Cyklady - pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
SzySzy
Posty: 15
Rejestracja: 04 lis 2014, 22:06
Been thanked: 1 time

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: SzySzy »

Dzięki Matti_C za pomoc.
Piratrahim
Posty: 16
Rejestracja: 02 sie 2016, 07:08
Has thanked: 2 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Piratrahim »

Wczorajsza rozgrywka w cyklady miała, przynajmniej dla mnie, niespodziewany przebieg. Gracz A miał na wyspie 6 oddziałów i Meduzę. Gracz B odpuścił licytacje do Aresa, będąc pewien że jego najwartościowsza wyspa chroniona przez 4 oddziały + fort jest w tej rundzie bezpieczna. Gracz A wygrał licytacje do pierwszego boga Aresa, zakupił dostępnego stwora Sfinksa. Następnie sprzedał 6 oddziałów z wyspy z Meduzą. Zakupił 4 oddziały i wprowadził je ponownie na innej wyspie, skąd ze wsparciem 2 już obecnych oddziałów w liczbie 6 zaatakował najcenniejszą wyspę gracza B. Jak domyślacie się był to gwóźdź do trumny gracza B.
I teraz sedno problemu czy za pomocą stwora Sfinks - można sprzedać oddziały z wyspy na której stoi Meduza.
Zapis z polskiego tłumaczenia zdolności stwora Meduza - Oddziały znajdujące się na tej wyspie co Meduza nie mogą zostać przemieszczone.
Gracz sprzedał oddziały, nie przemieścił. Z drugiej strony - oddziały jednak zostały przemieszczone, chociażby z wyspy przed zasłonkę gracza. Jak wy interpretujecie użycie stwora Sfinksa vs Meduza.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Neoptolemos »

IMHO mógł sprzedać te oddziały. Nie przemieścił ich, tylko rozwiązał i zrekrutował nowe - nawet jeżeli używając tych samych figurek.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Pynio »

Mógł sprzedać. Oddziały nie były poruszane po mapie.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: MichalStajszczak »

Ja też uważam, że akcja była legalna. Przemieszczenie oznacza moim zdaniem zmianę położenia na planszy - albo normalnie, za pośrednictwem statków albo przez użycie Pegaza. Zdjęcie oddziałów z planszy poprzez użycie Sfinksa oznacza ich likwidację. Te, które pojawiły się na innej wyspie, to były już całkiem inne oddziały, choć odwzorowywały je na planszy te same znaczniki.
Inna sprawa, że działanie mitycznych stworów, a szczególnie użycie po kolei dwóch lub więcej, powoduje efekty, których być może nie spodziewali się sami twórcy gry.

PS. Mam nadzieję, że nie graliście na pieniądze :lol:
Piratrahim
Posty: 16
Rejestracja: 02 sie 2016, 07:08
Has thanked: 2 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Piratrahim »

Na pieniądze nie.....ale interakcja negatywna......fala rozgoryczenia była wyraźnie odczuwalna :evil:
shaigan
Posty: 311
Rejestracja: 13 paź 2015, 12:32
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 22 times
Been thanked: 9 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: shaigan »

Czy polskie wydanie podstawki jest kompatybilne z międzynarodowym wydaniem dodatku hades? Teoretycznie gra jest niezależna językowo, ale gdzieś ktoś się chwalił że sprzedaje wydanie międzynarodowe, które ma lepsza jakoś niż krajowe. Czy to prawda? Czy to jest jakoś widoczne i jedno do drugiego nie pasuje? Jest w tej chwili problem z hadesem, ale wydanie międzynarodowe jest bez problemu dostępne.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Matti_C »

Podstawkę kupiłem "krajową" , Hadesa mam ze Szwajcarii. Kumpel ma Hadesa z Polski. Jedyna różnica (poza ceną) to brak w moim egzemplarzu czarno-białej kserówki z zasadami po polsku. Instrukcje sobie wydrukujesz i masz wersję PL. Pamiętaj tylko , że na nekropolię kładzie się monetę gdy ginie nie nieumarła jednostka lub nie nieumarła FLOTA! - błąd tłumaczenia wersji pl.
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: mko13 »

1) Czy jeśli Perseusz pozwala jednostce na ucieczkę, to ta ucieczka musi odbywać się przez łodzie połączone z naszą wyspą?

2) Czy Pegaz może przenosić bohaterów albo tytanów?

3) W Hadesie nie otrzymuje się dochodu w pierwszej rundzie. Czy pierwsza runda to runda "wstępnego rozmieszczenie" czy chodzi o pierwsza runde po rozmieszczeniu?
Awatar użytkownika
karollo2101
Posty: 50
Rejestracja: 29 cze 2015, 01:16

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: karollo2101 »

1.Tak jeśli grasz na planszy z podstawki
2.Tak
3.Jest licytacja o wstępne rozmieszczenie a następnie druga licytacja z tym co Ci zostało...

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: mko13 »

farmer pisze:No więc tak, propozycja modyfikacji zasady dotyczącej stworów figurkowych:
- wynajmując Cyklopa, Meduzę, Minotaura lub Centaura, zabieramy kartę oraz żeton (patrzmy na ten żeton, jak na kontrakt między nami a stworem - póki go posiadamy, póty mamy prawo do korzystania z jego usług) reprezentujący danego stwora.
- w następnej swojej kolejce (czyli minęła jedna tura "posiadania" stwora), zamiast oddać stwora, zwracamy kartę stwora do talii zużytych (od tej pory, ktoś może nam stwora zabrać),
- podczas kolejnych kolejek, mamy do wyboru:
* zwrócić stwora wraz z żetonem który go reprezentuje (rozwiązać nasz kontrakt),
* dopóki mamy żeton stwora, możemy zapłacić 2 złota, jakbyśmy stwora znów zatrudniali, zaś żeton zatrzymać (opłata ta moze zostać pomniejszona dzięki świątyniom)

Czyli co rundę, z racji "posiadania" stwora, coś musimy oddać:
- najpierw jest to karta stwora,
- potem, tak długo jak chcemy, albo jak długo nas stać, jest to koszt 2 złota (ale musimy posiadać żeton)
- kiedy nie chcemy/ nie możemy oddać złota, oddajemy żeton i stwora,

-> chyba, ze wcześniej, ktoś nam tego stwora zabierze :).

Jak widać, bez dodatkowego kosztu w złocie, stwór pozostaje z nami 2 rundy (po pierwszej oddajemy kartę, dopiero po drugiej żeton i samą figurkę stwora).


PS
Jako to zwykle bywa, zasada spisana wygląda na skomplikowaną, ale kiedy juz ogranie głową, to jest naprawdę prosta i, mam nadzieję, intuicyjna :).

pozdr,
farm
Podoba mi się to rozwiązanie ze stworami. Zgadzam się, że stwory za które trzeba było zapłacić i miały być tylko przez jedną turę są bardzo słabe... Tylko pytanie czy w Twojej zmianie nie są za mocne. Np Meduzą za 2zł można z dużą szansą kogoś blokować do końca gry...
Czy są jakieś oficjalne stanowisko autora w tej sprawie?
I jeszcze jedno pytanie: czy warto Twoją zasadę stosować z dodatkiem Hades gdzie ta sprawa została częściowo rozwiązana przez kapłanki?
Magda13
Posty: 1
Rejestracja: 25 paź 2016, 19:42

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Magda13 »

Witam kupiłam dzisiaj dodatek do Cyklad Hades ,który jest już trudno dostępny i miała być instrukcja pl tymczasem wszystko po eng. Kupiłam na planszomani i nie polecam ich :(

Mam prośbę jeśli ktoś mógłby mi zeskanować tą kartkę z potworami gdzie jest wszystko wytłumaczone. Instrukcje znalazłam na rebelu.

Kartką się zawsze posiłkujemy przy grze.

Pozdrawiam,
Magda :)
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: farmer »

Powiem tak...

kiedy zaczęliśmy grać w Cyklady, graliśmy z błędem (niezrozumienie zasad)...
mianowicie, nie oddawaliśmy stworów po 1 rundzie - nie wiedzieliśmy, że trzeba oddawać.
Czyli, stały na planszy tak długo, aż nie zostały zniszczone lub inny gracz ich nie odkupił.

Mimo tego, nawet wtedy, stwory nie były no-brainerami. Nie zawsze warto je było kupować.
Za to czasem, Maticora służyła do poszukiwania jakiejś innej karty, niż tylko Pegaza (szukało się choćby "problematycznie" położonej meduzy, żeby się jej pozbyć).

Pamiętając o zasadzie, że na 1 polu nigdy nie mogą stać 2 figurki - tj, Meduzę można skasować także stawiając na tym polu dowolną inną figurkę - stwory na prawdę nie były jakimś problemem.
Ale, były za to zauważalnym elementem gry.

Przy stawianiu stworów na 1 rundę, są baaaardzo słabe i nie warte kasy.
Koszt 2 kasy na rundę jest bardzo wysoki - i generalnie nie warty stwora, poza jakimiś wyjątkowymi sytuacjami.
Nawet opłata herosów (z Hadesa) rzadko ma sens - bo 2 złota to po prostu dużo...


Osobiście, po czasie, najchętniej grałbym to tak, jak na początku - z błędem (o nieoddawaniu stworów).
Polecam spróbować :).

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: donmakaron »

Eee... dobrze postawiona Meduza albo Polifem potrafią nierzadko wygrać grę. Raz nam się nawet zdarzyło, że Minotaur obronił metropolię i dał zwycięstwo.
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: mko13 »

no tylko wtedy za 2jz można kogoś cerberem albo meduza (jeśli na wyspie ma zbunkrowaną armię) dłuugo blokować...

a jeszcze mam takie pytanie: wiem, że w dodatkowych zasadach jest to, aby po Chimerze robić tasowanie talii. A jaki jest powód tej zasady?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Cyklady - pytania

Post autor: MichalStajszczak »

mko13 pisze:w dodatkowych zasadach jest to, aby po Chimerze robić tasowanie talii. A jaki jest powód tej zasady?
Najprawdopodobniej dlatego, że poszukując karty, którą Chimera "wywołuje", gracz przegląda stos odrzuconych kart i dzięki temu zyskuje informację, jakie karty już zeszły (teoretycznie można to pamiętać ale chyba rzadko się to udaje).
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: mko13 »

MichalStajszczak pisze:
mko13 pisze:w dodatkowych zasadach jest to, aby po Chimerze robić tasowanie talii. A jaki jest powód tej zasady?
Najprawdopodobniej dlatego, że poszukując karty, którą Chimera "wywołuje", gracz przegląda stos odrzuconych kart i dzięki temu zyskuje informację, jakie karty już zeszły (teoretycznie można to pamiętać ale chyba rzadko się to udaje).
To rozumiem. Chodzilo mi o cos innego. W dodatkowych zasadach na bgg jest aby radować karty i zrobić nowy stos rowniez wtedy jesli Chimery nikt nie weźmie. Zastanawiam sie czym to jest podyktowane?
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: Matti_C »

W zasadach jest , że w każdej rundzie począwszy od 3 jest komplet potworów. Nie mogą się skończyć.
ith89
Posty: 2
Rejestracja: 15 gru 2016, 09:49

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: ith89 »

Cześć wszystkim,

przejrzałem poszczególne strony w tym wątku i znalazłem nawet dwa podobne pytania dotyczące zagadnienia, które mnie interesuję, ale odpowiedzi na nie były różne. Chciałbym ostatecznie wyjaśnić tę kwestię.

1. Czy po walce, wycofując oddział/flotę muszę zapłacić za ruch? (Niezależnie od tego, czy sie bronie, czy atakowałem?)
2. Czy po tym jak gracz wycofał oddział/flote, drugi gracz który go atakował, może go "gonić", doprowadzając do kolejnej walki?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: warlock »

ith89 pisze:Cześć wszystkim,

przejrzałem poszczególne strony w tym wątku i znalazłem nawet dwa podobne pytania dotyczące zagadnienia, które mnie interesuję, ale odpowiedzi na nie były różne. Chciałbym ostatecznie wyjaśnić tę kwestię.

1. Czy po walce, wycofując oddział/flotę muszę zapłacić za ruch? (Niezależnie od tego, czy sie bronie, czy atakowałem?)
2. Czy po tym jak gracz wycofał oddział/flote, drugi gracz który go atakował, może go "gonić", doprowadzając do kolejnej walki?
1. Nie, wycofujesz się za darmo.
2. Tak, o ile zapłaci za kolejny ruch (bitwa automatycznie "zeruje" posiadane punkty ruchu i "nadwyżka" przepada).
ith89
Posty: 2
Rejestracja: 15 gru 2016, 09:49

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: ith89 »

Dziękuję za szybką odpowiedź. :)
Marko
Posty: 1
Rejestracja: 06 sty 2017, 15:42

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Marko »

Witam, niedawno zaopatrzyłem się w podstawowkę gry i już po pierwszej grze nurtuje nas jedno ważne pytanie.
Czy kiedy kupujemy figurkowego stwora, którego stawiamy na naszej wyspie oraz wykonujemy jego efekt, traktuje się go jako jednostkę którą możemy przemieszczać wraz z innymi oddziałami zanim odrzucimy go z gry?
1) Przykładowo mamy Minotaura który daje 2 do obrony na wyspie, jeśli kupiłem go w turze Aresa, mogę użyć go jako jednostki do ataku na inną wyspę z siłą 1?
2) Druga sytuacja, stawiamy na swojej wyspie Polifema (na wyspie nie ma innych oddziałów) a kolejny gracz atakuje nam tą wyspę pegazem z jednym żołnierzem. Czy wyspa automatycznie zostaje zdobyta czy Polifem broni jej jakby był 1 jednostką?
3) Czy po zdobyciu wyspy z potworem, gracz zdobywający przejmuje obecne na wyspie potwory wraz z ich kartami?
(np podbija wyspę z Polifemem, wiem że w dodatku hades można przedłużać czas trwania figurkowych potworów, czy od tego momentu życie Polifema może przedłużyć gracz który go wystawił, czy gracz który przejął wyspę z cyklopem?)
Awatar użytkownika
karollo2101
Posty: 50
Rejestracja: 29 cze 2015, 01:16

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: karollo2101 »

1. Potwory figurkowe przypisuje się do jednej wyspy i się ich nie przemieszcza.
2. Nie
3. Nie, z tego co pamiętam potwory schodzą z planszy.

Wysłane z mojego SM-T330 przy użyciu Tapatalka
Urbos
Posty: 10
Rejestracja: 21 sty 2017, 09:06
Has thanked: 1 time

Re: Cyklady: Tytani

Post autor: Urbos »

Witam, trudne pytanie

Gra drużynowa A na B.
Drużyna A ma 1 metropolie. Gracz tej drużyny ma trzy różne świątynie i wolne miejsce na metropolie na swoim terenie. Czy gracz ten może zaatakować OStatni teren gracza B, na którym brakująca czwarta świątynia? Tym samym zbudować od razu dwie metropolie. Jedna normalnie z czterech świątyń, druga z podboju militarnego?

Dodatkowo. Co jeżeli na atakowanym polu na miejscu na metropoli stoi wspomniana brakująca czwarta świątynia.

Czy mozna takie pole atakować i tak wygrać?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Cyklady: Tytani

Post autor: Bea »

Urbos pisze:Witam, trudne pytanie

Gra drużynowa A na B.
Drużyna A ma 1 metropolie. Gracz tej drużyny ma trzy różne świątynie i wolne miejsce na metropolie na swoim terenie. Czy gracz ten może zaatakować OStatni teren gracza B, na którym brakująca czwarta świątynia? Tym samym zbudować od razu dwie metropolie. Jedna normalnie z czterech świątyń, druga z podboju militarnego?

Dodatkowo. Co jeżeli na atakowanym polu na miejscu na metropoli stoi wspomniana brakująca czwarta świątynia.

Czy można takie pole atakować i tak wygrać?
Wydaje mi się, że zaatakować w celu zrobienia podboju militarnenego można wtedy kiedy brakuje nam ostatniej metropolii. Tu atakując nie masz dwóch metropolii, więc ten atak nie może być podbojem militarnym. Tak na logikę, ale może się mylę.
ODPOWIEDZ