Pret-a-Porter - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: KubaP »

adikom5777 pisze:W polskiej wersji tak
Smuteczek.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: vaski »

KubaP pisze:A czy u Was też budynki i pracownicy są zamienieni kolorami na planszy?
Mało tego, nie tylko kolorami, ale i miejscami :)
http://boardgamegeek.com/image/1108035/ ... ize=medium
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: kdsz »

@KubaP
Problem nie jest taki znowu duży. Kładziesz karty zgodnie z kolorami i masz budynki pod nr 3 i pracowników pod 4, tak jak tutaj: http://boardgamegeek.com/image/871522/p ... e=original
Nie zgadza się tylko napis na planszy, więc luz
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: KubaP »

Czyli, ze wszyscy, którzy kupują grę, a nie czytają tego forum grają w złej kolejności bo ktoś zamienił kolory na planszy?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: kdsz »

@KubaP

Jakby to napisać... To po prostu wydawnictwo Portal :)
Zamiana pól nie jedyny błąd. Trudno zrozumieć, dlaczego na planszy tabelka z liczbą gwiazdek za pokazy jest ustawiona w kolejności 2 graczy, 4 graczy, 3 graczy, i nie wiadomo co w tej tabelce robią PZ. Dodam do tego bardzo, bardzo kiepsko napisaną instrukcję i zbyt małą czcionkę na kartach, przez co treść trzeba czytać na głos lub pochylać się nad planszą. No i niedotestowanie - w wersji angielskiej zmieniono część kart w celu poprawy balansu...
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: KubaP »

kdsz pisze:@KubaP

Jakby to napisać... To po prostu wydawnictwo Portal :)
Zamiana pól nie jedyny błąd. Trudno zrozumieć, dlaczego na planszy tabelka z liczbą gwiazdek za pokazy jest ustawiona w kolejności 2 graczy, 4 graczy, 3 graczy, i nie wiadomo co w tej tabelce robią PZ. Dodam do tego bardzo, bardzo kiepsko napisaną instrukcję i zbyt małą czcionkę na kartach, przez co treść trzeba czytać na głos lub pochylać się nad planszą. No i niedotestowanie - w wersji angielskiej zmieniono część kart w celu poprawy balansu...
Jest to tak polskie i tak smutne, że nie chce mi się nic pisać. Czyli setki casuali kupują chłam i nic o tym nie wiedzą, a że jest popychane przez NBP to wierzą, że to majstersztyk, zrażają się i wypadają z potencjalnego kręgu naszych współgraczy? I Portal śmie wydawać inne gry zamiast poprawić buble, które wypuścili? Rzygać się chce.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a Porter

Post autor: mst »

A grałeś w PaP ?
IMHO to I wydanie ze swoimi błędami było zdecydowanie najlepszą polską grą do momentu wydania IIed. i b.dobrą grą oceniając bez kryterium "narodowego". Oczywiście IIed. jest znacznie lepsza (tak, ją także można poprawić ;-)) ale większość zmian w kartach to nie tyle poprawa balansu co wprowadzenie zupełnie nowych pomysłów. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: KubaP »

mst pisze:A grałeś w PaP ?
IMHO to I wydanie ze swoimi błędami było zdecydowanie najlepszą polską grą do momentu wydania IIed. i b.dobrą grą oceniając bez kryterium "narodowego". Oczywiście IIed. jest znacznie lepsza (tak, ją także można poprawić ;-)) ale większość zmian w kartach to nie tyle poprawa balansu co wprowadzenie zupełnie nowych pomysłów. :-)
Grałem. A czy II edycja ma poprawione te błędy? W sensie - czy obecnie w sprzedaży w sklepach jest gra po polsku bez tych błędów?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: kdsz »

KubaP, trochę się rozpędziłeś. Portal wypuszcza gry dobre, ale beznadziejnie wydane. Nie wnikam czy z powodu terminów na Essen, warunków umowy z NBP itd. Gracza to nie powinno interesować. Jednak wolę grę dobrą z usterkami, niż świetnie dopracowanego średniaka. A PaP to naprawdę smakowity kawał mięsa, o czym miałem się przyjemność przekonać pierwszy raz dziś wieczorem
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: kdsz »

Przepraszam za post pod postem, ale mam jeszcze jedno pytanie. W instrukcji jest napisane, że koniec gry następuje po ostatnim grudniowym pokazie. Czy mam przez to rozumieć, że w grudniu nie ma fazy utrzymania?
mst pisze:większość zmian w kartach to nie tyle poprawa balansu co wprowadzenie zupełnie nowych pomysłów. :-)
Oczywiście nie będę się kłócił z testerem, ale udostępniony przez Portal pdf ze zmianami raczej temu przeczy. Poza zamianą kilku kart na inne, mamy głównie modyfikacje funkcjonowania kart w zakresie liczby pozyskiwanych żetonów itp. Możliwości są dwie - 1) karty już w I edycji były przegięte, 2) karty musiały być zmodyfikowane, bo zaburzały balans po wprowadzeniu nowych rozwiązań w edycji II.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: KubaP »

kdsz pisze:KubaP, trochę się rozpędziłeś. Portal wypuszcza gry dobre, ale beznadziejnie wydane. Nie wnikam czy z powodu terminów na Essen, warunków umowy z NBP itd. Gracza to nie powinno interesować. Jednak wolę grę dobrą z usterkami, niż świetnie dopracowanego średniaka. A PaP to naprawdę smakowity kawał mięsa, o czym miałem się przyjemność przekonać pierwszy raz dziś wieczorem
No ale problemem nie jest to czy gra jest dobra, czy zła, tylko, że drugą, poprawioną edycję wydali po angielsku. A po polsku już nie. Nie godniśmy poprawnej wersji gry?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: kdsz »

Portal za free przesyłał graczom poprawione karty (nie załapałem się cholera). Można też za ok. 17zł kupić karty z wersji angielskiej z ikonografią. Myślę, że wydawnictwo zrobiło wiele by zatrzeć złe wrażenie.

Straszny offtopic zrobiliśmy...
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: KubaP »

Ale pytanie brzmi: Czy dzisiaj w sklepach można kupić niepoprawną polską wersję sprzedawaną z całą świadomością jej zababolenia?
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: vaski »

KubaP pisze:Ale pytanie brzmi: Czy dzisiaj w sklepach można kupić niepoprawną polską wersję sprzedawaną z całą świadomością jej zababolenia?
Nie można.
Znam ludzi, których nie ma tutaj na forum, a mają w posiadaniu PaP (kupili ją po jednej partii ze mną). Nikomu nie przeszkadzają zamienione na planszy napisy PRACOWNICY >> BUDYNKI. Wydaje mi się, że w kraju jest bardzo dużo takich graczy. Karty można kłaść i odwrotnie i tak nie wypłynie to w jakiś znaczący sposób na rozgrywkę. Posiadamy przecież 3 miejsca dla pracowników na planszy gracza i pozyskanie budynku nie jest konieczne by zatrudnić pierwszego "majstra". Gra jest bardzo dobra i warta każdej złotówki z tej stówki, którą na nią wydajemy. Zaryzykuję nawet stwierdzenie że gdyby tematem gry było prowadzanie przedsiębiorstwa produkującego samochody, samoloty była by znacznie wyżej w rankingu światowym rankingu gier.
Wracając do tematu wątku. Mam pytanie do zasad, bo nie wiem czy po długiej przerwie dobrze graliśmy wczoraj, a instrukcja nie rozwiała moich wątpliwości.
Ile można wziąć kwartalnie pożyczek? Przykład: w kwietniu i maju mam na stole dwie karty Boho i dwie Wieczorowe? Czy mogę wziąć do 20tyś za pierwszy styl i do 20tyś za drugi? Oczywiście po wstawieniu dwóch pionów akcji w pole BANKU na planszy.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: Tolis »

Calkiem niedawno dalo sie kupic wersje PL za ~70 zl w pewnym sklepie online, do tego kupic karty z wersji EN za naprawde grosze. Ciezko znalezc tak dobra ciezka gre w podobnej cenie, a przynajmniej gier ktore mi sie podobaja.
Pozatym, wersja EN lub PL to w czasach obecnych nie powinien byc zaden problem. Jak ja chodzilem do szkoly to jezykiem obcym byl rosyjski, od dawna masz jezyk obcy w szkolach glownie angielski. Wiec ciezko mi sobie wyobrazic ze w gronie znajomych graczy nikt nie jest w stanie poswiecic sie i poczytac instrulkcji i/lub ewentualnie opisu kart.
Instrukcji z wersji PL nie czytalem, ale jest dostepna online (kiedys byla) wiec przygotowanie sie do gry zaden problem, czy jest roznica w ogolnych zasadach - w tej chwili nie pamietam, ale wydaje mi sie ze nie.
Na konwentach, spotkaniach planszowkowych jak sie popytasz pewnie tez sie znajdzie osoba ktora zna gre i moze sie zgodzic zagrac lub przynajmniej wytlumaczyc gre.
Wiec dla chcacego nic trudnego.

A co do wydawnictwa 2 edycji, portal zaskoczyl mnie ze za bezcen wypuscil karty ktore pozwalaja zagrac w PaP w roznych kombinacjach dla posiadaczy 1 edycji.
Gdyby portal wydal 2 edycje w wersji PL i EN, a nie wydal kart w takiej niskiej cenie, to pewnie bys narzekal ze masz 1 edycje (o ile masz) a musisz kupic 2 edycje za normalna cene, a Portal nie chce Ci tanim kosztem dac kart z 2 edycji.

@kdsz:
A co do balansu kart z I i II edycji, zadna nie jest zbalansowana jesli gracze o to nie zadbaja. Jesli gracze pozwola komus zrobic maszyne do wygrywania pokazow, to znaczy ze musza wiecej pograc zeby lepiej rywalizowac w ta gre.
W grudniu po pokazie oczywiscie ze koszty utrzymania firmy trzeba zaplacic. Zaden pracownik za darmo nie pracuje :)
Na szczescie bonow na swieta i 13 wyplacac nie trzeba :)
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: Tolis »

Kredytow mozesz wziasc dowolna ilosc, zeby wziasc kolejny kredyt musisz pod zastaw pokazac kolekcje na ktore nie dales pod "zastaw" pod wczesniejszy kredyt.
Tyle ze czasem lepiej wczesniej wziac pozyczke karna jesli potrzeba kasy na materialy, czesto planujac do przodu da sie to zrobic, przeciez moze zabraknac kasy na koszty utrzymania :) najlepiej 1-2 tys zebyu zabraklo.
Lub w biezacym miesiacu (jesli kasa na zakup materialow jest, lub nie kupujemy materialow) to poprostu nie brac kredytu - bo to zawsze strata 1 waznego ruchu. A dwa kredyty w jednym kwartale oznaczaja ze 1/3 akcji posiweciles na stanie w kolejkach w banku. Wtedy zawsze zabraknie akcji na reszte ruchow.
Chyba ze chodzi o zdecydowanie wieksze pieniadze niz 20 tys w 2 kredycie.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: kdsz »

1. Może mi ktoś wytłumaczyć prosto i jasno jak działa modelka-twarz firmy? W którym dokładnie momencie dostajemy 2 gwiazdki + bonusowe z opisu wersji wyszkolonej? Czy sprzedajemy je za kasę pod planszę, czy uczestniczą w pokazach? O jakim zaokrągleniu w dół mówi instrukcja?

2. Kolejna wątpliwa karta - Przedstawiciel handlowy. Wg opisu pozwala kupić bez akcji 1 surowiec. Ile kostek mogę kupić? Jeżeli kilka jednego surowca, to czy ograniczenia hurtowni (1 kostka 1 surowca) działają?

3. Czy koszty utrzymania mogą być na minusie?

4. Czy jeżeli zaciągnę pożyczkę na kolekcję składającą się również z karty zmienionej na pasującą do kolekcji (dzięki posiadaniu odpowiedniego pracownika czy budynku), to jestem zobligowany do umieszczenia jej we wspomnianej kolekcji podczas pokazu? Czy też należy to traktować wyłącznie jako podpuchę dla banku a podczas wystawy i tak zrobimy co nam się podoba?



Przyznam szczerze, że gra bardzo mi się spodobała, ale problemy z interpretacją instrukcji, kart itd. powoduje, że po partii czuję się maksymalnie zirytowany. Wczoraj wręcz odpuszczaliśmy niektóre karty, bo kompletnie nie wiedzieliśmy jak ich użyć! Spodziewam się więc, że to nie jest mój ostatni post w tym wątku :evil: No chyba, że czara się przeleje i dam sobie spokój z PaP
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a Porter

Post autor: mst »

1. Gwiazdki dostajemy w momencie przyznawania gwiazdek na pokazie (czyli jeśli pozyskamy modelkę-twarz firmy np.w kwietniu to pozyskiwane przez nią gwiazdki zmniejszą koszt utrzymania przy działającym sklepie firmowym dopiero w czerwcu). Te gwiazdki liczą się tak samo jak inne gwiazdki zdobyte na pokazie (tak samo działa też kontrakt dający gwiazdki).

2. Tu szczerze mówiąc nie pamiętam na 100% ostatecznej wersji z Ied. :oops: Na pewno długo graliśmy tak, że pozwalał kupić jeden rodzaj materiału - jeśli kupowałeś lokalnie lub z importu to dowolną liczbę kostek. Nie jestem pewien czy ostatecznie nie zostało to ograniczone do 1 kostki (w IIed. pozwala kupić dowolną liczbę kostek ale nie daje Q).

3. Tak, w fazie utrzymania możesz zarabiać zamiast płacić. :-)

4. Należy traktować tylko jako wykazanie się zabezpieczeniem w momencie pozyskiwania pożyczki. Na pokazie możesz wystawić zupełnie inny projekt lub nawet zupełnie inną kolekcję (w jednym kwartale możesz przecież zaciągnąć pożyczki pod różne kolekcje, a na pokazie wolno zaprezentować tylko jedną :-)).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: kdsz »

Dziękuję mst. Trochę mi się rozjaśniło :)

To jeszcze jedna wątpliwość - jeżeli odpuszczę sobie pokaz i nie wystawię żadnej kolekcji, to czy mimo to tracę uzyskane w miesiącach przygotowań żetony Q, T i PR? Oczywiście nie mam na myśli tych związanych z kartami
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: farmer »

Tak.
Uzyskane żetony "resetują" się po pokazach - nawet, jeśli nas na nich nie było.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Edwardo »

pytanko:
jedna z kart kontraktów obniża koszty utrzymania budynków o 3. Czy jeżeli koszt utrzymania budynku jest np 2, to obniża go się do zera czy dodatkowo budynek "zarabia" na siebie jeszcze ten jeden dodatkowy dolar?
i drugie pytanie:
czy znaczniki jakości uzyskane przy zakupie materiałów a nie wykorzystane w sprzedawanej kolekcji przepadają w miesiącu wystawowym czy można je zachować na kolejną wystawę?
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: kdsz »

Haha, widzę, że zaczynasz się przebijać przez instrukcję. Powodzenia :)

1. utrzymanie może być mniejsze od 0, więc można zarabiać w tej fazie. edit. chociaż nie wiem w sumie... na pewno można obniżyć koszty księgowym, ale jak jest z kontraktem obniżającym koszt utrzymania budynków o 3, to ciężko mi powiedzieć
2. Znaczniki po pokazie się zerują i w żaden sposób nie są związane z kolekcją. jeżeli nawet nie weźmiesz udziału w pokazie, to i tak tracisz żetony T, Q i PR

A tak w ogóle, to odpowiedzi na pytania znajdują się również w tym wątku: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 42&t=16310
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Tolis »

Podczas gry nigdy nie zwrocilismy na to uwagi, lub ja nie slyszalem o tym podczas testow. Kontrakt mial za zadanie dawac darmowe utrzymanie budynku, wiec ogolnie moim zdaniem powiedzialbym ze nie powinno sie zarabiac na budynku tanszym.
Ale tutaj musi sie wypowiedziec Mst lub Trzewik.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a-Porter

Post autor: mst »

To chyba kontrakt z I ed., tak? Zgadzam się z tym co napisał Tolis - jego rolą było wyzerowanie kosztów utrzymania budynków więc nie powinien dawać dodatkowego dochodu (chociaż nie stanie się nic złego jeśli przed partią gracze umówią się na przeciwną interpretację ;-)).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Pret-a-Porter

Post autor: Edwardo »

Tak, to I edycja :) dzieki, wpadlem w sidla PaP, swietna gra!
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
ODPOWIEDZ