Szogun / Shogun (Dirk Henn)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Hiu »

kwiatosz pisze:
Zet pisze:
uday pisze: To przepraszam, ale jak wydają te gry? Drukarnie im za ładne oczy drukują?
Drukują za własne pieniądze, bo mają ich wystarczające rezerwy, albo na kredyt, bo każdy im da.
QG trochę wypaczyło/nagięło ideę KS, które w zamyśle miało wspierać tych, których nie stać na sfinansowanie swojego produktu.
Ale z drugiej strony solidna firma zwiększa odczuwane bezpieczeństwo transakcji na całym KS, więc nie jest to tylko zły wpływ.
odnosze wrazenie, ze kampania Dark Darker Darkest taka nie byla...
tak samo jak i inne kampanie QG, gdzie ciagle sa problemy z kompletowaniem i dodatkami (nawet w formie ich wlasnych gier).

QG upodobalo sobie takze kampanie typu BIG BOX - takze szoguna to nie ominelo.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: kwiatosz »

Ale dostajesz te gry w końcu i kontakt z firmą jest - a takie chociażby Burning Suns ma ze 3 lata opóźnienia, coś tam w ogóle się nie ukazuje. Dla mnie Queen robi całkiem ok kickstartery.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Hiu »

Nie porownujmy firmy o ugruntowanej pozycji, zeby nie powiedziec slonia w swiecie planszowek z debiutantami. Z drugiej strony nawet M.Wallace nie ustrzegl sie bledow KS'owych.

Zgadza sie - QG wysyla gry - tylko nie jest to cos - co zostalo wyprodukowane w ramach kampanii. Strecze sa anulowane, kontaktu nie ma a kasy odzyskac nie mozna.

QG na KS ssie... ze tak powiem ogolnikowo :)
Wole kupic ich produkcje w sklepie (a KS lubie i uzywam).

Starczy tego OT. Jezeli jest potrzeba - zapraszam na PW. Pozdrawiam.

A co do gry - Z tego co pamietam, dodatki do szoguna (oprocz tego, ktory juz znamy) to jakies popierdolki...
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Szogun )

Post autor: kwiatosz »

Z anulowanymi streczami to nie wiem, bo w sumie jeszcze nie miałem okazji Escape odebrać, to się nie kloce :)

Edit: jak tak się zastanowiłem to w sumie Escape to jedyna gra, którą faktycznie otrzymałem po kickstarterze (albo jestem bliski otrzymania), muszę przejrzeć co ja tam wspierałem...
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Paskudnik »

Ile najwięcej udało się Wam zdobyć punktów? W ostatniej partii jaką grałem, kolega z pracy zdobył 80 - podczas drugiej zimy jebaniutki robił wzmocnienia w prowincjach, w których miał więcej budynków bo wiedział, że ma za mało ryżu żeby wykarmić. W zasadzie powstania wybuchły i tak w innych prowincjach, ale udało mu się wszystko utrzymać. Drugi kolega miał dużo budynków, ale prowincje (których miał 15 albo 16) słabiutkie i w drugą zimę stracił obie, w których wybuchły powstania, na koniec osiągając "normalny" wynik. Trochę była to partia typu "gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta".
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: szczudel »

A mi ten big box smierdzi fotomontażem :P

Szkoda, bo jest szansa ze w niedalekiej przyszlosci zakupie Szoguna.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Czochrun »

Paskudnik pisze:Ile najwięcej udało się Wam zdobyć punktów?
Na 3 graczy - 65 pkt. (tutaj kluczowe okazało się doświadczenie zwycięzcy)
Na 4 graczy - 58 pkt. (zwycięzca szybko uspokoił swoich sąsiadów i pielił grządki przez całą grę)
Na 5 graczy - 55 pkt. (to samo co wyżej)....

Bunkrowanie się i pielenie grządek daje zbyt dużą przewagę, dlatego w naszym gronie wprowadziliśmy zasadę kuli... A raczej pierścienia - wschodnie i zachodnie prowincje sąsiadują ze sobą.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: pan_satyros »

Szogun powinie dostępny w magazynach rebela. Z tej okazji wzięło mnie na wspominki z perspektywy tych dobrych kilku lat po premierze.
Dajcie znać w sondzie czym Was zachwycił ten tytuł.
http://pelnapara.znadplanszy.pl/2015/05 ... na-tronie/
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: szczudel »

Przeczytałem post z bloga. Bardzo mi sie podobał. Do tego stopnia, iż zachęciłby mnie do zagrania.
Tryb przypuszczający bo juz grałem :)

Na wstępie dodam iz jestem wielkim fanem planszowej Gry o Tron.

Nie wiem czemu ale mnie Szogun nie zachwycił. Miała być strategia, ale elementy losowe temu przeczą. Ekonomiczną grą też do końca nie jest. Jedynym zasobem którym się dysponuje i optymalizuje to złoto. Ryż owszem się zbiera ale na dobra sprawe nie da się nim w żaden sposób rozporządzać. Chciałbym jeszcze zagrać z dodatkiem, dodaje on możliwość operowania jednostkami jako zasobem, może to dodałoby grze troszke skomplikowania.
Reasumując Szogun to taki misz masz paru aspektów. Można wysunąc stwierdzenie iż troche brak aspektu wiądącego w mechanice. Klimat i sam cel gry jest jasny ale jakoś nie spaja mi mechaniki.
Przed 1 grą ekscytowałem się wieżą bitewną ale ostatecznie ten element wypadł słabo. Efekt był taki, że wrzucając coś do wieży pojawiała się raczej rezygnacja aniżeli ekscytacja. Może dobrym urozmaiceniem byłoby gdyby gracze postronni mogli udzielac wsparcia. Tzn bija sie zółty i niebieski, ale czerwony mówi że daje wsparcie. Jak wypadną na tackę czerwone to moga one wesprzeć wybranego gracza (wspierający decyduje w jakiej ilości). Nawet możnaby iść krok dalej i jeśli wspierający (który zadeklarowal iż będzie uczestniczył w walce) ma najwiecej jednostek na tacce może zdecydowac sie zdradzić/przejąc władze w obszarze.

Koniec końców. Jak wyjdzie BiG Box (jeśli wyjdzie) - kupie, sprawdze jeszcze raz. Jak nie podejdzie to jakiś szcześliwiec będzie mógł odkupić nowkę raz grana w dobrej cenie :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: schizofretka »

Uderz w stół, to nożyce się odezwą, takem i ja nieproszony się wetnę. Jestem też wielkim fanem GoTa, i Szogun dla mnie jest zupełnie inną grą. Owszem, opartą również na mechaniźmie programowania akcji, ale różnica jest znacząca jak między wieloma CDG na przykład.

Sz to czyste euro. Na pierwszy plan wysuwa się aspekt optymalizacji wydawania własnych rozkazów; w GoT mamy znacznie większą swobodę możliwych zagrań na daną chwilę, w Sz cały czas się wydaje, że nie mamy ani jednego dobrego - jest to rodzaj łamigłówki która może się spodobać miłośnikom tworzenia łańcuszków do zamieniania kamienia w owce w jedwab w piwo w pezety. Bardzo wysoki element łamigłówki jak tu cokolwiek sensownego ugrać.

Od drugiej partii, gdy poznamy już dynamikę rozgrywki, zaczynamy patrzeć bardziej strategicznie, czyli nie tylko co ja zrobię, ale gdzie jestem najbardziej wystawiony, oraz co najważniejsze - które kampanie chcemy wygrać, a gdzie z ciężkim sercem zaakceptujemy porażkę. Wchodzi tu w grę bardzo fajny mechanizm push your luck, gdzie ryzykujemy nie wobec gry, ale przed innymi graczami. Zbierać tu złoto, licząc że nie zostanę jeszcze zaatakowany? Rekrutować we wrażliwej prowincji z nadzieją, iż atak wyjdzie po rekrutacji? Czy opłaca się w ogóle budować w tym regionie, czy mam szansę zawalczyć tu o większość? Szogun tylko pozornie jest grą o bitwach - w praktyce jest to area majority w stawianie budynków tak by inni ich nie przejęli.

Przy doświadczowej ekipie wchodzi wreszcie najlepszy element, clue dla którego w ogóle gram w gry planszowe, czyli czytanie przeciwników. Nie układasz już tylko swojej łamigłówki, ale wszystkich sąsiadów. Może ryzyko ataku na wrażliwy punkt nie jest wcale takie wysokie, bo przeciwnik ma lepszy kąsek gdzie indziej? Czy uznaje kierunek twojego planowego ataku za realne, główne zagrożenie? Może mniej ekscytujące, ale znacznie ważniejsze: gdzie będzie chciał/mógł budować? Odpowiednie przewidzenie może nie jest tak efektowne jak trafne odczytanie ataku i przygotowanie zawczasu kontry lub ataku uprzedzającego - mina przeciwnika, gdy odsłaniasz atak niweczący jego plany jest bezcenna - ale przełożenie na punktację takie samo.

Co do losowości: owszem, widziałem partie, w których ktoś miał dużego pecha co wykluczyło go/ją z walki o pierwsze miejsce. Na przeszło setkę partii w tym samym gronie znajomych jednak na palcach mogę policzyć partie, w których na pierwszych dwóch miescach nie były te same dwie osoby. Gramy jednak z propagowaną przeze mnie modyfikacją wybierania z trzech odkrytych prowincji podczas setupu by wyeliminować zauważalne dysproporcje na starcie.

Dla mnie ma trzy wielkie zalety: brainburning optymalizacji, szacowanie ryzyka, oraz granie aktywnie przeciwko innym graczom, a nie tylko konkurowanie o zasoby. Do tego wszystkiego ma reguły pozwalające zagrać niewplanszówkowionym (co nie znaczy, że wszystkim - proponuję ją raczej ogólnym science geeks, niż osobom, dla których najważniejszy jest aspekt towarzyski, bo nie sądzę, bym zauważył, gdyby ani razu nikt się nie odezwał podczas partii, która trwa bite trzy godziny).

Cholera, muszę jakiegoś bloga założyć by napisać mu w końcu jakąś laurkę :)


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: pan_satyros »

schizofretka pisze:
Cholera, muszę jakiegoś bloga założyć by napisać mu w końcu jakąś laurkę :)


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Załóż i napisz bo to warte wspomnienia uwagi, albo chociaż w komentarzy pod moim tekstem możesz co nieco skrobnąć ;)
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: szczudel »

schizofretka pisze: ...oraz granie aktywnie przeciwko innym graczom, a nie tylko konkurowanie o zasoby...
Faktycznie nie zauważyłem tego. A może raczej nei zwróciłem uwagi. To jest faktycznie ogromny plus Szoguna. Można sobie bardziej napsuc krwi niż zabierając komuś potrzebny zasób.
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: szczudel »

Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Szaweł »

szczudel pisze:Ale to juz wiecie no nie ? :)

https://www.kickstarter.com/projects/10 ... un-big-box
Żeby było po polsku brałbym w ciemno, a tak... trzeba się obejść smakiem :|
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Bea »

Nie ma jakiegoś homerula coby dało się grać we dwie osoby?
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: szczudel »

Przeciez ta gra nie ma nawet slowa na elementach.
Drukujesz instrukcje z neta i masz.
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: kudlacz135 »

Tutaj jest opisany przykładowy wariant 2-osobowy:
https://boardgamegeek.com/thread/134081 ... ant-shogun
Nie próbowałem, ale podsyłam, może ktoś działał w tym kierunku.

A instrukcja do gry jest dostępna np. tutaj:
http://www.rebel.pl/repository/files/in ... gun_PL.pdf

Jeżeli nie zdecydujesz się na Big Boxa z jakiegokolwiek powodu, polecam polskie wydanie i ewentualnie dokupienie samych dodatków i dodatkowego drewna na kickstarterze (jest taka opcja) :)
profes79
Posty: 426
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 35 times
Been thanked: 135 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: profes79 »

Gra dwuosobowa będzie do kitu. Nawet trzyosobowa nie jest satysfakcjonująca. 4 osoby to minimum; 5 to w zasadzie konieczność, żeby to była gra i rywalizacja a nie sim city...
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: szczudel »

Ten zestaw z Kickstartera ma wszystkie dodatkowe drewniane elementy dodane jako opcjonalne. Tzn kosteczki i żetony zostaja w pudełku.

Podejrzewam, że kupując to wydanie, rozsprzedając dodatki i te kostki ma się najtańszego Szoguna na rynku.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Indar »

Wpadł mi w ręce Szogun, wraz z tym podwójnym dodatkiem. Wszystko w jednym pudle - ale już podzieliłem :)
Mam jednak pytanie o zestaw kart z dodatku Tenno. Wprowadza on dwie dodatkowe talie - Przywileje i Wieże (plus talia Samuraj) - reszta to talie z podstawki. Ale czy są to TAKIE SAME talie, czy coś się na nich zmienia i powinienem używać tych nowych? Czy nowe karty mają jakieś oznaczenie pozwalające na identyfikację?
MrSkywalker
Posty: 61
Rejestracja: 27 gru 2014, 18:17

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: MrSkywalker »

Czy wiadomo co dodają expansion modules 3 i 4 ?
Czy edycja kickstarterowa będzie zawierać coś więcej niż inne znaczniki czy to po prostu szogun + dwór tenno + samuraj z lepszymi znacznikami?
W sensie czy dodaje coś do mechaniki.
Amor Patriae Nostra Lex
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Błysk »

Pytanie za 100 punktów. Jak Shogun się skaluje? Do Senji czy Gry o Tron nie ma co siadać bez kompletu graczy. Jak jest tutaj?
Ostatnio zmieniony 17 gru 2015, 12:31 przez Błysk, łącznie zmieniany 1 raz.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: GeQ »

W 4-5 graczy chodzi świetnie. Na 3 osoby co prawda jest ograniczona mapa, ale jak na mój gust jest trochę za dużo miejsca. To już kwestia gustu bo było nie było rozstawia się wiecej armii / wiecej prowincji. Można też umownie jeszcze bardziej ograniczyć mapę i będzie ekstra.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: Lubel »

Błysk pisze:Pytanie za 100 punktów. Jak Shogun się skaluje? Do Senji czy Gry o Tron nie ma co siadać bez kompletu graczy. Jak jest tutaj?
GeQ pisze:W 4-5 graczy chodzi świetnie. Na 3 osoby co prawda jest ograniczona mapa, ale jak na mój gust jest trochę za dużo miejsca. To już kwestia gustu bo było nie było rozstawia się wiecej armii / wiecej prowincji. Można też umownie jeszcze bardziej ograniczyć mapę i będzie ekstra.
Trafione w samo sedno, dokładnie tak jest.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Szogun (Shogun)

Post autor: warlock »

Rzucam wszystko, jadę ucieszony do paczkomatu po nocy, odbieram Szoguna. Pełna radocha. Ale nauczony doświadczeniem otwieram grę i liczę elementy.

- Zamiast 53 kart prowincji mam 34
- Zamiast 25 kart skrzyń wojennych mam 16
- Zamiast 5 kart specjalnych mam ich 10
- Zamiast 10 kart akcji mam ich 20
- Zamiast 12 kart wydarzeń mam 20
- Zamiast 5 kart daimyo mam ich 10

No po prostu masakra... :?

Miał ktoś taki problem?
ODPOWIEDZ