Cyklady - pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
sejsza
Posty: 2
Rejestracja: 01 lip 2022, 03:02

Re: Cyklady - pytania

Post autor: sejsza »

Czy w tytanach można grać solo w 6? Nie rozumiem zakazu…
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: donmakaron »

sejsza pisze: 23 lip 2022, 00:33 Czy w tytanach można grać solo w 6? Nie rozumiem zakazu…
W tytanach grać solo w 6? Nie rozumiem pytania...
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: Cyel »

Może chodzi o to że każdy za siebie a nie drużynowo? Z tego co pamiętam to nie.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
sejsza
Posty: 2
Rejestracja: 01 lip 2022, 03:02

Re: Cyklady - pytania

Post autor: sejsza »

Tak, chodzi o rozgrywkę indywidualna. Czy ktoś rozumie dlaczego? Chodzi o wydłużony czas gry, czy jest jakiś „logiczny” powód?
Awatar użytkownika
Wazdar
Posty: 4
Rejestracja: 19 paź 2020, 20:06
Has thanked: 3 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: Wazdar »

Cześć, mam pytanie o budynek Teatr.

Zgodnie z zasadami podstawowymi:
"Gracz posiadający wszystkie 4 typy budowli (Port, Forteca, Świątynia i Uniwersytet), nawet jeśli są rozmieszczone na różnych jego wyspach, musi je natychmiast zdjąć z planszy i umieścić w zamian żeton Metropolii na wolnym miejscu na jednej ze swoich wysp.
Jeśli nie ma już wolnych miejsc, gracz musi zburzyć jeden bądź więcej swoich budynków, aby zwolnić miejsce na wzniesienie Metropolii."

Zgodnie z zasadami hadesa:
"Teatr jest dżokerem, który może zastąpić dowolną inną budowlę w celu skompletowania Metropolii."

Czy dobrze rozumiem, że mając np. Fort, Port, Świątynie oraz Teatr nie mam obowiązku deklarować użycia mocy Teatru i mogę kontynuować grę bez Metropoli, czekając na bardziej stosowny moment?
Awatar użytkownika
Wazdar
Posty: 4
Rejestracja: 19 paź 2020, 20:06
Has thanked: 3 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: Wazdar »

sejsza pisze: 23 lip 2022, 00:33 Czy w tytanach można grać solo w 6? Nie rozumiem zakazu…
Też się nad tym zastanawiałem. Nadal z ekipą ogrywamy podstawka+hades i uznaliśmy, że jak przejdziemy na Tytanów to sprawdzimy po grze na 5 osób czy na 6 (indywidualnie) gra działa. A może jednak faktycznie coś tam się nie domyka. Proponuje więc zagrać, samemu ocenić i napisać wrażenia.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: ave.crux »

Wazdar pisze: 11 wrz 2022, 10:31 Cześć, mam pytanie o budynek Teatr.

Zgodnie z zasadami podstawowymi:
"Gracz posiadający wszystkie 4 typy budowli (Port, Forteca, Świątynia i Uniwersytet), nawet jeśli są rozmieszczone na różnych jego wyspach, musi je natychmiast zdjąć z planszy i umieścić w zamian żeton Metropolii na wolnym miejscu na jednej ze swoich wysp.
Jeśli nie ma już wolnych miejsc, gracz musi zburzyć jeden bądź więcej swoich budynków, aby zwolnić miejsce na wzniesienie Metropolii."

Zgodnie z zasadami hadesa:
"Teatr jest dżokerem, który może zastąpić dowolną inną budowlę w celu skompletowania Metropolii."

Czy dobrze rozumiem, że mając np. Fort, Port, Świątynie oraz Teatr nie mam obowiązku deklarować użycia mocy Teatru i mogę kontynuować grę bez Metropoli, czekając na bardziej stosowny moment?
Nie, ponieważ teatr to joker i przy 3 budynkach już wybudwanych teatr działa jako zamiennik tego, którego nie masz. Nie możesz uznać, że ten teatr to fort czy port, bo i tak nie ma żadnego działania. Także od razu stawiasz metropolie i reszta zaczyna cię atakować :P
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 117
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: zuroslawski »

Jestem po pierwszej rozgrywce i nasunęło mi się parę pytań które nie do końca są wyjaśnione w instrukcji:

Działanie potworów z figurkami np Minotaura czy jest tylko do końca cyklu czy znajduje się na wyspie gracza dopóki ktoś inny nie kupi jego karty. My graliśmy tak że Chimera tasowala stos kart i gdy Minotaur wrócił wtedy inny gracz mógł go zabrać i zmienić jego lokalizację i podobnie z innymi potworami figurkowymi.

Drugie pytanie odnośnie kolejności:

Licytacja ofiarowania przebiega według kolejności. Następnie pionki ofiarowania wracają na tor kolejności od końca zaczynając od boga najwyżej umieszczonego? I później wg tej kolejności wykonywane są akcje? My graliśmy że kolejność była cały czas ta początkowa ale było to później przy wykonywaniu akcji bardzo nieintuicyjne bo nie pamiętaliśmy kto był pierwszy itd...

Proszę rozjaśnienie
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: ave.crux »

zuroslawski pisze: 18 lut 2024, 10:18 Jestem po pierwszej rozgrywce i nasunęło mi się parę pytań które nie do końca są wyjaśnione w instrukcji:

Działanie potworów z figurkami np Minotaura czy jest tylko do końca cyklu czy znajduje się na wyspie gracza dopóki ktoś inny nie kupi jego karty. My graliśmy tak że Chimera tasowala stos kart i gdy Minotaur wrócił wtedy inny gracz mógł go zabrać i zmienić jego lokalizację i podobnie z innymi potworami figurkowymi.
Działa do początku twojej kolejnej tury lub kiedy znajdzie się na tej samej wyspie druga figurka potwora to obie są niszczone i schodzą z planszy.
zuroslawski pisze: 18 lut 2024, 10:18 Drugie pytanie odnośnie kolejności:

Licytacja ofiarowania przebiega według kolejności. Następnie pionki ofiarowania wracają na tor kolejności od końca zaczynając od boga najwyżej umieszczonego? I później wg tej kolejności wykonywane są akcje? My graliśmy że kolejność była cały czas ta początkowa ale było to później przy wykonywaniu akcji bardzo nieintuicyjne bo nie pamiętaliśmy kto był pierwszy itd...

Proszę rozjaśnienie
Zostają na polach licytacji i od najwyższego boga wykonujecie tury. Po skończonej turze gracz odkłada filar z pola licytacji na najniższe wolne miejsce na torze inicjatywy i w następnej rundzie będzie to wyznaczało kto licytuje pierwszy. Ten kto jest na apollonie w następnej rundzie będzie pierwszy licytował.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 117
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: zuroslawski »

Można gdzieś w instrukcji o tym przeczytać? Czyli dwa potwory nie mogą być na jednej wyspie? Druga sprawa, czy posiadanie potwora tylko na jedną turę nie jest zbyt słabe? Bo można kupić silnego potwora a nie będzie miał efektu w ogóle w turze. A jeśli będzie np. Minotaur na wyspie przez kilka tur wtedy wydaje mi się na to większy sens bo jest się też o co bić.
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Cyklady - pytania

Post autor: Qrzy »

zuroslawski pisze: 18 lut 2024, 11:26 Można gdzieś w instrukcji o tym przeczytać? Czyli dwa potwory nie mogą być na jednej wyspie?
Tak, jest to wyraźnie napisane w objaśnieniu mitologicznych stworów (na tej osobnej broszurce, nie we właściwej instrukcji), konkretnie w ramce dotyczącej Minotaura, Chirona, Meduzy i Polifema:

Obrazek

Tu PDF dostępny online w razie potrzeby:
https://files.rebel.pl/files/instrukcje ... otwory.pdf
zuroslawski pisze: 18 lut 2024, 11:26 Druga sprawa, czy posiadanie potwora tylko na jedną turę nie jest zbyt słabe? Bo można kupić silnego potwora a nie będzie miał efektu w ogóle w turze.
Może się wydarzyć, dlatego biorąc takiego potwora potem raczej planuje się rundę tak, by działał, gdy inni gracze rozgrywają tury, na przykład. ;)
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: ave.crux »

zuroslawski pisze: 18 lut 2024, 11:26 Można gdzieś w instrukcji o tym przeczytać? Czyli dwa potwory nie mogą być na jednej wyspie? Druga sprawa, czy posiadanie potwora tylko na jedną turę nie jest zbyt słabe? Bo można kupić silnego potwora a nie będzie miał efektu w ogóle w turze. A jeśli będzie np. Minotaur na wyspie przez kilka tur wtedy wydaje mi się na to większy sens bo jest się też o co bić.
Można kupić dodatek, w którym karty kapłanek umożliwiają utrzymanie potwora przez większą ilość rund
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
zuroslawski
Posty: 117
Rejestracja: 21 paź 2013, 13:49
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: zuroslawski »

Jeszcze jedno pytanie odnośnie pól handlu. Czy tymi polami można przepłynąć na drugą stronę planszy? Bo widnieje na nich strzałka a w instrukcji nigdzie o tym nie znalazłem.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: ave.crux »

zuroslawski pisze: 18 lut 2024, 12:31 Jeszcze jedno pytanie odnośnie pól handlu. Czy tymi polami można przepłynąć na drugą stronę planszy? Bo widnieje na nich strzałka a w instrukcji nigdzie o tym nie znalazłem.
Nie można. są to po prostu strzałki pokazujące, że handlujesz z innymi nacjami.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
ODPOWIEDZ