Osadnicy z Catanu-dla 1 os.(update PO POLSKU + zasady 2 os.)

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Osadnicy z Catanu-dla 1 os.(update PO POLSKU + zasady 2 os.)

Post autor: lesar »

Gdzieś, kiedyś, spotkałem się z wersją dla 1 osoby - może ktoś ma link do opisu był w wersji angielskiej. Wiem, że rzucało się kostką w imieniu złodzieja (gra się de facto przeciwko złodziejowi - chyba do momentu jak on zdobędzie 15 punktów), każda cyfra miała swoją odniesienie do danego rodzaju pola....i jak wypadło 7 to punkt zdobywa złodziej ... takie przebłyski mam...ale był cały opis. Być może na forum już to gdzieś wrzucił, ale nie mogę znaleźć. Wiem, że to hardcore grać w tą grę samemu, ale czasami jak nie ma z kim pograć to chociaż tak można zaspokoić swój głód. Pomóżcie. Dzięki z góry
Ostatnio zmieniony 22 sty 2012, 13:14 przez lesar, łącznie zmieniany 3 razy.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3646
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Osadnicy z Catanu - wersja dla 1 osoby

Post autor: gafik »

Hehehe... Catanowy planszoholik... :twisted:

Może takie coś?
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Osadnicy z Catanu - wersja dla 1 osoby

Post autor: lesar »

O z tą wersją się jeszcze nie spotkałem? Ciekawa! Ale tak jak pisałem, była wersja gdzie się grało "przeciwko" złodziejowi i zaczynało się z dwiema osadami po swojej stronie i dwiema po stronie złodzieja...ale więcej nie pamiętam...ale ale w końcu znalazłem ta wersja to Robin Hood of Catan

http://www.universityofcatan.com/scenar ... -vf03.html

można ją trochę modyfikować i gra się całkiem całkiem, sprawdzona wersja mnie się grało fajnie, można również pokombinować i zrobić z tego wersję kooperacyjną, dwóch graczy przeciwko Robinowi
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3359
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 108 times
Been thanked: 130 times

Re: Osadnicy z Catanu - wersja dla 1 osoby

Post autor: maciejo »

lesar pisze:O z tą wersją się jeszcze nie spotkałem? Ciekawa! Ale tak jak pisałem, była wersja gdzie się grało "przeciwko" złodziejowi i zaczynało się z dwiema osadami po swojej stronie i dwiema po stronie złodzieja...ale więcej nie pamiętam...ale ale w końcu znalazłem ta wersja to Robin Hood of Catan

http://www.universityofcatan.com/scenar ... -vf03.html

można ją trochę modyfikować i gra się całkiem całkiem, sprawdzona wersja mnie się grało fajnie, można również pokombinować i zrobić z tego wersję kooperacyjną, dwóch graczy przeciwko Robinowi
Podobnie jak Ty uwielbiam Catana i wszelkie jego odmiany.Często grywam w b.dobry wariant 2-osobowy ale o wersji solo hardcore :D jeszcze nie słyszałem.
Musze wypróbować :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Osadnicy z Catanu - wersja dla 1 osoby

Post autor: lesar »

to jak spróbujesz podziel się wrażeniami...mnie się podoba.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3359
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 108 times
Been thanked: 130 times

Re: Osadnicy z Catanu - wersja dla 1 osoby

Post autor: maciejo »

lesar pisze:to jak spróbujesz podziel się wrażeniami...mnie się podoba.
ok :wink: nie omieszkam.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
virco
Posty: 1463
Rejestracja: 15 gru 2010, 15:31
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy z Catanu - wersja dla 1 osoby

Post autor: virco »

maciejo pisze:Podobnie jak Ty uwielbiam Catana i wszelkie jego odmiany.Często grywam w b.dobry wariant 2-osobowy ale o wersji solo hardcore :D jeszcze nie słyszałem.
Musze wypróbować :wink:

w b.dobry wariant 2-osobowy
a jakis to wariant?
jak ja gram na 2 osoby to modyfikuje ilosc drog do 3, ale chetnie sie dowiem czegos nowego :P
Click me for -> Virco BGG Collection
Click me for -> Virco Forum Topic Buy/Sale/Trade
Stałe rabaty : planszostrefa.pl 10% | zgrami.pl 10% | 3trolle.pl 5% | planszak.pl 5%
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3359
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 108 times
Been thanked: 130 times

Re: Osadnicy z Catanu - wersja dla 1 osoby

Post autor: maciejo »

virco pisze:
maciejo pisze:Podobnie jak Ty uwielbiam Catana i wszelkie jego odmiany.Często grywam w b.dobry wariant 2-osobowy ale o wersji solo hardcore :D jeszcze nie słyszałem.
Musze wypróbować :wink:

w b.dobry wariant 2-osobowy
a jakis to wariant?
jak ja gram na 2 osoby to modyfikuje ilosc drog do 3, ale chetnie sie dowiem czegos nowego :P
Swego czasu przetłumaczyłem oficjalny wariant na 2 osoby,oto on: :D

Przygotowanie:
Gra rozgrywana jest na normalnej wielkości planszy.
Gra wykorzystuje 4 zestawy wiosek i dróg-dla graczy i 2 wioski neutralne)
Potrzeba też 20 żetonikow (oryginalnie sa okrągłe i wielkości 5 groszy) będę je dalej nazywał Czipami :D

Podstawowa faza czyli układanie domkow:
Najpierw układamy 2 neutralne wioski tak ja na zdjęciu - Zdjęcie gdzieś mam na dysku.Jak ktoś będzie potrzebował prosze podać maila to chętnie podeślę :idea:
Nastepnie każdy z grających układa swoje wioski i ulice tak jak w normalnej grze.Czyli po fazie przygotowania na planszy znajdują się 2 neutralne wioski i 4 wioski z czterema ulicami uczestnikow gry.

Podam teraz rożnice co do zasad gry:
Gracz którego jest kolej rzuca dwa razy.Wyrzucone liczby nie mogą byc takie same .jeżeli drugi rzut jest taki sam po prostu powtarzamy go.
Po każdym rzucie dostajemy surowce możemy budować,handlowac tak jak w grze dla 3-4 osob.
Jeżeli któryś z graczy wybuduje droge lub wioske buduje dodatkowo za darmo droge lub wioske dla neutralnego gracza obojetnie którego.Ma to na celu blokowanie przeciwnika.
Jezeli budujemy miasto lub kupujemy kartę rozwoju nic sie nie dzieje.
Neutralny gracz nie otrzymuje oczywiscie surowców :!:
Uwaga: Neutralny gracz może posiadać kartę najdłuższej drogi.

Do czego służą Czipy i jak sie je zdobywa:
Jezeli gracz postawi wioske graniczącą z pustynią otrzymuje 2 Czipy(także w fazie przygotowania).
Jezeli gracz postawi wioske na polu graniczącym z morzem otrzymuje 1 Czip (także w fazie przygotowania).
Jezeli gracz postawi wioske na polu graniczącym z morzem i pustynią otrzymuje 3 Czipy (także w fazie przygotowania).
Jezeli gracz odda rycerza otrzymuje 2 Czipy.jeżeli przy tym straci rycerza który daje mu 2 pz (nie wiem jak ta karta nazywa sie w polskiej wersji gry) musi oddać karte do puli. :(
Po niemiecku ta katra nazywa się Großerittermacht czyli w dosłownym tłumaczeniu Największa Armia.

Po co są te Czipy :wink:
Ano po to żeby sie fajnie grało :lol:

Każdy gracz może w swojej kolejce wykonać jedną z dwóch akcji.
Koszt akcji zależy od ilości punktów zwyciestwa.
Jezeli gracz ma mniej punktów lub równo co przeciwnik akcja kosztuje 1 Czip
Jezeli ma więcej koszt akcji to 2 Czipy.

Akcja wymiana:
Ciągniemy bez ogladania 2 karty surowców od przeciwnika i oddajemy mu w zamian 2 nasze.

Akcja przesuniecie rozbojnikow:
Przesuwamy blokujących nas rozbójnikow na pole pustynia.

Czipami nie wolno handlowac.

Mam nadzieję,że ten wariant przypadnie Wam do gustu.Ja gram z małżonką i nie narzekamy.

pozdrawiam :D
Ostatnio zmieniony 09 lut 2012, 10:21 przez maciejo, łącznie zmieniany 4 razy.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Osadnicy z Catanu - wersja dla 1 osoby

Post autor: Leviathan »

Ja też na dwie osoby gram właśnie ten wariant i też jestem zdania, że jest bardzo dobry.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Osadnicy z Catanu - wersja dla 1 osoby

Post autor: lesar »

Ja natomiast grywam w dwie osoby wg takich zasad:

1. Każdy z graczy A i B buduje trzy osady z drogą wg kolejności: ABBAAB
2. Trzecia osada graczy w fazie początkowej musi być oddalona od najbliższej o co najmniej trzy skrzyżowania
3. Gracze otrzymują na początek surowce z dwóch ostatnich osad
4. Rzuty kostką x2, powtórka jeżeli drugi rzut jest taki sam
5. Jeżeli wypadnie 7 dwa razy, to za drugim razem nie trzeba przesuwać złodzieja, ale można dobrać dwa surowce
6. W pierwszej kolejce rzutów, po dwa na gracza, nie przesuwa się złodzieja jeżeli wypadnie 7, tylko dobiera się dowolny surowiec
7. Ilość kart przy których zaczyna działać złodziej wzrasta do 9
8. Gracze nie handlują ze sobą
9. Karty surowców graczy leżą odkryte
10. Gra kończy się przy 12 punktach przy szybkiej grze lub 15 przy dłuższej

Zmiany powyższych zasad jeżeli gramy z dodatkiem Żeglarze:

1. W fazie początkowej można wybudować tylko jedną osadę w porcie z drogą morską
2. Przy wyrzuceniu 7 dwa razy, za drugim razem musi być przesunięty pirat
3. W zależności od scenariusza punktację zwycięską zwiększa się o 2 pkt.

Dodam, że gra nam się świetnie ja i mój 7 letni syn.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Osadnicy z Catanu-wersja dla 1 os. (update: zasady 2 os.

Post autor: lesar »

Zasady dla jednego gracza czyli KSIĄŻĘ ZŁODZIEI Z CATANU- moje tłumaczenie ze strony http://www.universityofcatan.com/scenar ... -vf03.html

1 kolor dla Robin Hood'a
1 kolor neutralny
2 kolory dla Szeryfa

1. Gracz jest Szeryfem i stara się zdobyć 15 punktów, przed Robinem. Gracz może również wygrać jeżeli otoczy Robina swoimi drogami, ale musi mieć w tym momencie więcej punktów od Robina, jeżeli będzie miał mniej – przegrywa.

2. Złodziej jest Robinem. Należy przygotować dla niego 6 kart – 5 z symbolami surowców (po 1 z każdego) + 1 karta Rycerza. Będą losowane aby wykonać ruch. Można też losowo rozłożyć te karty, położyć na każdej z nich cyferkę od 1 do 6. Rzut pojedynczą kostką pozwoli odczytać, która karta została wylosowana.

3. Za pomocą rzutów kośćmi rozmieść 5 neutralnych osad z drogami. Są one potrzebne tylko do blokowania rozbudowy osad Szeryfa. W trakcie gry nie będą budowane dalej.

4. Złodziej zaczyna na pustyni. To jego kryjówka.

5. Szeryf decyduje gdzie umieszcza swoje 2 pierwsze osady. Do tego można zastosować dowolny wariant losowania miejsca.

6. Każda tura składa się z ruchu Szeryfa i Robina. Szeryf rzuca kostkami, buduje, kupuje, handluje normalnie zgodnie z typowymi zasadami.

7. Robin przy swoim ruchu losuje 1 kartę z 6 bądź rzuca kostką i zgodnie z przypisanym symbolem do liczby oczek przesuwa się na pole odpowiadające surowcowi, ale tylko sąsiadujące z polem na którym się znajduje. Jeżeli będzie miał dwa do wyboru gracz decyduje na które ma się przesunąć. Jeżeli nie ma w sąsiedztwie pola na które może się przesuną lub musiałby przekroczyć drogę Szeryfa przy przejściu na wskazane pole z losowania bądź rzutu kostką – zostaje w miejscu. Jeżeli wypadnie karta rycerza, Robin wraca do swojej kryjówki – pole pustyni.

8. Jeżeli Szeryf (gracz) zagra kartę rycerza – Robin porusza się dwa razy. Jeżeli Szeryf zaczyna budować drogę lub osadę przy polu na którym jest Robin, może go przesunąć na inne sąsiednie pole, ale pamiętając, że Robin nie może przekraczać dróg gracza.

9. Kiedy wypada 7, Robin Hood kradnie 1 surowiec graczowi, pod warunkiem, że pole na którym jest Robin graniczy z osadą lub miastem Szeryfa. Robin zdobywa wtedy za każdą sąsiadującą osadę 1 pkt lub miasto 2 pkt, należące do Szeryfa lub za neutralną osadę 1 pkt. Kiedy Robin nie może nic zrabować, przechodzi na najbliższe pole na którym może zdobyć więcej punktów, jeżeli są do wyboru to Szeryf decyduje.

10. Wygrywa ten kto pierwszy zdobędzie 15 pkt lub wtedy gra się kończy jeżeli Robin zostanie otoczony przez drogi Szeryfa – wtedy wygrywa ten, kto ma więcej punktów.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3359
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 108 times
Been thanked: 130 times

Re: Osadnicy z Catanu-dla 1 os.(update PO POLSKU + zasady 2

Post autor: maciejo »

Początkowe ustawienie.Wersja dla 2 graczy :wink:
https://picasaweb.google.com/1071387568 ... 2415466578
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Evil_Maniak
Posty: 10
Rejestracja: 04 paź 2013, 10:32
Lokalizacja: Starogard Gd.

Re: Osadnicy z Catanu-dla 1 os.(update PO POLSKU + zasady 2

Post autor: Evil_Maniak »

Lekko odkopię temat.

Zauważyłem, że na BGG nie ma przetłumaczonych zasad dla dwóch graczy zrobionych przez Klausa Teubera i postanowiłem się tym zająć. Proszę oto efekt:

http://sdrv.ms/1hyAVCn

Jednak teraz patrzę, że Maciejo już mniej lub bardziej to zrobił w przeszłości. Nie chce się teraz ładnie powiedziawszy wpitalać i wchodzić komuś w drogę. Maciejo, czy mogę wrzucić moją wersję tłumaczenia na BGG czy może gdzieś masz swoją, która powinna zyskać więcej sławy? Jeżeli Maciejo nie ma problemu to chciałbym was prosić o lekkie wsparcie i przeczytanie zasad - patrząc pod kątem czy to wszystko się dobrze czyta i czy ma to sens.

Z góry dziękuję.

BTW: Wiem, że to oficjalne zasady - gdzie można je oficjalnie znaleźć? Google nie ratuje, na BGG jest tylko PDF z którego zrobiłem tłumaczenie, a w zdjęciach Maciejo normalnie wydane zasady (coś na kształt Almanachu z podstawowej wersji gry).
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy z Catanu-dla 1 os.(update PO POLSKU + zasady 2

Post autor: Al_Dente »

Na stronie numer 5 oficjalnej instrukcji do kupców i barbarzyńców:

http://galakta.pl/download/Kupcy_i_barbarzyncy_www.pdf

I (nie)stety już przetłumaczone, ale dokument z wersją dla dwojga i tak może być bardzo przydatny dla tych, którzy nie wiedzą, że można tego szukać w instrukcji dodatku, którego np. nie posiadają
Awatar użytkownika
Evil_Maniak
Posty: 10
Rejestracja: 04 paź 2013, 10:32
Lokalizacja: Starogard Gd.

Re: Osadnicy z Catanu-dla 1 os.(update PO POLSKU + zasady 2

Post autor: Evil_Maniak »

Co za pierdoły, żeby coś takiego wprowadzić dopiero w dodatku o_O No to w takim wypadku nie ma co się wpitalać, dzięki serdecznie za link, wydrukuje i dorzucę do pudełka. Plik zostawię na swoim Skydrive dla potomnych, na BGG nie ma potrzeby wrzucać.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy z Catanu-dla 1 os.(update PO POLSKU + zasady 2

Post autor: bukimi »

Ja zdecydowanie bardziej wolę 2-osobową wersję bez neutralnych wiosek, czyli wersję nieoficjalną:
http://boardgamegeek.com/filepage/62739 ... layer-v1-0
Wymaga portów z dodatku Żeglarze, ale można to obejść robiąc ewentualne własne porty. Kafle morza nie są niezbędne.
Jest to gra z budową talii-targowiska.

Tłumaczenie:
1. Weź kafle z wersji podstawowej (bez dodatków) i usuń spośród nich po 1 z każdego rodzaju zasobu.
2. Z pozostałych kafli weź: 1 las, 1 pastwisko, 1 pole uprawne. Potasuj kafle i wylosuj jeden z nich, umieść ten kafel w miejscu oznaczonym "12".
3. Spośród portów usuń 1 port 3:1.
4. Zbuduj planszę zgodnie z rysunkiem (kafle losowo, oprócz pustyni i kafla "12"). Pod "12" umieść kafel wylosowany w pkt 2. Poniżej (desert) umieść pustynię.
5. Spośród żetonów liczbowych usuń te z liczbami 2, 3 i 4. Żeton nr 12 umieść na kaflu "12". Pozostałe rozmieść losowo, jednak tak, by 2 takie same nie sąsiadowały ze sobą.
6. Weź karty zasobów i odłóż na osobną talię odpowiednią ilość kart zależnie od tego jakie żetony leżą na danym polu surowców według schematu (lub według liczby kropek na żetonach w starszych wydaniach):
Żeton 6/8 = *****
Żeton 5/9 = ****
Żeton 10 = ***
Żeton 11 = **
Żeton 12 = *
Przykład: na polach lasu znajdują się żetony 11 i 6. Do talii targowiska odłóż 2+5 (w sumie 7) kart z drewnem. Podobnie dla każdego zasobu.
7. Potasuj talię targowiska. Umieść ją obok planszy i odsłoń od razu pierwsze 4 karty z wierzchu, umieszczając je obok talii.
8. Jeśli podczas gry wypadnie 2, 3 lub 4 (usunięte żetony) odsłoń kolejne 2 karty z talii targowiska. Jeśli w ten sposób liczba odsłoniętych kart osiągnie lub przekroczy 10, wtasuj wszystkie z powrotem w talię i ponownie odsłoń tylko 4 z wierzchu.
9. Podczas swojej tury, gracz może wymieniać zasoby z talią targowiska w stosunku 2:1, czyli oddać 2 zasoby za 1 odsłonięty zasób lub "w ciemno" pierwszą z wierzchu talii.
10. Gdy wypadnie 7 (złodziej), zamiast losować spośród kart przeciwnika, można dobrać 1 kartę z targowiska.
(dodatkowa opcja: przy wyrzuceniu liczby 7, graczem okradającym jest zawsze ten, który ma mniej Punktów Zwycięstwa, a w razie remisu osoba, która rzucała kośćmi. Nie ma to wpływu na zagrania rycerzem).
W razie zagrania karty "Monopol", zabierasz także odpowiednie odkryte zasoby z talii targowiska.
Gdy talia targowiska się wyczerpie (bardzo rzadko), nie twórz nowej i ignoruj rzuty 2, 3 i 4.
Pozostałe zasady pozostają bez zmian.

Uwaga: miejsca oznaczone gwiazdką na schemacie to cenne miejsca i zaleca się, by każdy z 2 graczy zaczynał z 1 osadą na 1 z pól oznaczonych gwiazdką.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
ODPOWIEDZ