Eclipse - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
romancef
Posty: 81
Rejestracja: 22 cze 2011, 10:00

Re: Eclipse

Post autor: romancef »

Yanek pisze:Jestem po 1 grze i pojawiło się kilka pytań:
1. Czy jeśli wyślę na heks przeciwnika swoje statki to czy on może "odpalić" akcję budowy na tym kafelku?
2. Czy za zaatakowanie populacji dostaje się reputację?
3. Czy na jednym heksie można zbudować monolit oraz orbital? Czy tylko albo to albo to?
4. Kładąc kafelki startowe gracz decyduje o orientacji tego heksu?
5. Czy kostki uszkodzeń przypisane do konkretnych statków przechodzą do następnej bitwy z kolejnym graczem na tym samym heksie?
1. Tak.
Oczywiscie jest gracz zajmujacy heksa jest traktowany jako obronca (przy rownej inicjatywie) w fazie walki, nawet jezeli jego statki pojawily sie tam jako ostatnie.

2. Nie.
Zasady gry, str. 20 pod akapitem Atakowanie populacji.

3. 1 Monolit i 1 orbital

4. Nie.
Orientacja ukladow startowych jest zawsze taka sama (patrz strona 5 podrecznika zasad, male okno "Uklady startowe"). Poprawna orientacja tuneli jest tam zaznaczona.

5. Tak, przechodza do kolejnej walki na tym samym heksie.
Kostki obrazen usuwane dobiero na koniec FAZY WALKI (strona 21 podrecznika zasad).
Awatar użytkownika
SebasTTan
Posty: 151
Rejestracja: 17 paź 2009, 10:19
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 2 times

Re: Eclipse

Post autor: SebasTTan »

Pytanie:
3x technologia Starożytnych:
możesz za darmo wziąć z planszy
zaopatrzenia najtańszy, nie
będący w twoim posiadaniu,
żeton technologii i umieścić go
na swojej planszy gracza. Odrzuć
żeton odkrycia.
I teraz jak rozumieć najtańszy.
Najtańszy że: Bomba neutronowa, tarcza, lub dodatkowe budowanie.
Czy najtańsza od lewej która jest dostępna na danym torze ?
Moje kolekcjonerskie imperium.
---
Pozdrawiam
SebasTTan
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Eclipse

Post autor: farmer »

Najtańsza w danej chwili dostępna technologia.
Nie możesz wybrać sobie toru, jaki Ci pasuje (np rozwiniętego toru, żeby za darmo wziąć drogą technologię, bo na danym torze to właśnie ona jest najtańsza). Po prostu rozpatruj wszystkie technologię na wszystkich torach, począwszy od najtańszych i kiedy trafisz na taką, której jeszcze nie masz - możesz ją wziąć :).
Jeśli kilka technologii, na różnych torach, ma tą samą cenę i żadnej z nich nie masz - możesz sobie wybrać, z którego toru techa zabierzesz.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Eclipse

Post autor: kwiatosz »

SebasTTan pisze:Pytanie:
I teraz jak rozumieć najtańszy.
Najtańszy że: Bomba neutronowa, tarcza, lub dodatkowe budowanie.
Czy najtańsza od lewej która jest dostępna na danym torze ?
Najtańszy którego nie masz.
Algorytm:
Patrzymy na najtańszą technologię. Czy ją mam? Jeśli tak, to zakrywamy tę technologię palcem i szukamy najtańszej i powtarzamy ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
SebasTTan
Posty: 151
Rejestracja: 17 paź 2009, 10:19
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 2 times

Re: Eclipse

Post autor: SebasTTan »

To jeszcze jedno pytanie
Wybierz czy chcesz umieścić czy odrzucić płytkę.
Jeśli nie decyduję się położyć heksa na planszę to:
- kładę ją na spód stosu z którego ją wziąłem
- odrzucam do pudełka i heks nie bierze już udziału w grze.
Moje kolekcjonerskie imperium.
---
Pozdrawiam
SebasTTan
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Eclipse

Post autor: kwiatosz »

Heks odrzucasz na stos odrzuconych - jak się wyczerpie stos, z którego trzeba dociągać, a są jeszcze miejsca na dołożenie heksu z tej kategorii (I, II, III w sensie), to przetasowuje się heksy odrzucone (jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi, bo piszę to akurat z pamięci z instrukcji a nie z praktyki)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Grzegorz973
Posty: 122
Rejestracja: 30 maja 2007, 20:47
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: Eclipse

Post autor: Grzegorz973 »

1. Są jakieś ograniczenia ilościowe na handel? Czy można dowolnie manipulować surowcami w turze przy odpowiednim przeliczniku?

2. Używając akcji wpływy, kładziemy znacznik wpływu, a potem odwracamy "zużyte" przez nas statki kolonizacyjne. Czy można wsadzić znacznik, użyć statków kolonizacyjnych, a potem odwrócić zużyte przed sekundą statki?

3. Po wygranej bitwie przeciwnik może położyć swój znacznik wpływu w sektorze, czy musi do tego użyć akcji Wpływy w następnej turze?

4. Jeżeli przeciwnikowi nie powiodło się zniszczenie kostek populacji, to jest zmuszony do wycofania się, czy może zostać na tym heksie?
adamatom
Posty: 96
Rejestracja: 26 sty 2010, 22:02

Re: Eclipse

Post autor: adamatom »

Hej, nie mam dużego doświadczenia w Eclipse dlatego proszę moich odpowiedzi nie traktować na poważnie - po prostu opieram się na instrukcji i własnym rozumowaniu
Grzegorz973 pisze:1. Są jakieś ograniczenia ilościowe na handel? Czy można dowolnie manipulować surowcami w turze przy odpowiednim przeliczniku?
Z tego co się orientuje w instrukcji nie ma żadnego ograniczenia dotyczącego handlu więc można wymieniać do woli.
Grzegorz973 pisze:2. Używając akcji wpływy, kładziemy znacznik wpływu, a potem odwracamy "zużyte" przez nas statki kolonizacyjne. Czy można wsadzić znacznik, użyć statków kolonizacyjnych, a potem odwrócić zużyte przed sekundą statki?
Według mnie można. Statków kolonizacyjnych możemy używać w dowolnym momencie wykonywania przez nas akcji. Najpierw użyjemy, potem je "odnowimy" - dla mnie jest to sytuacja ok.
Grzegorz973 pisze:3. Po wygranej bitwie przeciwnik może położyć swój znacznik wpływu w sektorze, czy musi do tego użyć akcji Wpływy w następnej turze?
Może zaraz po wygranej bitwie położyć swój znacznik wypływu. Instrukcja na str. 21 stanowi :"Jeżeli po bitwie na heksie nie ma populacji, a ty masz tam przynajmniej jeden statek, to usuń dysk wpływów poprzedniego właściciela heksu". Uwaga: na dysku nie może pozostać żadna kostka populacji. Czyli bitwa wygrana, pomyślnie zniszczone wszystkie kostki populacji i potem możemy dać nasz dysk wpływów (usuwając dysk wpływów tam istniejący).
Grzegorz973 pisze:4. Jeżeli przeciwnikowi nie powiodło się zniszczenie kostek populacji, to jest zmuszony do wycofania się, czy może zostać na tym heksie?
Instrukcja nic nie mówi o wycofywaniu się, według mnie pozostaje na heksie.

Podkreślam to są moje interpretacje;)

PS Ja również mam pytanie - jak dokładnie działają bomby neutronowe. Usuwamy tyle kostek populacji bez rzucania, ile obrażeń zadają nasze działa na statku/statkach ? Czy spadają wszystkie kostki nawet jak mamy tylko 1 najsłabsze działo?
Awatar użytkownika
Tehanu
Posty: 128
Rejestracja: 15 cze 2005, 03:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 3 times

Re: Eclipse

Post autor: Tehanu »

adamatom pisze: PS Ja również mam pytanie - jak dokładnie działają bomby neutronowe. Usuwamy tyle kostek populacji bez rzucania, ile obrażeń zadają nasze działa na statku/statkach ? Czy spadają wszystkie kostki nawet jak mamy tylko 1 najsłabsze działo?
Spadaja wszystkie, mozesz nawet nie miec zadnych dział. Bomby to bomby, nie strzelasz nimi zadnymi dzialami tylko je zrzucasz :)
Przy okazji tej niescislosci w instrukcji ( szczegolnie pominietego slowa "wszystkie" w polskim tlumaczeniu) stracilem 3 godziny na klotnie z moim wspolgrajkiem :/
"You have to learn the rules of the game.
And then you have to play better than anyone else."
Albert Einstein
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Eclipse

Post autor: macike »

@Grzegorz973 - trochę powtórzę po poprzedniku...

Ad 1.
Ograniczenie jest takie, że w jednym zestawie nie można mieszać (np. 2 nauki + 1 surowców, aby mieć w sumie 3).

Ad. 2
Dokładnie tak - odwracamy po położeniu znaczników, a użycie statków kolonizacyjnych jest darmową akcją, którą możemy przerwać naszą turę w dowolnym momencie [tu w szczególności na moment przed odwróceniem statków kolonizacyjnych].

Ad 3.
Swój znacznik kładziemy na hexie, gdzie jest tylko nasza flota i nie ma cudzej populacji (niezależnie od tego, czy miała tam miejsce bitwa, czy nie).

Ad 4.
Zostaje [aby w kolejnej rundzie ponownie ostrzelać populację]. Dla przypomnienia 1 uszkodzenie = 1 kostka populacji mniej (antigrav ściąga zatem 4).
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
br3b
Posty: 8
Rejestracja: 13 sty 2008, 19:52

Re: Eclipse

Post autor: br3b »

Cytując instrukcję:

kara za wycofanie się
Jeżeli wszystkie twoje pozostałe po
bitwie statki wycofały się z heksu, to nie otrzymujesz żetonów
reputacji za udział w bitwie, ale nadal otrzymujesz
żetony za zniszczone wrogie statki.

Pytania:

Jeżeli udane moje wycofanie kończy bitwę (wycofuję wszystko) - nie dostaje repa?
Jeżeli po wycofaniu zostały jakieś moje jednostki, które później zostały zniszczone - dostaje repa?

Pomimo faktu, że jedynymi ocalonymi są te wcześniej wycofane?

Wiem, że teoretycznie inaczej się chyba nie da, ale... poproszę o interpretację :)
Ostatnio zmieniony 18 sty 2012, 10:22 przez br3b, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Eclipse

Post autor: macike »

br3b pisze:Cytując instrukcję:

[...]Jeżeli wszystkie twoje pozostałe po bitwie statki wycofały się z heksu [...]

Jeżeli po wycofaniu zostały jakieś moje jednostki, które później zostały zniszczone - dostaje repa?
Jeśli to dosłowny cytat z instrukcji, to czy ma on sens? Jak po bitwie (która się skończyła) można wycofać statki? :twisted:

Głowy nie dam, ale w angielskiej instrukcji jest bodajże: jeśli wycofasz wszystkie pozostałe statki z bitwy nie dostajesz reputacji.
Zgodnie z tym, za poświęcenie jednostki osłaniającej odwrót dostaniesz repa.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
br3b
Posty: 8
Rejestracja: 13 sty 2008, 19:52

Re: Eclipse

Post autor: br3b »

Cytat był dosłowny (kopiuj/wklej); pochodził z wersji elektronicznej instrukcji.

W angielskiej, masz rację macike, wygląda to poprawnie:

retreat penalty
If all of your remaining Ships retreat from
the hex, you get no Reputation Tiles for taking part in the
battle, but you still get tiles from destroyed enemy Ships.
Awatar użytkownika
br3b
Posty: 8
Rejestracja: 13 sty 2008, 19:52

Re: Eclipse

Post autor: br3b »

romancef pisze:
grymir pisze:I jeszcze jedno czy można w fazie wpływów umieścić dysk na polu na którym znajduje się nasz statek czy musi to być na heksie obok jak wynikało by z instrukcji ?
oficjalny FAQ mowi ze tak. Mozesz polozyc dysk na polu zajmowanym przez twoj statek, oczywiscie jezeli na heksie nie ma wrogich statkow.
kontynuując jeśli na heksie są wrogowie dalej mogę wpływać na heksy obok ?
Zasady gry nie precyzuja tego dokladnie.
Moim zdaniem nie, bo taki statek jest zwiazany walka i nie powinien moc wplywac na sasiednie heksy, podobnie jak to jest w przypadku wyboru akcji Eksploracja, gdzie nie mozna odkrywac obszarow sasiadujacych z wlasnymi statkami ktore sa zwiazane walka.
Czy ktoś może to doprecyzować / zapytać w odpowiednim wątku na BGG (mój angielski odpada)?

Na polach zawierających TYLKO nasz statek oraz na hexach sąsiadujących - można umieszczać dyski wpływów.

Pytania:

Na polach sąsiadujących z hexami zawierającymi nasze statki związane walką - można? EDIT: TAK, można*
Na polach sąsiadujących z hexami zawierającymi nasze statki, których część nie jest (?) związana walką (np. dwa nasze i jeden przeciwnika) - można? EDIT: TAK, można, w związku z powyższym*

*Źródło: BGG, Sampo Sikio
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Eclipse

Post autor: macike »

kontynuując jeśli na heksie są wrogowie dalej mogę wpływać na heksy obok ?
Tak, można. Na hexie, gdzie umieszczasz wpływ nie może być wrogich statków/populacji. Musi on być sąsiadujący z hexem, na którym masz wpływ/statek. W szczególności hex sąsiaduje sam ze sobą (wprowadzasz wpływ tam, gdzie masz statek).

PS
Po fazie bitew wpływ wprowadzamy tylko tam, gdzie są statki.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Eclipse

Post autor: mig »

1. Gdzie można budować swoje statki? Na układzie macierzystym? Na dowolnym z naszym dyskiem wpływu? Na sąsiadującym z układem z dyskiem?
2. Czy po wzięciu żetonu odkrycia i wybraniu punktów trzeba poinformować innych graczy co jest na odwrocie?
3. Czy podczas akcji wpływu można tylko umieszczać na heksach tylko dyski z toru wpływów czy można również przemieścić z jednego układu do drugiego?
4. Jak liczy się kolejność wejścia: czerwony ma statki w układzie X, potem wjeżdża tam niebieski a po nim kolejne statki przesuwa tam czerwony. Który jest broniącym (żaden z nich nie ma tam dysku)?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Eclipse

Post autor: farmer »

mig pisze:1. Gdzie można budować swoje statki? Na układzie macierzystym? Na dowolnym z naszym dyskiem wpływu? Na sąsiadującym z układem z dyskiem?
2. Czy po wzięciu żetonu odkrycia i wybraniu punktów trzeba poinformować innych graczy co jest na odwrocie?
3. Czy podczas akcji wpływu można tylko umieszczać na heksach tylko dyski z toru wpływów czy można również przemieścić z jednego układu do drugiego?
4. Jak liczy się kolejność wejścia: czerwony ma statki w układzie X, potem wjeżdża tam niebieski a po nim kolejne statki przesuwa tam czerwony. Który jest broniącym (żaden z nich nie ma tam dysku)?
Ad. 1
Na dowolnym z naszym dyskiem wpływu

Ad. 2
Powinien pokazać technologię obcych od razu po zdobyciu żetonu. Ogólnie: TAK. Odkrycia są jawne.

Ad. 3
Można również przenieść dysk bezpośrednio z układu do układu.

Ad. 4
Broniącym jest ten, który miał w układzie statki najwcześniej (dobrze opisane w instrukcji). W Twoim przypadku czerwony.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Eclipse

Post autor: mig »

dzięki, teraz wszystko jasne :D
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
jack522
Posty: 1
Rejestracja: 19 mar 2012, 19:42

Re: Eclipse

Post autor: jack522 »

Witam, kupiłem niedawno eclips’a i mam problem z rozgrywką jestem początkującym graczem i szukam porządnych instrukcji jak wygląda runda, system walki, i nowych technologi chodzi mi głównie o to aby ktoś łaskawy wyjaśnił mi zasady gry w eclipsa dokładnie ale też w prosty klarowny sposób.
będę wielce wdzięczny ! :-)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Eclipse

Post autor: adikom5777 »

nikt tu nie będzie streszczał całej instrukcji. Napisz jakie masz pytania, wątpliwości to postaramy się dokładnie to wyjaśnić
Awatar użytkownika
zaba
Posty: 235
Rejestracja: 21 sie 2008, 09:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Eclipse

Post autor: zaba »

W naszej ostatniej grze doszło do małego sporu tz. czy można ulepszać bazę jeśli jeszcze nie mamy wynalezionej technologi jej budowy ? niby "plany mamy bo jest widoczna na karcie gracza ale samej technologi nie mamy
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Eclipse

Post autor: Jelithe »

W naszej ostatniej grze doszło do małego sporu tz. czy można ulepszać bazę jeśli jeszcze nie mamy wynalezionej technologi jej budowy ? niby "plany mamy bo jest widoczna na karcie gracza ale samej technologi nie mamy
Nie widzę żadnych przeciwwskazań, by nie można było jej ulepszać. W instrukcji nie ma żadnego zapisu, który by tego zabraniał. Jedyną wątpliwością może być kwestia, czy warto tracić ruch na ulepszanie jednostki, której nie możemy jeszcze kupić, nawet jeśli mamy w planie wynalezienie tej technologii. W końcu plany nie zawsze wypalają.
Lofix123
Posty: 19
Rejestracja: 27 gru 2010, 09:15
Lokalizacja: Olkusz

Re: Eclipse

Post autor: Lofix123 »

Witam
Sytuacja z naszej ostatniej rozgrywki:
Gracz opuszcza swój hex, usuwa dysk wpływu, zabiera kostki populacji ale na tymże heksie posiada jeszcze Starbase i tu doszło do głosowania 6 graczy co dalej:
- Starbase zostaje i broni hex przy próbie jego kolonizacji przez innego gracza
- Starbase zostaje opustoszały a tylko jego załoga ewakuowała się wraz z usunięciem wpływów gracza
- Starbase także zostaje usunięty z heksa (w głosowaniu 4:2 wybraliśmy taką opcję)
- czy jest jakieś inne rozwiązanie takiej sytuacji a my pominęliśmy to w instrukcji???
Czekamy na Waszą opinię...
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Eclipse

Post autor: Jelithe »

Gracz opuszcza swój hex, usuwa dysk wpływu, zabiera kostki populacji ale na tymże heksie posiada jeszcze Starbase i tu doszło do głosowania 6 graczy co dalej:
- Starbase zostaje i broni hex przy próbie jego kolonizacji przez innego gracza
- Starbase zostaje opustoszały a tylko jego załoga ewakuowała się wraz z usunięciem wpływów gracza
- Starbase także zostaje usunięty z heksa (w głosowaniu 4:2 wybraliśmy taką opcję)
- czy jest jakieś inne rozwiązanie takiej sytuacji a my pominęliśmy to w instrukcji???
W instrukcji faktycznie chyba nic na ten temat nie ma. Jednak obstawiam, że baza zostaje. Jest to jednostka wojenna jak każda inna, a więc skoro nasze statki mogą przebywać na heksach, które nie podlegają naszym wpływom, to baza również może to robić. Dlatego uważam, że aby zająć bezpański hex, na którym znajduje się obca baza, trzeba ją najpierw zniszczyć.

Poza tym na BGG czytałam opis ciekawej strategii grania Plantą. Gracz na początku gry eksploruje hexy z kręgów 2 i 3 tak długo, aż dojdzie do granicy z sąsiadami. Następnie na granicznych hexach ustawia po jednej bazie i bankrutuje, żeby ściągnąć z planszy potrzebną liczbę dysków wpływów. Tym sposobem tworzy pierwszą zaporę przeciwko innym graczom jednocześnie zapewniając sobie spore ilości terenu, które może zająć w późniejszych fazach.
Awatar użytkownika
kraken
Posty: 92
Rejestracja: 05 wrz 2011, 11:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Eclipse

Post autor: kraken »

Pytanie jest moze banalne ale dotyczy semantyki slowa reakcja:
Czy po pasie reakcja dotyczy tylko jednostek bedacych w konflikcie ? Czy po prostu w fazie pokoju mozna wykorzystać reakcje do dalszej modernizacji statków ? Bede wdzieczny za odpowiedz.
ODPOWIEDZ