Coś z rzucaniem kilkoma kośćmi

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
the_michael
Posty: 15
Rejestracja: 09 sty 2012, 16:44
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time

Coś z rzucaniem kilkoma kośćmi

Post autor: the_michael »

Co możecie polecić z gier w których rzuca się kilkoma kośćmi :

a) coś podobnego do Battlelore ( to akurat mam i strasznie się podoba mnie i wszystkim moim znajomym, nawet z żoną pogrywam a ona może się zrazić skomplikowanymi zasadami; tutaj jednak oprawa graficzna i miodność zwyciężyła; co prawda gramy na razie w podstawową wersję bez magii , ale i tak jest super ). Wybaczcie banalne pytania, ale jestem "nowy w branży". Takie gry jak Battlelore określa się mianem bitewniaków, tak ? Chodzi mi o coś właśnie gdzie przeprowadza sie bitwy/manewry z użyciem kostek , najlepiej tez takich niestandardowych z róznymi fajnymi symbolami.

b) też coś z kośćmi ale bardziej imprezowego, dla 3 i więcej graczy. Niedawno zahaczyłem o recenzje Troyes i Kingsburg. Wydaje sie fajne. Co z tych dwóch nadaje się do wzięcia do znajomych , którzy grali w zaawansowane planszówki 1 mniej razy w życiu ? (skumali jak dotąd Thurn and Taxis i Carcassone). Chodzi o czas tłumaczeniia zasad, no i te kości, nam rzucanie sprawia dużo frajdy.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Coś z rzucaniem kilkoma kośćmi

Post autor: MichalStajszczak »

the_michael pisze:też coś z kośćmi ale bardziej imprezowego, dla 3 i więcej graczy
Blef (Liar's Dice, Perudo)
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Coś z rzucaniem kilkoma kośćmi

Post autor: kajman »

Alea iacta est jest o rzucaniu kośćmi :) Bardzo lekki tytuł, proste zasady :) Gdzieś można teraz bardzo tanio kupić ten tytuł, chyba w Planszomani.

W Merchants&Marauders też rzucamy, ale klimat zupełnie inny niż powyższej gry. To taka przygodówka o kupcach i piratach :)

Inne fajne gry z kośćmi nie przychodzą mi w tej chwili do głowy.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Coś z rzucaniem kilkoma kośćmi

Post autor: sirafin »

Ad. a) Walkę z użyciem różnych kostek z symbolami znajdziecie np. w Descent. To gra przygodowa w klimacie fantasy, budujecie podziemia, jeden gracz kieruje potworami, reszta bohaterami mającymi wykonać jakąś misję. Mechanika walki oparta właśnie o rzuty pulą różnych kości, w celu określenia zasięgu, zadanych obrażeń, czy aktywacji specjalnych efektów ataku. Nie jest to jednak gra wojenna, a rozgrywka jest długa.

Ad. b) Imprezowe i z kośćmi? King of Tokyo! Klasyczne imprezówki zwykle mnie nudzą, ale przy tej mam zawsze niezły ubaw :D Gracze wcielają się w potwory masakrujące miasto i siebie na wzajem, prosta mechanika oparta o rzuty wielkimi kośćmi. W swojej turze gracz rzuca pulą kości po czym ma prawo jeszcze dwa razy przerzucić wybrane kości, starając się uzyskać wyniki które go interesują (zadawanie obrażeń, leczenie, ataki specjalne lub punkty zwycięstwa). Serdecznie polecam wypróbować jeśli tylko będzie mieli możliwość.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Coś z rzucaniem kilkoma kośćmi

Post autor: macike »

Zamki Burgundii.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Coś z rzucaniem kilkoma kośćmi

Post autor: MichalStajszczak »

macike pisze:Zamki Burgundii
the_michael pisze:a) Chodzi mi o coś właśnie gdzie przeprowadza się bitwy/manewry z użyciem kostek , najlepiej tez takich niestandardowych z róznymi fajnymi symbolami.
b) też coś z kośćmi ale bardziej imprezowego
Zamki Burgundii to oczywiście bardzo dobra gra, w której masowo używa się kostek, ale trudno ją uznać za bitewną albo imprezową
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Coś z rzucaniem kilkoma kośćmi

Post autor: skanna »

Can't stop jest lekkie i imprezowe i kostki ma.

Tylko tchórze hamują! ;-)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
the_michael
Posty: 15
Rejestracja: 09 sty 2012, 16:44
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time

Re: Coś z rzucaniem kilkoma kośćmi

Post autor: the_michael »

Piękne dzięki ! Fajne propozycje, o większości nie słyszałem. W Descenta raz grałem, ale to chyba za poważne na moje warunki. Merchants & Marauders wydają się ekstra ,ale towarzystwo polskojęzyczne, więc może być problem, bo polskiego wydania nie widze. Musze sobie poczytać recenzje tych tytułów które podaliście, przejrzałem tylko komentarze i na razie wszystkie te propozycje mi sie podobają. Żeby tylko mieć tyle czasu na to granie... Gdzie te lata kiedy najczęściej zadawanym pytaniem z rana było "to co dzisiaj porobimy ?"
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Coś z rzucaniem kilkoma kośćmi

Post autor: gafik »

My też uwielbiamy kostki :twisted:

Ale raczej gry ekonomiczne, handlowe i takie tam... może spróbujcie :?:

Sprawdź jeszcze:

Stone Age - to jest klasyk i u mnie gra średnio 2 razy w tygodniu. Dużo kostek do rzucania. Jest to gra typu ekonomicznego. Daje dużo frajdy bo trzeba troszkę wysilić synapsy.

Alea Iacta Est - już ktoś wspominał, ta gra jest leciutka ale bardzo przyjemna i zawiera 50 kości :!: = MNÓSTWO turlania :P :mrgreen:

Osadnicy z Catanu - turlanie kostek, sporo interakcji, czysta losowość, ale dużo emocji, często jest u mnie na stole.

Qarriors! - same kostki z dziwnymi symbolami... :P
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Coś z rzucaniem kilkoma kośćmi

Post autor: 100rk »

Lekka, szybka i losowa (co nie znaczy, że zła): Airships gra o budowaniu sterowców. Maksymalnie do godziny na 3-4 graczy, ekspresowe rozstawianie i składanie, ładnie wykonana i każdy wynik rzutu może być wykorzystany na kilka sposobów.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Coś z rzucaniem kilkoma kośćmi

Post autor: Pierzasty »

the_michael pisze:a) coś podobnego do Battlelore ( to akurat mam i strasznie się podoba mnie i wszystkim moim znajomym, nawet z żoną pogrywam a ona może się zrazić skomplikowanymi zasadami; tutaj jednak oprawa graficzna i miodność zwyciężyła; co prawda gramy na razie w podstawową wersję bez magii , ale i tak jest super ). Wybaczcie banalne pytania, ale jestem "nowy w branży". Takie gry jak Battlelore określa się mianem bitewniaków, tak ? Chodzi mi o coś właśnie gdzie przeprowadza sie bitwy/manewry z użyciem kostek , najlepiej tez takich niestandardowych z róznymi fajnymi symbolami.
Memoir '44? Battlelore itp. to jeszcze nie bitewniaki, tym terminem określa się gry typu figurkowy Warhammer.
b) też coś z kośćmi ale bardziej imprezowego, dla 3 i więcej graczy. Niedawno zahaczyłem o recenzje Troyes i Kingsburg. Wydaje sie fajne. Co z tych dwóch nadaje się do wzięcia do znajomych , którzy grali w zaawansowane planszówki 1 mniej razy w życiu ? (skumali jak dotąd Thurn and Taxis i Carcassone). Chodzi o czas tłumaczeniia zasad, no i te kości, nam rzucanie sprawia dużo frajdy.
Alien Frontiers. Tłumaczy się w całe 10 minut :) Descenta odradzam, to świetna gra ale trwa *co najmniej* 3 godziny.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Coś z rzucaniem kilkoma kośćmi

Post autor: Olgierdd »

lekkie i imprezowe jest Quarriors! (cena nie jest lekka)

dużą ilość kostek z symbolami i bitwy ma Age of Conan
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6487
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 610 times
Been thanked: 967 times

Re: Coś z rzucaniem kilkoma kośćmi

Post autor: Odi »

Michael -> jeśli chodzi o gry wojenne z kostkami, to krokiem naprzód, w stosunku do Battlelore, będą Bitwy Westeros. System z jednej strony podobny (na tyle, żebyście czuli się w nim od razu znajomo), ale na tyle inny, by jednak była to zupełnie nowa gra.
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Coś z rzucaniem kilkoma kośćmi

Post autor: artch »

Reiner Knizia "Polowanie na robale" - świetny imprezowy przerywnik (na 2 - 7 osób) między ciężkimi pozycjami planszówkowymi. Tam cały czas jest rzucanie 8-a kośćmi !
Awatar użytkownika
tysma
Posty: 259
Rejestracja: 18 kwie 2010, 13:49

Re: Coś z rzucaniem kilkoma kośćmi

Post autor: tysma »

the_michael pisze: b) też coś z kośćmi ale bardziej imprezowego, dla 3 i więcej graczy. Niedawno zahaczyłem o recenzje Troyes i Kingsburg. Wydaje sie fajne. Co z tych dwóch nadaje się do wzięcia do znajomych , którzy grali w zaawansowane planszówki 1 mniej razy w życiu ? (skumali jak dotąd Thurn and Taxis i Carcassone). Chodzi o czas tłumaczeniia zasad, no i te kości, nam rzucanie sprawia dużo frajdy.
Z gier jakie posiadałem, w wieloma kostkami to najbardziej imorezowa to DICE TOWN.
Mnóstwo kostek, kubeczki na kostki. Potrząsanie kubeczkami z 5 koścmi w środku bardzo przyjemne:D
Jednak jest to gra luźna, lekka dedukcja i już, zero jakiś skomplikowanych strategii. Jeszcze elementy "licytacji" między graczami. Jak ktoś jest szeryfem a w kościach jest remis to gracze próbują przekupić szeryfa.
Lekka negatywna interakcja w postaci zabierania kart przeciwnikowi, dolarów itp

A może Stone Age, też mnóstwo kostek, nie grałem, ale wszyscy polecają.

Od wczoraj posiadam jeszcze MONOPOLY DEAL, grałem na razie w dwójke, to trudno coś powiedzieć o niej, ale wydaje się, że w większym gronie może to być na prawdę bardzo dobry, tani tytuł. Na pewno lepsza gierka niż zwykły planszowy Monopoly.
ODPOWIEDZ