Descent 2ed. - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Keil
Posty: 55
Rejestracja: 09 sie 2005, 14:16
Lokalizacja: KIELCE

Re: Descent 2ed.

Post autor: Keil »

Mam pytanko:
Czy ktoś grał w scenariusz "Serce natury" z dodatku Labirynt zagłady, bo my chcieliśmy ale kompletnie nie rozumiemy treści tego scenario:
-gdzie jest splugawiona ziemia?
-jeżeli potwór posiadający właściwość przeklęty...
to tylko dwie kluczowe kwestie w tym scenariuszu, czytałem faq i generalnie nic on nie wniósł.
General Keil Castus
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Descent 2ed.

Post autor: mat_eyo »

Hej mam pytanie, miałem o to zapytać od pierwszej rozgrywki, ale ciągle zapominam.

Postać atakująca bronią dystansową musi wyrzucić min. 1 zasięgu jeśli atakuje potwora na sąsiadującym kafelku? Nie ma żadnych kar za używanie broni dystansowej z bliska?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Descent 2ed.

Post autor: AkitaInu »

mat_eyo pisze:Hej mam pytanie, miałem o to zapytać od pierwszej rozgrywki, ale ciągle zapominam.

Postać atakująca bronią dystansową musi wyrzucić min. 1 zasięgu jeśli atakuje potwora na sąsiadującym kafelku? Nie ma żadnych kar za używanie broni dystansowej z bliska?

Tak, musi wyrzucić przynajmniej "1" na jakiejkolwiek kostce.

I nie ma żadnych kar :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Descent 2ed.

Post autor: mat_eyo »

Ehh, to już większe obrażenia powinno się zadać dźgając strzałą potwora w oko niż strzelając z takiej odległości ;)

Ale nic to, jak napisał Malash w swoim tekście na znadplanszy- „YEEAAAHH!! DESCEEEENT!! PRZYYYGOOODAAA!!!!” :D
kiraa357
Posty: 3
Rejestracja: 08 lut 2014, 22:49

Re: Descent 2ed.

Post autor: kiraa357 »

Hej :) Od niedawna gram z chłopakiem w Descenta. Podczas dzisiejszej rozgrywki pojawił się spory problem. Rozegraliśmy przygodę "Rytuał cieni". Wcześniej nie graliśmy w "los kardynała", więc Mroczny Władca nie dostał z niej Laski Światłości/Cieni. Zgodnie z instrukcją, aby zagrać w "rytuał cieni" przyjęliśmy, że "los kardynała" wygrał MW. W "Rytuale Cieni" wygrał MW, a w końcowym opisie fabularnym pojawia się fragment:
Laska światłości trafiła w ręce mrocznego władcy.
Natomiast w nagrodach Laska światłości/cieni nie jest w ogóle uwzględniona jako nagroda dla MW (przyznawana jest jedynie za zwycięstwo w "Losie Kardynała").
Pytanie jest następujące: czy MW powinien otrzymać laskę światłości/cieni zgodnie z tekstem fabularnym w "Rytuale cieni"?
Vino
Posty: 42
Rejestracja: 02 lut 2014, 22:15

Re: Descent 2ed.

Post autor: Vino »

a ja sie chciałem upewnić. Jak w talii mrocznego mam dwie karty z takim samym efektem to na każdą musze punkty doświadczenia wydać oddzielnie ?
kiraa357
Posty: 3
Rejestracja: 08 lut 2014, 22:49

Re: Descent 2ed.

Post autor: kiraa357 »

Tak, na każdą musisz wydać punkty oddzielnie. Jakby nie było, kupując kolejną kartę zwiększasz szansę na jej pojawienie się w Twojej ręce :)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Descent 2ed.

Post autor: AkitaInu »

kiraa357 pisze:Hej :) Od niedawna gram z chłopakiem w Descenta. Podczas dzisiejszej rozgrywki pojawił się spory problem. Rozegraliśmy przygodę "Rytuał cieni". Wcześniej nie graliśmy w "los kardynała", więc Mroczny Władca nie dostał z niej Laski Światłości/Cieni. Zgodnie z instrukcją, aby zagrać w "rytuał cieni" przyjęliśmy, że "los kardynała" wygrał MW. W "Rytuale Cieni" wygrał MW, a w końcowym opisie fabularnym pojawia się fragment:
Laska światłości trafiła w ręce mrocznego władcy.
Natomiast w nagrodach Laska światłości/cieni nie jest w ogóle uwzględniona jako nagroda dla MW (przyznawana jest jedynie za zwycięstwo w "Losie Kardynała").
Pytanie jest następujące: czy MW powinien otrzymać laskę światłości/cieni zgodnie z tekstem fabularnym w "Rytuale cieni"?

Tutaj:

http://boardgamegeek.com/wiki/page/Desc ... ficial_FAQ

Jest FAQ, poszukaj sekcji "Ritual of shadows", mam nadzieje ze to sie wyjasni :)

Jakis czas juz nie gralem w descenta wiec nie potrafie od tak odpowiedziec na pytanie ;-)
kiraa357
Posty: 3
Rejestracja: 08 lut 2014, 22:49

Re: Descent 2ed.

Post autor: kiraa357 »

Przeogromne, wielkie dzięki :D Nie wiedzieliśmy, że istnieje takie obszerne, nieoficjalne FAQ. Z pewnością nieraz się przyda.
Arbaal
Posty: 55
Rejestracja: 13 lip 2011, 11:19
Lokalizacja: Kraków / Alwernia

Re: Descent 2ed.

Post autor: Arbaal »

Witam!
Mam pytanie odnośnie archetypu postaci Czempion. Pochodzi on z dodatku Legowisko Jaszczura.
Czempion dysponuje żetonami odwagi które może rozdawać w różny sposób pomiędzy sobą a innymi bohaterami.
Moje pytanie dotyczy kwestii ich wydawania przez Czempiona i innych bohaterów. Jest sytuacja w której bohater będący Czempionem ma swoją podstawową umiejętność "odwaga bohaterów" oraz dokupioną za 1pd. "Bitewną chwałę". Na kartach wyraźnie jest napisane, że ten bohater, może wydać 1 żeton odwagi przed rzutem kośćmi ataku lub obrony aby dodać do rzutu jeden symbol obrażenia lub tarczy.
Czy pozostali bohaterowie powinni stosować się do tych samych zasad co Czempion? czyli decyzja o wydanie żetonu musi być podjęta przed rzutem i może to być max jeden żeton?
Czy pozostali bohaterowie mogę dowolnie wydawać żetony? Np już po rzucie wszystkimi kośćmi dodać 2 lub więcej żetonów do puli obrony lub ataku?
Jeśli jest to możliwe to proszę poprzeć czymś odpowiedz na moje pytania.
Dziękuje za odp i pozdrawiam

@edit:
Jedyne co znalazłem w sieci to potwierdzenie, że bohaterowie mogą wydać na raz tylko jeden valor. Oznacza to, że mają ograniczenia takie samo jak Czempion i decydują przed rzutem. Link poniżej, można wyszukać po słowach w przeglądarce.
http://boardgamegeek.com/wiki/page/Desc ... l_FAQ#toc7
burak66
Posty: 20
Rejestracja: 05 sty 2013, 08:42
Has thanked: 2 times

Re: Descent 2ed.

Post autor: burak66 »

Witam,

Pytanie może błahe ale mimo wszystko zadam: czy mógłby mi ktoś wyjaśnić jak rozegrać kampanię?
Czy kampania polega na rozegraniu kilku następujących po sobie scenariuszy np:
Pierwsza krew, Gruby goblin (następnie w zależności kto wygrał: kryjówka potworów II lub Lodowa iglica II), Zamek Daerion I (a później: Klinga Świtu i Zbezczeszczona krypt II), itd ... Los kardynała, Bal przebierańców, Śmierć na skrzydłach, Skarbiec cienia, oblicze mrocznego władcy oraz Gryvorn wyzwolony i Człowiek, który chciał być królem .

Punkty doświadczenia wydajemy na rozbudowanie postaci itp.

Z góry dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Descent 2ed.

Post autor: mat_eyo »

Nie, źle to zrozumiałeś.

Kampania wygląda tak:

Pierwsza krew -> scenariusz Igo aktu -> scenariusz Igo aktu -> scenariusz Igo aktu -> Interludium (w zależności od tego, kto wygrał więcej scenariuszy Igo aktu) -> scenariusz IIgo aktu -> scenariusz IIgo aktu -> scenariusz IIgo aktu -> finał (w zależności od tego, kto wygrał więcej scenariuszy IIgo aktu).

Zawsze wygrany wybiera następny scenariusz. Pula scenariuszy do wyboru w drugim akcie zależy od tych, które scenariusze były rozgrywane w pierwszym akcie i kto je wygrywał.

Trzeba pamiętać też o rozgrywaniu fazy podróży między scenariuszami.
G123
Posty: 19
Rejestracja: 08 mar 2014, 13:29

Re: Descent 2ed.

Post autor: G123 »

Witam, nie rozumiem kilku rzeczy -
załóżmy, że robię przygodę (nie kampanie, tylko tak sobie zagrac) tą ze zbieraniem zboża, są tam potwory - "gobliny łucznicy i otwarta grupa", czy 4 gobliny (białe figurki) i jeden dodatkowy potwór który pasuje znaczek u góry np cywilizowane itp, ale problem polega na tym, że karty goblinów łuczników są tylko 2 (jedna do 1 czesci przygody, 2 do 2 cześ. przyg.), wiec jak mam zapisywać obrażenia które zadadzą bohaterowie tym gobliną?


Czy overlord moze cały czas odkrywac swoje podstawowe karty i zuzywac je w późniejszym czasie? czy przerywa ich branie np jak juz nie bedzie mogl zrobic ruchu potworem? (proszę o wytłumaczenie z tymi kartami bo nie bardzo rozumiem)

Przeczytałem całą instrukcją, ale z tymi kartami overlorda troche nie rozumiem (tzn, nie wiem czy dobrze rozumiem :D)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Descent 2ed.

Post autor: AkitaInu »

G123 pisze:Witam, nie rozumiem kilku rzeczy -
załóżmy, że robię przygodę (nie kampanie, tylko tak sobie zagrac) tą ze zbieraniem zboża, są tam potwory - "gobliny łucznicy i otwarta grupa", czy 4 gobliny (białe figurki) i jeden dodatkowy potwór który pasuje znaczek u góry np cywilizowane itp, ale problem polega na tym, że karty goblinów łuczników są tylko 2 (jedna do 1 czesci przygody, 2 do 2 cześ. przyg.), wiec jak mam zapisywać obrażenia które zadadzą bohaterowie tym gobliną?


Czy overlord moze cały czas odkrywac swoje podstawowe karty i zuzywac je w późniejszym czasie? czy przerywa ich branie np jak juz nie bedzie mogl zrobic ruchu potworem? (proszę o wytłumaczenie z tymi kartami bo nie bardzo rozumiem)

Przeczytałem całą instrukcją, ale z tymi kartami overlorda troche nie rozumiem (tzn, nie wiem czy dobrze rozumiem :D)

Zaznaczanie - tak, jest jedna karta, to jest dla potworów a nie dla każdego osobno. Trzeba sobie jakoś radzić, np kłaść serduszka przy potworze na planszy.

Karty overlorda - na początku swojej tury ciągniesz jedną i jeżeli "zabijesz" bohatera też ciągniesz jedną.

Używasz wtedy kiedy możesz, czyli wtedy kiedy na to karta pozwala.

Nie rozumiem w sumie jak można przerwaćbranie kart jak Overlord nie będzie mógł zrobić ruchu potworem, to nie ma związku ;)
G123
Posty: 19
Rejestracja: 08 mar 2014, 13:29

Re: Descent 2ed.

Post autor: G123 »

Ok, czyli np jak wyciagbe overlorden karte i ja uzyje potem wyciagne nastepna ktorej juz nie bede mogl uzyc z jakiegos powodu to ja zostawiqm sobie czy odkladam?
czyli moge np wszystkie karty pociagnac w swojej turze?
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Descent 2ed.

Post autor: espresso »

Kartę dobierasz:
- na początku swojej tury (jedną)
- jak zabijesz bohatera (jedną)
Dobrane karty trzymasz na ręce i zostają one tam tak długo, aż zdecydujesz o ich wykorzystaniu. Jeśli zostaniesz z pustą ręką, to musisz poczekać na dobranie kolejnej.
NIE dobierasz karty po wykorzystaniu poprzedniej.
G123
Posty: 19
Rejestracja: 08 mar 2014, 13:29

Re: Descent 2ed.

Post autor: G123 »

a mogę dobrać kartę i jej nie używać tylko zostawić np na lepszy moment?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Descent 2ed.

Post autor: AkitaInu »

Tak, z kazda tak mozesz zrobic
G123
Posty: 19
Rejestracja: 08 mar 2014, 13:29

Re: Descent 2ed.

Post autor: G123 »

a te żetony bohaterów w jakich sytuacjach można korzystać? z tego co wyczytałem to do zaznaczenia gdzie gracz jest nieprzytomny?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Descent 2ed.

Post autor: AkitaInu »

G123 pisze:a te żetony bohaterów w jakich sytuacjach można korzystać? z tego co wyczytałem to do zaznaczenia gdzie gracz jest nieprzytomny?
Dobrze wyczytałeś, te żetony są generalnie po to aby wskazywać którego bohatera coś dotyczy. No gdzie zginął :)
G123
Posty: 19
Rejestracja: 08 mar 2014, 13:29

Re: Descent 2ed.

Post autor: G123 »

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedzi :)
G123
Posty: 19
Rejestracja: 08 mar 2014, 13:29

Re: Descent 2ed.

Post autor: G123 »

a czy karty potworów do aktu Ii używa się w drugich starciach w przygodach?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Descent 2ed.

Post autor: AkitaInu »

G123 wydaje mi się że musisz jeszcze raz przeczytać instrukcję ;)

Kart potworów (jak i popleczników) 2 poziomu używa się w 2 akcie, to znaczy:

najpierw gracie trzy przygody, potem interludium a potem następne trzy przygody, z 2 aktu i wtedy tych kart używacie.
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: Descent 2ed.

Post autor: Elemele »

Hej, mam do Was kilka pytań :)

1. Użycie karty 'Zryw' - jej działanie dotyczy wszystkich potworów jednej grupy, czy tylko jednego z takiej grupy? (nie jest to jednoznacznie podane w zasadach, jedynie z przykładu mogę wywnioskować, że dotyczy jednego tylko potwora)

2. Karta Apostoła 'Lecznicza modlitwa' - jej wykorzystanie to jest akcja, czy używa się jej w swojej turze bez poświęcania akcji akcji?

3. Czy ogłuszony rzuca kośćmi obrony? (Generalnie nigdzie nie widziałem, żeby pisało, że nie, ale na logikę to chyba nie powienien :))

4. Na karcie aktywacji w podsumowaniu tury bohatera jest, że wykonujemy 2 akcje. Jedna z tych akcji to "Wykorzystanie -> zdolności lub umiejętności". Jak to się ma do zdolności opisanych na kartach bohaterów, które nie mają ikony "->"?
Czy takie zdolności bohaterów po prostu zawsze "działają"? (Moim zdaniem tak, bo sporo z nich dotyczy momentu gdy akcję wykonują potwory).

Swoją drogą tury graczy i potworów zostały moim zdaniem nieodpowiednio opisane, bo zabrakło w tych opisach właśnie wtrącenia, że bohaterowie mają zdolności, które wpływają na potwory podczas ich akcji i również są karty mrocznego władcy, które używane są podczas tury bohaterów.
Arbaal
Posty: 55
Rejestracja: 13 lip 2011, 11:19
Lokalizacja: Kraków / Alwernia

Re: Descent 2ed.

Post autor: Arbaal »

1. Zryw dotyczy jednego potwora (figurki) a nie grupy. Tak samo jest z furią itp.
2. Nie chce mi się teraz grzebać za kartą ale chyba wiem o co chodzi. Jeśli karta ma strzałkę "->" jest to akcja bohatera. Jeśli karta jej nie ma to daną zdolność wykorzystuje za free jeśli spełnia warunki opisane na karcie.
3. Ogłuszony broni się normalnie.
4. Zdolności które nie mają strzałki "->" nie są akcjami. Działają bowiem bez ograniczeń jeśli warunek jest spełniony. Pamiętam, że jakiś tam denerwujący mag odejmował 1 serduszko od ataku potworów, to działa w zasięgu 3 pól od niego (do minimum 1)
5. Moim zdaniem wszystko jest dobrze opisane :)
ODPOWIEDZ