Cyklady - pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
kubyx
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2020, 22:26

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: kubyx »

Hej wszystkim. Kupiłem niedawno podstawę Cyklad i wywarła na mnie naprawdę niesamowite wrażenie. Myślę o zakupie dodatku "Tytani", ponieważ zbliża mi się wyjazd gdzie będziemy chcieli grać w szóstkę. Stąd moje pytanie: czy da się grać z wyżej wspomnianym dodatkiem w 6, ale w konfiguracji solo (każdy gra pod siebie). Że w formacie drużynowym można to wiem, ale wątpię, żeby to nam podeszło. :)
P.S. I przy okazji pytanie odnośnie samej rozgrywki. Jak zdejmuje przy pomocy Harpii oddział wroga z wyspy, przy czym jest to jedyny oddział, to czy ta osoba ma prawo zostawić tam swój znacznik?
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Gamleer »

Zdjęcie wojownika nie daje prawa do przejęcia terytorium. Wyspy zdobywamy tylko za pomocą wojowników.
kubyx
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2020, 22:26

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: kubyx »

Nie pytałem o przejęcie wyspy przez osobę, która wysyła Harpie. Pytałem o to czy gracz, który traci Wojownika na tym polu nadal ma prawo do profitów z niej wynikających poprzez zostawienie znacznika?
Awatar użytkownika
Gamleer
Posty: 129
Rejestracja: 19 sty 2019, 09:33
Been thanked: 14 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Gamleer »

Włąśnie o to mi chodziło. Znaczniki kładziesz tylko na wyspach które zdobyłeś za pośrednictwem jednostek wojskowych i tylko jednoska wojskowa (nie harpia) może taką wyspe (obszar) odbić.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Atamán »

kubyx pisze: 06 lip 2020, 21:01 Nie pytałem o przejęcie wyspy przez osobę, która wysyła Harpie. Pytałem o to czy gracz, który traci Wojownika na tym polu nadal ma prawo do profitów z niej wynikających poprzez zostawienie znacznika?
Tak, ten gracz zaznacza, że ma kontrolę nad terytorium.
kubyx
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2020, 22:26

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: kubyx »

Graliśmy ostatnio z dodatkiem Tytani i doszło do pewnej sytuacji, która nie do końca wiedziałem jak rozwiązać. Mianowicie: co się dzieje jeśli jakiemuś graczowi zabrakło znaczników terytorium? Może zabrać jakiś, który powiedzmy, że jest mu najmniej potrzebny i położyć na pole, które obecnie opuszcza? Czy nie ma możliwości zostawienia kolejnego znacznika dopóki nie straci tych, które już ma?
wino16
Posty: 12
Rejestracja: 11 lut 2020, 11:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: wino16 »

kubyx pisze: 31 sie 2020, 22:05 Graliśmy ostatnio z dodatkiem Tytani i doszło do pewnej sytuacji, która nie do końca wiedziałem jak rozwiązać. Mianowicie: co się dzieje jeśli jakiemuś graczowi zabrakło znaczników terytorium? Może zabrać jakiś, który powiedzmy, że jest mu najmniej potrzebny i położyć na pole, które obecnie opuszcza? Czy nie ma możliwości zostawienia kolejnego znacznika dopóki nie straci tych, które już ma?
wg BGG https://boardgamegeek.com/thread/945952 ... tory-chits

Raz zdobyte terytorium nie może stać się neutralne. W przypadku braku znaczników należy je zastąpić czymkolwiek :)
Adr1an
Posty: 6
Rejestracja: 09 kwie 2020, 09:47

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Adr1an »

Cześć!
Jestem po kilku rozgrywkach w podstawke i bardzo mi się spodobało, ale mam jedną wątpliwość co do zasad. Czy można wykonywać ruchy floty w ten sposób zeby przez morskie pola handlowe przenosić ssięna drugi koniec mapy, gdzie również znajduje się pole handlowe - czy plansza jest "zapętlona"?. W instrukcji nie widzę żeby takie ruchy były dozwolone, ale strzałki na polach handlowych wprowadzają mnie w konsternację. Jak wy gracie?
Akwamarynowy
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2020, 17:32
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Post autor: Akwamarynowy »

Adr1an pisze: 29 paź 2021, 19:30 Cześć!
Jestem po kilku rozgrywkach w podstawke i bardzo mi się spodobało, ale mam jedną wątpliwość co do zasad. Czy można wykonywać ruchy floty w ten sposób zeby przez morskie pola handlowe przenosić ssięna drugi koniec mapy, gdzie również znajduje się pole handlowe - czy plansza jest "zapętlona"?. W instrukcji nie widzę żeby takie ruchy były dozwolone, ale strzałki na polach handlowych wprowadzają mnie w konsternację. Jak wy gracie?
Kilka razy grałem bez opcji przenoszenia statku z prawej na lewo czy z północy na południe po wypłynięciu poza mapę :) W instrukcji nie przypominam sobie takiej opcji
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Cyklady - pytania

Post autor: MichalStajszczak »

Adr1an pisze: 29 paź 2021, 19:30 strzałki na polach handlowych wprowadzają mnie w konsternację
Czy to są faktycznie "strzałki", to kwestia indywidualnej interpretacji. Ale nie dają one możliwości wypłynięcia poza planszę i powrotu w innym miejscu. To znaczy nie ma w instrukcji żadnej informacji na ten temat.
Oczywiście w domowej rozgrywce każdy może wprowadzić dodatkowe przepisy, nie wymyślone przez autorów gry. Ale wszyscy gracze muszą być przed rozpoczęciem rozgrywki o tym uprzedzeni.
Dawno nie grałem w Cyklady więc na szybko nie jestem w stanie ocenić, jak dodanie takiej zasady wpłynęło by na przebieg gry. Przypuszczam, że stałaby się bardziej dynamiczna ale przede wszystkim bardziej chaotyczna. I zdecydowanie zwiększyłaby rolę Posejdona.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: donmakaron »

Te strzałki jedyne sugerują, że to są szlaki handlowe, którymi przybywają towary gdzieś z tamtego kierunku i w ten sposób zdobywa się na nich pieniądze. Plansza nie jest zapętlona.
Awatar użytkownika
Diserve
Posty: 196
Rejestracja: 05 paź 2021, 08:35
Has thanked: 92 times
Been thanked: 67 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: Diserve »

Pytanko na szybko bo jestesmy w trakcie partii co jak ktoś stracil wojownikow, to gdzie dodaje ewentualnie ich pozniej?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: donmakaron »

Diserve pisze: 14 sty 2022, 23:24 Pytanko na szybko bo jestesmy w trakcie partii co jak ktoś stracil wojownikow, to gdzie dodaje ewentualnie ich pozniej?
Instrukcja nie pozostawia w tej kwestii najmniejszych wątpliwości:
Cykladki pisze:Rekrutacja Oddziałów
Ares umożliwia rekrutację darmowego Oddziału.
Możliwe jest dokupieniedodatkowych jednostek:
• drugi Oddział kosztuje 2 JZ,
• trzeci Oddział kosztuje 3 JZ,
• czwarty Oddział kosztuje 4 JZ.
Gracz nie może zakupić więcej niż 3 dodatkowe Oddziały w jednej turze.
Gracz nie może posiadać więcej niż 8 Oddziałów.
Oddziały można umieszczać na wyspach należących do gracza.
Awatar użytkownika
Diserve
Posty: 196
Rejestracja: 05 paź 2021, 08:35
Has thanked: 92 times
Been thanked: 67 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: Diserve »

Spoiler:
Potem znaleźliśmy zapis, który faktycznie odpowiada na moje pytanie. Ale to nie ten przytoczony a po prostu informacja, że nie można atakować ostatniej wyspy gracza.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: Nidhogg »

Dla ścisłości można zaatakować ostatnią wyspę gracza pod warunkiem że tym ruchem wygra się grę.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
wino16
Posty: 12
Rejestracja: 11 lut 2020, 11:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: wino16 »

Nidhogg pisze: 15 sty 2022, 07:30 Dla ścisłości można zaatakować ostatnią wyspę gracza pod warunkiem że tym ruchem wygra się grę.
Dla uściślenia uścisłości - taki atak wcale nie musi ostatecznie zapewnić wygranej (można stracić warunek zwycięstwa w wyniku akcji innych graczy), co może spowodować wyelimowanie pechowego gracza z gry i kontynuowanie rozgrywki przez innych.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: donmakaron »

Diserve pisze: 15 sty 2022, 01:13
Spoiler:
Potem znaleźliśmy zapis, który faktycznie odpowiada na moje pytanie. Ale to nie ten przytoczony a po prostu informacja, że nie można atakować ostatniej wyspy gracza.
Aha! Z pytania nie wynikało, że chodzi o sytuację, gdy gracz nie posiada już wysp, a o sytuację, gdy gracz nie posiada już wojska. Na tak postawione pytanie informacja o braku możliwości ataku na ostatnią wyspę gracza na pewno nie odpowiada ;)
Milosz1212
Posty: 1
Rejestracja: 12 lut 2022, 16:00

Cyklady - licytacja i walka w grze dwuosobowej zasady wątpliwości

Post autor: Milosz1212 »

Cześć,
Mam pytanie odnośnie licytacji. Sytuacja jest taka każdy Bóg jest licytowany oprócz Apollo, i w ostatnim ruchu przeciwnik mnie przelicytował, czy w tej sytuacji mogę sam siebie przelicytować żebym mógł później zalicytować ponownie na poprzednim Bogu? (To jest w myśl zasady że jeśli ktoś mnie przelicytuje to ja nie mogę ponownie licytować na karcie tego samego Boga, ale czy wtedy mogę przelicytować siebie na innej karcie i z niej już wrócić na poprzednią?)
Oraz drugie pytanie
Czy jeśli jest walka i mam jeden oddział i metropolie a przeciwnik mnie zaatakował dwoma oddziałami, przy pierwszej potyczce jest remis, w tej sytuacji ja tracę jakby jedną obronę z metropolii i pozostaje mi jeden oddział czy tracę ten oddział i przeciwnik przejmuje miasto od razu?
Rykas
Posty: 371
Rejestracja: 30 paź 2017, 09:23
Has thanked: 143 times
Been thanked: 69 times

Re: Cyklady - licytacja i walka w grze dwuosobowej zasady wątpliwości

Post autor: Rykas »

Milosz1212 pisze: 12 lut 2022, 16:24 Cześć,
Mam pytanie odnośnie licytacji. Sytuacja jest taka każdy Bóg jest licytowany oprócz Apollo, i w ostatnim ruchu przeciwnik mnie przelicytował, czy w tej sytuacji mogę sam siebie przelicytować żebym mógł później zalicytować ponownie na poprzednim Bogu? (To jest w myśl zasady że jeśli ktoś mnie przelicytuje to ja nie mogę ponownie licytować na karcie tego samego Boga, ale czy wtedy mogę przelicytować siebie na innej karcie i z niej już wrócić na poprzednią?)
Oraz drugie pytanie
Czy jeśli jest walka i mam jeden oddział i metropolie a przeciwnik mnie zaatakował dwoma oddziałami, przy pierwszej potyczce jest remis, w tej sytuacji ja tracę jakby jedną obronę z metropolii i pozostaje mi jeden oddział czy tracę ten oddział i przeciwnik przejmuje miasto od razu?
Ad 1. Tylko na dwóch graczy masz dwa pionki do licytacji i w takiej sytuacji można przelicytować samego siebie.

Ad2. Tracisz jednostkę a przeciwnik przejmuje wyspę.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: donmakaron »

Instrukcja nie pozostawia w tych kwestiach najmniejszych wątpliwości:
Przygotowanie gry
Każdy z graczy otrzymuje tylko jeden znacznik ofiarowania. [...] (drugi znacznik ofiarowania jest używany w grze 2-osobowej).

Rozgrywka 2-osobowa
[...] Rozgrywka toczy się według zasad gry dla 4 graczy, przy czym każdy z graczy musi złożyć ofiary dwóm Bogom zamiast jednemu (można przebijać swoją własną ofiarę).
Szczegóły Bitwy:
[...] Jeśli wynikiem [bitwy] jest remis, obaj gracze usuwają po jednym Oddziale [...]
Nasir99
Posty: 1
Rejestracja: 30 mar 2020, 18:58

Re: Cyklady - pytania

Post autor: Nasir99 »

Mam pytanie jak wyglada sprawa z figurkowymi stworami. Czy w momencie jak kupie np. minotaura to przy rozpoczeciu swojej nastepnej tury odrzucam karte a figurka zostaje na mojej wyspie? Czy taki minotaur caly czas broni mojej wyspy i dopiero jak ktos go ponownie wykupi to jest w stanie go przezucic na inna wyspe?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: donmakaron »

Nasir99 pisze: 20 lut 2022, 16:14 Mam pytanie jak wyglada sprawa z figurkowymi stworami. Czy w momencie jak kupie np. minotaura to przy rozpoczeciu swojej nastepnej tury odrzucam karte a figurka zostaje na mojej wyspie? Czy taki minotaur caly czas broni mojej wyspy i dopiero jak ktos go ponownie wykupi to jest w stanie go przerzucic na inna wyspe?
W momencie kupienia karty potwór z figurką ląduje na wybranej przez kupującego wyspie (nie musi być to jego wyspa). Karta i figurka zostają z kupującym do początku jego następnej tury.
Odpowiadając na pytania: nie, po odrzuceniu karty na początku twojej następnej tury minotaur nie zostaje na wyspie. Broni wyspy tylko od momentu kupienia do początku twojej następnej tury. W tym czasie nikt inny nie może go wykupić.
nowus777
Posty: 1
Rejestracja: 06 maja 2021, 22:58

Re: Cyklady - pytania

Post autor: nowus777 »

Mam pytanie - czy przy grze w 5 osób,czyli gdy wszystkie płytki bogów są wyłożone na planszy, trzeba tasować te płytki przy każdym nowym cyklu czy też przez całą grę pozostają one na tych samych miejscach?
wino16
Posty: 12
Rejestracja: 11 lut 2020, 11:00
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: wino16 »

nowus777 pisze: 10 kwie 2022, 02:04 Mam pytanie - czy przy grze w 5 osób,czyli gdy wszystkie płytki bogów są wyłożone na planszy, trzeba tasować te płytki przy każdym nowym cyklu czy też przez całą grę pozostają one na tych samych miejscach?
Trzeba tasować
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: donmakaron »

nowus777 pisze: 10 kwie 2022, 02:04 Mam pytanie - czy przy grze w 5 osób,czyli gdy wszystkie płytki bogów są wyłożone na planszy, trzeba tasować te płytki przy każdym nowym cyklu czy też przez całą grę pozostają one na tych samych miejscach?
Instrukcja nie pozostawia w tej kwestii wątpliwości:
instrukcja pisze:2. BOGOWIE:
Na początku każdego cyklu zmienia się kolejność, w jakiej Bogowie umożliwiają graczom przeprowadzenie akcji. 4 płytki Bogów są tasowane i losowo rozmieszczane ponad Apollem. [...]
ODPOWIEDZ