18xx

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2321
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Tekst z lożą był ewidentnie żartem, ale w momencie jak został podchwycony i się coraz częściej pojawia (i już nie wiadomo, do jakiego stopnia ironicznie), to jednak zaczyna się tworzyć wrażenie, że środowisko jest faktycznie wyniosłe i zamknięte. Ja przynajmniej takie postrzeganie odczytałem z paru wczorajszych postów.
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: 18xx

Post autor: kisiel365 »

Szalom z Karaibów!
Loża broni, loża radzi, loża nigdy was nie zdradzi!
Piton, musisz teraz po każdym żarcie pisać/mówić "haha! żartowałem!".
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
inny_89
Posty: 159
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 214 times
Been thanked: 89 times

Re: 18xx

Post autor: inny_89 »

piton pisze: 09 lis 2023, 08:55 co do tekstu z "brydżem" - to wyrwaliście to z kontekstu i zupełnie co innego miałem na myśli ( z pewnością nie elitaryzm i lizanie się po jajkach wielkanocnych), ale już nie mam siły i ochoty w tym temacie pisać.
Ej, żeby tylko nie było, że ja z pretensjami o tym brydżu napisałem. Serio ten tekst był moim zdaniem dobry i na miejscu.
Mnie osobiście "olśniło", że bije pianę w środowisku, które jest zgrane i JUŻ DAWNO PRZESZŁO przez te wszystkie wywody, z którymi ja uderzam.

Już zostało to wspomniane: zwyczajnie świeżaki może nie powinny wchodzić w bezpośrednią dyskusję z bardzo doświadczonymi graczami. Zwłaszcza taka euro-napalona-dziewczynka jak ja. :D

Co więcej kim ja k**wa jestem, żeby krytykować w takim środowisku pracę chłopaków z DPSu i Twoją Piton. (i wychodzi teraz, że ja w zasadzie to nie wiem kto jest z DPSu i czy formalnie Ty to DPS xD )
Już kiedyś to napisałem tam na serwerze po moim pytaniu o Harzbahna:
"robicie rewelacyjną robotę jeżeli chodzi o promocję 18xx i ja osobiście to doceniam".
Sam w tym kierunku nie robie nic i wlaśnie to mnie olśniło, że nie ma sensu psuć gdzieś klimatu jakimiś moimi krzywymi wywowodami. Cytujac: "problem jest we mnie" :)

Właśnie internet kastruje wiele około-komunikacyjnych aspektów i trzeba się z tym liczyć. I to działa Piton mam wrażenie w obie strony. Chyba też czasami coś odbierasz mocniej niż ktoś miał w zamyśle :P

Chciałeś, żeby istniało coś takiego jak Masońska Loża Kolejarska choćby w żarcie? No to teraz po prostu masz konsekwencje tego, że ludzie bedą tego używać. Dokładnie w takiej formie jak Ty: "Żartem albo cholera wie czy żartem jeżeli człowieka nie znasz". :P
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 563 times

Re: 18xx

Post autor: 612 »

Zagrałem wczoraj pierwszy raz w to nowe 1889 Shikoku i gra jest bajecznie wydana, wszystko cieszy oko a ta pastelowość bardzo mi się wpisuje w japońską estetykę. Parę pierdół jest w moim odczuciu niepotrzebnych, jak dodatkowa plansza dla oznaczania zysków spółek (która swoją drogą nigdzie nie jest wyjaśniona w zasadach - o ile nie przegapiłem tej informacji) czy te lokomotywki do oznaczania stawek w początkowej licytacji (chociaż gdybym grał w 5 osób to pewnie przytuliłbym je z miłością). Bardzo fajny jest schemat etapu rundy na planszy - w końcu nikt się nie gubi gdzie jesteśmy i co robimy. Tacki na żetony torów to krem de la krem. Z minusów to parę mało czytelnych rozwiązań w postaci nadrukowanej drobnym druczkiem informacji między pociągami o zmianach w grze (w 1830 lepiej jest to w moim odczuciu rozwiązane na planszach korporacji) i lekki bałagan na nadrukowanych heksach, głównie w północno zachodniej części mapy.
1889 kupiłem z tego powodu, że najczęściej udaje nam się grać w 3 osoby, a 1830 jest na taką liczbę za mało ciasne. W Shikoku błyskawicznie zaczyna się ocieranie się o siebie torami, których na dodatek jest jak na lekarstwo i gra szybciej nabiera rumieńców. Alkohol wciąż nie pozwolił nam oczywiście dotrzeć do zakupu diesli, ale przynajmniej nie ziewałem z nudów jak w 1830.
Myślę, że dla każdego, chcącego spróbować tej elitarnej i nieprzystępnej serii, to wydanie 1889 Shikoku będzie dobrym pomysłem. Wizualnie buduje komfort obcowania z nowoczesną planszówką a nie śmierdzącym swetrem i piwnicą reliktem czasów minionych, instrukcja napisana jest w sposób dużo prostszy i klarowniejszy niż ta z 1830 a sama gra posiada sporo rozwiązań mających na celu ułatwić rozgrywkę (wyraźny tor rundy, prywatne firmy mają umiejętności nadrukowane na kartach, karty pomocy opisują wszystko krok po kroku, jedyny minus to brak tabliczki mnożenia:().
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2321
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

1889 IMO najlepiej działa na trzech, bo najmniejsza szansa zacięcia się pociągów (a 1830 faktycznie na trzech dużo traci, tylko ja w takim składzie znacznie chętniej bym sięgnął po 1882 albo 1849, jeśli chodzi o popularne i przystępne tytuły).

Planszetka dochodów to po prostu tabliczka mnożenia i pomaga przy wypłacaniu dywidend (np. stawiam znacznik na polu odpowiadającym trasie za 180 - 18 - i od razu widzę, ile powinienem wziąć jeśli mam 6 udziałów).
Ostatnio zmieniony 10 lis 2023, 12:47 przez Galatolol, łącznie zmieniany 1 raz.
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: 18xx

Post autor: kisiel365 »

Wracając do jakości wydania Shikoku 1889:
+ dobre tacki z grubego tworzywa z naklejkami (dodatkowo naklejki z liczbą kafelków!)
+ duże, grube kafle z przyjemną fakturą
+ w zestawie drewno i to z nadrukiem, a nie naklejką
+ woreczki strunowe w zestawie
+ wykonanie pudła, dobrze spasowane, dobrze oklejone
+ duży, drewniany i klimatyczny (?) token pierwszego gracza
+ zapasowy biały kafelek jakby trzeba było uzupełnić brak

- brak tacek/pudełek na udziały, pociągi i żetony, to chyba największa bolączka tego wydania, tutaj puszczam oczko do @Magole, żeby powstał set uzupełniający od nich, póki co chyba sam muszę sobie taki set złożyć z podstawowych elementów dostępnych na RoB)
- nadruk na drewnie nie zawsze wycentrowany
- trochę szkoda materiału na dodatkowe kafelki z gwiazdką (dla początkujących = większa dostępność kafelków), papierowe pieniądze (chociaż uwzględniając target gracze mogą nie mieć żetonów), znaczniki kolejności graczy (używa ktokolwiek tego?)
- kafelki na drugiej stronie w innym stylu, nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania, lepiej jakby z obu stron była ta sama grafika
- kilka drobiazgów: udziały wolałbym jakby miały oznaczenia na boku a nie na dole, chociaż prezydencki się na tyle wyróżnia, że można czytelnie zrobić rozsunięcie w bok, mnożniki wypłaty puste dla wielokrotności 10 (wiem oczywiste, ale wygląda dziwnie niekompletnie), pomoc gracza na rewersie karty spółki zamiast osobno
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: vinnichi »

Dziś święto PKP: pierwsza polska kolejówka trafiła na 18xx.games. Jak ktoś lubi online to warto zerknąć, na naszym małym kanale pewnie będzie to drugi Bear Trap ale mi osobiście bardzo siadł ten tytuł, a jeśli ktoś szuka takiej 30-stki na mniejszą liczbę graczy to warto sprawdzić. Świetna na 3 na 4 jeszcze nie pograłem
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
mrozigor
Posty: 48
Rejestracja: 23 paź 2008, 20:29
Has thanked: 109 times
Been thanked: 35 times

Re: 18xx

Post autor: mrozigor »

I najważniejszego zabrakło :D Chodzi oczywiście o

1894
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: vinnichi »

To i autora dodajmy jak już w takie szczegóły wchodzimy: Galatolol jest ojcem tego francusko-belgijskiego dziecka
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: 18xx

Post autor: kisiel365 »

kisiel365 pisze: 10 lis 2023, 11:28 tutaj puszczam oczko do @Magole, żeby powstał set uzupełniający od nich, póki co chyba sam muszę sobie taki set złożyć z podstawowych elementów dostępnych na RoB)
Wydaje mi się, że wystarczy:
1x https://cube4me.com/product/mini-euro-c ... partments/
1x https://cube4me.com/product/12-compartments-15mm-depth/
i wygląda to wtedy tak (wziąłem tymczasowo z zestawu RoB dla 1848):

Obrazek

Zmieszane tokeny dwóch spółek, token rundy pomiędzy znacznikami do licytacji prywatnych (kształt kolejki).
Nie wiem czy jest sens ładować prywatne w pudełko. Mi w woreczku wystarczy.
Jeżeli, ktoś nie chce trzymać kolejek i znacznika rund na tacce, to wystarczy 8mm, zamiast 15mm.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2321
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Tak, można już sprawdzić 1894 na .games, gierkę nad którą siedziałem od jakiegoś czasu i którą wielu forumowiczów pomagało testować.

Przy okazji zapraszam do oglądnięcia świeżego filmiku o mechanikach, które coraz rzadziej występują w nowych grach (w 1894 też w sumie żadnej z nich nie ma):

kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: 18xx

Post autor: kisiel365 »

Galatolol pisze: 10 lis 2023, 20:05 Przy okazji zapraszam do oglądnięcia świeżego filmiku o mechanikach, które coraz rzadziej występują w nowych grach
Obrazek
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: 18xx

Post autor: vinnichi »

Coś ostatnio wszędzie reklamuję 1894 ale warto wspierać ten projekt. Scott z All-abord games przygotował ankietę badającą zainteresowanie różnymi tytułami pod kątem wydania kolejnych tytułów. Jest też na liście 94 więc można wesprzeć patriotycznie:

https://boardgamegeek.com/thread/296095 ... ost/page/1
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
inny_89
Posty: 159
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 214 times
Been thanked: 89 times

Re: 18xx

Post autor: inny_89 »

Oczywiście zagłosowane na jedyny słuszny tytuł.
Po przesłuchaniu ostatniego odcinka DPS mam mega ochotę spróbować tego rocznika na 18xx.games. :D
W ogóle świetna forma i zawartość "wywiadu" z Galatolol w DPS.

Ale, mam pytanie o samo Wave 7. Tam w te ankietę Scott wrzucił taki twór jak 2049.
Czy ja dobrze zrozumiałem (po przejrzeniu dyskusji pod ankieta), że w sumie to on nigdzie nie udostępnił żadnych informacji odnośnie tego produktu ale ludzie oddają na to głos "w ciemno"?

Czy mnie coś ominęło i źle zrozumiałem?
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
Awatar użytkownika
ZygfrydDeLowe
Posty: 491
Rejestracja: 17 sty 2017, 13:47
Has thanked: 937 times
Been thanked: 211 times

Re: 18xx

Post autor: ZygfrydDeLowe »

inny_89 pisze: 17 lis 2023, 18:25 Oczywiście zagłosowane na jedyny słuszny tytuł.
Po przesłuchaniu ostatniego odcinka DPS mam mega ochotę spróbować tego rocznika na 18xx.games. :D
W ogóle świetna forma i zawartość "wywiadu" z Galatolol w DPS.

Ale, mam pytanie o samo Wave 7. Tam w te ankietę Scott wrzucił taki twór jak 2049.
Czy ja dobrze zrozumiałem (po przejrzeniu dyskusji pod ankieta), że w sumie to on nigdzie nie udostępnił żadnych informacji odnośnie tego produktu ale ludzie oddają na to głos "w ciemno"?

Czy mnie coś ominęło i źle zrozumiałem?
Też właśnie zwróciłem na to uwagę, ale nie jestem członkiem tej masonerii, może wewnętrzny krąg loży już testuje to od lat.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2321
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

To jest jego pomniejszony klon 2038.
ZygfrydDeLowe pisze: 17 lis 2023, 18:54Też właśnie zwróciłem na to uwagę, ale nie jestem członkiem tej masonerii, może wewnętrzny krąg loży już testuje to od lat.
Scott i testowanie od lat? :lol:
inny_89
Posty: 159
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 214 times
Been thanked: 89 times

Re: 18xx

Post autor: inny_89 »

Galatolol pisze: 17 lis 2023, 19:16 To jest jego pomniejszony klon 2038.
ZygfrydDeLowe pisze: 17 lis 2023, 18:54Też właśnie zwróciłem na to uwagę, ale nie jestem członkiem tej masonerii, może wewnętrzny krąg loży już testuje to od lat.
Scott i testowanie od lat? :lol:
Może właśnie "oldschoolowo". Po cichu, na dwie ręce w piwnicy :D

Ale ja moje pytanie ponawiam: bo to, że Scott po prostu leci z grami po 2 testach (raz lewą a raz prawą ręką) to już słyszałem.
Ale ja bardziej jestem pod wrażeniem, że tam są na to głosy oddane i to wcale nie tak mało jak na ten moment.
Chodzi o magię nazwiska? Ot, kojarzą go od AAG.
Magię samej nazwy? Ludzie jednak chcą kosmicznego 18xx i przywodzi im na myśl 2038?
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2321
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 914 times

Re: 18xx

Post autor: Galatolol »

Myślę, że są po prostu ludzie, którzy z automatu wszystko kupią. Bo o 2049 jest faktycznie bardzo mało informacji, tylko na jednym discordzie widziałem pojedynczy post z drugiej ręki.

Parę dni temu Scott napisał w tamtym wątku, że to miała być jedna z pozycji w jego serii mikrogier (System18*), ale okazało się, że trzeba zbyt wielu dodatkowych elementów, więc będzie osobno.

* Sami oceńcie, czy was interesuje system, o którym sam pomysłodawca przyznaje, że gry będą miały termin ważności kilku partii:
https://boardgamegeek.com/thread/296095 ... 9#42856359 i odpowiedź post niżej
inny_89
Posty: 159
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 214 times
Been thanked: 89 times

Re: 18xx

Post autor: inny_89 »

Szczerze mówiąc nie brzmi to aż tak bardzo niedorzecznie.

Jeżeli poszła by za tym odpowiednio niska cena to może i znalazłby pewna niszę na rynku.

Ludzi, którzy chcą spróbowac i rzucić to w kąt. :P

Nie pochwalam ale za zmysł do robienia biznesu podziwiam trochę.
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: 18xx

Post autor: staszek »

Ja niestety trochę dziegdziu to tej beczki miodu też. Z tego co czytam to może być ewentualnie 7ma fala. 5 trwała chyba 2 lata, więc pewnie jest szansa na 94 w okolicach 2028
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: 18xx

Post autor: kisiel365 »

To ja poproszę, żeby ktoś może spisał co z tych list warte jest uwagi i dlaczego?

W ogóle nie kojarzę ponad połowy tytułów z tej listy.

Z grupy D (świeżynki?):
1. 1833 1/3 - ma to jakąś stronkę albo instrukcję? Hutton czyli ten od 1862 i 1860 czyli można zakładać, że jest potencjał?
2. 1874 - "Combines elements of 1817, 1841, and 18Ireland" niezły rozstrzał, ale szczegółów brak.
3. 18AL/18GA - dostało najwięcej głosów, może jako wprowadzenie nowego gracza, ale warto potem to trzymać na półce?
4. 18Uruguay - sprawia wrażenie eurowatego (statki i pociągi, pickup and deliver?)
5. prototypy i śmieciówki od szkota pomijam z zasady
6. steam over holland - gdzieś mi się obił ten tytuł o uszy, ale nie grałem, ma jakiś twist czy raczej do zagrania max raz?

Z grupy A:
1. 18BE - mapa 3D, dziwaczny market, 1-5 graczy?
2. 1866 jest na .games, ale jeszcze nie próbowałem, europejska mapa i wg opsu jakieś historyczne oskryptowanie
3, 1852: Missouri - dziwna licytacja prywatnych, generyczna mapa, kapitalizacja częściowa, coś ciekawego? jest na .games, ale nie grałem
4. 1877 Stockholm Tramways - jest na .games (też nie grałem), merge i pociągi hexowe, ciekawe?
4. 18DE - 1817 bez shortów, wg postu na bgg giełdowość między 18MEX a 18SJ
5. 18Svea - którtka imprezówka? mini 18xx?
6. 18RoyalGorge - kopalnie, eurowate?
7. 18ZOO - modułowa mapa = niech użytkownicy sobie testują?

Z grupy B:
1. 18EU with Minor Powers - to jest fajne, chciałem nawet zrobić swoje pierwsze pnp, na .games bez specjalnych zdolności prywatnych, długa początkowa licytacja, potem merge i pod koniec raczej operacyjna nuda, ale zdolności dają fajny twist, bo możesz licytować minora nie tylko dla lokalizacji a dla jego zdolności
(reszta do doczytania)

Z grupy C (marne szanse ze względu na różne problemy):
1. Old prince - dopiero ogrywam pierwszą partię po forumowych ochach i achach
2. Ur: 1830 BC - splotterowa wariacja nt. 18xx związana z irygacją i polami z jednowymiarową giełdą
(reszta do uzupełnienia)

będę uzupełniał jak coś doczytam więcej
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
inny_89
Posty: 159
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 214 times
Been thanked: 89 times

Re: 18xx

Post autor: inny_89 »

kisiel365 pisze: 18 lis 2023, 01:23

Z grupy C (marne szanse ze względu na różne problemy):
1. Old prince - dopiero ogrywam pierwszą partię po forumowych ochach i achach
2. Ur: 1830 BC - splotterowa wariacja nt. 18xx związana z irygacją i polami z jednowymiarową giełdą
(reszta do uzupełnienia)

będę uzupełniał jak coś doczytam więcej
Co do tych "różnych problemów" to nie wiem czy akurat też wspomniane dwa tytuły miałeś na myśli.
Bo Splotter 1830 Ur to już ogłaszał, że będzie reprint. Więc wygląda to na pewniak.
Obrazek
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: 18xx

Post autor: kisiel365 »

Tak szkot nazwał dane kategorie.
Spoiler:
Jeżeli Splotter zapowiedział reprint to może bez udziału AAG.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
inny_89
Posty: 159
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 214 times
Been thanked: 89 times

Re: 18xx

Post autor: inny_89 »

kisiel365 pisze: 18 lis 2023, 10:14
Jeżeli Splotter zapowiedział reprint to może bez udziału AAG.

Oni dosłownie napisali w poście, którego zrzut wkleiłem, że
AAG will be doing a reprint with better materials than the original; they plan to use the same art with minor modifications; gameplay will be unchanged. Pre-orders will open up somewhere late this year or early 2024.
Czyli, że to dosłownie będzie robione przez AAG.
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: 18xx

Post autor: staszek »

Nie wiem czy to pytanie do Galatolola, czy społeczności kolejowej , ale czy ktoś wie czy 94 pojawi się na bgg. Jak się to robi , no i czy ktoś mógłby wrzucić ?
ODPOWIEDZ