Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: bdm »

Wariant solo.

Instrukcja (str. 14, PRZEBIEG GRY) mówi:
- Następnie gracz usuwa 1 żeton włości z tego magazynu (pierwszy od góry dla magazynów 2, 3, 5 i 6, pierwszy od lewej dla magazynów 1 i 4). Jeśli magazyn ten jest pusty, to należy usunąć żeton włości z kolejnego magazynu zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Wyrzuciłem 4 na białej kostce, więc powinienem usunąć żeton po lewej stronie z magazynu 4. Ale żeton w tym magazynie jest tylko po prawej stronie (ten po lewej został usunięty w poprzedniej rundzie). Co w tej sytuacji zrobić?
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: krisow »

Instrukcja jest jasna, usuwasz żeton najbardziej z lewej strony z magzynu nr 4. Dopiero gdy cały magazyn jest pusty idziesz dalej.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: bdm »

Tak też robiłem. Jeśli nie było żetonu z lewej strony to usuwałem z prawej i dopiero wówczas z następnego.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: bdm »

Kiedy chcę dołożyć kolejny budynek do posiadłości w wyniku efektu patrzę tylko na kolor pola, żeby sąsiadował i nie było dwóch tego typu budynków w regionie a nie patrzę na numer pola?

Na planszy do gier solo są dwa pojedyncze pola rzeki i zamku ale nie obok siebie. Czy muszę zakryć oba te pola żeby dostać punkty za zakończenie regionu czy dostaje za każdym razem jak zakryję jedno pole?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: DarkSide »

bdm pisze: 10 lis 2020, 10:53 Kiedy chcę dołożyć kolejny budynek do posiadłości w wyniku efektu patrzę tylko na kolor pola, żeby sąsiadował i nie było dwóch tego typu budynków w regionie a nie patrzę na numer pola?
Tak. W wyniku działania akcji dodatkowej zamku lub jednego z budynków (chyba ratusz) dokładasz kafel zgodnie z kolorem i regułą przylegania do już wyłożonych kafli na planszetce. Liczba oczek na planszetce nie ma znaczenia.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: bdm »

I jeszcze w wariancie solo jest jedna sytuacja kiedy nie patrzysz na liczbę oczek na polu kiedy dokładasz żeton. Jak zakryjesz wszystkie pola określonego koloru w całej posiadłości to zamiast żetonu bonusowego i punktów możesz wziąć dowolny żeton włości z czarnego magazynu i umieścić go bezpośrednio na swojej planszetce. Dobrze rozumiem?

Gra ktoś w ogóle solo w tą grę (wydanie BigBox) ? Bo jestem też ciekawy czy łatwo wygrać na liczniku punktowym ustawionym na 50? Bo ja grałem dwukrotnie ale za każdym razem brakło 6 pól do zapełnienia planszetki i chyba będę musiał nieco zjechać.
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: patka3000 »

Obrazek
Witam, miałam przyjemność zagrać w tą boską grę i mam pytanie, bo widzę że są jednak rozbieżności. Który wariant jest poprawny?
Punkty dostaję od razu jak tylko skończę dany region.
Wariant 1
W trakcie 1 fazy A dokładam ostatni kafelek do żółtego pola i wówczas dostaję 6 PKT (3 hexy) + 10 PKT za ukończenie w fazie A jednego obszaru, w kolejnej fazie B dokładam ostatni kafelek do drugiego obszaru żółtego i wówczas dostaję 21 PKT (bo 6 hexów tj. 3 hexy z fazy A i 3 hexy z fazy B) plus 8 PKT za ukończenie w fazie B, dodatkowo jeśli jesteśmy pierwsi lub drudzy punkty bonusowe za zajęcie całego obszaru danego koloru
Wariant 2
W trakcie 1 fazy A dokładam ostatni kafelek do żółtego pola, w kolejnej fazie B dokładam ostatni kafelek do drugiego obszaru żółtego i wówczas dostaję 21 PKT (bo łącznie 6 hexów tj. 3 hexy z fazy A i 3 hexy z fazy B) plus 8 PKT za ukończenie w fazie B, dodatkowo jeśli jesteśmy pierwsi lub drudzy punkty bonusowe za zajęcie całego obszaru danego koloru.

Z góry dziekuję za pomoc
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: bobule »

To są dwa osobne obszary!!!

Jeśli w fazie 1 ukończysz pierwsze 3 żółte hexy, dostaniesz 10 punktów (za faze 1) + 6 punktów za 3 hexy w obszarze.
Jeśli w fazie drugiej ukończysz kolejne 3 żółte hexy dostaniesz 8 punktów (za faze 2) + 6 punktów za 3 hexy w obszarze + dostaniesz żeton za postawienie wszystkich żółtych hexów na planszy.
patka3000
Posty: 108
Rejestracja: 13 sty 2020, 13:53
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: patka3000 »

Ok, dzieki. Ostatnie pytanie gdyby jakims cudem udalo sie skonczyc te 2 obszary w 1 turze i np. w 1 fazieA, to wowczas rowniez liczylo by się to oddzielnie. Te 8 hexow to jest przewidziane dla zdaje sie tylko jednej z planszetek gracza?
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: bobule »

patka3000 tak nawet jeśli zrealizujesz te obszary w jednej rundzie, to i tak liczy się je jako 2 osobne obszary.
a te dodatkowe punkty za obszar z 8 hexami da się zdobyć bodajże chyba na tylko jednej planszetce ;)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: DarkSide »

Co więcej, jeśli cofniecie się o jedną stronę w tym temacie, to znajdziecie odpowiedź na pytanie która planszetka ma 8-polowe miasto. ;)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
shahiye
Posty: 92
Rejestracja: 27 sty 2021, 17:01
Has thanked: 61 times
Been thanked: 24 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: shahiye »

Jak nalezy liczyc bonusy za wylozenie wszystkich hexow w danym kolorze w grze druzynowej? Liczy sie planszetka gracza (pol planszy) czy planszetka calej druzyny?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Qrzy »

shahiye pisze: 23 lut 2021, 23:16 Jak nalezy liczyc bonusy za wylozenie wszystkich hexow w danym kolorze w grze druzynowej? Liczy sie planszetka gracza (pol planszy) czy planszetka calej druzyny?
W grze drużynowej nie ma czegoś takiego jak planszetka gracza, cała drużyna ma jedną planszę i należy spełnić wszystkie jej pola w danym kolorze by otrzymać żeton bonusowy.
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: piotrest »

Mam pytanie odnośnie działania żetonu nr 6 (wersja big box): Czy oprócz wzięcia dowolnego żetonu za 2 robotników, mogę wg normalnych zasad wziąć żeton za 2 monety z czarnego rynku?

Obrazek
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 399
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 339 times
Been thanked: 309 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Chudej »

piotrest pisze: 08 kwie 2021, 10:59 Mam pytanie odnośnie działania żetonu nr 6 (wersja big box): Czy oprócz wzięcia dowolnego żetonu za 2 robotników, mogę wg normalnych zasad wziąć żeton za 2 monety z czarnego rynku?
Myślę, że ostatnie zdanie nie zostawia dużego pola do interpretacji, możesz wziąć tylko jeden żeton, płacąc robotnikami zamiast srebra. Jeśli chodzi o kwestię, czy dalej możesz kupować te żetony za srebro, to moim zdaniem możesz, ale tylko z czarnego rynku (a nie z całej planszy, co umożliwia ten żółty żeton) i tylko jeśli nie kupiłeś już stamtąd w danej turze.
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: piotrest »

Chudej pisze: 08 kwie 2021, 11:08
piotrest pisze: 08 kwie 2021, 10:59 Mam pytanie odnośnie działania żetonu nr 6 (wersja big box): Czy oprócz wzięcia dowolnego żetonu za 2 robotników, mogę wg normalnych zasad wziąć żeton za 2 monety z czarnego rynku?
Myślę, że ostatnie zdanie nie zostawia dużego pola do interpretacji, możesz wziąć tylko jeden żeton, płacąc robotnikami zamiast srebra. Jeśli chodzi o kwestię, czy dalej możesz kupować te żetony za srebro, to moim zdaniem możesz, ale tylko z czarnego rynku (a nie z całej planszy, co umożliwia ten żółty żeton) i tylko jeśli nie kupiłeś już stamtąd w danej turze.
Tak, wiem że mogę kupić tylko jeden dowolny żeton za 2 robotników. A jeśli będzie to czarny żeton to już nie mogę normalnie kupić za 2 monety drugiego czarnego?
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Losiek »

Przecież jest wyraźnie napisane: Niemniej gracz nadal może zakupić tylko 1 żeton na turę. Tu nie ma pola do interpretacji ;)
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: piotrest »

Losiek pisze: 08 kwie 2021, 11:33 Przecież jest wyraźnie napisane: Niemniej gracz nadal może zakupić tylko 1 żeton na turę. Tu nie ma pola do interpretacji ;)
Nie no ok, tylko gdyby był dopisek na końcu zdania: "... 1 żeton na turę za 2 monety lub 2 robotników" to by nie było pola do interpretacji. Bo zapis może sugerować, że kupujesz 1 żeton na turę za pomocą 2 robotników dzięki temu że masz ten żółty żeton i normalnie za 2 monety jeszcze jeden. Po prostu znajomi potraktowali to jako bonus, chociaż ja osobiście interpretowałem to jak Ty :-)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

piotrest pisze: 08 kwie 2021, 11:58
Losiek pisze: 08 kwie 2021, 11:33 Przecież jest wyraźnie napisane: Niemniej gracz nadal może zakupić tylko 1 żeton na turę. Tu nie ma pola do interpretacji ;)
Nie no ok, tylko gdyby był dopisek na końcu zdania: "... 1 żeton na turę za 2 monety lub 2 robotników" to by nie było pola do interpretacji. Bo zapis może sugerować, że kupujesz 1 żeton na turę za pomocą 2 robotników dzięki temu że masz ten żółty żeton i normalnie za 2 monety jeszcze jeden. Po prostu znajomi potraktowali to jako bonus, chociaż ja osobiście interpretowałem to jak Ty :-)
My traktowaliśmy to jako osobną dodatkową akcję. Ostatni zapis wg nas dotyczył wyłącznie działania tego żetonu - za dwóch robotników nie możesz kupić więcej niż jednego żetonu, w ogóle możesz tę akcję raz na turę tylko. Kupno z czarnego rynku za dwa srebra to kolejna osobna akcja dodatkowa ale tym razem z planszetki gracza a nie żółtego żetonu.
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: piotrest »

grzeslaw90 pisze: 08 kwie 2021, 12:04
piotrest pisze: 08 kwie 2021, 11:58
Losiek pisze: 08 kwie 2021, 11:33 Przecież jest wyraźnie napisane: Niemniej gracz nadal może zakupić tylko 1 żeton na turę. Tu nie ma pola do interpretacji ;)
Nie no ok, tylko gdyby był dopisek na końcu zdania: "... 1 żeton na turę za 2 monety lub 2 robotników" to by nie było pola do interpretacji. Bo zapis może sugerować, że kupujesz 1 żeton na turę za pomocą 2 robotników dzięki temu że masz ten żółty żeton i normalnie za 2 monety jeszcze jeden. Po prostu znajomi potraktowali to jako bonus, chociaż ja osobiście interpretowałem to jak Ty :-)
My traktowaliśmy to jako osobną dodatkową akcję. Ostatni zapis wg nas dotyczył wyłącznie działania tego żetonu - za dwóch robotników nie możesz kupić więcej niż jednego żetonu, w ogóle możesz tę akcję raz na turę tylko. Kupno z czarnego rynku za dwa srebra to kolejna osobna akcja dodatkowa ale tym razem z planszetki gracza a nie żółtego żetonu.
My graliśmy identycznie, ale widocznie źle.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Losiek »

Ale ten żeton wpływa tylko na to czym można zapłacić i skąd można kupić ale nie ma wpływu na zasadę mówiącą o jednej akcji zakupu na turę. I to jest wyraźnie zaznaczone.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Losiek pisze: 08 kwie 2021, 12:23 Ale ten żeton wpływa tylko na to czym można zapłacić i skąd można kupić ale nie ma wpływu na zasadę mówiącą o jednej akcji zakupu na turę. I to jest wyraźnie zaznaczone.
Czyli Twoja interpretacja jest taka, że możesz za dwóch roboli kupić dowolny żeton ALBO czarny za 2 srebra?

EDIT. W sumie rozbijając to co jest w instrukcji mamy, że żeton rozwija akcję zakupu '2 srebra za czarny' na '2 srebra lub 2 robole za dowolny'.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Losiek »

Płacisz dwu robotników albo dwa srebrniki i kupujesz z dowolnego magazynu.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Losiek pisze: 08 kwie 2021, 12:55 Płacisz dwu robotników albo dwa srebrniki i kupujesz z dowolnego magazynu.
No i czytając również wątki na BGG na to wychodzi :) Troszku OP :D
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Losiek »

Ale to jest wyraźnie w instrukcji napisane. Nie mam Big Boxa a w normalne ZB grałem dość dawno ale instrukcja jest precyzyjna (przeczytałem tylko wklejony fragment).
ODPOWIEDZ