bez dobycia murów) - tak jest? Czy też miasta to jakiś wyjątek.
4. Czy dwie różne karty dające to samo się kumulują czy trzeba wybrać.
Ostatnio zmieniony 13 lut 2021, 10:55 przez cfalek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Kemet - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

cfalek pisze: 13 lut 2021, 09:53 Hej

Wczoraj do późna oglądałem filmiki wprowadzające, czytałem ten wątek i padłem i rano nie jestem pewien :)
Kupiłem podstawkę sobie PL (jeszcze nie grałem, przygotowuję się do tłumaczenia innym, także przepraszam, za być może nieodpowiednią terminologię) i:

1 Czy to idzie poznać czy ona jest wydana z tymi zasadami 1.5, a jak nie to czy są one gdzieś dostępne do ściągnięcia, najlepiej po polsku? Od razu z nimi rozpoczynać przygodę? Ten FAQ to jest do nich, czy tych pierwotnych? https://boardgamegeek.com/thread/961339 ... faq/page/1 . Ogólnie jak ktoś to ma lepiej rozpykane to odpowiedź może być po prostu podaniem 5 linków z info, jakbym teraz się za to brał to przebiłbym się przez to i można innym wszystko wytłumaczyć,
2 Czy po bitwie jak mi zostanie 3, a obok mam oddział swój z 3 to mogę dwóch tam dostawić, a jednego poświęcić?
3 Był tu temat, że po przegranej w mieście, też można przejść na niebronione w nim pole (bez dobycia murów) - tak jest? Czy też miasta to jakiś wyjątek.
1. Tylko po angielsku widziałem. Nie były wydawane w formie papierowej.
2. Zarówno odwrót jak i przywołanie musi być wszystkimi.
3. Jeśli pytasz o przegraną w mieście przeciwnika to zasady się nie zmieniają. Możesz wycofać się na dowolne pole bez przeciwników.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Kemet

Post autor: scarletmara »

Cvvenu pisze: 31 lip 2020, 14:30 2.Teleportacja(teleportuj oddział do obszaru z obeliskiem, Zagraj podczas akcji ruchu)
a) zaznaczam akcję ruchu, zagrywam karte BI teleportując oddział do obszaru z obelskiem. A potem korzystając z zaznaczonej akcji ruszam się innym oddziałem?
b)czy przy zagrywaniu tej karty teleportujący się oddział musi być przy piramidzie?
Czy ktoś zna oficjalna odpowiedź na to pytanie, bo ja też utknęłam na tym i nie mam pojęcia co autor karty miał na mysli. Nie trafia do mnie interpretacja, że to jest teleportacja poprostu zwykła teleportacja wynikajaca z akcji ruchu tyle, ze tańsza bo wtedy tekst na karcie brzmiałby moim zdaniem:" płacisz za teleportację o 1 mniej" a tu musi chodzić o coś wiecej niż tylko ten 1 marny punkt modlitwy. Tylko własnie o co? O to, ze moge się teleportować z dowolnego miejsca na mapie na dowolne z obelskiem czy o to, że jest to taki dodatkowy teleport, który mogę w akcji ruchu wykonać oprócz tego normalnego wynikajacewgo z tej akcji, a może i jedno i drugie na raz ?
wino16
Posty: 12
Rejestracja: 11 lut 2020, 11:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Kemet

Post autor: wino16 »

scarletmara pisze: 15 lut 2021, 21:51
Cvvenu pisze: 31 lip 2020, 14:30 2.Teleportacja(teleportuj oddział do obszaru z obeliskiem, Zagraj podczas akcji ruchu)
a) zaznaczam akcję ruchu, zagrywam karte BI teleportując oddział do obszaru z obelskiem. A potem korzystając z zaznaczonej akcji ruszam się innym oddziałem?
b)czy przy zagrywaniu tej karty teleportujący się oddział musi być przy piramidzie?
Czy ktoś zna oficjalna odpowiedź na to pytanie, bo ja też utknęłam na tym i nie mam pojęcia co autor karty miał na mysli. Nie trafia do mnie interpretacja, że to jest teleportacja poprostu zwykła teleportacja wynikajaca z akcji ruchu tyle, ze tańsza bo wtedy tekst na karcie brzmiałby moim zdaniem:" płacisz za teleportację o 1 mniej" a tu musi chodzić o coś wiecej niż tylko ten 1 marny punkt modlitwy. Tylko własnie o co? O to, ze moge się teleportować z dowolnego miejsca na mapie na dowolne z obelskiem czy o to, że jest to taki dodatkowy teleport, który mogę w akcji ruchu wykonać oprócz tego normalnego wynikajacewgo z tej akcji, a może i jedno i drugie na raz ?
Mozesz sie teleportowac z dowolnego miejsca na mapie do obszaru z obeliskiem i tylko tym oddzialem, dla którego rozpatrujesz akcje Ruch/Atak. W zasadach 1.0 nie określono limitu teleportów podczas akcji Ruch/Atak, teoretycznie więc można jednym oddziałem skakać po mapie doputy ma się takową możliwość. W zasadach 1.5 jest już to ograniczone do 1 teleportacji na akcje Ruch/Atak (nawet nazwa karty ulegla zmianie z Teleportacja -> Transfer).

Transfer
Koszt: 1 PM
Podczas twojej akcji Ruchu:
Teleportuj za darmo swój Oddział z dowolnego miejsca do obszaru z Obeliskiem.
Uwaga! Karta ta wykorzystuje 1 Teleport w ramach Potencjału Ruchu wybranego Oddziału.
Zagraj podczas fazy Dnia.
wino16
Posty: 12
Rejestracja: 11 lut 2020, 11:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Kemet - pytania i wątpliwości

Post autor: wino16 »

cfalek pisze: 13 lut 2021, 09:53 Hej

Wczoraj do późna oglądałem filmiki wprowadzające, czytałem ten wątek i padłem i rano nie jestem pewien :)
Kupiłem podstawkę sobie PL (jeszcze nie grałem, przygotowuję się do tłumaczenia innym, także przepraszam, za być może nieodpowiednią terminologię) i:

1 Czy to idzie poznać czy ona jest wydana z tymi zasadami 1.5, a jak nie to czy są one gdzieś dostępne do ściągnięcia, najlepiej po polsku? Od razu z nimi rozpoczynać przygodę? Ten FAQ to jest do nich, czy tych pierwotnych? https://boardgamegeek.com/thread/961339 ... faq/page/1 . Ogólnie jak ktoś to ma lepiej rozpykane to odpowiedź może być po prostu podaniem 5 linków z info, jakbym teraz się za to brał to przebiłbym się przez to i można innym wszystko wytłumaczyć,
Zrobilem kiedys na wlasne potrzeby tlumaczenie zasad do wersji 1.5. Tlumaczenie to nigdy nie przeszlo odpowiedniej korekty wiec zalecane jest tylko dla osob ktore na prawde nie ogarniaja angielskiej wersji:)
http://cloud-3.steamusercontent.com/ugc ... 239CC617C/
akasha_wl
Posty: 172
Rejestracja: 08 sie 2019, 23:10
Has thanked: 23 times
Been thanked: 19 times

Re: Kemet: Blood and Sand (Jacques Bariot, Guillaume Montiage)

Post autor: akasha_wl »

Dwa szybkie pytania :D 1. Czy biała płytka Kapłan daje dodatkowy punkt PM w trakcie modlitwy w fazie nocy? 2. W polskim podręczniku pisze, że w fazie nocy możemy odrzucić parę żetonów weterana żeby dobrać kartę BI, w angielskim widzę karta jest za każdy jeden żeton. Jest jest naprawdę?
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Kemet - pytania i wątpliwości

Post autor: jacobPL »

Ostatnio mieliśmy sytuację, gdy broniący się posiadał czarnego dzika lvl. 4, a atakujący miał inicjatywę. Dzik nie przyjmuje obrażeń poza bitwą, natomiast oddział przyjął obrażenia, bo komisyjnie stwierdziliśmy, że pomimo tego, że inicjatywa działa przed samą bitwą, to jednak dotyczy właśnie bitwy, więc dzik nie chronił oddziału. Jak wy gracie?
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Kemet - pytania i wątpliwości

Post autor: Matti_C »

jacobPL pisze: 30 sie 2021, 12:24 Ostatnio mieliśmy sytuację, gdy broniący się posiadał czarnego dzika lvl. 4, a atakujący miał inicjatywę. Dzik nie przyjmuje obrażeń poza bitwą, natomiast oddział przyjął obrażenia, bo komisyjnie stwierdziliśmy, że pomimo tego, że inicjatywa działa przed samą bitwą, to jednak dotyczy właśnie bitwy, więc dzik nie chronił oddziału. Jak wy gracie?
Czarny potwór 4 poziomu chroni właśnie oddział z którym chodzi. Chroni przed wszystkimi obrażeniami poza bitwą: inicjatywa, karta BI zabijająca jednostkę, czarna płytka palisady (poziom3) itp
akasha_wl pisze: 29 sie 2021, 22:58 Czy biała płytka Kapłan daje dodatkowy punkt PM w trakcie modlitwy w fazie nocy?
Biała płytka 1 poziomu "Kapłan" daje dodatkowy punkt podczas każdej akcji modlitwy (patrz obrazek na płytce przedstawiający odpowiednie pole planszy gracza) nie działa w fazie nocy (patrz ikona w rogu z symbolem dnia) Pyt 2 dotyczy chyba dodatku seth którego nie mam :(
Mevlex
Posty: 90
Rejestracja: 19 paź 2020, 19:21
Has thanked: 19 times
Been thanked: 13 times

Kemet - Krew i Piach

Post autor: Mevlex »

Cześć. Dysponuje ktoś może polską wersją instrukcji do nowego Kemeta? Ewentualnie polską wersją pomocy gracza?
Hoppy
Posty: 24
Rejestracja: 23 cze 2021, 12:33
Been thanked: 1 time

Re: Kemet - Krew i Piach

Post autor: Hoppy »

Ostatnio trochę się pobawiłem i zrobiłem karty pomocy gracza. Mogę spróbować po południu udostępnić je na bgg. Natomiast co do instrukcji to również chętnie bym zobaczył polską wersję, jeśli nie PDF to nawet może być w postaci zdjęć.
animsparrow
Posty: 2
Rejestracja: 26 maja 2020, 17:36

Re: Kemet - Krew i Piach

Post autor: animsparrow »

Witam, czy udalo sie uzyskac polskie skany? tez chetnie bym takie uzyskal. Ostatnio pracowalem nad 'spolszczeniem' kart pomocy do kaflii ale wiadomo, oryginalem bym nie pogardzil
michal_221
Posty: 1
Rejestracja: 07 kwie 2020, 14:52

Re: Kemet - pytania i wątpliwości

Post autor: michal_221 »

Cześć.
Mam pewne niejasności:
1) Czy po przygotowaniu rozgrywki (5 punktów modlitwy i 1 karta BI) rozpoczynamy grę od fazy nocy (kolejne +2 pkt. modlitwy, +1 karta BI)?
2) Czy możemy kupić płytkę mocy, której efektu nie można w damy momencie zrealizować? Np. niebieska Strategia Defensywna kiedy nie mamy aktualnie żadnych odrzuconych kart walki.
3) Czy wchodząc oddziałem któremu towarzyszy potwór na pole z innym swoim odziałem, na którym także jest potwór, możemy odłożyć jednego potwora do miasta/zasobów?

pozdrawiam
Michał
wino16
Posty: 12
Rejestracja: 11 lut 2020, 11:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Kemet - pytania i wątpliwości

Post autor: wino16 »

michal_221 pisze: 28 gru 2021, 16:33 Cześć.
Mam pewne niejasności:
1) Czy po przygotowaniu rozgrywki (5 punktów modlitwy i 1 karta BI) rozpoczynamy grę od fazy nocy (kolejne +2 pkt. modlitwy, +1 karta BI)?
2) Czy możemy kupić płytkę mocy, której efektu nie można w damy momencie zrealizować? Np. niebieska Strategia Defensywna kiedy nie mamy aktualnie żadnych odrzuconych kart walki.
3) Czy wchodząc oddziałem któremu towarzyszy potwór na pole z innym swoim odziałem, na którym także jest potwór, możemy odłożyć jednego potwora do miasta/zasobów?

pozdrawiam
Michał
1. Tak
2. Tak
3. Nie (tutaj głowy sobie uciąć nie dam ale nie przypominam sobie takich sytuacji)
Jwill5555
Posty: 13
Rejestracja: 20 cze 2021, 02:30
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Kemet - pytania i wątpliwości

Post autor: Jwill5555 »

Hej,
Najpierw opiszę sytuację na planszy.
W moim mieście w dwóch dzielnicach przy piramidach stoi obca armia.
Czy mogę w jednej akcji rekrutacji zrekrutować 10 jednostek do tych dwóch dzielnic i przeprowadzić dwie bitwy ?
wino16
Posty: 12
Rejestracja: 11 lut 2020, 11:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Kemet - pytania i wątpliwości

Post autor: wino16 »

No to by była niecodzienna sytuacja, ale nie widzę zeby zasady tego zabraniały. Możesz rekrutować jednostki do kilku dzielnic, a jeśli są tam jednostki wroga to równa się to atakowi
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Kemet - pytania i wątpliwości

Post autor: tomp »

skoro możesz przywoływać do 1 oblężonej dzielnicy, to równie dobrze możesz przywoływać do 2 różnych.
nie kojarzę kolejności rozpatrywania walk w twojej sytuacji. na tyle skrajna sytuacja, że nie spotkałem się z taką.
Zakładam, że wybór należy do atakującego.

PS. masz dostatecznie dużo punktów wiary na 10 jednostek ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Jwill5555
Posty: 13
Rejestracja: 20 cze 2021, 02:30
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Kemet - pytania i wątpliwości

Post autor: Jwill5555 »

Ostatnio miałem taką sytuację, że wyszedłem na prowadzenie i pozostałym przeciwnikom włączył się tryb: "bij lidera".
Zajęli mi właśnie dwie dzielnice. Miałem maxa jeżeli chodzi o walutę (Święta Wojna + przywołanie oddziału rundę wcześniej).
Morgon
Posty: 620
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 56 times

Re: Kemet - pytania i wątpliwości

Post autor: Morgon »

Przeczytałem instrukcję do nowego Kemeta i nie jestem pewien jak się liczy ruch. Otóż obszar z miastem to tak naprawdę są 4 obszary? 3 dystrykty i teren wokół miasta? Żeby zaatakować dystrykt muszę zaczynać ruch pod murami? Żeby wykonać ruch z miasta muszę najpierw wyjść na obszar poza murami a potem dopiero do innego obszaru?
Hoppy
Posty: 24
Rejestracja: 23 cze 2021, 12:33
Been thanked: 1 time

Re: Kemet - pytania i wątpliwości

Post autor: Hoppy »

Morgon pisze: 14 sie 2022, 19:08 Przeczytałem instrukcję do nowego Kemeta i nie jestem pewien jak się liczy ruch. Otóż obszar z miastem to tak naprawdę są 4 obszary? 3 dystrykty i teren wokół miasta? Żeby zaatakować dystrykt muszę zaczynać ruch pod murami? Żeby wykonać ruch z miasta muszę najpierw wyjść na obszar poza murami a potem dopiero do innego obszaru?
Dokładnie tak. Dodam jeszcze, że nie możesz zająć dwóch dystryktów w jednym ruchu.
Awatar użytkownika
SwistakCZC
Posty: 166
Rejestracja: 16 lis 2018, 19:10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 96 times
Been thanked: 26 times

Re: Kemet - pytania i wątpliwości

Post autor: SwistakCZC »

Czy najemnicy z czarnej płytki lvl1 to jednorazowy bonus? Czy po śmierci wracają do rezerw?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Kemet - pytania i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

SwistakCZC pisze: 13 wrz 2022, 10:54 Czy najemnicy z czarnej płytki lvl1 to jednorazowy bonus? Czy po śmierci wracają do rezerw?
Nie, trafiają do Twojej puli jednostek i są traktowane jako jednostki bazowe z wyjątkiem momentu kiedy kupujesz płytkę, bo wtedy trafiają do miasta. Po przywołaniu/śmierci mogą być rekrutowane w ten sam sposób co jednostki bazowe. Więcej tutaj https://boardgamegeek.com/thread/146735 ... ecuirtment
Morgon
Posty: 620
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 56 times

Re: Kemet - pytania i wątpliwości

Post autor: Morgon »

Dodatkowe karty DI kupujemy za jeden żeton weterana czy za dwa? W angielskiej instrukcji stoi za jeden, w polskiej pomocy z bgg za dwa, jak jest prawidłowo?
wino16
Posty: 12
Rejestracja: 11 lut 2020, 11:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Kemet - pytania i wątpliwości

Post autor: wino16 »

Morgon pisze: 15 wrz 2022, 23:49 Dodatkowe karty DI kupujemy za jeden żeton weterana czy za dwa? W angielskiej instrukcji stoi za jeden, w polskiej pomocy z bgg za dwa, jak jest prawidłowo?
Nie wiem z jakiej angielskiej instrukcji korzystasz ale wg niej za kazde 2 tokeny veterana mozna dobrac 1 karte DI
6. Divine Intervention
In turn order, each player draws 1 DI card and may discard Veteran
tokens to draw 1 DI card per 2 Veteran tokens spent this way
ODPOWIEDZ