Seasons / Pory roku (Régis Bonnessée)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Lartes
Posty: 62
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:49
Been thanked: 1 time

Re: Seasons

Post autor: Lartes »

Pytanko, czy kropki ostatniej kostki (1-3) oznaczają przesunięcie znacznika o pełne miesiące (na kolejne cyfry) czy uwzględnia się takie złote mniejsz pola pomiędzy cyframi? Jeśli kość czasu pokazuje zatem 3 kropki, a zaczynamy grę, to czy będziemy mieć już wiosnę (pole nr 4), czy też uwzględniając te małe znaczki pomiędzy cyframi, mamy moment pomiędzy 2 a 3 miesiącem zimy?
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 298 times
Been thanked: 97 times

Re: Seasons

Post autor: MataDor »

Lartes pisze:Pytanko, czy kropki ostatniej kostki (1-3) oznaczają przesunięcie znacznika o pełne miesiące (na kolejne cyfry) czy uwzględnia się takie złote mniejsz pola pomiędzy cyframi? Jeśli kość czasu pokazuje zatem 3 kropki, a zaczynamy grę, to czy będziemy mieć już wiosnę (pole nr 4), czy też uwzględniając te małe znaczki pomiędzy cyframi, mamy moment pomiędzy 2 a 3 miesiącem zimy?
nie uwzględniasz tych "złotych mniejszych pól", przesuwasz kosteczke tylko po cyfrach, o tyle kropek ile zostalo na ostatniej nie wybranej kosci
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Seasons

Post autor: Dabliu »

Lartes pisze:Pytanko, czy kropki ostatniej kostki (1-3) oznaczają przesunięcie znacznika o pełne miesiące (na kolejne cyfry) czy uwzględnia się takie złote mniejsz pola pomiędzy cyframi? Jeśli kość czasu pokazuje zatem 3 kropki, a zaczynamy grę, to czy będziemy mieć już wiosnę (pole nr 4), czy też uwzględniając te małe znaczki pomiędzy cyframi, mamy moment pomiędzy 2 a 3 miesiącem zimy?
Przesuwasz znacznik po cyferkach (instrukcja nigdzie nie sugeruje przesuwania po jakichś innych polach :shock: ).
Lartes pisze:Jeśli kość czasu pokazuje zatem 3 kropki, a zaczynamy grę, to czy będziemy mieć już wiosnę
Znacznik przesuwasz na koniec tury, więc wiosnę będziesz miał dopiero w następnej. Na razie masz zimę.
Ale tak - w następnej turze będzie już wiosna.
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Seasons

Post autor: Desaix1800 »

Zamówiłem już grę dla małżonki na gwiazdkę ale zastanawiam się czy nie podmienić jej na Dominiona ( mieliśmy już okazję w niego grać). Możecie coś doradzić?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Seasons

Post autor: janekbossko »

podmien
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Seasons

Post autor: Desaix1800 »

Na podstawkę czy intrygę?:)
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Seasons

Post autor: 8janek8 »

Od razu "podmień". Jeśli małżonka ceni sobie w grach ładną szatę graficzną, to nie podmieniaj. Jeśli lubi kości, nie podmieniaj. Jeśli nie lubi tasować co chwilę kart, nie podmieniaj. Chyba, że nie małżonka jest wyznacznikiem:)
Argumentów można szukać w jedną jak i drugą stronę dla obu gier, jak zawsze
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Seasons

Post autor: Desaix1800 »

Tasowanie jej się podobało:) Klimat fantasy może jej nie leżeć;) gra ładnie wydana ale mechanika Sesons wydaje mi się nieco stworzona na "siłę" mam jakąś intuicję że innowacyjność tego systemu nie ma jakiś podwalin...ot ktoś stwierdził iż porzucamy kostkami by móc robić akcję ... i móc lub nie móc wyłożyć pewne karty;) Poza tym trzeba dużo rozegrać partii by wiedzieć do czego służba poszczególne karty. Pamiętam ze Dominion był dość intuicyjny..
Ostatnio zmieniony 18 gru 2012, 12:03 przez Desaix1800, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Seasons

Post autor: janekbossko »

Seasons to gra specyficzna, Dominion mimo ze za nim nie przepadam jest imo bardziej unwersalny.
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Seasons

Post autor: 8janek8 »

Nie faworyzuje żadnej. Jeśli Dominion podszedł, to po co ryzykować. W Seasons odkrywanie nowych kart i ich powiązań uważam akurat na +.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Seasons

Post autor: espresso »

Dla mnie Seasons jest o wiele ciekawsze, bardziej klimatyczne, ładniejsze niż Dominion. Powiązania między kartami odkrywasz od pierwszej partii, poza tym bardzo dobrze sprawdza się stopniowanie trudności rozgrywki (w instrukcji są 3 warianty). Dominion po kilku partiach zupełnie się znudził, w Seasons mam już za sobą kilkadziesiąt i nie zanosi się, żeby powędrowało na półkę.
Awatar użytkownika
Figas
Posty: 269
Rejestracja: 15 mar 2012, 10:07
Lokalizacja: Stromiec Radom
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Seasons

Post autor: Figas »

Trochę brakuje mi interakcji miedzy kartami (zdarza się zadko) tzn jak juz położy się kartę to często leży i mało wpływa na inne. Zastanawiam się czy dodatek coś poprawi, o ile bedzie
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Seasons

Post autor: Desaix1800 »

Zamówione Seasons:) po kilku grach napiszę opinie... Widać że kobietom się podoba:)

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... KAH6pPGlFs

Wiadomo coś o planowanych dodatkach?
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Seasons

Post autor: Banan2 »

Desaix1800 pisze:Wiadomo coś o planowanych dodatkach?
Według jakiejś tam informacji (chyba z BGG) ma być latem 2013.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Seasons

Post autor: Senthe »

Desaix1800 pisze:Zamówione Seasons:) po kilku grach napiszę opinie... Widać że kobietom się podoba:)
Mi nie. ;(
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Seasons

Post autor: Desaix1800 »

Hmmm.. ja tez mam pewne obawy...bo już troszkę tytułów przetrenowałem w życiu;) ...ale sporo pozytywnych opinii tez już przeczytałem..może kwestia gustu? Dominion nie którym leży inni go nienawidzą... A jakie są twoje spostrzeżenia co do tytułu?
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Seasons

Post autor: Senthe »

Losowy bardziej niż RftG i Innowacje razem wzięte. ;) Wygrałam i nie wiem dlaczego, bo mi podeszły jakieś fajne punktujące karty i akurat udało się je wystawić za darmo. Za dużo też losowej interakcji jak na mój gust.
Wizualnie śliczniutki aż do porzygu, mi to nawet pasuje, bo ja jestem dziwna, ale ogólnie to to jest raczej odstraszające bezguście.
Ogólnie no... nie powala, nie zachwyca, nie fascynuje, nic nie.
Pewnie po ograniu trafiłby do mnie dużo bardziej, ale jako że mojemu partnerowi też nie podszedł, raczej dam sobie z tym spokój.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Seasons

Post autor: Trolliszcze »

Zagraliśmy dziś pierwszą partię z żonką. Porażka, zupełnie pomieszaliśmy kosteczki na torze kryształów (raz używałem swojej, raz jej), co kompletnie zafałszowało wynik... ale poza tym - opad szczeny!

Rewelacyjna gra na wieczorek z miłą sercu osobą, nie za łatwa, nie za trudna - według mnie idealny poziom mózgożerności, żeby się specjalnie nie spinać; nie jest to Troyes na pewno, dzięki czemu można zagrać nawet wtedy, gdy po całym dniu pracy mamy zlasowane mózgi, ale nie jest też zupełnie bezmyślna. Plus za mechanikę kostek, plus za ciekawe interakcje kart, plus za genialne grafiki.

Mam przeczucie, że ta gra na stałe zadomowi się w naszej kolekcji. I mimo że widziałem dzisiaj pewnie ze 30% kart i jest jeszcze co odkrywać, mam OGROMNĄ nadzieję, że wyjdą jakieś dodatki :D
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Seasons

Post autor: szutek »

Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Seasons

Post autor: Dabliu »

@Trolliszcze, to samo u nas :D Idealna gra dla par.
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Seasons

Post autor: Trolliszcze »

No, chyba powinienem podziękować Margoli za tę grę, bo zdaje się to ona poleciła Kłulikowi na prezent ;)
Awatar użytkownika
Wallenstein
Posty: 969
Rejestracja: 20 kwie 2006, 08:00
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Seasons

Post autor: Wallenstein »

szutek pisze:Pierwszy zapowiedziany na wakacje :)

http://www.boardgamegeek.com/thread/910 ... plus-small
I tu na scenę zapraszamy REBELA. Będzie czy nie będzie w rodzimej wersji?
Przy okazji można by dodać karty z erratą.
Stałe rabaty: REBEL 10%, PLANSZOSTREFA 11%. Chętnych zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Seasons

Post autor: pan_satyros »

Wallenstein pisze:
szutek pisze:Pierwszy zapowiedziany na wakacje :)

http://www.boardgamegeek.com/thread/910 ... plus-small
I tu na scenę zapraszamy REBELA. Będzie czy nie będzie w rodzimej wersji?
Przy okazji można by dodać karty z erratą.
Rebel już niejednokrotnie pisał o swoim stosunku do wydawania dodatków. W najlepszym wypadku wątpię w polską wersję.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Seasons

Post autor: Nataniel »

Wallenstein pisze:I tu na scenę zapraszamy REBELA. Będzie czy nie będzie w rodzimej wersji?
Przy okazji można by dodać karty z erratą.
Jak będzie podjęta taka decyzja, to dam znać.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Seasons

Post autor: rastula »

odniosę się do pewnie już umarłej kwestii: Dominion i Season

Oczywiście obie, ale jeśli ma to być jedna gra w domu to:

Seasons - kostki kostki kostki :mrgreen: "me gusto!" - produkcyjnie ta gra jest świetna ( jedna z ładniejszych), mechanika jest conajmniej poprawna, wziąłbym tą :)

Dominion - jest super - ale są karcianki, które sa po prostu lepsze ( Inowacje np) ) - co do mechaniki to klasyka , więc trudno się czepiać, ale tak właściwie to gra jest abstrakcyjna, a obrazki i nazwy na kartach mogłyby właściwie nie istnieć...gra się dobrze, ale brakuje mi w tej grze emocji większych ...(dodatki trochę budują interakcje...)
ODPOWIEDZ