Eclipse - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
FeGy
Posty: 35
Rejestracja: 02 paź 2011, 17:09
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Eclipse

Post autor: FeGy »

Witam

A co w przypadku, gdy mamy schemat statku i przez nieuwagę ktoś da podzespołów na wiecej niż ma energii ? W ogóle jest jakas opcja aby dać ponad to niż pozwala energia na statku ? Wtedy np. Ne działa i czeka statek na lepsze generatory....

Pozdrawiam
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Eclipse

Post autor: Banan2 »

FeGy pisze:A co w przypadku, gdy mamy schemat statku i przez nieuwagę ktoś da podzespołów na wiecej niż ma energii ?
My w przypadku wykrycia takiej nieuwagi kazaliśmy współgraczowi zdjąć nadwyżkę podzespołów. Jego nieuwaga, jego strata.
FeGy pisze:W ogóle jest jakas opcja aby dać ponad to niż pozwala energia na statku ? Wtedy np. Ne działa i czeka statek na lepsze generatory....
Nie ma.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4039
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Eclipse

Post autor: AkitaInu »

A ja mam takie pytanie, które wydaje mi się dziwne jako że oglądałem filmiki, czytałem instrukcje i nawet raz już grałem :)

Załóżmy że jestem pierwszym graczem, kładę dysk wpływów na akcje eksploracji, czy ja od razu wykonuje tą akcje ? Czy najpierw wszyscy gracze wykorzystują swoje dyski wpływów i dopiero potem robią akcje ?


Druga sprawa - monolity o orbitale - są dwie kupki na karcie, czy dzielimy je po połowie czy po prostu bierzemy jeden i układamy albo orbital albo monolit, w zależności od tego co chcemy / na co nas stać?

Dzięki za szybką odpowiedź, chce zagrać dzisiaj znów wieczorem i nie wiem czy dobrze wszystko rozumiem :)
Sir-Rafał
Posty: 147
Rejestracja: 14 sty 2011, 19:38
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Eclipse

Post autor: Sir-Rafał »

Kładziesz i wykonujesz akcję, którą wybrałeś, a potem kolejny gracz i tak w do końca, aż wszyscy spasują.

Wg mnie jest jedna kupka żetonów i bierzesz co potrzebujesz w danym momencie.
Moje planszówkowe nabytki: BGG

Polecam: Blog CIEKAWE GRY
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Eclipse

Post autor: szutek »

AkitaInu pisze:
Druga sprawa - monolity o orbitale - są dwie kupki na karcie, czy dzielimy je po połowie czy po prostu bierzemy jeden i układamy albo orbital albo monolit, w zależności od tego co chcemy / na co nas stać?
A jakie to ma praktyczne znaczenie ? Zrób jak Ci wygodniej, pamiętaj jednak że do budowy powyższych budynków wymagana jest odpowiednia technologia.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4039
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Eclipse

Post autor: AkitaInu »

Mogło by mieć znaczenie gdyby np. któryś stos się skończył :)

Ale spoko, tak własnie myślałem, bierzesz jeden i budujesz co chcesz / możesz.

Dzięki za odpowiedzi :)
paulinaskoczek
Posty: 10
Rejestracja: 23 lut 2014, 01:45

Re: Eclipse

Post autor: paulinaskoczek »

Czesc mam dwa pytania odnosnie rozgrywki.
1. Czy mozna ulepszac statki ktorych jeszcze nie zbudowalismy? Przykladowo chce wyposazyc mojego krazownika w naped fuzyjny ale jeszcze go nie zbudowalam nie istnieje fizycznie na planszy.
2. Odnosi sie do fazy walki. Jak to jest jezeli statek mysliwiec jest wyposażony tylko w rakiety (dzialo plazmowe). Czyli rzuca pomaranczowa kostka to czy strzela tylko na poczatku bitwy i nie trafia wszystkich wrogich statkow to czy pozniej juz tylko stoi i nie moze strzelac poniewaz nie ma dzialek jonowych? Chodzi o to czy bierze dalszy udzial w bitwie czy jest skazany na porazke? Bo to dosc duza niescislosc i ostatnio podczas rozgrywki byla o to sprzeczka z wspolgraczami?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Eclipse

Post autor: Edwardo »

paulinaskoczek pisze:Czesc mam dwa pytania odnosnie rozgrywki.
1. Czy mozna ulepszac statki ktorych jeszcze nie zbudowalismy? Przykladowo chce wyposazyc mojego krazownika w naped fuzyjny ale jeszcze go nie zbudowalam nie istnieje fizycznie na planszy.
2. Odnosi sie do fazy walki. Jak to jest jezeli statek mysliwiec jest wyposażony tylko w rakiety (dzialo plazmowe). Czyli rzuca pomaranczowa kostka to czy strzela tylko na poczatku bitwy i nie trafia wszystkich wrogich statkow to czy pozniej juz tylko stoi i nie moze strzelac poniewaz nie ma dzialek jonowych? Chodzi o to czy bierze dalszy udzial w bitwie czy jest skazany na porazke? Bo to dosc duza niescislosc i ostatnio podczas rozgrywki byla o to sprzeczka z wspolgraczami?
1. Można
2. Tak, tak wyposażony myśliwiec (i nie tylko myśliwiec) jest bezużyteczny w dalszej walce, może co najwyżej próbować uciec.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
paulinaskoczek
Posty: 10
Rejestracja: 23 lut 2014, 01:45

Re: Eclipse

Post autor: paulinaskoczek »

Czyli tylko i wylacznie rakiety strzelaja na poczatek i zeby dalej walczyc nalezy miec dzialko jonowe zeby walczyc dalej?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Eclipse

Post autor: mat_eyo »

Tak, trzeba posiadać inną broń żeby walczyć dalej. Rakiety odpalane są tylko i wyłącznie przed bitwą. Dlatego właśnie tak popularne są np starbasey z komputerem +3 i samymi rakietami.

Btw to dla Ciebie:

ą ę ó ś ł ż ź ć , .

kopiuj sobie skoro nie chce Ci się wciskać przycisku alt...
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4039
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Eclipse

Post autor: AkitaInu »

Pamiętajcie też że rakiety to nie działo plasmowe :) Plasma cannon to inny upgrade / technologia niż rakiety
paulinaskoczek
Posty: 10
Rejestracja: 23 lut 2014, 01:45

Re: Eclipse

Post autor: paulinaskoczek »

Czyli rakiety to tylko i wyłącznie plasma missile? A plasma cannon to coś innego i tym można walczyc cały czas podczas bitwy?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Eclipse

Post autor: mat_eyo »

Tak, tylko i wyłącznie plasma missiles są rakietami (dlatego na żetonie nad kostkami mają małą ikonkę rakiety/pocisku) i tylko one są rozpatrywane przed walką.
Adalbertus123
Posty: 137
Rejestracja: 01 maja 2014, 11:02
Has thanked: 1 time

Re: Eclipse

Post autor: Adalbertus123 »

Jak mogę zadać kilka uszkodzeń z jednej kostki, to mogę je rozdzielić kilku statkom (i nie muszę deklarować w co strzelam)?
Gry, które mogę wziąć ze sobą:
http://boardgamegeek.com/collection/user/Adalbertus123
szachy, scrabble
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Eclipse

Post autor: kwiatosz »

Nie możesz rozdzielać obrażeń z jednej kostki. Jedyny wyjątek to antimatter cannon w połączeniu z technologią antimatter spliter.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Heroes
Posty: 13
Rejestracja: 24 sie 2013, 13:35
Been thanked: 1 time

Eclipse, pytanie o budowanie

Post autor: Heroes »

Podczas gry jeden z graczy zbudował 4 bazy gwiezdne. Ale stwierdził, że chce zbudować następną. Niestety na gracza przysługują tylko 4 bazy, więc czy może zbudować następną (oczywiście płacąc koszt w materiałach) poprzez zdjęcia z planszy jeden już leżącej ? Czy to samo można zastosować do statków ?
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Eclipse, pytanie o budowanie

Post autor: dicer »

Nie można budować ani statków, ani baz gwiezdnych ponad dostępny limit.
Jak masz już wszystko wybudowane, to kolejne takie rzeczy możesz budować, jak coś stracisz w walce i Ci spadnie z planszy.

A tak przy okazji - wątek o Eclipse już jest i chyba nie ma sensu mnożyć bytów... 8)
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Eclipse

Post autor: Tony23 »

1) w żetonie odkryć znajdujemy część statków Starożytnych. Mamy możliwość od razu wpakować na jakiś statek, albo położyć z boku planszy i za pomocą upgrade'u użyć go później. Czy jeśli zdecydujemy się np użyć go od razu dla Cruisera, czy w późniejszych rundach za pomocą akcji upgrade możemy przerzucić dany upgrade na inny statek?

2) znaleziony krążownik starożytnych kładziemy na heksie na którym go znaleźliśmy czy dowolnym przez nas kontrolowanym?

3) po spasowaniu inny gracz dalej wykonuje akcje, kolejka wraca do nas i możemy wykonać reakcję. Czy jeśli za pierwszym razem nie skorzystam z tej opcji to czy w następnej kolejce (np w wyniku wybudowania statku przez przeciwnika) dalej mogę wykonać reakcję?

4) Wykonujemy ruch statkiem, który może przemieszczać się o 2 heksy. Czy przelatujac przez pierwszy pusty heks można położyć tak dysk wpływów i dalej przemieścić statek na dalszy heks?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Eclipse

Post autor: kwiatosz »

1 - nie, jeśli gdzieś to zamontujesz, to już tam zostaje, a po usunięciu ze statku spada z gry (silnik od fightera nie napędzi Ci cruisera, że tak rymem zapodam ;) )

2 - tam gdzie go znaleźliśmy (bo cruiser nie ucieka po spotkaniu człowieka)

3 - przy każdym kółku możesz wykonać reakcję (bo to nie jest kolejny pas, tylko każdorazowo niewykonanie reakcji)

4 - dyski wpływów się kładzie albo akcją, albo po fazie bitwy - nie można w trakcie ruchu (nie zwojujesz światu bracie, jeśli tylko se latacie :P )
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Eclipse

Post autor: Dellas »

nie zwojujesz światu bracie, jeśli tylko se latacie :P
o rzesz... - to teraz od powiadamy już trzynastozgłoskowcem :twisted:
puciek2
Posty: 305
Rejestracja: 05 gru 2014, 14:38

Re: Eclipse

Post autor: puciek2 »

Obcy z Roju wylatują już po fazie walki. Rozumiem więc że wlatując w zamieszkały układ nie atakują natychmiast populacji ani nie walczą natychmiast, tylko czekają do następnej fazy walki ?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4039
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Eclipse

Post autor: AkitaInu »

puciek2 pisze:Obcy z Roju wylatują już po fazie walki. Rozumiem więc że wlatując w zamieszkały układ nie atakują natychmiast populacji ani nie walczą natychmiast, tylko czekają do następnej fazy walki ?
Dokładnie tak :)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Eclipse

Post autor: Pan_K »

Dellas pisze:
nie zwojujesz światu bracie, jeśli tylko se latacie :P
o rzesz... - to teraz od powiadamy już trzynastozgłoskowcem :twisted:
To nowy standard pisania instrukcji... ;)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
puciek2
Posty: 305
Rejestracja: 05 gru 2014, 14:38

Re: Eclipse

Post autor: puciek2 »

1. W instrukcji stoi: "W przypadku, gdy na heksie nie ma dysku, lub na heksie jest więcej niż dwóch graczy, obrońcą jest gracz, który wszedł na heks jako pierwszy."
Czy należy to rozumieć jako:
a. Wszedł na heks jako pierwszy w ogóle w grze ?
b. Wszedł na heks jako pierwszy w tej turze (w jednej turze można wielokrotnie wchodzić i schodzić z hex-a ale jest się pierwszym jeśli jako pierwszy się weszło niezależnie czy się tam pozostało tym statkiem w następnych akcjach) ?
c. Wszedł na heks jako pierwszy konkretnym statkiem i ten konkretny statek tam pozostał do końca tury ?
d. Wszedł na heks jako pierwszy dowolnym statkiem ale jakiś (może być inny) statek tego gracza pozostał do końca tury ?
e. Czy przelatywanie przez heks liczy się jako wejście w ten heks jako pierwszy ?

2. W instrukcji stoi:
"Umieść zakryte heksy sektorów na
trzech oddzielnych stosach heksów, wewnętrznym (I), środkowym (II) oraz
zewnętrznym (III) (odpowiednio do liczby graczy)"
oraz:
"Jeżeli w stosie wyczerpią się płytki heksów, to przetasuj odrzucone
heksy i uformuj nowy stos. Jeżeli nie ma już płytek
heksów, to akcja eksploracji nie ma już zastosowania."

Rozumiem to jako sztywny limit ilości heksów dostępnych graczom w grze.
Np. dla 4-ech graczy tylko 14 heksów III kręgu jest dostępnych do eksploracji niezależnie jakie rasy
biorą udział w grze (np. Planta, Draco). Innymi słowy jeśłi pozostał w grze jeszcze tylko jeden heks
III kręgu niewyłożony na stół z pośród 14 to nawet jak do głosu dochodzi Planta lub Draco
to nie ma on już możliwości eksplorowania 2 i odrzucenia 1 tak aby na stole znalazło się 14 III -cich.

Spotkałem się z taką interpretacją że zawsze są wszystkie rzetony III kręgu dostępne do losowania ale odkrytych na stole może być tylko 14. To moim zdaniem nadinterpretacja.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Eclipse

Post autor: kwiatosz »

Doprecyzowanie o pierwszym na heksie jest potrzebne tylko dla niekontrolowanych heksów albo dla bitew, w których nie bierze udziału kontrolujący. Na logikę - jeżeli przyleciałeś i zostałeś to jesteś lepiej przygotowany niż nadlatujący później - to on Cię atakuje, Ty się bronisz. Tak samo logiczne jest, że jeżeli byłeś w zamku, a teraz jest kto inny i szturmujesz ten zamek to on jest broniącym, a nie Ty. Jedyny moment, kiedy ta logika ciut zawodzi to gdy masz jeden statek, wróg dostawia swoje, a później Ty swoje - bo dalej Ty jesteś obrońcą, mimo że część Twoich statków doleciała później.

Co do drugiego - każda interpretacja "weź z pudełka 14 heksów" inna niż wzięcie z pudełka 14 heksów to nadinterpretacja. Czyli grasz na określonej liczbie i tyle.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
ODPOWIEDZ