Pret-a-Porter - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Wafel69
Posty: 2
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:55

Re: Pret-a Porter

Post autor: Wafel69 »

Witam!
Gra się świetnie ale mam pytania:
1. Czy stawiając gdzie pionka w fazie realizacji ruchu można go nie wykonać np. nie kupić budynku mimo ze pionek tam stoi?
2. Czy dwóch graczy w jednej turze moze wziąść np. PR (myslę ze tak, ale proszę o potwierdzenie)?
3. Karta modelka-twarz firmy. Przeciez ona daje co wystawę praktycznie 6 gwiazdek!!! Mega-karta. Rozumiem ze ona daje 2gwiazdki + połowę gwaizdek z zeszłych pokazów? Te gwiazdki z tej karty wliczają się tak jak inne gwiazdki do wyceny kolekcji?
Pozdarwiam!
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: asiok »

Wafel69 pisze: (...)
1. Czy stawiając gdzie pionka w fazie realizacji ruchu można go nie wykonać np. nie kupić budynku mimo ze pionek tam stoi?
Tak. Robi się tak np. dla zablokowania innemu graczowi możliwości kupna czegoś na czy mu zależy.
Wafel69 pisze: 2. Czy dwóch graczy w jednej turze moze wziąść np. PR (myslę ze tak, ale proszę o potwierdzenie)?
Tak

Wafel69 pisze: 3. Karta modelka-twarz firmy. Przeciez ona daje co wystawę praktycznie 6 gwiazdek!!! Mega-karta. Rozumiem ze ona daje 2gwiazdki + połowę gwaizdek z zeszłych pokazów? Te gwiazdki z tej karty wliczają się tak jak inne gwiazdki do wyceny kolekcji?
Faktycznie - niezła z niej sztuka ;) Trzeba ją jednak utrzymywać - a ona ma swoje wymagania!
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: vaski »

No ładnie to Ja mam za sobą około 20-30 partii i dopiero teraz się dowiaduję, że dwie osoby mogą wziąć ten sam bonus na polu nr9 PRZYGOTOWANIA. W sumie nigdzie w instrukcji nie jest to zabronione!
Zmyliło Nas to, że w fazie przygotowań kładliśmy na te pola znaczniki PR, Trendów, Jakości i kasę i gdy ktoś zabrał jeden z w/w bonusów to do końca tury nie uzupełniało się tego nieszczęsnego pola.
Wafel69
Posty: 2
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:55

Re: Pret-a Porter

Post autor: Wafel69 »

Wielkie dzięki za pomoc. Teraz to się będzie dopiero grać :lol:

To jeszcze wykorzystam:
1. Nie do końca wiem kiedy działają kontrakty: O ile kontrakty które dotyczą kolekcji realizują się w momencie wystawiania kolekcji to kiedy realizuje się kontrakt np: "z hurtownikiem" - kup bez poświęcenia 1 surowiec z hurtowni oraz "z firmą projektową" - wez 1 projekt w ciemno?
rozumiem ze te kontrakty działają 2 razy?

Z góry dzięki!
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: asiok »

vaski pisze:No ładnie to Ja mam za sobą około 20-30 partii i dopiero teraz się dowiaduję, że dwie osoby mogą wziąć ten sam bonus na polu nr9 PRZYGOTOWANIA. W sumie nigdzie w instrukcji nie jest to zabronione!
Zmyliło Nas to, że w fazie przygotowań kładliśmy na te pola znaczniki PR, Trendów, Jakości i kasę i gdy ktoś zabrał jeden z w/w bonusów to do końca tury nie uzupełniało się tego nieszczęsnego pola.
Żetonów nie kładzie się bezpośrednio na pola a pod nimi i w momencie, gdy gra osiągnie ten etap - gracze począwszy od OSTATNIEGO wybierają element, który chcą uzyskać.
Dzięki temu gracz, który jako pierwszy się tam wstawił widzi kompletną sytuację na planszy.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a Porter

Post autor: mst »

Wafel69 pisze:Wielkie dzięki za pomoc. Teraz to się będzie dopiero grać :lol:

To jeszcze wykorzystam:
1. Nie do końca wiem kiedy działają kontrakty: O ile kontrakty które dotyczą kolekcji realizują się w momencie wystawiania kolekcji to kiedy realizuje się kontrakt np: "z hurtownikiem" - kup bez poświęcenia 1 surowiec z hurtowni oraz "z firmą projektową" - wez 1 projekt w ciemno?
rozumiem ze te kontrakty działają 2 razy?

Z góry dzięki!
Dzialaja odpowiednio podczas rozpatrywania zakupow w hurtowni i podczas pobierania projektow.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
taras
Posty: 5
Rejestracja: 03 lut 2010, 16:41

Re: Pret-a Porter

Post autor: taras »

No spoko... a jeżeli jadę np. do "New Yorku" wystawić się z Boho a pokątnie chcę sprzedać wieczorową (dzięki jakiejś tam cesze karty) a na kartach dodatkowej kolekcji są znaczniki np jakości to czy je otrzymuję? Mam wątpliwość...
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a Porter

Post autor: mst »

Nie, na pokazie liczą się tylko znaczniki z wystawianej na pokazie kolekcji (+ te z budynków, pracowników, kontraktów, przygotowań). :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: Tolis »

Na ostatniej parti PaP w GLP, pojawily sie pewne watpliwosci co do karty:
I) Kontrakt na Wystepy w TV - nie pamietam nazwy EN. Kontrakt daje 4*, po przedluzeniu daje 2*.
Wedlug ikonografi dziala w momencie pokazu.
Czyli rozumiem ze powinno byc tak:
1) Jak w miesiacu przed pokazem mam sklep firmowy - gwiazdki nie licza sie do zarabiania kasy w fazie utrzymania.
2) W miesiacu pokazowym zamieniamy posiadane * na kase (wazna na koniec gry). Tutaj te gwiazdki sie tez nie licza.
3) W miesiacu pokazowym dodaje te gwiazdki z kontraktu do zarobionych gwiazdek z wygranych cech, i mnoze je przez ilosc kart wystawionych w kolekcji. To wydaje mi sie na 100% poprawne. Te gwiazdki zapunktuja na koniec gry rowniez podczas nastepnego pokazu (zmiana gwiazdek na kase).

Po konsultacji z Trzewikiem i Mst to jest poprawne.

Pytania do FAQ :) :
II) Pracownik - Doradca kredytowy - nie pamietam nazwy EN daje nie oprecentowany kredyt w wysokosci zalezne od kwartalu.
Wedlug ikonografi dosatje ten kredyt w momencie rozpatrywania Fazy Banku, bez potrzeby wykonania tam akcji.
Czyli w miesiacu w ktorym go bierzemy nie dostaje sie kredytu dopiero od nastepnego miesiaca (nie pokazowego) jest przyznawany kredyt nie oprocentowany?
Podczas testow napewno byla kasa od razu dlatego ze 2 razy go wzialem zamiast isc do banku.


III) Pracownik - Analityk Rynku - nie pamietam nazwy EN - dochodzacy w IV kwartale, pozwalajacy podejrzec 6 kart projektow. Wedlug ikonografi rozpatrujac faze 5 - projekty jak mam wstawionego pionka moge podejrzec 6 gornych kart projektow i zmienic ich kolejnosc. No i teraz seria pytan:
1) Jestem wstawiony jako 2 gracz, czy pierwszy wykonuje akcje - bierze projekty w ciemno, pozniej jeden jawnie, a dopiero potem ja w swojej kolejce rozpatruje tego pracownika? Podczas testow akcje podgladu projektow odbywala sie bez wstawiania pionka stad pewne niejasnosci.
2) Mam kontrakt: Z zaprzyjazniona agencja - nie znam nazwy EN - pozwalajaca odrzucic do 6 projektow i wziasc w ciemno nowe projekty. Zakladam ze Analityk rynku tez jest moj, mam wstawionego pionka, przed braniem w ciemno wyrzucam do 6 swoich projektow a pozniej:
- jesli III.1= Analityk rynku (akcja nie wykonana) wykonuje jego akcje i biore karty w ciemno
- jesli III.1= Analityk rynku (akcja nie wykonana) biore karty w ciemno (kontrakt) wykonuje akcje pracownika
- jesli III.1= Analityk rynku (akcja wykonana) biore karty w ciemno
Tutaj w roznych sytuacjach moze sie roznie oplacac. Dobrze bylo by to ustalic.
Maddas
Posty: 178
Rejestracja: 21 lis 2008, 15:17
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 3 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: Maddas »

Tolis pisze: III) Pracownik - Analityk Rynku - nie pamietam nazwy EN - dochodzacy w IV kwartale, pozwalajacy podejrzec 6 kart projektow. Wedlug ikonografi rozpatrujac faze 5 - projekty jak mam wstawionego pionka moge podejrzec 6 gornych kart projektow i zmienic ich kolejnosc. No i teraz seria pytan:
1) Jestem wstawiony jako 2 gracz, czy pierwszy wykonuje akcje - bierze projekty w ciemno, pozniej jeden jawnie, a dopiero potem ja w swojej kolejce rozpatruje tego pracownika? Podczas testow akcje podgladu projektow odbywala sie bez wstawiania pionka stad pewne niejasnosci.
2) Mam kontrakt: Z zaprzyjazniona agencja - nie znam nazwy EN - pozwalajaca odrzucic do 6 projektow i wziasc w ciemno nowe projekty. Zakladam ze Analityk rynku tez jest moj, mam wstawionego pionka, przed braniem w ciemno wyrzucam do 6 swoich projektow a pozniej:
- jesli III.1= Analityk rynku (akcja nie wykonana) wykonuje jego akcje i biore karty w ciemno
- jesli III.1= Analityk rynku (akcja nie wykonana) biore karty w ciemno (kontrakt) wykonuje akcje pracownika
- jesli III.1= Analityk rynku (akcja wykonana) biore karty w ciemno
Tutaj w roznych sytuacjach moze sie roznie oplacac. Dobrze bylo by to ustalic.
Czy można poprosić o odpowiedź na zacytowany temat?
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: Tolis »

Odpowiem sam sobie :)

Ad III.1 - niewazne ktory jestem wstawiony (ale musze byc wstawiony), na samym poczatku rozpatrywania projektow przegladam 6 gornych kart i ukladam je w dowolnej kolejnosci.
AD III.2 - karty odrzucam w swoim ruchu (wedlug kolejnosci pionkow), wtedy tez dobieram karty w ciemno.
Awatar użytkownika
dumspirospero
Posty: 194
Rejestracja: 01 gru 2008, 11:31
Lokalizacja: Lublin

Re: Pret-a Porter

Post autor: dumspirospero »

Pytanie odnośnie sprzedawania kolekcji po pokazie:
Ile dokładnie zarabiamy za projekty? Suma z kart projektów + (ilość gwiazdek * ilość projektów)?
Czy może każdą gwiazdkę już tutaj przelicza się wg tabelki z planszy, czyli np. 3 graczy -> 1 gwiazdka to 2 tys.?
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a Porter

Post autor: Firenski »

Suma z kart projektów + (ilość gwiazdek * ilość projektów).
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: Tolis »

Miesiac pokazowy:
1) zamiana gwiazdek z poprzedniego pokazu na zolta gotowke, wedlug tabelki na planszy czyli np. 3 graczy -> 1 gwiazdka to 2 tys.
2) wystawienie kolekcji
3) rozstrzygniecie cech na pokazie
4) wyplata pieniedzy za pokaz jako suma z kart projektów + (ilość gwiazdek * ilość projektów).
5) Zaplata utrzymania
Maddas
Posty: 178
Rejestracja: 21 lis 2008, 15:17
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 3 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: Maddas »

Minęło trochę czasu, a odpowiedź się nie pojawiła, więc ponawiam pytanie (już nie w formie cytatu):
Rozpatrujemy fazę 5 - projekty
Są karty które pozwalają wziąć projekty w ciemno i dzielą się one na takie, że należy postawić pionek u projektantów, lub bez akcji (czyli bez pionka) wziąć projekt w ciemno.
Ale jak w takim przypadku rozstrzygnąć kolejność?
Należy poczekać, aż wykonają swoje akcje gracze, którzy ustawili tam swoje pionki, czy należy to zrobić przed nimi?
A jeśli dwie osoby korzystają z możliwości pociągnięcia projektów w ciemno, to który powinien zrobić to jako pierwszy?

Pozdrawiam Maddas
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a Porter

Post autor: mst »

My gramy tak, że najpierw projekty w ciemno biorą osoby, które się do projektantów wstawiły - w kolejności wstawienia. Potem osoby, które się nie wstawiły - w kolejności graczy obowiązującej w danym miesiącu. Na końcu wymianę dowolnej liczby projektów może zrobić gracz posiadający odpowiedni kontrakt. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: KubaP »

W przypadku remisu, gracze dostają punkty jak za drugie miejsce. A gracz z drugiego miejsca? (czy zostaje "zepchnięty" jak w El Grande na 3 miejsce i zostaje z zerem, czy dostaje normalnie swoje punkty za II miejsce?)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a Porter

Post autor: mst »

Zostaje z zerem. Także gdy 3 osoby remisują na I miejscu wszyscy zostają z zerem. PaP, jak przystało na krwiożerczą grę, ma najbardziej agresywny sposób rozstrzygania remisów. ;-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: kdsz »

Rozumiem, że uzyskane znaczniki PR, Q i Trendów należy natychmiast przyporządkować do wybranej kolekcji i nie wolno nimi w żonglować między kolekcjami. Co się dzieje w sytuacji, gdy sprzedałem wszystkie projekty i nie wybrałem nowych w fazie akcji, ale np. chciałbym wziąć 2Q w ramach akcji przygotowania?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a Porter

Post autor: mst »

Znaczniki Q, PR, T są niezależne od kolekcji - wyjątkiem są te, które związane są z konkretnym ciuchem (dodatkowe Q/T zgodnie z ikonką na projekcie, lub Trend/y wynikające z rodzaju ubioru, za który dany gracz dostaje T), one automatycznie trafiają na pokaz, w którym dany ciuch będzie prezentowany - po prostu wszystkie zdobyte w danym kwartale zostają zużyte (niezależnie od woli gracza) do walki o gwiazdki na pokazie.
Nie musisz mieć żadnych projektów żeby pozyskać dowolne znaczniki np. z przygotowań lub zakupów materiałów (bo materiałów również nie trzeba przyporządkowywać projektom przed pokazem :-)).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 303 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: kdsz »

Dzięki mst. Niewłaściwie zinterpretowałem zdanie z instrukcji: "Gracz przydziela je automatycznie do wykonywanej Kolekcji bez względu na to, czy w ogóle użyje zakupionych wraz z nimi Surowców". Sądziłem, że muszą być jasno przypisane do realizowanej kolekcji.

To jeszcze jedno pytanie, jeśli można :) Zauważyłem, że w wersji angielskiej odwrócono na planszy kolejność akcji budynki-pracownicy. Grając w mój egzemplarz (pierwsze wydanie PL ze starymi kartami) powinienem wykonywać akcje tak jak wskazują napisy (czyli odwrotnie do wersji EN), czy tak jak wskazują kolory kart?
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Odp: Pret-a Porter

Post autor: vaski »

My gramy zawsze tak że budynki dajemy przed pracownikami. Tak jest też bardziej logicznie gdyż by zatrudnić pracownika należy wcześniej przygotować mu miejsce pracy.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: Tolis »

Najpierw budynki pozniej pracownicy, tak jest poprawnie. Daje to bonus taki ze w sytuacji gdy nie masz zadengo budynku i juz 3 pracownikow, wziac budynek i pracownika, w odwrotnej kolejnosci trzeba by zwolnic pracownika, zeby dostac nowego.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Pret-a Porter

Post autor: KubaP »

A czy u Was też budynki i pracownicy są zamienieni kolorami na planszy?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Pret-a Porter

Post autor: adikom5777 »

W polskiej wersji tak
ODPOWIEDZ