Najlepsza gra Stefana Felda;)

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: cezaras »

Tycjan pisze:
Lothrain pisze:5. W Roku Smoka - za żadne skarby nie mogła mnie do siebie ta gra przekonać... Może dlatego, że próbowałem tylko we 2 osoby?
Ona działa bardzo dobrze w dwie osoby i jest strasznie wredna zarówno w relacji gracz-gracz jaki i gracze - gra.
ja bym uzupełnił :
gra na dwie osoby działa dobrze, ale to zupełnie inna gra niż w 4 czy 5.
w grze na dwie osoby tor doświadczenia (decydujący o kolejności wybierania akcji) jest dużo mniej istotny, żeby nie napisać - praktycznie nie ma na nim walki.
przynajmniej u nas tak to wygląda :) (ale nie wykluczam, że może po prostu słabi jesteśmy)
jak W roku Smoka wylądowało na czele listy, to właśnie w wersji na 4 - 5 osób.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: kdsz »

pan_satyros pisze:Zdecydowanie w Roku Smoka najmniej przypadło nam do gustu (co nie znaczy, ze jest najsłabsze). Z pośród gier Felda ta w najbardziej wydatny sposób wymusza na nas pewne działania, a przy tym nie daje specjalnie pola do popisu w kwestii różnorodności kolejnych partii.
Absolutnie nie mogę się z tym zgodzić. Gra jest wredna w stosunku go graczy, ale głupią strategią jest zabezpieczać się na wszystkie kłopoty, czyli grać przeciwko grze. W mojej opinii W roku smoka to gra interakcyjna, w której działania gracza powinny prowadzić do bezlitosnego wykorzystywania słabych punktów przeciwnika. Po to są miesiące bardziej lajtowe jak atak mongołów, festiwal smoka czy nawet trybut cesarski, żeby pozbawić przeciwnika ważnych postaci, inicjatywy, kasy i w konsekwencji istotnych akcji, co zemści się na nim podczas suszy i zarazy :lol:
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: pan_satyros »

kdsz pisze:
pan_satyros pisze:Zdecydowanie w Roku Smoka najmniej przypadło nam do gustu (co nie znaczy, ze jest najsłabsze). Z pośród gier Felda ta w najbardziej wydatny sposób wymusza na nas pewne działania, a przy tym nie daje specjalnie pola do popisu w kwestii różnorodności kolejnych partii.
Absolutnie nie mogę się z tym zgodzić. Gra jest wredna w stosunku go graczy, ale głupią strategią jest zabezpieczać się na wszystkie kłopoty, czyli grać przeciwko grze. W mojej opinii W roku smoka to gra interakcyjna, w której działania gracza powinny prowadzić do bezlitosnego wykorzystywania słabych punktów przeciwnika. Po to są miesiące bardziej lajtowe jak atak mongołów, festiwal smoka czy nawet trybut cesarski, żeby pozbawić przeciwnika ważnych postaci, inicjatywy, kasy i w konsekwencji istotnych akcji, co zemści się na nim podczas suszy i zarazy :lol:
Owszem, nie twierdze, że wymusza działania przeciwko grze - właśnie przeciwko graczom. To już po prostu taki typ, gdzie nie możemy opuścić gardy nawet na sekundę ;)
W tej kwestii zdecydowanie jest warta uwagi, ja natomiast nie widziałem w tym czegoś co przykułoby mnie na więcej niż 5-10 partii.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Veridiana »

prz22 pisze: A gdzie Ty Veridiana upchnęłabyś w tym rankingu Troyes, gdyby to była gra Felda:) ?
Na drugim miejscu - za Macao, a odrobinę przed Zamkami :D Troyes to faktycznie prześwietna gra.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Trolliszcze »

1. Macao
2. Zamki Burgundii
3. Luna

Grałem też trochę w Romę (ok. 20 rozgrywek), ale jest znacznie słabsza od wymienionych powyżej.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Veridiana »

No no no, Macao całkiem nieźle sobie radzi w rankingu, a myślałam, że to taka niedoceniania gra. Serce me się raduje, a dusza śpiewa... Chyba sobie dzisiaj zagram :D
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: prz22 »

A moje serce się raduje dlatego, że dopiero przede mną odkrywanie tych wspaniałych (coraz mocniej jestem o tym przekonany) gier;) !
Jeszcze kilka dni poczekam i zrobię jakieś podsumowanie dotychczasowych odpowiedzi ;)
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: lacki2000 »

Veridiana pisze:No no no, Macao całkiem nieźle sobie radzi w rankingu, a myślałam, że to taka niedoceniania gra. Serce me się raduje, a dusza śpiewa... Chyba sobie dzisiaj zagram :D
Moja Ż, która ma znacznie mniejszy entuzjazm do kolekcjonowania gier niż ja, kiedyś skomentowała moją propozycję kolejnych planszówkowych zakupów chłodnym i nieco złośliwym: "Już dość tych nowych planszówek! Mi wystarczy, że sobie raz na jakiś czas pogram w Makao" (ta jak dla mnie niezwykle nudna karcianka). Troszkę się zdziwiła moim kolejnym pytaniem "To jak kupię ci Macao to będziemy grać? Jeśli dorzucę do koszyka to akurat będzie darmowa przesyłka" :D Tak czy siak, wciąż jeszcze nie zagrałem w żadną grę Felda... może poszukam czegoś online...
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: pan_satyros »

lacki2000 pisze:wciąż jeszcze nie zagrałem w żadną grę Felda... może poszukam czegoś online...
Na BSW w Lobby>Game Archive masz Notre Dame.
Na Yucata.de jest Luna.
W roku smoka znajdziesz zarówno na MaBiWeb, jak i BoardGameArena.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: WRS »

Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Trolliszcze »

pan_satyros pisze:
lacki2000 pisze:wciąż jeszcze nie zagrałem w żadną grę Felda... może poszukam czegoś online...
Na BSW w Lobby>Game Archive masz Notre Dame.
Na Yucata.de jest Luna.
W roku smoka znajdziesz zarówno na MaBiWeb, jak i BoardGameArena.
Osobiście odradzałbym zaczynanie przygody z Feldem od Luny, bo to gra bardzo jak na Felda specyficzna, trochę innej kategorii niż Zamki czy Macao.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: pan_satyros »

Trolliszcze pisze: Osobiście odradzałbym zaczynanie przygody z Feldem od Luny, bo to gra bardzo jak na Felda specyficzna, trochę innej kategorii niż Zamki czy Macao.
W pełni się zgadzam. Niestety najlepszych "starterów" nie ma online.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Veridiana »

Trajan online: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =9&t=20313
Osobiście nie widziałam, ale jest :) I jak na początek też może być. Prostszy od Zamków, niezależny językowo (w przeciwieństwie do Macao), a zębatka.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: wc »

Veridiana pisze:Trajan (...) Prostszy od Zamków
:shock:
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Tycjan »

Veridiana pisze:Trajan (...) Prostszy od Zamków
Trajan jest najbardziej skomplikowaną (najwięcej wyborów) grą Felda jak dla mnie, więc takie stwierdzenie też mnie bardzo zaskakuje :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Firenski »

Jak dla mnie to nawet trochę przekombinowaną...
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Veridiana »

No jak Bozię kocham, same zasady wydają mi się prostsze :D Moi współgracze do dzisiaj nie pamiętają działania budynków w Zamkach, a w Trajanie nie mają pytań.
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: staszek »

Z 7miu znanych mi gier Felda zdecydowanie pierwsza trójka to
W roku smoka-zdecydowanie :D
Notre Dame
Strasburg

Do Trajana,Zamków i Macao mam trochę zastrzeżeń-odpowiednio do wymienianej kolejności
Roma mi nie podeszła
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: prz22 »

No a Rialto i Bora Bora za pasem to się znowu być może (oby!) niektórym rankingi pozmieniają;)
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: prz22 »

Ok, zatem czas na wyniki;)

Użytkowniku, jeśli jesteś zainteresowany grami Stefana Felda, zobacz jak przedstawia się głos użytkowników forum gry-planszowe;)

Oczywiście nie jest to szereg gier od najlepszej do najgorszej, ale po prostu zestaw gier od tych najbardziej lubianych przez użytkowników forum do tych lubianych najmniej. Może poniższa tabelka pomoże Ci zdecydować się od czego zacząć swoją przygodę z tym nie pozostawiającym obojętnym projektantem gier;)

Zatem najlepsza 10ka wygląda następująco:

1. W Roku Smoka - 111 pkt
2. Zamki Burgundii - 108 pkt
3. Trajan - 76 pkt
4. Notre Dame - 74 pkt
5. Macao - 72 pkt
6. Strasbourg - 41 pkt
7. Luna - 33 pkt
8. Roma - 23 pkt
9. Pojedynek budowniczych - 11 pkt
10. Die Speicherstad - 9 pkt

Dwie pierwsze pozycje zwyciężają przekonywująco, natomiast między kolejną trójką różnice były niewielkie;)

Dzięki za głosy!!
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: mig »

przy czym były to odpowiedzi co do trybu dwuosobowego (który w przypadku np. Speicherstadt gdzie jest licytcja się niezbyt sprawdza)...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: prz22 »

mig pisze:przy czym były to odpowiedzi co do trybu dwuosobowego (który w przypadku np. Speicherstadt gdzie jest licytcja się niezbyt sprawdza)...
Zaprzeczam;)

W pierwszym poście nic nie wspominałem o tym, żeby brać pod uwagę tylko tryb dwuosobowy;) Chodziło o ogólną ocenę gier, nie precyzowałem takich parametrów.
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: mig »

ok, nie wiem czemu tak założyłem :)
to w takim razie jeszcze moje:

1. Speicherstadt
2. W roku smoka
3. Zamki Burgundii
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: pattom »

Czołem,

a która gra Felda, Waszym zdanem, jest najprostrzą i możliwą do zagrania z rodziną (nie geekową) ?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Najlepsza gra Stefana Felda;)

Post autor: Trolliszcze »

Z tych, które ja znam, najlepsze wydają mi się Zamki Burgundii. Zasady są dość proste, nie ma złośliwej informacji, tury szybkie i przyjemne. W moim odczuciu to bardzo relaksująca gra, w której trzeba trochę pokombinować.
ODPOWIEDZ