Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: eveni »

tomb pisze: 10 lut 2024, 19:02 Ludzie dorabiają naklejki nie wiadomo po co. Do tej pory wszyscy radzili sobie bez opisów na żetonach i było dobrze.
Dokładnie! Kilka gier i znasz znaczenie żetonów na pamięć :wink: A ta gra ma bardzo silny syndrom "następnej gry", więc nauczenie się na pamięć zasad żetonów to szybki temat.
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 873
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Dako »

eveni pisze: 10 lut 2024, 19:41
tomb pisze: 10 lut 2024, 19:02 Ludzie dorabiają naklejki nie wiadomo po co. Do tej pory wszyscy radzili sobie bez opisów na żetonach i było dobrze.
Dokładnie! Kilka gier i znasz znaczenie żetonów na pamięć :wink: A ta gra ma bardzo silny syndrom "następnej gry", więc nauczenie się na pamięć zasad żetonów to szybki temat.
Nowe wydanie Zamków Burgundii traktuję jako swoisty "wytrych" do zainteresowania przyjaciół, znajomych, rodziny i pokazania jak wyglądają obecnie gry planszowe.
A naklejki na żetony mogą być takim dodatkiem aby pierwsza i kolejne rozgrywki były jak najmniej bezbolesne i proste.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: bdm »

Moim zdaniem Zamki nie są grą rodzinną (pomijam oczywiście sytuację kiedy w rodzinie mamy geeków).
Osiem budynków i ich efekty plus dużo więcej kafli nauki to zbyt wiele żeby tak sobie zagrać z każdym i go generalnie nauczyć tej gry.
Samo nowe wydanie ładne wizualnie ale nie warte swojej ceny, grywalności w żaden sposób nie poprawia. Oczywiście IMO. :wink:
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: eveni »

Dako pisze: 11 lut 2024, 13:17 A naklejki na żetony mogą być takim dodatkiem aby pierwsza i kolejne rozgrywki były jak najmniej bezbolesne i proste.
Jak najbardziej szanuję Twoje podejście, dla mnie funkcję tłumaczenia żetonów świetnie spełnia karta pomocy (ale o gustach się nie dyskutuje :wink: ).
Luko_b
Posty: 209
Rejestracja: 19 sty 2020, 10:14
Has thanked: 151 times
Been thanked: 63 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Luko_b »

eveni pisze: 11 lut 2024, 15:43 Jak najbardziej szanuję Twoje podejście, dla mnie funkcję tłumaczenia żetonów świetnie spełnia karta pomocy (ale o gustach się nie dyskutuje :wink: ).
To w zadnym wypadku nie jest kwesta gustu, to jest kwesta wygody (ewentualnie UX). Kwestia gustu jest wybor brzydkiej albo ladnej wersji. Just sayin.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: rav126 »

Luko_b pisze: 11 lut 2024, 15:49 to jest kwesta wygody
W pełni się zgadzam - tłumaczyłem ostatnio grę grupie 4 osób - grają może że 3 razy do roku w planszówki (kiedy się spotkamy...) i pomimo tego, że im powiedziałem, że z z tyłu kafla są opisy to ANI RAZ nie zdarzyło się, żeby ktoś odwrócił kafel w tym celu. Każdy stwierdził że o wiele wygodniejsze jest zerknięcie na kartę pomocy niż odwracanie na planszy kafelków, sugerując przy okazji czym jesteśmy zainteresowani.
Więc popieram - to kwestia wygody - rezygnacja z odwracania kafli 🙂
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Apos »

bdm pisze: 11 lut 2024, 13:39
Spoiler:
Moim zdaniem też nie jest grą dla początkującej rodziny, ale zgadzam się w pełni z @Dako.
Wygląd tej gry sprawia, że przechodnie i obserwatorzy przystają, pytają się co to za cudo i chcą w to zagrać. Poziom trudności oraz ilość zasad nie mają znaczenia.
rav126 pisze: 11 lut 2024, 16:04
Luko_b pisze: 11 lut 2024, 15:49
Spoiler:
Spoiler:
Na naszych spotkaniach planszowych identycznie. Każdy miał pod ręką tą kartę pomocy i na nią zerkał. Obracanie kafelka nie jest praktyczne.
Hrosskar
Posty: 355
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 73 times
Been thanked: 77 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Hrosskar »

W ten weekend zagraliśmy z żoną 2 razy w edycję specjalną i już czekamy na kolejne okazje, żeby zagrać. W edycję big box zagraliśmy wcześniej kilka razy, dlatego też skusiłem się na edycję od AR i może dlatego nie mam takiego sentymentu do tej starej wersji. Edycja specjalna bardzo nam przypasowała - ogromny plus za planszę gracza, nakładkę, dzięki której heksy nie przemieszczają się (ja nie zauważyłem, żeby jakoś bardzo ta nakładka nie pokrywała się z planszą), napisy na spodniej stronie heksa, metalowe monety, większe heksy (zdecydowanie bardziej czytelne niż w big boxie), drewniane towary i wiele drobnych elementów.
Nie odczuwam mocnej presji na akrylowe heksy i resztę żetonów, niemniej jednak mocno się zastanawiam nad nimi z okazji reprintu :)
Jdn
Posty: 289
Rejestracja: 21 lut 2022, 22:27
Has thanked: 60 times
Been thanked: 44 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Jdn »

Hrosskar pisze: 03 mar 2024, 15:59 W ten weekend zagraliśmy z żoną 2 razy w edycję specjalną i już czekamy na kolejne okazje, żeby zagrać. W edycję big box zagraliśmy wcześniej kilka razy, dlatego też skusiłem się na edycję od AR i może dlatego nie mam takiego sentymentu do tej starej wersji. Edycja specjalna bardzo nam przypasowała - ogromny plus za planszę gracza, nakładkę, dzięki której heksy nie przemieszczają się (ja nie zauważyłem, żeby jakoś bardzo ta nakładka nie pokrywała się z planszą), napisy na spodniej stronie heksa, metalowe monety, większe heksy (zdecydowanie bardziej czytelne niż w big boxie), drewniane towary i wiele drobnych elementów.
Nie odczuwam mocnej presji na akrylowe heksy i resztę żetonów, niemniej jednak mocno się zastanawiam nad nimi z okazji reprintu :)
Plastiki chyba nie dla mnie, za dużo z tym roboty, ale akryle odczucia błysk itd to jeszcze dodatkowy komponent który robi różnicę. Polecam podejść na jakąś większą imprezę gdzie w gablocie może będą te akryle. Uwielbiam je mieć w ręce i nimi się bawić myśląc nad ruchem. Ale niestety pewnie z czasem będą porysowane i stracą na blasku, ale tekturki też. Wtedy będę się cieszył że był to dobry zakup :D
ODPOWIEDZ