(Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: Wolf »

Czas na... (wszyscy na to czekali)... ciekawostkę dotyczącą wyścigu rakietowego:
Przy pierwszej próbie R-16 doszło do katastrofy. W połowie października 1960 roku Nikita Chruszczow wrócił do Moskwy po pompatycznym wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, gdzie przechwalał się, że u niego "rakiety wyskakują jedna po drugiej jak kiełbaski z maszyny". Jak na ironię, zaledwie kilka dni później, 24 października 1960 roku, jedna z tych nielicznych "kiełbasek", jakie naprawdę posiadał, R-16, eksplodowała podczas przygotowań do startu na poligonie Bajkonur. Było mnóstwo ofiar śmiertelnych, w tym marszałek Mitrofan Niedelin, ówczesny dowódca sowieckich strategicznych sił rakietowych. Zginęło także wielu innych wysokiej rangi dostojników oraz członków zespołu konstrukcyjnego i startowego.

Zdarzenie to zostało dokładnie zatuszowane, a Niedelin oficjalne zginął w katastrofie lotniczej. Dopiero w erze głasnosti zdecydowano się ujawnić prawdę. W trzydziestą rocznicę tragedii, w 1990 roku, jedna z gazet, organ Armii Sowieckiej, ujawniła, że zginęło wtedy 165 osób. Wiele z ciał spłonęło w stopniu uniemożliwiającym identyfikację. Pomnik wzniesiony w miejscu wypadku wymienia jedynie 54 nazwiska ofiar.

Naoczny świadek, S. Awierkow, wspomina te straszne chwile trzydzieści lat później:

(...) z dyszy silnika drugiego członu rakiety błysnął płomień. Potężna struga ognia natychmiast rozerwała zbiornik utleniacza. Kwas azotowy wylał się na beton. Rakieta wraz z urządzeniami startowymi zniknęła pośród ognistej nawałnicy. W tym momencie została włączona kamera, która miała filmować start. Beznamiętna taśma filmowa zarejestrowała przerażający obraz ludzi zamienionych w żywe pochodnie. (...) Rakieta przełamała się na pół i spadła na wyrzutnię, miażdżąc tych, którzy jeszcze żyli. (...) Niektórych pochłonęły od razu płomienie; innych, uciekających w panice, dopadły trujące wyziewy.

Pomimo tej katastrofy R-16, po rozwiązaniu problemów technicznych, stał się pierwszym udanym ICBM w Związku Sowieckim, wyposażonym w nową, znacznie lżejszą jądrową głowicę bojową i zmodernizowany bezwładnościowy układ naprowadzania. Rozmieszczanie tych rakiet rozpoczęto w 1961 roku; do roku 1965 rozlokowano ich po całym kraju około 190 sztuk.
- O krok od zwycięstwa w wyścigu na Księżyc, James Harford

Warto dodać tytułem uzupełnienia, że R-16 nie była konstrukcją Korolowa tylko Michaiła Jangiela. Korolow również w tym czasie pracował nad nową rakietą (R-9) typu ICBM, która chociaż weszła do użytku operacyjnego, to jednak w przeciwieństwie do R-16 została rozmieszczona w znacznie mniejszej ilości egzemplarzy, co za tym idzie zdobyła mniejsze uznanie niż konkurencyjny projekt Jangiela. Korolow przyjął jednak zwycięstwo rywala ze spokojem, bo zamierzał się skupić na programie kosmicznym.

Wracając natomiast do wypadku w Bajkonurze... sam Jangiel przeżył ten tragiczny wypadek (jeden z najgorszych w historii prób rakietowych), ponieważ wyszedł zapalić (a mówią, że palenie szkodzi zdrowiu :P). Co ciekawe, dokładnie 3 lata później (24 października 1963) wydarzył się kolejny wypadek, tym razem z R-9, w którym zginęło 7 osób. Od tego momentu, 24 października został uznany w kosmodromie Bajkonur za dzień żałoby i tego dnia nie odbywają się żadne starty rakiet.
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: mnowaczy »

Ja pierwszą książkę już wciągnąłem, jestem gotowy na dalsze losy :)

Pamiętajcie, nie odpalajcie dziś żadnych rakiet!
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: Jan_1980 »

Dziś rakiety odpalamy w Oliwie ;)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Julka
Posty: 98
Rejestracja: 23 paź 2015, 21:19

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: Julka »

Wolf pisze:Czas na... (wszyscy na to czekali)... ciekawostkę dotyczącą wyścigu rakietowego:
Przy pierwszej próbie R-16 doszło do katastrofy. W połowie października 1960 roku Nikita Chruszczow wrócił do Moskwy po pompatycznym wystąpieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, gdzie przechwalał się, że u niego "rakiety wyskakują jedna po drugiej jak kiełbaski z maszyny". Jak na ironię, zaledwie kilka dni później, 24 października 1960 roku, jedna z tych nielicznych "kiełbasek", jakie naprawdę posiadał, R-16, eksplodowała podczas przygotowań do startu na poligonie Bajkonur. Było mnóstwo ofiar śmiertelnych, w tym marszałek Mitrofan Niedelin, ówczesny dowódca sowieckich strategicznych sił rakietowych. Zginęło także wielu innych wysokiej rangi dostojników oraz członków zespołu konstrukcyjnego i startowego.

Zdarzenie to zostało dokładnie zatuszowane, a Niedelin oficjalne zginął w katastrofie lotniczej. Dopiero w erze głasnosti zdecydowano się ujawnić prawdę. W trzydziestą rocznicę tragedii, w 1990 roku, jedna z gazet, organ Armii Sowieckiej, ujawniła, że zginęło wtedy 165 osób. Wiele z ciał spłonęło w stopniu uniemożliwiającym identyfikację. Pomnik wzniesiony w miejscu wypadku wymienia jedynie 54 nazwiska ofiar.

Naoczny świadek, S. Awierkow, wspomina te straszne chwile trzydzieści lat później:

(...) z dyszy silnika drugiego członu rakiety błysnął płomień. Potężna struga ognia natychmiast rozerwała zbiornik utleniacza. Kwas azotowy wylał się na beton. Rakieta wraz z urządzeniami startowymi zniknęła pośród ognistej nawałnicy. W tym momencie została włączona kamera, która miała filmować start. Beznamiętna taśma filmowa zarejestrowała przerażający obraz ludzi zamienionych w żywe pochodnie. (...) Rakieta przełamała się na pół i spadła na wyrzutnię, miażdżąc tych, którzy jeszcze żyli. (...) Niektórych pochłonęły od razu płomienie; innych, uciekających w panice, dopadły trujące wyziewy.

Pomimo tej katastrofy R-16, po rozwiązaniu problemów technicznych, stał się pierwszym udanym ICBM w Związku Sowieckim, wyposażonym w nową, znacznie lżejszą jądrową głowicę bojową i zmodernizowany bezwładnościowy układ naprowadzania. Rozmieszczanie tych rakiet rozpoczęto w 1961 roku; do roku 1965 rozlokowano ich po całym kraju około 190 sztuk.
- O krok od zwycięstwa w wyścigu na Księżyc, James Harford

Warto dodać tytułem uzupełnienia, że R-16 nie była konstrukcją Korolowa tylko Michaiła Jangiela. Korolow również w tym czasie pracował nad nową rakietą (R-9) typu ICBM, która chociaż weszła do użytku operacyjnego, to jednak w przeciwieństwie do R-16 została rozmieszczona w znacznie mniejszej ilości egzemplarzy, co za tym idzie zdobyła mniejsze uznanie niż konkurencyjny projekt Jangiela. Korolow przyjął jednak zwycięstwo rywala ze spokojem, bo zamierzał się skupić na programie kosmicznym.

Wracając natomiast do wypadku w Bajkonurze... sam Jangiel przeżył ten tragiczny wypadek (jeden z najgorszych w historii prób rakietowych), ponieważ wyszedł zapalić (a mówią, że palenie szkodzi zdrowiu :P). Co ciekawe, dokładnie 3 lata później (24 października 1963) wydarzył się kolejny wypadek, tym razem z R-9, w którym zginęło 7 osób. Od tego momentu, 24 października został uznany w kosmodromie Bajkonur za dzień żałoby i tego dnia nie odbywają się żadne starty rakiet.
Fajna lektura ;-)

Wysłane z mojego HUAWEI MT7-L09 przy użyciu Tapatalka
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: hancza123 »

Od jutra targi w Essen i mnóstwo nowości się pokaże. Jak co roku mnie tam nie będzie no ale mamy chociaż swoje "Essen" (Gramy) za miesiąc w Gdańsku :mrgreen: Ktoś z Was się może już zainteresował co nowego wychodzi i na co warto zwrócić uwagę? Będą jakieś hity które wniosą coś niezwykłego na nasze stoły czy raczej milion wariacji opartych na zgranych mechanikach?
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: Jan_1980 »

https://www.rebel.pl/product.php/1,303/ ... ummer.html
to "milion wariacji opartych na zgranych mechanikach" ale zakupie niebawem:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: hancza123 »

Janek Ty znowu o tym układaniu liści... No dobra zagram z Tobą w te liście. Pasja jak wiadomo jest zaraźliwa, pociąga naśladowców.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: hancza123 »

Jestem niedograny i już czekam niecierpliwie na poniedziałek!

Ktoś ma już może albo planuje zakup "The Godfather Imperium Corleone"? Spodobały mi się klimaty mafijne i kusi mnie ta gra.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: Jan_1980 »

Coś z Essen:
http://dicelandblog.pl/top-10-gier-essen-2017/
gra o rośnięciu drzew wygląda ciekawie ;)

ps. też jestem jakiś niedograny. Chyba w poniedziałek poproszę barmana o zamknięcie drzwi i nie otwieranie ich do 23, żeby nie było tak jak ostatnio - granie do 20.40 ;)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: hancza123 »

Jakbyś do poniedziałku miał już te liście to przynieś i poukładamy. Poza tym najchętniej zagram w Imperial 2030 (przyniosę i może się znajdą chętni?). Zawsze chętnie w Szmaragdy ale fajnie by było o bardziej zaciętą rozgrywkę się postarać! Ostatnie 3 partie: Kajetan, Marcin i Hancza wygrywali zbyt łatwo i nie było zbyt wielkich emocji które są wtedy gdy rozgrywka jest zacięta. Jakby Markusowi chciało się przynieść Dominant Species lub Age of Empires III czy Mexice to by było miło. W Cosa Nostra czy w Evolution też lubię pożartować. Zapomniałem już jak należy grać w Brassa (Wolf to dokładnie wyliczył i wytłumaczył) więc odzyskałem tą grą zainteresowanie i możemy rozłożyć. To tyle wyliczania i do pogrania zatem!!!
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: Jan_1980 »

Liście opadną dopiero po Essen niestety:/
A ja mam ochotę zagrać we wszystko oprócz Brassa, tylko, żeby dużo i długo ;)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: mnowaczy »

Ja bym w końcu w Torres zagrał. Miłośnicy Tikala będą zadowoleni. Specjalnie dla Janka wezmę też krowy. Brassa oczywiście nie odmówię.
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: Jan_1980 »

Te krowy z kowbojami??Bież!
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: mnowaczy »

To nie kowboje to gauchos!
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: Jan_1980 »

W sensie takie suche czipsy co się je je z sosem? Bez sensu! To może pobrudzić grę! ;)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: mnowaczy »

Ciekawy temat prosto z Essen:

Obrazek
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: Jan_1980 »

Kto się wybiera?
(do Polufki, nie do Essen oczywiście)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: hancza123 »

Tak jak ostrzegałem ja będę. Postaram się o zwycięstwo.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: Jan_1980 »

To super. Jest nas 2 i stworzyliśmy żelazny kręgosłup spotkania...czy jakoś tam. Do zobaczenia!
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: hancza123 »

Tak, jak 2 filary na których opiera się konstrukcja, jak 2 woły pociągowe, jak żarłoczne na planszówki rekiny. Gdy inni słabną i mają wątpliwości czy warto to my nie mamy! :evil: :twisted: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: Wolf »

Mnie nie będzie, wracam w listopadzie.
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: mnowaczy »

Ja muszę żonę do lekarza zawieźć i odebrać więc będę później. Prawdopodobnie między 19 a 20.
Jeśli ktoś wyjdzie przed 22 to zatłukę! ;)
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: hancza123 »

Dobra Michał to my rozłożymy jednak nie kobyłę ale coś na 90 minut abyś załapał się na drugą grę. Dawaj znać na komórkę kiedy się Ciebie spodziewać. Na razie jesteśmy tylko we dwóch z Jankiem ale i na dwóch też są dobre pomysły co zagrać.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: hancza123 »

Chyba dziś będą 4 osoby. Nieco słabsza dynamika wzrostu na to wskazuje. Nie dobijemy do 6-tki więc Miki śmiało przynieś te 2 gry które już nosisz i nosisz (El Gaucho? Byki jakieś?)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: [Gdańsk] Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Polufka)

Post autor: Jan_1980 »

Kto jeszcze będzie?
ps. też bym prosił o Gałczów
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
ODPOWIEDZ