Sankt Petersburg

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Groan
Recenzent
Posty: 33
Rejestracja: 04 cze 2004, 23:04
Lokalizacja: Ballymena/Elbląg
Kontakt:

St. Petersburg

Post autor: Groan »

Po pierwszej partii w w/w gre mam dwa pytania. Mam nadzieje ze znajda sie osoby ktore odpowiedza.
- karta budynku "Pub" , czy zyskuje z niej Punkty Zwyciestwa tylko poprzez ich zakup, czy tez normalnie przysluguje mi 1 PZ?
- jezeli posiadam wylozone dwie karty "Fur Shop" (ktorymi zastapilem dwie karty "Fur Traper"). To czy przy wylozeniu kolejnego Shop'a przysluguje mi zmniejszenie ceny o 2?
Groan
Ekf Fremen
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

St

Post autor: Valmont »

ja osobiście uważam, iż za kartę PUB nie otrzymuje się VP, jedynie można wykorzystać jej specjalną właściwość. Zreszta nigdzie na karcie nie jest zaznaczone, że otrzymuje się za nią VP's.

jeśli wykładasz trzecią taką samą kartę to jej koszt jest niższy o 2:
"If a player already has one or more identical cards in front of him, he pays 1 ruble less for each identical card.
Example: The player buys a card with a cost of 5. He has 2 identical cards in front of him. He has to pay only 3 rubles."
Awatar użytkownika
komar france
Posty: 79
Rejestracja: 31 sty 2006, 11:09
Lokalizacja: Bieruń

Post autor: komar france »

Jestem po pierwszej rozgrywce 2-os. i mam pewne wątpliwości:
1) na początek wykłada się 4 karty rzemieślników, potem jest akcja w której zwykle wszystko jest wykupione lub zabrane na rękę, potem podliczanie i następnie dokłada się 8 (w tym przypadku) kart budynków, tak?

2) jeśli biorę na rękę kartę z dolnego (tańszego) rzędu, to gdy ją w późniejszej fazie gry buduję to płacę taniej czy normalnie?
Awatar użytkownika
Stax
Posty: 301
Rejestracja: 14 wrz 2006, 01:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stax »

komar france pisze:Jestem po pierwszej rozgrywce 2-os. i mam pewne wątpliwości:
1) na początek wykłada się 4 karty rzemieślników, potem jest akcja w której zwykle wszystko jest wykupione lub zabrane na rękę, potem podliczanie i następnie dokłada się 8 (w tym przypadku) kart budynków, tak?
Zgadza sie.
komar france pisze:2) jeśli biorę na rękę kartę z dolnego (tańszego) rzędu, to gdy ją w późniejszej fazie gry buduję to płacę taniej czy normalnie?
Z tego co pamietam płaci sie normalnie juz.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2791
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Post autor: bogas »

komar france pisze:2) jeśli biorę na rękę kartę z dolnego (tańszego) rzędu, to gdy ją w późniejszej fazie gry buduję to płacę taniej czy normalnie?
Normalnie.
Groan pisze:- karta budynku "Pub" , czy zyskuje z niej Punkty Zwyciestwa tylko poprzez ich zakup, czy tez normalnie przysluguje mi 1 PZ?
karta Pub nie daje VP's. Przy podliczaniu fazy budynków możesz kupić max 5 VP'sów po 2 ruble każdy.
Groan pisze:- jezeli posiadam wylozone dwie karty "Fur Shop" (ktorymi zastapilem dwie karty "Fur Traper"). To czy przy wylozeniu kolejnego Shop'a przysluguje mi zmniejszenie ceny o 2?
Kart wymiany (zamiany) obowiązują wszystkie obniżki kosztów, a więc płacisz o dwa mniej. Gdyby ta karta leżała dodatkowo w dolnym rzędzie zapłaciłbyś o 3 mniej.
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Post autor: morciba »

bogas pisze: karta Pub nie daje VP's. Przy podliczaniu fazy budynków możesz kupić max 5 VP'sów po 2 ruble każdy.

Tutaj dwie uwagi:
1. Jeśli masz dwie karty Pub, możesz kupić max 10 VP.
2. VP kupujesz po podliczeniu fazy budynków. Oznacza to, że jeśli zarobisz jakieś pieniądze w czasie podliczania fazy budynków, możesz za te pieniądze kupić VP.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mefiug
Posty: 398
Rejestracja: 02 mar 2007, 11:07
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mefiug »

to ja sie jeszcze dopytam

karty za free nie mozna sobie wystawic bo conajmniej 1 rubel trzeba zaplacic

a co z upgrade?? mozna za free jesli karta podmieniana jest tansza??




A co do samej gry
Strasznie mi sie podoba bo ma w sobie to COŚ
ale czy nie uwazacie ze jest jednak mocno losowa bo wazne co podejsdzie zwlaszcza w fazie arystokracji pierwszemu w kolejce graczowi

mi sie wydaje z najlepsza strategia jest poczatkowe inwestowanie wlasnie w arystokracje i w rzemieslników
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: bb.bartosz »

gra jest ciekawa i chętnie do niej wracam

co do strategii- na pewno nie zawadzi mieć dużo pieniędzy:]

a co do zbierania arystokratów- szczęściu należy pomagać- warto zadbać o to by na stole była odpowiednia liczba miejsc na nowych arystokratów kiedy ma się rozpocząć ich faza, i kiedy to ja ją rozpoczynam (dotyczy to też- nawet bardziej-rzemieślników i kart wymiany)

nie warto całkowicie zignorować budynków na początku, zwłaszcza jeśli inni gracze coś kupili- im więcej gra będzie trwała, tym trudniej będzie ich dogonić.

w moim gronie element losowy nie przeszkadzał- nie zdarzyło się żeby komuś non stop przychodziła przed jego kolejką jedna doskonała karta, a dla reszty nic

PS
jeśli jeszcze ktoś nie wie- w grę można sobie

http://www.westpark-gamers.de/index.htm ... p_pc_e.php
pograć na komputerze
(pełna wersja za darmo)

(wersja domylśnie niemiecka, na tej samej stronie dostępne inne język[/url]
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2791
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Post autor: bogas »

mefiug pisze:karty za free nie mozna sobie wystawic bo conajmniej 1 rubel trzeba zaplacic

a co z upgrade?? mozna za free jesli karta podmieniana jest tansza??
Też płacisz jednego rubla.

A jeśli chodzi o losowość i komu na początku wpadnie ten najlepszy, a raczej ta najlepsza arystokratka to największe znaczenie ma to przy grze 2 osobowej. A sama gra rzeczywiście świetna. Jedna z moich ulubionych.
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Post autor: morciba »

mefiug pisze:(...) bo wazne co podejsdzie zwlaszcza w fazie arystokracji pierwszemu w kolejce graczowi
Duży wpływ na przebieg gry ma pierwsza runda arystokratów. Jeśli ktoś trafi na Hoffmaisterin (najdroższy arystokrata) to trudno jest z nim wygrać, dlatego zazwyczaj gramy bez możliwości kupienia tego arystokraty w 1 rundzie.
mefiug pisze: mi sie wydaje z najlepsza strategia jest poczatkowe inwestowanie wlasnie w arystokracje i w rzemieslników
Nie odkryłem uniwersalnej strategii na tą grę. Każda rozgrywka wygląda inaczej i trzeba swoje ruchy dostosować do tego co robią inni gracze. Niejednokrotnie przekonałem się, że można wygrać zarabiając najmniej pieniędzy przez całą grę. Trzeba sprytnie grać budynkami i/albo skończyć grę w odpowiednim momencie. Petersburg jest naprawdę świetny i mimo, że mam go od dosyć dawna to obok Tichu gram w niego najczęściej.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

mefiug pisze:A co do samej gry
Strasznie mi sie podoba bo ma w sobie to COŚ
ale czy nie uwazacie ze jest jednak mocno losowa
kolejność się zmienia, także raz jeden gracz będzie pierwszy w danej fazie, za chwile następny. Także nie jest źle. Uniwersalnej strategii wygrywającej nie widać, choć arystokraci są bardzo silni. Tylko, że jak wszyscy idą w arystokratów, to ważniejsze mogą być budynki.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

Sztefan pisze:
mefiug pisze:A co do samej gry
Strasznie mi sie podoba bo ma w sobie to COŚ
ale czy nie uwazacie ze jest jednak mocno losowa
kolejność się zmienia, także raz jeden gracz będzie pierwszy w danej fazie, za chwile następny. Także nie jest źle. Uniwersalnej strategii wygrywającej nie widać, choć arystokraci są bardzo silni. Tylko, że jak wszyscy idą w arystokratów, to ważniejsze mogą być budynki.
heh, strategii jest więcej, dużo jak napisał Morciba zalezy od przeciwników.
Ogólnie: bardzo udany tutył, do którego zawsze chętnie wracam - mimo rozegranych już MNÓSTWA partii

:wink:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
piesleszek
Posty: 7
Rejestracja: 07 paź 2009, 21:09

Re: St. Petersburg - pytanie o zasady

Post autor: piesleszek »

mam pytanie odnosnie kart wymiany czy mogę je kupić/zagrać tylko w rundzie wymiany?
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: St. Petersburg - pytanie o zasady

Post autor: wc »

Absolutnie nie.
Wszystkie karty możesz zagrywać kiedy chcesz.
W fazie wymiany po prostu wykładane są na planszę karty wymiany.

Ale kupować/wykładać/brać na rękę możesz te karty w dowolnej kolejce.
Jedyne ograniczenie - musisz nimi "przykryć" podstawowe karty w odpowiednim kolorze.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
piesleszek
Posty: 7
Rejestracja: 07 paź 2009, 21:09

Re: St. Petersburg - pytanie o zasady

Post autor: piesleszek »

dzieki wielkie... czyli dobrze gralismy
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: St. Petersburg - pytanie o zasady

Post autor: waffel »

Wnoszę o przeniesienie.

przeniosłem
melee
serwat
Posty: 46
Rejestracja: 29 wrz 2010, 13:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: St. Petersburg

Post autor: serwat »

mam pytanie odnosnie karty stoczni - dlaczego są na niej narysowane 2x 3 ruble?
czy ta karta daje po prostu 6 rubli czy jest jakas specjalna zasada?
jestem planszoholikiem
http://www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2791
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: St. Petersburg

Post autor: bogas »

serwat pisze:mam pytanie odnosnie karty stoczni - dlaczego są na niej narysowane 2x 3 ruble?
czy ta karta daje po prostu 6 rubli czy jest jakas specjalna zasada?
Jeśli mówisz o karcie wymiany, która zastępuje zielonego rzemieślnika z symbolem statku to tak. Daje 6 rubli i dodatkowo 1 punkt zwycięstwa o ile dobrze kojarzę.
serwat
Posty: 46
Rejestracja: 29 wrz 2010, 13:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: St. Petersburg

Post autor: serwat »

thx
jestem planszoholikiem
http://www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
rand
Posty: 486
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Sankt Petersburg

Post autor: rand »

Jestem w trakcie gry, praktycznie znam odpowiedź ale nie wszyscy współgracze się ze mną nie zgadzają. Czy karta rzemieślnika Car und Zimmerman pozwala kupować pozostałe karty rzemieślników taniej?? Chodzi o tą zieloną kartę ze wszystkimi znaczkami )drewna, kamienia, płótna itd. ) ?
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Sankt Petersburg

Post autor: Andreus »

Karta rzemieślnika Car und Zimmerman może zostać wymieniona przez każdą zieloną kartę wymiany, nie ma wpływu na ceny zwykłych kart rzemieślników.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Sankt Petersburg

Post autor: Browarion »

Andreus pisze:Karta rzemieślnika Car und Zimmerman może zostać wymieniona przez każdą zieloną kartę wymiany, nie ma wpływu na ceny zwykłych kart rzemieślników.
Dokładnie tak; ta postać po prostu może zostać każdym "mistrzem" w danym zawodzie ;)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
rand
Posty: 486
Rejestracja: 03 lis 2008, 22:07
Lokalizacja: Gdańsk Zaspa
Has thanked: 114 times
Been thanked: 85 times

Re: Sankt Petersburg

Post autor: rand »

Dzięki, tak właśnie myślałem :-)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Sankt Petersburg

Post autor: mig »

Witam. podczas mojej rozgrywki pojawiło się kilka wątpliwości:

- czy jeśli biorę kartę do ręki (bez wykładania) i karta brana jest z dolnego rzędu, to jeśli ją potem wykładam płacę cenę podstawowa czy zmniejszoną o 1? Jeśli tak to jak sobie z tym radzicie (w sensie zapisujecie, oznaczacie jakoś) bo trzymając jakiś czas kartę na ręku można zapomnieć czy była brana z "bonusem".

- drugie pytanie w zasadzie dla upewnienia się: w fazie wymiany można również karty brać na rękę bez natychmiastowego wykładania?

dzięki
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Sankt Petersburg

Post autor: oopsiak »

1. nie, podczas zagrywania z ręki karty wziętej z dolnego rzędu nie dostajesz bonusu.
2. jeśli chodzi Ci o fazę, podczas której kupuje się ulepszenia, to tak - możesz brać karty na rękę.
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
ODPOWIEDZ