najlepsze Spiel des Jahres

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
eviika
Posty: 12
Rejestracja: 11 sie 2012, 17:48

najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: eviika »

Jestem wlasnie w Niemczech i mam dosc dobre źródło niedrogich gier. Głównie - Spiel des Jahres. Czy moglibyscie mi doradzić, które są najlepsze?
Mam już Carcassonne, Alhambrę, Elfenland i Thurn&Taxis.
Chciałabym może coś jeszcze, czym można grać w 2 osoby.
Zastanawiałam się nad Dominionem jeszcze czy by nie zakupić.

Generalnie jeśli chodzi o gry, to jestem raczej początkująca. B. lubię osadników i caracassonne (tak wiem, ze naprawde poczatkujacy poziom :)

Z góry dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 407 times

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: KubaP »

Dominion to bardzo popularna, bardzo regrywalna gra garciana. Jej zaletą jest dość krótki czas rozgrywki, zupełnie inne wrażenia przy grze na 2,3 lub 4 osoby, ale za każdym razem jest bardzo fajnie. Gra nie ma też, moim zdaniem, dolnego limitu "doświadczenia" w graniu, można nauczyć jej każdego. Na pewno spodoba się Ci też Ticket to Ride, Osadnicy z Catanu, a jeśli grywasz często w gronie np 4 czy 5 osób to bardzo dużo zabawy i radości sprawi Wam Dixit.
eviika
Posty: 12
Rejestracja: 11 sie 2012, 17:48

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: eviika »

a czy Dominion ma niezależną wersję językową? bo jedną widzialam w baaardzo korzystnej cenie, ale nie dojrzałam czy ona jest niemiecka czy angielska, a niestety znajomi z którymi gram nie ogarniają tego pięknego (niemieckiego) :mrgreen: języka
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: BartP »

Dominion jest zależny językowo, trochę tekstu jest.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 407 times

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: KubaP »

Bardzo nawet zależny rzekłbym. Nie ma sensu grać z kimś, kto nie zna danego języka.
eviika
Posty: 12
Rejestracja: 11 sie 2012, 17:48

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: eviika »

a to jeszcze pytanie: czy polecalibyscie dokupienie drugiego zestawu do carcasonne? bo mam juz jeden, a na pchlich targach tutaj mozna b tanio znalezc te gre (ale niestety, tylko podstawowa, bez dodatkow). I dlatego mysle na razie aby zamiast dodatkow (je bede sobie zamawiac na urodziny i gwiazdki :) na razie dokupic druga gre. Ma to sens?
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Nie wiem ale mimo to się wypowiem;). Dołożenie samych kafelków po prostu wydłuży grę. Dołożenie samych ludzikow pewnie dużo nie zmieni. Osobiście wolałbym jakiś dodatek. Zawsze możesz używać samych kafelków bez dodatkowych reguł, a jak będziesz mieć nastrój to zagrasz sobie z dodatkowymi regułami. Sam mam sporo dodatków ale często gram na podstawowych zasadach bo nie pamietam dodatkowych reguł i nie chce mi się ich sprawdzać.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: Senthe »

Dołożenie ludzików nie ma najmniejszego sensu, a granie na dwóch podstawkach wydaje mi się dziwnym pomysłem, chyba że grasz w 4-5 osób. Raczej rekomendowałabym inwestycję w dodatki.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
salmunna
Posty: 468
Rejestracja: 12 sty 2007, 23:47
Lokalizacja: Kraków

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: salmunna »

Dominion jest absolutnie rewelacyjny ale trzeba mieć w języku, który się rozumie.
W Carcassonne dołożenie drugiej podstawki tylko wydłuży grę, więc jeśli nie masz poczucia, że gra się kończy za szybko to bym nie inwestowała.
Bardzo dobrą grą jest Qwirkle i też działa na 2 osoby.
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: nikozja_dg »

Zdecydowanie polecam (oczywiscie oprocz tych, które już masz) Kingdom Biulder, Qwirkle, Dixit, Keltis, Zug um Zug, Elfenland, Osadników z Catanu, Drunter & Drüber, Café International, Rummikub.
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3360
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 110 times
Been thanked: 130 times

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: maciejo »

Nie zapominajmy o Tikalu czy Torresie.W obie gry z powodzeniem pograsz we 2 osoby :D Wtedy to jeszcze gry SdJ warte były tego miana.Od kilku lat no może poza Domonionem SdJ to jakieś nieporozumienie :(
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: folko »

El Grande - to mój numer 1. Tikal - też super. Ja Dominiona nie polecam, dla mnie jest to średnia gra. Z nowych (rocznikowo) polecam zdobywcę z tego roku czyli Village.

Osobiście lubię też (od najstarszych): Rummikub, Manhattan (ostra, negatywna interakcja), Elfenland, Torres, Carcassonne, Alhambra, Ticket to Ride, Thurn und Taxis, Dixit. Nie grałem w dwa tytuły: Enchanted Forest i Sherlock Holmes Consulting Detective.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3360
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 110 times
Been thanked: 130 times

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: maciejo »

folko pisze:El Grande - to mój numer 1. Tikal - też super. Ja Dominiona nie polecam, dla mnie jest to średnia gra. Z nowych (rocznikowo) polecam zdobywcę z tego roku czyli Village.

Osobiście lubię też (od najstarszych): Rummikub, Manhattan (ostra, negatywna interakcja), Elfenland, Torres, Carcassonne, Alhambra, Ticket to Ride, Thurn und Taxis, Dixit. Nie grałem w dwa tytuły: Enchanted Forest i Sherlock Holmes Consulting Detective.
Bardzo fajna gra znana może badziej jako Sagaland.Gra typowo rodzinna raczej do gry z dziećmi.Nie wyobrażam sobie 4-ro dorosłych "główkujących pod lasem" :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: folko »

Jak pisałem Historię SDJ to zapoznałem się z nią teoretycznie. Niestety wtedy była u nas słabo dostępna, a teraz nie mam już takiego parcia ;-) Tobie maciejo na pewno prościej ją złapać... A w Holmesa grałeś?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: yosz »

Holmes będzie miał wznowienie angielskojęzyczne przez Ystari na tegorocznych targach w Essen :) (must buy :) )
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
eviika
Posty: 12
Rejestracja: 11 sie 2012, 17:48

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: eviika »

a które ze starych gier SdJ są fajne?
dopytuję się, bo w sobotę mam ostatni dzień żeby się obkupić :) a kupuję trochę na zasadzie biorę-co-jest, wiec potrzebuje szerszego spojrzenia;)
a czy barbarossa jest ok? bo nie znalazlam zbyt duzo opinii. Natomiast o missisipi queen slyszalam ze slabo.

a czy Niagarę polecacie?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4478
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1432 times
Been thanked: 1102 times

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: garg »

Niagarę zdecydowanie bierz - nawet, jeśli Ci się nie spodoba, możesz ją podarować pierwszemu z brzegu dziecku z rodziny i będzie zachwycone. A moim zdaniem gra jest bardzo fajna. Mnóstwo interakcji, a mało negatywnej - typowa gra rodzinna. No i jest sporo śmiechu :) .

Missisippi Queen jest OK, chociaż zyskuje z dodatkiem Black Rose. Tylko że jest trochę za proste dla dorosłych, a nieco zbyt złożone dla dzieci. Niemniej jednak również fajna gra, chociaż o oczko słabsza od Niagary.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
eviika
Posty: 12
Rejestracja: 11 sie 2012, 17:48

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: eviika »

dziekuje za wszystkie radz :)
poki co, wzbogacilam sie jeszcze o Manhattan, a na reszte łowów idę w sobotę.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4065
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 165 times

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: lacki2000 »

eviika pisze:dziekuje za wszystkie radz :)
hyhy, widać, że z niemieckiej klawiatury nadajesz :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
eviika
Posty: 12
Rejestracja: 11 sie 2012, 17:48

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: eviika »

lacki2000 pisze:viika napisał(a):
dziekuje za wszystkie radz :)
hyhy, widać, że z niemieckiej klawiatury nadajesz :)
a to akurat polska, tylko jak sie co chwile zmienia to juz wszystkie sie chrzania ;)
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Pewnie wiesz ale napisze. Ctrl+shift i można sobie zmienić "y" z "z".
Lunacy
Posty: 21
Rejestracja: 12 paź 2007, 18:06
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 14 times

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: Lunacy »

Osobiście bardzo lubię Elfenland - jest trochę losowości, trochę taktyki i trochę strategii. Obmyślanie swojego planu to nie wszystko - warto przewidywać cudze posunięcia by się pod nie podpiąć albo popsuć. Warto zabezpieczać się przed podobnymi posunięciami innych graczy. Nie wszystkim się podoba, ale mi przypadła do gustu, mojej małżonce również, jak i naszym znajomym. Czas gry to około 2 godziny całkiem przyjemnego kombinowania. :)
W Niemczech chodzi za bezcen. Gdyby trafił ci się jeszcze dodatek Elfengold w rozsądnej cenie to również warto go wziąć - na później ;)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3360
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 110 times
Been thanked: 130 times

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: maciejo »

folko pisze:Jak pisałem Historię SDJ to zapoznałem się z nią teoretycznie. Niestety wtedy była u nas słabo dostępna, a teraz nie mam już takiego parcia ;-) Tobie maciejo na pewno prościej ją złapać... A w Holmesa grałeś?
No niestety nie :(
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
eviika
Posty: 12
Rejestracja: 11 sie 2012, 17:48

Re: najlepsze Spiel des Jahres

Post autor: eviika »

Elfenland juz mam i właśnie był za bezcen :)
Fruczak Gołąbek pisze:Pewnie wiesz ale napisze. Ctrl+shift i można sobie zmienić "y" z "z".
jakbys wiedzial jeszcze jak to w mózgu zrobić, żeby się nie mylilo co chwile, to bede wdzieczna :)
ODPOWIEDZ