Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Bulva
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2018, 01:11
Has thanked: 87 times
Been thanked: 41 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Bulva »

samuraj1369 pisze: 15 paź 2023, 12:42 Często widziałem na OLX wersje Big Box z woreczkami w odpowiednich kolorach hexow. Czy ktoś wie, gdzie takie można kupić?
Ja właśnie kupiłem za niewielkie pieniążki tutaj:

https://mepel.pl/worek-woreczek-materialowy-sakiewka

Sprawdzają się idealnie w mojej wersji BB
Bulva
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2018, 01:11
Has thanked: 87 times
Been thanked: 41 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Bulva »

Golfang pisze: 15 paź 2023, 10:35 Na razie raz próbowałem ten tryb i powiem szczerze... jakoś go specjalnie nie "skumałem". Nie rozumiem kiedy się zapełnia wybrane karty księstwa, czy i kiedy się przenosi z tych kart budynki na kartę księstwa, do rezerwy trafiają tylko czarne hexy ale nie do końca czuję kiedy się je wykłada na księstwo. Podobnie jest z przyznawaniem punktacji - automa punktuje gdy kładziemy hexy na wylosowanych dwóch kartach księstwa, ale później te hexy się przenosi na ksieśtwo? Generalnie dość skomplikowany ten tryb mi się wydaje.
Zgadzam się, że po przeczytaniu tylko instrukcji i w "skoczeniu" od razu w grę z AI mogą być problemy - tez je miałem.
Ale obejrzenie na YT np tego filmiku rozwiało wszelkie problemy i wątpliwości:



Po pierwszych kilku rundach na prawdę wszystko się staje intuicyjne i bardzo proste w obsłudze bota.
A to, że nie jest to "prymitywna" implementacja zachowań AI, gra sprawia wiele satysfakcji i jest wyzwaniem dla graczy solo, całkiem dobrze symulując grę z żywym graczem ...

PS No i pozwala na grę z większością dodatków (jeszcze nie próbowalem)
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Pluck »

Ja dzis na olx kupilem
Parasek
Posty: 43
Rejestracja: 23 sty 2012, 19:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 24 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Parasek »

Instrukcja do automy jest po prostu kiepska. Nie byłem w stanie jej ogarnąć bez filmu na youtube (pomimo 50+ gier na karku w multi/starej solo).
A ściągawka do automy to już zupełnie kasztan. Masa błędów, niedomówień, brak ważnych informacji, brak grafik opisywanych żetonów. Ściągawkę automy powinni zrobić na osobnej kartce - zmieściło by się tam wtedy jeszcze parę rzeczy.

Jak zwykle, chcieli zaoszczędzić 40 groszy na 1-2 kartkach i wyszło to co wyszło...
Pompex
Posty: 40
Rejestracja: 02 paź 2023, 20:10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Pompex »

Ma ktoś może kartę pomocy automy do nowych Zamków Burgundii? Mam plansze do wydruku która kolorystycznie pasuje do Big Boxa ale nie wiem co robią dane budynki u automy. Najlepiej jakby ktoś miał po polsku
Pompex
Posty: 40
Rejestracja: 02 paź 2023, 20:10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Pompex »

Bulva pisze: 14 paź 2023, 16:44 Dodam tylko, że dla graczy solo, a korzystających ze starszych wersji Zamków (np Big Box), na bgg pojawiła się udostępniona oficjalnie wersja do własnego wydruku: czyli karty i plansze dla obsługi Chateauma (AI).
Osobiście, ten tryb solo, po rozegraniu ok 10 partii, uważam za bardzo dobry. Na początku zasady mogą wydawać się nieco skomplikowane, ale już podczas pierwszej rozgrywki wszystko staje się intuicyjne, szybkie i bardzo łatwe w obsłudze.
Masz może jakieś linki do tego?
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: eveni »

Pompex pisze: 23 lis 2023, 09:00 Ma ktoś może kartę pomocy automy do nowych Zamków Burgundii? Mam plansze do wydruku która kolorystycznie pasuje do Big Boxa ale nie wiem co robią dane budynki u automy. Najlepiej jakby ktoś miał po polsku
Wyślij mi adres @ pw to podeślę.
Bulva
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2018, 01:11
Has thanked: 87 times
Been thanked: 41 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Bulva »

Pompex pisze: 23 lis 2023, 09:04
Bulva pisze: 14 paź 2023, 16:44 Dodam tylko, że dla graczy solo, a korzystających ze starszych wersji Zamków (np Big Box), na bgg pojawiła się udostępniona oficjalnie wersja do własnego wydruku: czyli karty i plansze dla obsługi Chateauma (AI).
Osobiście, ten tryb solo, po rozegraniu ok 10 partii, uważam za bardzo dobry. Na początku zasady mogą wydawać się nieco skomplikowane, ale już podczas pierwszej rozgrywki wszystko staje się intuicyjne, szybkie i bardzo łatwe w obsłudze.
Masz może jakieś linki do tego?
Na końcu tego wątku jesl link do bezpośrdniego pobrania "oficjanych" plików P&P:

https://boardgamegeek.com/thread/312394 ... nal/page/1


lub tu jest link do pobrania mojej prywatnej wersji ;-):

https://mega.nz/file/FnIiEDwK#Ni_ioRux2 ... Pnrydnsb7E
Ostatnio zmieniony 23 lis 2023, 12:19 przez Bulva, łącznie zmieniany 1 raz.
Bulva
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2018, 01:11
Has thanked: 87 times
Been thanked: 41 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii (Stefan Feld)

Post autor: Bulva »

Pompex pisze: 23 lis 2023, 09:00 Ma ktoś może kartę pomocy automy do nowych Zamków Burgundii? Mam plansze do wydruku która kolorystycznie pasuje do Big Boxa ale nie wiem co robią dane budynki u automy. Najlepiej jakby ktoś miał po polsku
Tu jest link do pełnej instrukcji w wersji PL (na w rozdziale poświęconym Chateaumie jest wszytsko opisane) :

https://s3.amazonaws.com/geekdo-files.c ... e48cba3ac8

a tutaj, karta pomocy, którą zrobiłem tylko na własny użytek ( w oryginale są błędy):

https://mega.nz/file/4vgHCLYT#1bTPv-AIz ... reXSzs0y2Y
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 420
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 480 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: crazygandalf »

Wrzuciliśmy rozgrywkę dwuosobową do najnowszej edycji zamków od AR. Może kogoś zainteresuje jak wygląda gra, dodatki do niej (gramy ze wszystkimi prawie) i co mamy o niej do powiedzenia.
Zamki Burgundii - edycja specjalna
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: bdm »

Fajnie się Was ogląda natomiast samo wydanie Zamków od AR - tu się chyba nigdy nie przekonam do nowych (innych) grafik na kaflach. Już BB był dla mnie nieakceptowalny. :roll:
Awatar użytkownika
Gun3R
Posty: 127
Rejestracja: 13 wrz 2020, 23:10
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 34 times
Been thanked: 44 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Gun3R »

crazygandalf pisze: 21 gru 2023, 12:33 Wrzuciliśmy rozgrywkę dwuosobową do najnowszej edycji zamków od AR. Może kogoś zainteresuje jak wygląda gra, dodatki do niej (gramy ze wszystkimi prawie) i co mamy o niej do powiedzenia.
Zamki Burgundii - edycja specjalna
albo nie wspominaliście, albo przeoczyłem, ale warto wspomnieć, że ciekawym zabiegiem jest wygląd budynków, który podpowiada jakie jest jego działanie (we wcześniejszych wersjach też to było, przynajmniej w BB). Np ten budynek, który daje 2 monety ma narysowane dwie srebrne wieże. budynek który daje 4 pracowników ma takie 4 wyciągnięte korytarze na cztery strony. W innych budynkach jest albo kolor dachu albo coś tam innego, np taki budynek, który pozwala odpalić akcje z białej kostki ma białe ściany :D więc fajnie się to kojarzy z efektem
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: JollyRoger90 »

Gun3R pisze: 22 gru 2023, 08:34
crazygandalf pisze: 21 gru 2023, 12:33 Wrzuciliśmy rozgrywkę dwuosobową do najnowszej edycji zamków od AR. Może kogoś zainteresuje jak wygląda gra, dodatki do niej (gramy ze wszystkimi prawie) i co mamy o niej do powiedzenia.
Zamki Burgundii - edycja specjalna
albo nie wspominaliście, albo przeoczyłem, ale warto wspomnieć, że ciekawym zabiegiem jest wygląd budynków, który podpowiada jakie jest jego działanie (we wcześniejszych wersjach też to było, przynajmniej w BB). Np ten budynek, który daje 2 monety ma narysowane dwie srebrne wieże. budynek który daje 4 pracowników ma takie 4 wyciągnięte korytarze na cztery strony. W innych budynkach jest albo kolor dachu albo coś tam innego, np taki budynek, który pozwala odpalić akcje z białej kostki ma białe ściany :D więc fajnie się to kojarzy z efektem
to było w BB i również mi się bardzo podoba ten zabieg :)

w pierwszej wersji tego niestety nie było :(
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: vnzk »

Mi również podoba się, że przenieśli zabieg z Big Boxa z oznaczeniem budynków (mimo, że byłem przyzwyczajony do tych z pierwszej edycji). I większość z nich bardzo dobrze obrazuje działanie:
- Targ - zielone i niebieskie dachy,
- Warsztat - brązowy dach,
- Skład - kwadratowy, drewniany (podobny do skrzyń z towarami), kilkupoziomowy cokół budynku,
- Bank - dwie srebrne wieże,
- Zamek - bryła budynku jest kością.

Jednak nie mogę zrozumieć, czemu przy tych dwóch zabrakło precyzji:
- Kościół - żółty dach, czerwone otoczenie (wystarczyło dać z jednej strony czerwone, z drugiej czarne i każdy otrzymywany kolor byłby obecny),
- Wieża - tu brak jakiejkolwiek sugestii (wystarczyłaby flaga z czwórką na dachu).

Choć i tak największą użytkową wtopą są żółte heksy, które punktują za poszczególne budynki. Tu musieli po prostu zignorować sugestie testerów, bo nie wierzę, że w inny sposób by się to prześlizgnęło.

Jednak powyższe uwagi to tylko czepliwość w poszukiwaniu ideału, nie umniejszają grywalności, nowe wydanie uważam za świetne, ta gra na nie zasługiwała (a żona sama proponuje partię!) :)
Ucieszył mnie też fakt, że ostatnio wyniosłem tę grę spakowaną w pudełku po Ark Novie na dwuosobową partię z takim zestawem:
- mata (zwinięta po skosie mieści się idealnie),
- wszystkie akrylowe heksy (w woreczkach z gry, bez Winnic), nagrody, pracownicy,
- planszetki (z już umieszczonymi planszami włości), pionki, kostki graczy,
- towary,
- monety,
- osiem plastikowych zamków (znajoma chciała je zobaczyć w grze),
- instrukcja.

Polecam takie rozwiązanie, gra staje się przenoszalna :wink:
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 420
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 480 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: crazygandalf »

Gun3R pisze: 22 gru 2023, 08:34
crazygandalf pisze: 21 gru 2023, 12:33 Wrzuciliśmy rozgrywkę dwuosobową do najnowszej edycji zamków od AR. Może kogoś zainteresuje jak wygląda gra, dodatki do niej (gramy ze wszystkimi prawie) i co mamy o niej do powiedzenia.
Zamki Burgundii - edycja specjalna
albo nie wspominaliście, albo przeoczyłem, ale warto wspomnieć, że ciekawym zabiegiem jest wygląd budynków, który podpowiada jakie jest jego działanie (we wcześniejszych wersjach też to było, przynajmniej w BB). Np ten budynek, który daje 2 monety ma narysowane dwie srebrne wieże. budynek który daje 4 pracowników ma takie 4 wyciągnięte korytarze na cztery strony. W innych budynkach jest albo kolor dachu albo coś tam innego, np taki budynek, który pozwala odpalić akcje z białej kostki ma białe ściany :D więc fajnie się to kojarzy z efektem
Nie zwróciliśmy na to uwagi. Dla nas to euro, więc patrzymy gdzie są punkty i jakie są efekty, a nie jak wyglądają rysunki. :D Dzięki za info. Rzeczywiście bardzo fajny smaczek.
jamjar
Posty: 79
Rejestracja: 18 mar 2020, 20:50
Has thanked: 41 times
Been thanked: 37 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: jamjar »

Cześć,

zastanawiam się nad kupnem edycji specjalnej i mam pytanie o dostępność w sklepach.
Czy coś wiadomo o dodruku?
Bo zastanawiam się czy brać z drugiej ręki po nieco wyższej cenie, czy czekać ewentualnie na dodruk (kiedy?) i przyoszczędzić potencjalnie ze 100zł.

I pytanie odnosnie solo zabawy.
Będę grał zdecydowanie częściej solo niż w grupie - proporcje pewnie 70%/30% i pytanie czy warto?
Starą wersję bardzo lubilem od strony logicznej i mechanicznej, ale gralem rzadko bo tylko w grupie.
Yappen
Posty: 187
Rejestracja: 04 lip 2014, 17:11
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 92 times
Been thanked: 81 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Yappen »

jamjar pisze: 07 sty 2024, 21:19 Cześć,

zastanawiam się nad kupnem edycji specjalnej i mam pytanie o dostępność w sklepach.
Czy coś wiadomo o dodruku?
Bo zastanawiam się czy brać z drugiej ręki po nieco wyższej cenie, czy czekać ewentualnie na dodruk (kiedy?) i przyoszczędzić potencjalnie ze 100zł.

I pytanie odnosnie solo zabawy.
Będę grał zdecydowanie częściej solo niż w grupie - proporcje pewnie 70%/30% i pytanie czy warto?
Starą wersję bardzo lubilem od strony logicznej i mechanicznej, ale gralem rzadko bo tylko w grupie.
Nie wiem czy dodruk edycji specjalnej jest potrzebny, bo gra w sklepach jest. Co prawda to raczej wersja retail, czyli bez stretch goals dostępnych w kampanii na Gamefound - dodatek winnice. Niestety jest drogo w porównaniu do wspieraczki, czy nawet do ceny jaka była np. w rebelu czy aleplanszówkach. https://www.ceneo.pl/159137716 Trudno mi powiedzieć jak to się ma do egzemplarzy z drugiej ręki, bo nie śledziłem ofert.
Rabaty: Rebel 8%-16%, Planszostrefa 7%, Mepel 2%.
jamjar
Posty: 79
Rejestracja: 18 mar 2020, 20:50
Has thanked: 41 times
Been thanked: 37 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: jamjar »

Patrząc na ceny, to chyba są to jakieś resztówki po Gamefoundzie. Retail bez sg bylby w takich chorych cenach i to w tak niewielu sklepach? Dziwne :)
Yappen
Posty: 187
Rejestracja: 04 lip 2014, 17:11
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 92 times
Been thanked: 81 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Yappen »

Empik chyba ma jakieś partnerstwo z Ravensburgerem, więc dostępność wersji retail Zamków może być ograniczona. Tak jest np. z Disney Villainous i kilku innych pozycji Ravensburgera. Natomiast nie sprawdzałem opisów we wszystkich sklepach, ale bodajże Tania Książka w opisie ma info, że to wersja jak z Gamefounda ze stretch goals. Planszeo pokazuje kilka innych miejsc: https://planszeo.pl/gry-planszowe/zamki ... -specjalna jest też we wspomnianym wyżej empiku, ale wszędzie ceny szalone.
Rabaty: Rebel 8%-16%, Planszostrefa 7%, Mepel 2%.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: eveni »

Jesteście pewni że są dwie wersję (retail i podstawka+sg)? Może ta wersja, która jest w sklepach także ma w sobie sg?
Kefas
Posty: 16
Rejestracja: 26 sty 2022, 13:22
Has thanked: 1 time

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Kefas »

Witajcie,
Chciałbym kupić Zamki Burgundii, jaką wersję polecacie pomijając najdroższą ;)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: garg »

Kefas pisze: 09 sty 2024, 15:18 Witajcie,
Chciałbym kupić Zamki Burgundii, jaką wersję polecacie pomijając najdroższą ;)

Pozdrawiam
Najlepiej kupić tę najlepszą :mrgreen:

A mógłbyś choć trochę doprecyzować kryteria wyboru?
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Kefas
Posty: 16
Rejestracja: 26 sty 2022, 13:22
Has thanked: 1 time

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Kefas »

Nie zgłębiałem jeszcze tematu, ale widziałem że jest sporo tych wydań.
Będziemy grać 2-4 osoby
Bulva
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2018, 01:11
Has thanked: 87 times
Been thanked: 41 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: Bulva »

Możesz zrobić tak ja zrobiłem. Pozwoliło mi to zaoszczędzić sporo pieniędzy mając niemal wszystko co niezbędne.
Kupiłem Zamki w wersji BigBoxowej (używany, idelny stan za niewielkie pieniądze) i ... jeśli jesteś również graczem solo, obowiązkowo ściąnąć i wydukować z bgg wariant Chateaum'y - nowej doskonałej automy (wersja na bgg jest dostosowana kolorystycznie do wersji BB).
Jeśli zależy Ci na figurkach, akrylowach płytkach i innych "cudach" wtedy musisz szukać Zamków w Edycji Specjalnej.

Tak, czy siak - Zamki to tytuł nie do odpuszczenia sobie :D
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Post autor: warlock »

Miałem wszystkie wersje, zostawiłem na regale najdroższą z bajerami, ale wybieraj między dwoma:
Jeśli ogranicza Cię budżet --> weź wersję Big Box
Jeśli nie ogranicza Cię budżet --> weź wersję podstawową Edycji Specjalnej (nie ma sensu dokupować akrylowych zamienników ani maty. Mam to wszystko, korzystam, ale generalnie można to spokojnie odpuścić). Podstawka jest ŚWIETNYM produktem.

Najstarszą, oryginalną wersję weź tylko wtedy, gdy kompletnie nie zależy Ci na dodatkach i dorwiesz ją gdzieś za jakieś grosze w stylu 60-70 zł. W przeciwnym wypadku bierz Big Box, ma lepszy stosunek zawartość-cena.
ODPOWIEDZ