Keyflower (Sebastian Bleasdale, Richard Breese)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
dzialko
Posty: 2
Rejestracja: 11 sie 2015, 13:06

Re: Keyflower

Post autor: dzialko »

Dzięki! Jak zaczynasz gre, to zakładasz na samym początku w co chcesz pójść? Oczywiście jak widzisz co już jest na stole? Czy też próbujesz robić wszystko żeby tylko przeszkadzać albo iść w to samo co przeciwnik? Zastanawiam się czy w Keyflowerze strategia polega właśnie na jakimś konkretnym zachowaniu (bo każda gra wydaje się inna, więc bez sensu jest zawsze za wszelką cenę iść w coś konkretnego, zanim gra się jeszcze zacznie). Jak widzisz specjalizację, np. w jednym kolorze, albo jednym surowcu itp. - warto?
Czy masz jakieś spostrzeżenia dotyczące budowy silniczka? Tzn. czy jest jakaś ograniczona liczba kafli, powyżej której już nie warto rozbudowywać wiochy?
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Keyflower

Post autor: michalldz90 »

Na pewno jest ograniczona, bo co z tego że wylictujesz same fajne kafelki jak nie zdążysz ich odpalić bo braknie mepli. Trzeba to sobie przeliczyć wszystko z zachowaniem pewnych widelek. Oczywiscie trzeba tez ryzykowac no i byc elastycznym. Wyznaczyc jakis glowny cel robienia pkt ale miec tez cos w zanadrzu. Np wymieniasz narzedzia na surowce i masz tego sporo przed wymiana to jak ci sie nie uda wszystkiego wymienić to mieć wyjście i zpunktowac niezuzyte narzedzia. Trzeba poprostu tak działać zeby jak najwiecej rzeczy zamienic na pkt więc wcale nie musisz miec jednego dominującego silniczka.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Keyflower

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Edycja masterprint różni się tylko pudełkiem czy czymś jeszcze?
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Keyflower

Post autor: sillue »

Fruczak Gołąbek pisze:Edycja masterprint różni się tylko pudełkiem czy czymś jeszcze?
tylko pudełko
dizzit
Posty: 294
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Keyflower

Post autor: dizzit »

dawno nic się nie działo to odświeżę temat

Chciałbym poprosić o jakąś rade/minirecenzje (co fajnego/co dodaje) odnośnie dostępnych dodatków do Keyflower.
Grę mam na półce jakiś czas - średnio udaje mi się w to grac 3 razy do roku (bo trzeba tez grac w inne swoje i cudze gry).
Gierkę bardzo lubię.

Pytanie: czy warto iść w dodatek/dodatki i jak tak to który?

Ogółem wiadomo że dodatki rozwijają gry ale o ile uważam że przy podobnej częstotliwości grania (2-3 razy na rok) 7 cudów można zakończyć na oryginale to np. (od razu mówię że to nie moje ulubione gry :P) Talizman i Osadnicy z Catanu nie nadają się w podstawkę tylko od razu dodatek żeby cokolwiek grywalnego to się zrobiło.

Bede wdzięczny za wszelkie informacje :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Keyflower

Post autor: misioooo »

Jak dla mnie:
1. Farmerzy robią z Keyflowera trochę Agricolę... Na kaflach dzieje się znacznie więcej. Dla mnie nie jest to dodatek jakoś wiele wnoszący do rozgrywki.
2. Merchants - zupełnie inna bajka. Jak dla mnie balansuje grę, daje sporo nowych sposobów punktowania i przede wszystkim - przy lipnych kafelkach jakie podczas gry zakupimy i tak mogą nam one mocno zapunktować. Must-have wg mnie.

Brałbym Merchantsów na pewno. Farmerów nie koniecznie.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Keyflower

Post autor: michalldz90 »

zgadzam się z misioooo co do Merchants. Jak ja kupowałem dodatki to najpierw kupiłem Farmersów i byłem zadowolony. Sianko to też fajny bajer i przydaje się zawsze nawet jak nie idziemy w zwierzaki. Fakt, że Merchants daje dużo więcej frajdy, bo są to zupełnie nowe i unikalne mechanizmy (kontrakty FTW). Ogólnie Keyflower z oboma dodatkami (ja mam jeszcze kafelek ducha) to gra kompletna i pod tą postacią to chyba najlepsze euro jakie mam w kolekcji i które na pewno ma u mnie dożywocie :)
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Keyflower

Post autor: okon »

też bardzo lubię keyflowera przy czym cena dodatków jest dość kurcze wysoka
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Keyflower

Post autor: rastula »

Oba są świetne - ale ja też wolę farmerów... te bloczki z Merchants trochę przekombinowane są jak dla mnie. Ale to są dodatki modułowe , można wprowadzać bądź nie...

bardzo lubię tę grę ...:)
dizzit
Posty: 294
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 20 times

Re: Keyflower

Post autor: dizzit »

Dziękuje wszystkim za opinie ;)

Chociaż wolałbym usłyszeć żebym olał bo oprócz tego że więcej puzzli to się nic nie zmienia.
A tu jak można było się spodziewać (i obawiać): "OBA SĄ: MUST HAVE"


Jeszcze jedna rzecz: czy ilość pór roku jest większa czy są inne mechanizmy doboru, czy generalnie zostaje w ten deseń że na koniec gry ma się około 8 kafli tyle tylko że losowanie z większej ilości w stosunku do podstawki?
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Keyflower

Post autor: michalldz90 »

Tak. Dobiera sie o jeden wiecej kafel zimowy na reke i chyba w kazdej porze roku jeden wiecej so licytacji. Na 2 osoby jest 6 nie pamietam jak bylo w podstawce ale chyba 5 w takim razie[emoji14]

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Keyflower

Post autor: Bea »

gafik pisze:cleanup i co gorsza obsługa gry są bardzo upierdliwe.
A co dokładnie masz na myśli?

Czym się różni Masterprint edition od zwykłego oprócz tego, że ma brzydszą okładkę?
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: piton »

Bea pisze:
gafik pisze:cleanup i co gorsza obsługa gry są bardzo upierdliwe.
A co dokładnie masz na myśli?

Czym się różni Masterprint edition od zwykłego oprócz tego, że ma brzydszą okładkę?
Masterprint - niczym, klika postów wyżej było to samo pytanie. (MisterC był szybszy ;) )


Też nie kumam tej upierdliwości ;)
przed rundą zawsze jedna osoba rozkłada kafle na stole
po rundzie jedna osoba rozdaje kafle i rozdaje/zbiera ludziki
lub w grach następnych każdy zbiera swoje ludziki i odkłada na bok ludki wykorzystane, te które wygrały aukcje. Reszta zostaje na stole i każdy zbiera swoje ludziki. Te czynności trwają zazwyczaj minutę(?)
nigdy bym nie wpadł na to, że obsługa tej gry może być upierdliwa, ciężka, monotonna etc.

Dla mnie zdecydowanie nie jest to gra z kategorii fiddly
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: piton »

MisterC pisze: A co do tej minuty. Załóżmy, że runda się skończyła. Każdy gracz wygrał średnio dwa kafle w licytacji. Do tego ma do zabrania powiedzmy pięć meepli. Ile mu to zajmie? Ja się zmieszczę w 5 sekundach
nie doliczyłeś złorzeczenia i wygrażania pięścią pełną meepli za to, że ktoś podstępnie i bezczelnie UKRADŁ Twój kafelek :)

Co do setupu to świetny opis - jak ktoś ma bałagan w pudełku i nieposortowane kafle to może być istna masakra (ma tak ktoś?). Ja mam kafle posortowane w osobnych woreczkach, więc początkowy setup i każda pora roku to myk-myk i gotowe. Po rundzie niekupione kafle wracają do woreczka, po całej grze każdy sortuje kafle na kupki i potem chowamy kafle do odpowiednich woreczków. Wszystko gotowe na rewanż ;)

Ja tam mam nadzieję, że pojawią się jeszcze nowe kafle. Mi w tej grze brakuje więcej "uniwersalnych" kafli, żeby była duża różnorodność podczas kolejnych gier. Dodatki mnie tak nie kupiły, bo gra poszła w stronę robienia miliona punktów kosztem bezpośredniej rywalizacji - przynajmniej u nas tak było, że się zrobiło bardziej pasjansowo. Każdy pilnował swojego poletka (pisze o swojej grupie, dlatego nie zabijajcie mnie jak lubicie dodatki i macie odmienne zdanie).
Gramy zazwyczaj w składzie 4+ dlatego większość kafli jest w obrocie. Czasem bym chciał zobaczyć nowy kafel i się zdziwić co to ;) Proszę jeszcze nie wysnuwać pochopnego wniosku, ze gra jest powtarzalna i potrzebne jest dwa razy tyle kafli, żeby się lepiej grało, bo tak nie jest ;)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Talaj
Posty: 45
Rejestracja: 23 sty 2016, 09:42

Re: Keyflower

Post autor: Talaj »

Czy jest szansa, że ta gra zostanie w końcu wydana w Polsce? Słyszał, ktoś jakieś plotki?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Keyflower

Post autor: misioooo »

Ale... Po co? Nie ma w tej grze żadnych elementów zależnych językowo poza instrukcją...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: piton »

misioooo pisze:Ale... Po co? Nie ma w tej grze żadnych elementów zależnych językowo poza instrukcją...
...która jest przetłumaczona i krąży w necie
nic tylko kupować i grać ;)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: TTR_1983 »

misioooo pisze:Ale... Po co? Nie ma w tej grze żadnych elementów zależnych językowo poza instrukcją...
Really? Myślałem, że skończą się te głupie wpisy tego typu. Naprawdę nie widzisz różnicy w cenie polskiego wydania? Nie mówię oczywiście o FFG.
Dobrym przykładem mogą być gry Queen Games, lub choćby Super Motherload.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Keyflower

Post autor: rastula »

no kafle mają nazwy w języku angielskim i niemieckim ...bez nich , brak klimatu... he he he żartuję...;)

chociaż budowa tej wioski w oczekiwaniu na nowych osadników, jakiś tam mini klimat buduje, jak na euro
Ostatnio zmieniony 07 mar 2016, 13:01 przez rastula, łącznie zmieniany 1 raz.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Keyflower

Post autor: misioooo »

rastula pisze:no kafle mają nazwy w języku angielskim i niemieckim ...bez nich , brak klimatu... he he he żartuję...;)

chociaż budowa tej wioski w oczekiwaniu na nowych osadników, jakiś tam mini klimat buduje, jak na euro
To ja źle grałem... Myślałem, że to gra licytacyjno-wojenna w podkradanie sobie zasobów i pracowników... Taka "zimna wojna"... Pewnie przez to, że te nazwy kafli nie były po Polsku! 8)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Keyflower

Post autor: Bea »

TTR_1983 pisze:
misioooo pisze:Ale... Po co? Nie ma w tej grze żadnych elementów zależnych językowo poza instrukcją...
Really? Myślałem, że skończą się te głupie wpisy tego typu. Naprawdę nie widzisz różnicy w cenie polskiego wydania?
Nie sądzę, żeby polskie wydanie było dużo tańsze niż obecne 160 zł. No, może o jakieś 20 zł.
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Keyflower

Post autor: TTR_1983 »

Bea pisze:
TTR_1983 pisze:
misioooo pisze:Ale... Po co? Nie ma w tej grze żadnych elementów zależnych językowo poza instrukcją...
Really? Myślałem, że skończą się te głupie wpisy tego typu. Naprawdę nie widzisz różnicy w cenie polskiego wydania?
Nie sądzę, żeby polskie wydanie było dużo tańsze niż obecne 160 zł. No, może o jakieś 20 zł.
Po pierwsze nie wiesz tego, po drugie 20 zł, kafle z polskimi nazwami i do tego polskie tłumaczenie w kolorze na dobrej jakości papierze chyba jest wystarczającym powodem.
Gadać sobie możemy, nikt i tak na razie nie chce tego wydać :mrgreen:
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Keyflower

Post autor: misioooo »

Miłośnik się znalazł.... Avatara lepiej zmień na wersję polską 8) Bo TTR to nie bardzo idzie za Twoimi słowami, hihi.
Jak napisałeś - obstawiam, że nikt tego nie wyda w wersji polskiej.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Keyflower

Post autor: adikom5777 »

TTR_1983 pisze:...Naprawdę nie widzisz różnicy w cenie polskiego wydania? Nie mówię oczywiście o FFG.
Dobrym przykładem mogą być gry Queen Games, lub choćby Super Motherload.
ale polskie wydanie może być też o 20 zł droższe niż wydanie angielskie jak było np. z Aquasphere, czy jest z Klubem Utracjuszy. Nie zawsze polskie wydanie jest gwarancją niższej ceny.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Keyflower

Post autor: Trolliszcze »

A tak z ciekawości, co się dzieje z Szekspirem od Ystari? Nie mam jakiegoś ciśnienia, żeby kupować już teraz, ale kilka razy mnie kusiło, a tytuł cały czas niedostępny. Wiadomo, czy pojawi się znów w przyszłości?
ODPOWIEDZ