Dobry prezent, czyli niebanalne gry na początek

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Dobry prezent, czyli niebanalne gry na początek

Post autor: schizofretka »

Problem typowy: planszówka na prezent dla osób, które raczej nie grywają i o których gustach planszówkowych niewiele wiemy.
Są też typowe rozwiązania: TtR, Carcassone, Small World, Epoka Kamienia. Tych pierwszych, najbardziej popularnych i najbardziej losowych chciałbym uniknąć, bo primo będę sam musiał pewnie w to kiedyś zagrać, secundo tylko utrwalają koncepcję planszówek jako prostych gier dla dzieci.

Epoka Kamienia jest świetna, ale nie mogę kupować jej wszystkim w koło i sam mam troszkę już dość. Jakie jeszcze są średniej ciężkości Euro, powszechnie dobrze przyjmowane, z dobrą i krótką instrukcją (aby obdarowani nie mieli z nią sami problemu), o czasie trwania poniżej 90 minut, ograniczoną konfrontacjąj, łatwe, ale z pewną głębią pozwalającą na zdecydowanie lepszą grę z kolejnymi partiami? Tematyka najlepiej w miarę neutralna, nie fantasy, nie sf.

W tej chwili do głowy jeszcze 7 wonders i Dominion (chociaż mi akurat zupełnie nie podszedł). Zastanawiam się nad Olympos, Collosseum i Glen More, ale nie wiem, czy nie za trudne, i o tym ostatnim nie ma tak wiele opinii. Najchętniej usłyszałbym o tytułach równie dobrych, ale mniej popularnych, tak by nowi planszówkowicze nie uważali, że na osadnikach czy epoce kamienia świat się kończy.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Dobry prezent, czyli niebanalne gry na początek

Post autor: piechotak »

Może Samuraj? Wysokie Napięcie? Ewentualnie coś abstrakcyjnego, np gry z projektu GIPF albo Ingenious.
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Dobry prezent, czyli niebanalne gry na początek

Post autor: oopsiak »

Przyszły mi na myśl: Sankt Petersburg, Finca, Egizia, Wikingowie, Hacienda, Havana. Nie są najpopularniejsze, są dobre, mają dość proste zasady i dość dobre instrukcje. Nie-gracze potrafią w to zagrać :)
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
ronczi
Posty: 333
Rejestracja: 16 mar 2007, 11:51
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 1 time

Re: Dobry prezent, czyli niebanalne gry na początek

Post autor: ronczi »

Będę powtarzał jak mantrę Świat bez Końca (piękna, świetna instrukcja, super gra)
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Dobry prezent, czyli niebanalne gry na początek

Post autor: skoti »

Z eurogier o prostych zasadach, które zrozumie każdy doradzę: Filary Ziemi i Egizia.
I oczywiście jeszcze Age of Empires III (Glen Drover’s Empires…). To będę zawsze polecał, bo gra świetna. Proste zasady dające masę możliwości i przede wszystkim dużo frajdy z rozgrywki.

Z coś nieco bardziej skomplikowanego to STEAM.
Gra ma proste zasady i raczej każdy je zrozumie, ale daje dużo możliwości i potrafi zmusić do wysiłku (zwłaszcza jak gra się z wymagającymi przeciwnikami). Mimo to jest to gra dość prosta i przyjemna.

Można też zastanowić się nad El Grande albo Le Havre.
To pierwsze, łatwe do wytłumaczenia i zrozumienia.
Druga gra też ciężka nie jest, ale jej rozgrywka potrafi trwać dłużej niż 90min.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
michaelius
Posty: 95
Rejestracja: 19 lip 2010, 17:00
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Dobry prezent, czyli niebanalne gry na początek

Post autor: michaelius »

Dominion - szybki, prosty i przyjemny :)
Awatar użytkownika
idha
Posty: 404
Rejestracja: 04 sty 2009, 00:17
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 36 times

Re: Dobry prezent, czyli niebanalne gry na początek

Post autor: idha »

Od razu przychodzi mi na myśl kilka takich gier:

Maori - gra niedocenia i chyba nieznana, a naprawdę fajna. Jesteśmy Maorysami, którzy pływają po swojej lagunie (każdy gracz ma swoją planszę) i odkrywamy poszczególne jej części (kupujemy kafelki, które potem w odpowiedni sposób punktują). Gra jest trochę podobna do Carcassonne, ale losowość jest ograniczona poprzez "kupowanie" kafelków z 16 odkrytych (zamiast losowania jak w Carcassonne). Negatywna interakcja ograniczona jest tylko do ewentualnego zabierania komuś kafelka, który akurat jemu pasuje. Warto podkreślić, że gra oferuje kilka wariantów (podstawowy, zaawansowany, atol). Czyli mamy jakby podstawkę z dodatkami w jednym za ok. 90 zł :) Ogromną zaletą jest też moim zdaniem to, że Maori świetnie chodzi na 2 osoby.

Speicherstadt - specyficzna gra licytacyjna o łatwych zasadach i dużej ilości negatywnej interakcji. Również rewelacyjnie chodzi na 2 osoby. Pomimo łatwych zasad gra wcale do łatwych nie należy i trzeba mocno pokombinować, żeby wygrać.

Duch Teb - raczej lżejsza pozycja niż Maori i Speicherstadt, mocno losowa (losowo dochodzą karty, które potem dobieramy w miastach na planszy, losujemy żetony wykopalisk), ale bardzo przyjemna. Ponadto występuje tu listwa czasu, więc trzeba trochę pokombinować, zeby wykonywać swoje akcje w jak najdogodniejszej dla nas kolejności. Również dobrze chodzi na 2 osoby i jest ślicznie wykonana.

Colosseum jest bardzo ładne, bardzo fajne, ale ma dośc nieintuicyjne zasady zdobywania punktów zwycięstwa i może prze to zniechęcić zupełnie początkujących graczy.

Dominion może się dobrze sprawdzić, ale tylko wówczas, jeśli zupełnie początkujący gracze lubią bardziej skomplikowane klasyczne gry karciane (znam brydżystkę, która uwielbia Dominiona i tylko Dominiona z tzw. gier planszowych toleruje), ale innych może zmęczyć czytanie takstu na kartach i specyfika budowy talii (tak wynika z moich doświadczeń z zupełnie początkującymi graczami).

W Glen More i Olymposa jeszcze nie grałam, więc się nie wypowiem, a 7 Cudów nie lubię :)

Naprawdę zachęcam do zapoznania się z w.w tytułami, zwłaszcza dwoma pierwszymi. Są raczej mniej znane, zupełnie niesłusznie.
Awatar użytkownika
salmunna
Posty: 468
Rejestracja: 12 sty 2007, 23:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Dobry prezent, czyli niebanalne gry na początek

Post autor: salmunna »

skoti pisze: Można też zastanowić się nad El Grande albo Le Havre.
[...]
Druga gra też ciężka nie jest,
Tak z ciekawości - jaka gra jest dla ciebie ciężka?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Dobry prezent, czyli niebanalne gry na początek

Post autor: donmakaron »

Cyklady są stosunkowo proste, a do tego bardzo grywalne i ładnie wydane, zrobią wrażenie na początkującym. Z moich doświadczeń wynika, że Pandemic wciąga wszystkich jak leci. Albo Neuroshima Hex - dobrze się gra nawet po paru latach, są dodatki, nie przytłacza zasadami.
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Dobry prezent, czyli niebanalne gry na początek

Post autor: skoti »

salmunna pisze:
skoti pisze: Można też zastanowić się nad El Grande albo Le Havre.
[...]
Druga gra też ciężka nie jest,
Tak z ciekawości - jaka gra jest dla ciebie ciężka?
W cywilizacji trzeba się nagłówkować :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Dobry prezent, czyli niebanalne gry na początek

Post autor: cezaras »

Ażeby być oryginalnym, to co się nie pojawiło:
1. Zamki Burgundii
2. Modern Art
3. W roku smoka

ale nie muszę być oryginalnym, to poparłbym niektóre propozycje wcześniej zgłoszone:
Speicherstadt
Egizia
Sankt Petersburg
Hazienda

z tych, o których myślisz to grałem tylko w Glenn More - i - delikatnie mówiąc nie zachwyciło
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Dobry prezent, czyli niebanalne gry na początek

Post autor: schizofretka »

Dzięki za info, choć część wymienionych pozycji lekkimi ani przyjaznymi (abstrakcyjność, ilość kalkulowania) bym nie nazwał. Z niekonfliktowych i jednocześnie cięższych niż 2.0 bgg zostaje Egizia (oczywiście, jak mogłem zapomnieć?), obydwie gry n.p. Folletta (o każdej słyszałem trochę studzących, poważnie negatywnych opinii). Odkryciem dla mnie są te Zamki Burgundii, ale mam dwie obawy: po pierwsze, bgg podaje wagę jako 3.2, czyli trochę sporo jak na familijną pozycję. Po drugie, jak jest z niezależnością językową? Nie ma ŻADNYCH tekstów po niemiecku?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Dobry prezent, czyli niebanalne gry na początek

Post autor: cezaras »

Zamki Burgundii, ale mam dwie obawy: po pierwsze, bgg podaje wagę jako 3.2, czyli trochę sporo jak na familijną pozycję. Po drugie, jak jest z niezależnością językową? Nie ma ŻADNYCH tekstów po niemiecku?
nie ma ani słowa w jakimkolwiek języku...
tylko piktogramy - i to też w ograniczonym zakresie
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1793
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 165 times

Re: Dobry prezent, czyli niebanalne gry na początek

Post autor: Legun »

Jeszcze jeden głos na rzecz Modern Art - wszystkie warunki spełnia i z moich obserwacji jest w stanie otworzyć nawet bardzo zatwardziałe antyplanszówkowe serca. Zupełnie nie ma też stylizacji na grę dla dzieci - wręcz przeciwnie. Gram w to od paru lat i ciągle nie jestem w stanie przed końcowym odliczaniem przewidzieć, kto wygra.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Dobry prezent, czyli niebanalne gry na początek

Post autor: schizofretka »

To ja, korzystając z jego ponownej dostępności, sam doradzę Tikala - była to jedna z pierwszych gier, w które grałem i wielki hit, który podobał się wszystkim, którzy w niego zagrali - ładne wykonanie, klimat, proste reguły i głębia strategii.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Dobry prezent, czyli niebanalne gry na początek

Post autor: MsbS »

A ja dorzucę jeszcze jeden tytuł do worka. Caylus Magna Carta. Ma uproszczoną wersję reguł (na pierwszą partię). Interakcja jest workerplacementowa (podbieranie miejscówek), gra się szybko, pomóżdżyć trzeba. Gra totalnie niezależna językowo, no i tematyka 'właściwa' (ani fantasy, ani SF).
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Dobry prezent, czyli niebanalne gry na początek

Post autor: schizofretka »

Nie pomyślałem o niej, ale to świetna gra jest, niesłusznie w cieniu starszego brata, a dodająca zalety szybszej rozgrywki i przenośności.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Dobry prezent, czyli niebanalne gry na początek

Post autor: nikozja_dg »

A może Finca ??
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
Wagnard
Posty: 16
Rejestracja: 28 wrz 2010, 17:04

Re: Dobry prezent, czyli niebanalne gry na początek

Post autor: Wagnard »

Hmm... może... Dixit?
ODPOWIEDZ