Wycinanie okrągłych żetonów

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Posty: 67
Rejestracja: 04 paź 2004, 17:50
Lokalizacja: Warszawa

Wycinanie okrągłych żetonów

Post autor: Gerard Heime »

Witam,

Mam pewien problem z wykonaniem żetonów do planszówki (a właściwie prototypu). Chciałem, by żetony były od razu dość wytrzymałe, i planowałem je wydrukować na papieże samoprzylepnym a następnie nakleić na karton 2mm. Problem polega na tym, że nie jestem w stanie efektywnie (szybko i równo) wycinać okrągłych żetonów. Jasne, kształt kwadratowy czy nawet trójkątny nie są trudne do wycięcia, ale okrągłe też by się przydały. W grze występuje kilka rodzajów żetonów i fajnie by było, gdyby różniły się nie tylko kolorem czy rozmiarem, ale przede wszystkim kształtem.

Czy macie jakieś gotowe rozwiązania umożliwiające szybkie wycinanie żetonów? W gruncie rzeczy jedyne rozwiązanie jakie przychodzi mi do głowy, to stalowa rurka zaostrzona z jednej strony na krawędzi tak, by można było za pomocą młotka wycinać żetony. Plus, musiałbym to robić na jakiejś desce. Niestety, sam nie mam za bardzo technicznych możliwości wykonania takiego wycinaka.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Wycinanie okrągłych żetonów

Post autor: wc »

Ploter laserowy - niesiesz do zakładu usługowego i Ci tną pięknie.
Folko coś może o tym powiedzieć ;-)

A ja mam taki ploter jakby co...
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Posty: 67
Rejestracja: 04 paź 2004, 17:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wycinanie okrągłych żetonów

Post autor: Gerard Heime »

A nie wiesz w jakich zakładach szukać i ile to mogłoby (orientacyjnie) kosztować? Okrągłych żetonów potrzebowałbym niewiele, może 100. Aha, no i kwestia przygotowania do druku, pewnie musiałbym to zrobić w grafice wektorowej, a na tym się nie bardzo znam :/
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Wycinanie okrągłych żetonów

Post autor: konev »

Gerard Heime pisze:Witam,

Mam pewien problem z wykonaniem żetonów do planszówki (a właściwie prototypu). Chciałem, by żetony były od razu dość wytrzymałe
Radzę Ci sobie odpuścić "od razu dość wytrzymałe" żetony przy prototypie, nakleić to wszystko na karton z bloku i wyciąć ręcznie poświęcając na to max. godzinę :). Tak się naganiasz, najeździsz, napiszesz na forum, nakombinujesz, zapłacisz jeszcze ze 20-30zł, a czas mógłbyś poświęcić na testowanie. Zastanów się czy warto :).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Wycinanie okrągłych żetonów

Post autor: kwiatosz »

Są takie okrągłe jakby stemple szewskie/kaletnicze (nie mam pojęcia jak to się nazywa) do wycinania dziur okrągłych właśnie - ale nie wiem czy na tyle duże, że by Ci podpasowały, szybki telefon do sklepu z zaopatrzeniem dla szewców powinien rozwiać te wątpliwości :)
No, albo otwornica, ale to do większych nieco żetonów :wink:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Posty: 67
Rejestracja: 04 paź 2004, 17:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wycinanie okrągłych żetonów

Post autor: Gerard Heime »

W pierwszej fazie testowania i tak okrągłe żetony sobie chyba odpuszczę, wystarczą mi kwadratowe. Kwestia tego, że na starcie muszą być dobrze wykonane, bo istotne jest to, by nie dało się poznać który znacznik jest który, a jeśli będą źle wycięte to pewnie ludzie zwrócą na to uwagę.

(uprzedzając pytanie: projektuję grę strategiczną w której istotnym elementem jest fog of war - przeciwnik nie wie, jakie jednostki atakuje).
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Wycinanie okrągłych żetonów

Post autor: konev »

Gerard Heime pisze:W pierwszej fazie testowania i tak okrągłe żetony sobie chyba odpuszczę, wystarczą mi kwadratowe. Kwestia tego, że na starcie muszą być dobrze wykonane, bo istotne jest to, by nie dało się poznać który znacznik jest który, a jeśli będą źle wycięte to pewnie ludzie zwrócą na to uwagę.

(uprzedzając pytanie: projektuję grę strategiczną w której istotnym elementem jest fog of war - przeciwnik nie wie, jakie jednostki atakuje).
Szczerze to sobie nie wyobrażam tego, że ktoś w fazie testowej jest w stanie odróżnić spośród 100 okrągłych żetonów (o jednolitym kolorze) jakieś poszczególne żetony, gdyż w którymś miejscu (okrągłego żetonu, którym można kręcić) jest nie za bardzo promień krzywizny :)
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Wycinanie okrągłych żetonów

Post autor: kwiatosz »

W sumie najprostsze rozwiązanie teraz mi przyszło do głowy - kupujesz rurkę o potrzebnej średnicy, ostrzysz krawędź z jednej strony i taśmowo wycinasz żetony, a potem je wypychasz czymś z tej rurki. Prosto i z gustem :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Wycinanie okrągłych żetonów

Post autor: arturion »

Jako modelarz, zdecydowanie polecam cyrkiel tnący firmy OLFA dostępny m.in. na allegro. W wycinaniu okrągłych elementów jest wręcz niezbędny :)
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1240
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Wycinanie okrągłych żetonów

Post autor: poooq »

A ja bym proponował zestaw podobny do tego: Klik!, do testów idealny, na szton naklejamy zwykłą kartkę, wycinamy kółko, jak zmienią się zasady to zrywamy, myjemy w zimnej wodzie i naklejamy nowszą wersję. Niezniszczalne i praktyczne.
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Wycinanie okrągłych żetonów

Post autor: konev »

poooq pisze:A ja bym proponował zestaw podobny do tego: Klik!, do testów idealny, na szton naklejamy zwykłą kartkę, wycinamy kółko, jak zmienią się zasady to zrywamy, myjemy w zimnej wodzie i naklejamy nowszą wersję. Niezniszczalne i praktyczne.
Można do tego dokupić okrągłe etykiety podobne do tych: http://wwww.abis.pl/index.php?marka=&ko ... kat3=20k03 Są różne rozmiary i kolory (trzeba poszukać). Wtedy nawet nie trzeba wycinać. Po prostu drukujesz na etykietach i od razu naklejasz na szton :)
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Posty: 67
Rejestracja: 04 paź 2004, 17:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wycinanie okrągłych żetonów

Post autor: Gerard Heime »

@konev

Może i dramatyzuję trochę :-) W gruncie rzeczy to nie powinno być wielkim problemem. Ale karton 2mm jest na tyle tani i praktyczny, że i tak pewnie będę robił znaczniki na nim. Pocięcie dobrym nożem modelarskim 2000* żetonów nie zajmie długo (lepsza byłaby gilotynka, ale niestety nie mam).

@pooq
Co do sztonów pokerowych - to ta cena jest podana dla jakiej ilości? Dla sztuki?

@arturion
O, cyrkiel - fajny pomysł. Tylko czy poradzi sobie z grubym kartonem?

@kwiatosz
Co do rurki, to pisałem o tym w pierwszym poście. Ale to chyba za dużo roboty. Natomiast co do tego sprzętu szewskiego, to może nie jest zły pomysł. Będę musiał pokombinować. Stosowałeś coś z tego w praktyce?

(*) wydaje się dużo ale to taka liczba asekuracyjna, może uda się to ściąć; poza tym to 10 arkuszy A4; w Le Havre dla porównania jest 6 arkuszy A4.
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Wycinanie okrągłych żetonów

Post autor: arturion »

Gerard Heime pisze: @arturion
O, cyrkiel - fajny pomysł. Tylko czy poradzi sobie z grubym kartonem?
Oczywiście jest do tego stworzony, tektura 2mm bardzo często występuje w modelach kartonowych, ostrze jest tak ostre, że wystarczą dwa obroty i kółko jest wycięte.
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Posty: 67
Rejestracja: 04 paź 2004, 17:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wycinanie okrągłych żetonów

Post autor: Gerard Heime »

Nie no, jasne, domyślam się, że to nie jego sklep, myślałem że może zamawiał stamtąd :-)

O dziurkaczu ozdobnym myślałem, tylko wszędzie widziałem jakieś wielkie kółka a ja chciałem 20mm. Faktem jest, że byłoby szybciej. Hmmm....

Ale póki co cyrkiel mnie najbardziej kręci, po prostu cena odpowiednia a i zastosowanie dość uniwersalne. Chyba się na niego zdecyduję.
Archibald
Posty: 167
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:39
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Wycinanie okrągłych żetonów

Post autor: Archibald »

Gerard Heime pisze:W gruncie rzeczy jedyne rozwiązanie jakie przychodzi mi do głowy, to stalowa rurka zaostrzona z jednej strony na krawędzi tak, by można było za pomocą młotka wycinać żetony. Plus, musiałbym to robić na jakiejś desce. Niestety, sam nie mam za bardzo technicznych możliwości wykonania takiego wycinaka.
A nie możesz kupić? Jak dobrze poszukasz to i 5 zł za cały zestaw wybijakow.

Tak to powinno wyglądać (mogą być inne):
http://www.google.com/imgres?imgurl=htt ... s%3Disch:1
Awatar użytkownika
Gerard Heime
Posty: 67
Rejestracja: 04 paź 2004, 17:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wycinanie okrągłych żetonów

Post autor: Gerard Heime »

O, widzisz, nie wpadłem na to, że takie rzeczy można kupić :-)

Póki co pierwsze starcie z wycinaniem żetonów (na razie kwadratowych) mam za sobą, wycinałem żetony ekonomii do Attacka! (autorska modyfikacja z BBG). 92 żetony 20mm to jakieś pół godzinki przed telewizorem. Technika: druk kolorowy na papierze samoprzylepnym, który z kolei nakleiłem na karton z bloku technicznego. Karton 2mm byłby co prawda lepszy, ale cięcie zajęło by więcej czasu. Żetony i tak wyszły dość wytrzymałe, a że w trakcie samej rozgrywki nie manipuluje się nimi w ogóle, to raczej nie będą się niszczyć. Grunt to ciąć ostrym nożykiem (nie zorientowałem się, że mój się stępił i na początku lekko postrzępiłem kilka żetonów zanim wymieniłem ostrze) i ostrożnie nakleić karton samoprzylepny (chociaż to już tylko kwestia estetyczna, niedużą fałdkę na żetonie da się przeżyć, ja "zepsułem" tak tylko 1 żeton).

Generalnie kwadraty są zdecydowanie bardziej praktyczne od kółek i w gruncie rzeczy nie wiem, czy prototypu nie zrobić tylko na kwadratach.
ODPOWIEDZ