Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: aduko »

sliff pisze: 10 lip 2023, 21:25 Ale, żeś aduko namieszał.
Zawsze masz obóz jakiś obóz, nie zawsze masz schronienie. Za brak schronienia masz 1 ranę.

Jak ktoś spędza noc poza obozem - bo tak nakazuje mu to karta eksploracji - to :
a) zatrzymuje na noc przy sobie wszystko co w tej rundzie zdobył,
b) nie dotyczą go efekty z fazy pogody,
c) dostaje ranę za brak schronienia, chyba że akurat w tej turze odkrył kafelek z naturalnym schronieniem,
d) musisz nadal coś zjeść.
Ale mieszacie z tą kartą. Dobierze ją i przeczyta. Tutaj było pytanie czy jak użyje wszystkich pionków na planszy, to czy nie rozpatruje pogody.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: agt »

aduko pisze: 10 lip 2023, 21:07 Ale gdzie było pytanie o karty? I fazę pogody zawsze rozpatrujesz.
Nie było pytania o karty :)
Było pytanie o to, kiedy gracz spędza noc poza obozem. Gracz spędza noc poza obozem, gdy tak powiedzą karty.
Fazę pogody zawsze rozpatrujesz. Tak. Jednak jej efekty nie dotyczą gracza, który spędza noc poza obozem.
Bulva
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2018, 01:11
Has thanked: 87 times
Been thanked: 41 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Bulva »

agt pisze: 10 lip 2023, 21:52
aduko pisze: 10 lip 2023, 21:07 Ale gdzie było pytanie o karty? I fazę pogody zawsze rozpatrujesz.
...
Fazę pogody zawsze rozpatrujesz. Tak. Jednak jej efekty nie dotyczą gracza, który spędza noc poza obozem.
Czy również w trybie solo rozpatruje się Fazę Pogody ???
Awatar użytkownika
aduko
Posty: 420
Rejestracja: 05 lut 2013, 10:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 179 times
Been thanked: 144 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: aduko »

Bulva pisze: 24 paź 2023, 18:39
agt pisze: 10 lip 2023, 21:52
aduko pisze: 10 lip 2023, 21:07 Ale gdzie było pytanie o karty? I fazę pogody zawsze rozpatrujesz.
...
Fazę pogody zawsze rozpatrujesz. Tak. Jednak jej efekty nie dotyczą gracza, który spędza noc poza obozem.
Czy również w trybie solo rozpatruje się Fazę Pogody ???

Tak.
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: seszena2 »

Przygotowanie do gry: np. scenariusz 1Rozbitkowie.

12 rund, 12 kart wydarzeń.

Instrukcja:
Począwszy od rundy drugiej, na początku każdej rundy dobierz wierzchnią kartę z talii wydarzeń.

Czy nie ma pomyłki w instrukcji, bo wychodzi na to że jedna karta nie będzie zagrana? No chyba że ma tak być...
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: agt »

Tak ma być
arqueek
Posty: 143
Rejestracja: 13 maja 2015, 09:31
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: arqueek »

Znalazlem w pudelku. Nie bardzo wiem, co to za zetony. Ktoś kojarzy?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: sliff »

arqueek pisze: 19 sty 2024, 12:43 Znalazlem w pudelku. Nie bardzo wiem, co to za zetony. Ktoś kojarzy?
Obrazek
Obrazek
Postacie i Darwin z bardzo rzadkiego ale prawie niegrywalnego dodatku HMS Beagle.
Awatar użytkownika
PoprostuRafal
Posty: 11
Rejestracja: 14 gru 2023, 00:09
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: PoprostuRafal »

Dlaczego prawie niegrywalnego? Możesz rozwinąć?
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: sliff »

PoprostuRafal pisze: 09 lut 2024, 08:15 Dlaczego prawie niegrywalnego? Możesz rozwinąć?
Grałem bardzo dawno w to ale w skrócie:

1. Niejasna instrukcja ( gdzie osobiście uważam że ta 2 instrukcja do robinsona jest całkiem ok, szczególnie wersja angielska). Naprawdę bybły takie momenty że niewiadomo co zrobić, a potem 2-3 scenariusze później okazywało się że to bezsensu.

2. W trakcie kampani zbierasz zasoby na dalsze przygody i może być tak że warunkiem przejścia 1 scenariusza jest zebranie tam np. 3 zasobów, ale żeby myśleć o przejściu scenariusza 3 potrzebujesz minimum 4 zasoby. Co też powoduje taki efekt kuli śnieżnej im gorzej ci poszło tym, bardziej masz pod górkę w każdym kolejnym scenariuszu.

3. Jest to robinson także poziom trudności dramatycznie się różni w zależności od tego jak ułożą się karty w pojedyńczej grze spoko raz się wygrywa raz przegrywa, w kampanii powtarzanie scenariusza po 2-3 razy tylko dlatego że karty niepodeszły mnie nie bawi.

Ta druga kampania - opowieści niesamowite, nie ma takich problemów. Także da się zrobić kampanię. Zresztą portal też nawet nie wznowił tego dodatku przy kampanii a sam Trzewiczek wspominał że jeśli kiedykolwiek to wrócą do tego dodatku to będą robić wersję 2.0
Ostatnio zmieniony 12 lut 2024, 10:41 przez sliff, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PoprostuRafal
Posty: 11
Rejestracja: 14 gru 2023, 00:09
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: PoprostuRafal »

Dziękuję za konkretną odpowiedź :). Gdzieś mi się obiło coś o "HMS Beagle 2.0", ale nie kojarzę gdzie. Jeśli będzie wtedy się skuszę.
Matronis
Posty: 20
Rejestracja: 13 lis 2022, 17:30
Has thanked: 15 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Matronis »

Siema,
mam 2 szybkie pytania:
- Czy jeżeli wydarzenie będzie nam kazało odwrócić kafelek wyspy na którym jest czarny żeton zakrywający źródło (lub jakikolwiek inny) i wykonując akcje zagrożenia odkryjemy go to czy ten żeton wraca czy jest odrzucany?
- Czy przedmiot święty dzwon w 2 scenariuszu można wytworzyć parę razy w ciągu jednej rundy?

Z góry dzięki za szybką odpowiedź
Pozdro
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: sliff »

Matronis pisze: 14 lut 2024, 22:35 Siema,
mam 2 szybkie pytania:
- Czy jeżeli wydarzenie będzie nam kazało odwrócić kafelek wyspy na którym jest czarny żeton zakrywający źródło (lub jakikolwiek inny) i wykonując akcje zagrożenia odkryjemy go to czy ten żeton wraca czy jest odrzucany?
- Czy przedmiot święty dzwon w 2 scenariuszu można wytworzyć parę razy w ciągu jednej rundy?

Z góry dzięki za szybką odpowiedź
Pozdro
1. Jak odwracasz wszystko spada na zawsze.
2. Raczej nie ma ograniczenia budowania. Więc tak
Matronis
Posty: 20
Rejestracja: 13 lis 2022, 17:30
Has thanked: 15 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Matronis »

Grałem sobie wczoraj 2 scenariusz i mi się pytanie nasunęło. Czy jeżeli odkryjemy 2 totem który mówi że gracz który odkrył ten kafelek otrzymuje 2 rany, a w instrukcji jest fragment który mówi że Piętaszek nie jest graczem i jest nawet osobno wypisane, że jeżeli efekt Wydarzenia, Przygody, Zagrożenia itp. dotyczy graczy (np. nakazuje graczom spełnić jakiś wymóg, a oni nie są w stanie tego zrobić i otrzymują zamiast tego Ranę), nie dotyczy to Piętaszka w tej sytuacji ja zrobił bym tak że po prostu nie dostaje tych ran ale nie jestem pewien. Mam też drugą sytuację - przedmiot startowy Biblia który podczas porządkowania obozu daje graczowi 3 żetony determinacji i pozwala uleczyć jedną ranę ale za to wcześniej w instrukcji że Piętaszek może normalnie korzystać z Przedmiotów czy Przedmiotów Startowych i tu także nie wiem co zrobić. Ogólnie czy wszystko co dotyczy graczy nie dotyczy Piętaszka?
Z góry dzięki za odpowiedź
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: sliff »

Matronis pisze: 16 lut 2024, 12:27 Grałem sobie wczoraj 2 scenariusz i mi się pytanie nasunęło. Czy jeżeli odkryjemy 2 totem który mówi że gracz który odkrył ten kafelek otrzymuje 2 rany, a w instrukcji jest fragment który mówi że Piętaszek nie jest graczem i jest nawet osobno wypisane, że jeżeli efekt Wydarzenia, Przygody, Zagrożenia itp. dotyczy graczy (np. nakazuje graczom spełnić jakiś wymóg, a oni nie są w stanie tego zrobić i otrzymują zamiast tego Ranę), nie dotyczy to Piętaszka w tej sytuacji ja zrobił bym tak że po prostu nie dostaje tych ran ale nie jestem pewien. Mam też drugą sytuację - przedmiot startowy Biblia który podczas porządkowania obozu daje graczowi 3 żetony determinacji i pozwala uleczyć jedną ranę ale za to wcześniej w instrukcji że Piętaszek może normalnie korzystać z Przedmiotów czy Przedmiotów Startowych i tu także nie wiem co zrobić. Ogólnie czy wszystko co dotyczy graczy nie dotyczy Piętaszka?
Z góry dzięki za odpowiedź

1. Sam sobie opowiadasz, piętaszek nie jest graczem, jest postacią. także efekty 'gracz' go nie dotyczą.
2. Tu jest niestety napaćpane bezsensownie. Zgodnie z angielską instrukcją piętaszek nie może korzystać z łóżka bo gracz, natomiast przy bibli nie ma nic takiego wspomianego więc może.
Patrząc na karty jest zupełnie odwrotnie, na karcie łóżka jest tylko wymaganie akcji, na kacie bibli jest wymaganie gracza i akcji.

Także tutaj możesz sobie wybrać:
a) Zgodnie z angielską instukcją może korzystać z bibli.
b) zgodnie z tym co jest na kartach nie może korzystać z bibli.
c) graj jak chcesz i tak nikt tego nie testował.

Edit: tip na przyszłość polecam Dized https://rules.dized.com/game/eRQuAkuRQH ... son-crusoe
ODPOWIEDZ