O co chodzi z Vassalem?

Informacje o planszówkach on-line, offline itp.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

O co chodzi z Vassalem?

Post autor: mbork »

Jak to działa? Konkretnie, mam 2 pytania:

1. Czy żeby grać przez internet, muszę utworzyć sobie jakieś konto? Gdzie/Jak to zrobić? (Na stronach Vassala nie znalazłem, choć nie szukałem przesadnie długo.)

2. Co właściwie robi Vassal? Czy pozwala tylko na przesuwanie żetonów, zmianę ich stanu etc., czy również liczy punkty, dba o to, czyj ruch itd.?
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: O co chodzi z Vassalem?

Post autor: arturion »

mbork pisze: 2. Co właściwie robi Vassal? Czy pozwala tylko na przesuwanie żetonów, zmianę ich stanu etc., czy również liczy punkty, dba o to, czyj ruch itd.?
To zależy od danego modułu (gry), np. w TtA, trzeba samemu sobie dodawać punkty.

Co do pierwszego pytania, zupełnie nie pamiętam jak to wyglądało z rejestracją (dawno to było), na stronie Vassala jest http://www.vassalengine.org/register.php ale to chyba nie to...
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
redy
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2008, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

Re: O co chodzi z Vassalem?

Post autor: redy »

Ja ostatnio ściągałem, instalowałem i żadnej rejestracji na żadnym etapie nie wymagano.

Zawsze byłem jakoś negatywnie nastawiony do tej platformy, mimo, że nigdy jej nie testowałem. Ostatnio jednak grałem parę razy w Twilight Struggle i było kapitalnie. Co prawda pewnych zasad moduł pilnuje sam, jednak większość trzeba znać i ich pilnować, bo łatwo o błędy. To zapewne, tak jak wspomniał przedmówca, zależy od moduły (innych nie używałem) i tak np w TS punkty liczone są automatycznie.

Grając przez Vassala bardziej czułem ducha planszówki niż używając wargamerooma czy cyberboarda. Może z powodów graficznych.
hubertok
Posty: 19
Rejestracja: 24 sty 2005, 08:59
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

Re: O co chodzi z Vassalem?

Post autor: hubertok »

Nie ma się co bać vassala - to zdecydowany krok naprzód w porownaniu z cyberboardem jesli zamierzamy grać online. Jesli PBEM to być może cyberboard jest nawet przyjaźniejszy niemniej w vassalu mapy są lepiej odwzorowane i nie trzeba używać dodatkowych platform jak ACTS do zarządzania kartami bo mamy je już implementowane w module.
WYstarczy raz spróbować - potem się już nie zmieni vassala na nic innego.
Dodatkowo tak jak wspomnieli przedmówcy - vassal w wielu modułach sam pilnuje niektórych spraw (jak VP itp).
Bóg jest zawsze po stronie wielkich batalionów
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: O co chodzi z Vassalem?

Post autor: arturion »

No ja kurat po kilku partiach TtA przez Vassala uciekłem od tego softu z krzykiem i do tej pory mam traumę :D
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: O co chodzi z Vassalem?

Post autor: Geko »

arturion pisze:No ja kurat po kilku partiach TtA przez Vassala uciekłem od tego softu z krzykiem i do tej pory mam traumę :D
I słusznie. Bo nie ma nic gorszego niż częściowa automatyka, która błędnie odczytuje niektóre działanie i np. zabiera akcję cywilną, co trzeba potem cofać. Efekt jest taki, że trzeba nieustannie pilnować, czy i co robi program, ewentualnie zrobić coś ręcznie, albo poprawić błędne działanie programu. O przerzucaniu się między kilkoma oknami, które trzeba bez przerwy przewijać i ustawiać już nie wspomnę. TtA na Vassala to zgroza.
Inne gry były dobrze zaimplementowane, choć wszystko robiło się samemu.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: O co chodzi z Vassalem?

Post autor: mbork »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi - pożyjemy, zobaczymy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
rand
Posty: 485
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: O co chodzi z Vassalem?

Post autor: rand »

Mógłby ktoś mi wyjaśnić jak się gra w Small World przez Vassala? Niby odpaliłem grę, ale nie ma tu żadnych opcji typu 'nowa gra' itp. Właściwie to mogę tylko żetony przestawiać po planszy... może coś źle robię, sam już nie wiem. Będę wdzięczny za pomoc, muszę narzeczoną wkręcić to może będzie to następny nasz zakup ;-)
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: O co chodzi z Vassalem?

Post autor: Smerf Maruda »

rand pisze:Mógłby ktoś mi wyjaśnić jak się gra w Small World przez Vassala? Niby odpaliłem grę, ale nie ma tu żadnych opcji typu 'nowa gra' itp. Właściwie to mogę tylko żetony przestawiać po planszy... może coś źle robię, sam już nie wiem. Będę wdzięczny za pomoc, muszę narzeczoną wkręcić to może będzie to następny nasz zakup ;-)
Żeby grać w Vassala potrzebujesz drugiego, żywego przeciwnika. W przypadku SW potrzebujesz pewno więcej niż jednego.

Z menu File wybierasz Scenarios, czy jaka tam opcja jest dostępna w przypadku modułu do SW. Potem pewno przyda Ci się opcja Begin Logfile, za pomocą której możesz zapisać swoje ruchy do pliku, a plik wysłać w świat.
ODPOWIEDZ