Starcraft - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Mhrok
Posty: 50
Rejestracja: 16 lut 2010, 17:12
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Starcraft

Post autor: Mhrok »

Zgodnie z nową erratą w FAQ:

"In order to clarify, the Sacrifice ability should read as follows:
A front-line unit with this ability (listed on its Faction Sheet)
is automatically destroyed during the Resolve Skirmishes
step of a battle regardless of whether or not the opponent
has sufficient strength to destroy it. This ability is ignored
if the unit with the sacrifice ability is unable to attack both
the opposing front line unit and supporting units (due to its
attack capability). This is also ignored if the opposing unit
has cloaking and a friendly detector is not present."

Może dałem zły przykład. Dajmy na to, że atakuję corsairem obszar z wrogim batllecruiserem i marine. Do pierwszej linii wybieram marine. Jaką kartę bym nie zagrał dla corsaira, to i tak życie marina zostanie przewyższone, a w rezultacie zginie battlecruiser (corsair może atakować tylko jednostki latające). Czy w tak prosty sposób można zniszczyć batka?
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Starcraft

Post autor: zephyr »

Niestety tak, myślałem że tak się nie da, ale jak czytam zasady to faktycznie tak to działa...

Scourga bym w to nie mieszał bo sam był erratowany dużo razy i działa inaczej w podstawce i BW, przykład z corsarzem lepszy.

Zastanawiam się czy jakiś prosty houserule mógłby tu pomóc ale jakoś nie mam pomysłu. Możliwość ucieczki i nie supportowania kłóci się ze splashem... może ograniczyć możliwość przebijania się przez front line do obrońcy a nie atakującego... ale to też chyba za poważna zmiana...
myślałem że nie ma takich exploitów w planszówce.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 374 times
Been thanked: 94 times

Re: Starcraft

Post autor: farmer »

Trzeba się po prostu z tym pogodzić - bitwa, o jakiej mówi Mhrok jest dla atakującego przegrana (nie zniszczy wszystkich wojsk obrońcy)- chodzi tylko o zniszczenie jednostki (wsparcia). Taka wojna na wyniszczenie a nie o teren. Akcji w grze jest na tyle niewiele, że sama strata rozkazu (wymiana na pancernik) to już jest wysoka cena.
Nie sądzę, aby to wypaczało rozgrywkę aż tak bardzo - zaś cenne jednostki trzeba po prostu chronić. No i korzystać z modułu do zamiany jednostek miejscami :).

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Mhrok
Posty: 50
Rejestracja: 16 lut 2010, 17:12
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Starcraft

Post autor: Mhrok »

Ok, dzięki. Jeszcze jedno pytanie. Czy jednostka asist może normalnie atakować? Przykład:

Atakuję Queenem obszarm zajmowany przez Siege Tanka i Medica. Standardowo czołg idzie do front-line (medic to asist). Zagrywam mu Spawn Broodlings i w rezultacie czołg umiera. Teraz na polu bitwy zostają dwa asisty. Pojawia się pytanie: Która ze stron ma się wycofać? W instrukcji jest napisane, że jeżeli na obszarze pozostały jednostki z obu stron, to atakujący ucieka. Wyjątkiem jest, gdy wszystkie pozostałe jednostki obrońcy są asist. Tylko, że wszystkie atakujące też są asist, więc dlaczego gracz broniący się ma uciekać?
Mhrok
Posty: 50
Rejestracja: 16 lut 2010, 17:12
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Starcraft

Post autor: Mhrok »

Pytanie nadal aktualne i czekam z niecierpliwością na odpowiedź, gdyż zapowiada się kolejna rozgrywka.
Mhrok
Posty: 50
Rejestracja: 16 lut 2010, 17:12
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Starcraft

Post autor: Mhrok »

Skoro poprzednie pytanie okazało się za trudne, to mam i następne :D . Na karcie jest napisane, że raz na action phase mogę coś tam zrobić. Jednak w instrukcji nie spotkałem się z tym terminem. Generalnie chodzi o Recharge. Kiedy mogę to zrobić? :D
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 374 times
Been thanked: 94 times

Re: Starcraft

Post autor: farmer »

Mhrok pisze:Ok, dzięki. Jeszcze jedno pytanie. Czy jednostka asist może normalnie atakować? Przykład:

Atakuję Queenem obszarm zajmowany przez Siege Tanka i Medica. Standardowo czołg idzie do front-line (medic to asist). Zagrywam mu Spawn Broodlings i w rezultacie czołg umiera. Teraz na polu bitwy zostają dwa asisty. Pojawia się pytanie: Która ze stron ma się wycofać? W instrukcji jest napisane, że jeżeli na obszarze pozostały jednostki z obu stron, to atakujący ucieka. Wyjątkiem jest, gdy wszystkie pozostałe jednostki obrońcy są asist. Tylko, że wszystkie atakujące też są asist, więc dlaczego gracz broniący się ma uciekać?
W tej sytuacji, odwołałbym się do zasady generalnej: jeśli nie zniszczyłeś wszystkich jednostek obrońcy, to przegrałeś i się wycofujesz.
Przytoczony przepis mówiący o konieczności wycofania się jednostek obrońcy, jeśli są Assist, ma miejsce tylko, jeśli atakujące jednostki są zwykłe-walczące.
Mhrok pisze:Na karcie jest napisane, że raz na action phase mogę coś tam zrobić. Jednak w instrukcji nie spotkałem się z tym terminem. Generalnie chodzi o Recharge. Kiedy mogę to zrobić? :D
Faza akcji to inaczej faza wykonywania rozkazów (przed fazą reorganizacji = przydzielania kart surowców, niszczenia baz etc, a po fazie planowania = układania rozkazów)
Co dokładnie robi karta Recharge? Będzie łatwiej (a nie chce mi się teraz grzebać w pudle).

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Mhrok
Posty: 50
Rejestracja: 16 lut 2010, 17:12
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Starcraft

Post autor: Mhrok »

Recharge pozwala przywrócić kartę wsparcia na rękę, kiedy ta ma zostać odrzucona (discard). Czy w takim przypadku mogę przywrócić ją od razu po walce i wykorzystać w następnej?
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 374 times
Been thanked: 94 times

Re: Starcraft

Post autor: farmer »

Możesz przytoczyć mi całą treść karty? Przepisać po prostu?
To karta z BroodWar'a?

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Mhrok
Posty: 50
Rejestracja: 16 lut 2010, 17:12
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Starcraft

Post autor: Mhrok »

Nie mam tego przy sobie niestety :( . Ale tak jest to karta z broodwara i każda frakcja takową posiada (karta technologii).

Sama zdolność recharge mówi:
“Recharge”
This ability may be used when the specified card type would
be discarded to instead return the card to its owner’s hand.
Most recharge abilities specify that they may only be
used once per action phase. To keep track of this, place a
depletion token on the card to mark that it has been used.
At the end of the action phase, remove the depletion token
from the card.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 374 times
Been thanked: 94 times

Re: Starcraft

Post autor: farmer »

Mhrok pisze:Recharge pozwala przywrócić kartę wsparcia na rękę, kiedy ta ma zostać odrzucona (discard). Czy w takim przypadku mogę przywrócić ją od razu po walce i wykorzystać w następnej?
Moim zdaniem tak, możesz.
Pamiętać należy jednak o jednorazowości użycia Recharge w jednym etapie.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Mhrok
Posty: 50
Rejestracja: 16 lut 2010, 17:12
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Starcraft

Post autor: Mhrok »

Dzięki wielkie, bardzo mi pomogłeś :) .
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Starcraft

Post autor: zephyr »

IMO to jest jedyny przypadek kiedy możesz jej użyć - bezpośrednio po walce,

jeśli byś chciał to zrobić przy następnym rozkazie to już będzie za późno

"used when the specified card type would be discarded to instead return the card to its owner’s hand"


wracając do poprzedniego

atakowanie asystą jest trochę naciągane, ale jest w zasadach ze jeśli strona nie ma nie asysty to jedna asysta staje jako frontline, niby nie jest napisane że sytuacja ta musi dotyczyć obrońcy więc można

FAQ do SC
Q: Who retreats at the end of a battle if both the attacker and defender only have assist units remaining?
A: The defender. According to the retreat rules, assist units only have to retreat if they are the only defending units remaining.

czyli vessel może coś wywalczyć :P
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
tchazzar
Posty: 214
Rejestracja: 30 lip 2010, 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Starcraft

Post autor: tchazzar »

Mam pytanko. Czy jest jakaś szansa na wygranie walki 3 na 1, jesli ta samotna jednostka nie ma splash damage? Czy zawsze bedzie zmuszona do odwrotu mimo iz ta jedna z front line zniszczy?
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Starcraft

Post autor: zephyr »

jeśli 2 pozostałe będą jednostkami asysty
jeśli są to 2 "normalne jednostki" to bez splasha nie da rady
(a nawet ze splashem cinżko - trzeba mieć 2 splasha na 1 jednostce i jeszcze przebić obronę, masakra)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
tchazzar
Posty: 214
Rejestracja: 30 lip 2010, 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Starcraft

Post autor: tchazzar »

Można budować bazę na planecie, na której są też wrogie jednostki? Przykładowo mamy planetę z 3 obszarami. Na obszarze A wróg ma jednostkę, ja mam jednostkę na obszarze B. Mogę zbudować bazę na obszarach B i C ( pusty )?
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 374 times
Been thanked: 94 times

Re: Starcraft

Post autor: farmer »

Na obszarze B - tak.
Na obrszarze C (bez jednostek) - nie.

Bazę możesz wybudować tylko i wyłącznie na polu, gdzie znajdują się Twoje jednostki (obecność innych jednostek na tej samej planecie jest tu obojętna).

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
tchazzar
Posty: 214
Rejestracja: 30 lip 2010, 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Starcraft

Post autor: tchazzar »

ok, następne pytanko.

Kiedy dokładnie rozpoczyna się 3 etap?

a) gdy widzimy już kartę trzeciego etapu, czyli zaraz po pociągnięciu ostatniej karty etapu 2
b) po pociągnięciu pierwszej karty etapu 3

dzieki
pozdrawiam tchaz
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 374 times
Been thanked: 94 times

Re: Starcraft

Post autor: farmer »

My gramy tak, że trzecia era zaczyna się po zagraniu pierwszej karty z 3ciej ery (czyli już po punktowaniach, czyli, punktowania specjalne mogą zadziałać dopiero od następnej tury).
Jednak wątpię, czy to prawidłowa interpretacja - jednak, tego co kojarzę, moment ten jest jednoznacznie określony w instrukcji (pamiętam, bo pewnego razu sam też tego suzkałem) i do niej właśnie odsyłam 8).

edit
Dobra, znaj moje dobre serce:
str. 15
Większość specjalnych celów zwycięstwa posiada warunek, że można
je wypełnić jedynie podczas Etapu III rozgrywki. Oznacza to, że
sprawdzanie, czy specjalny cel został wypełniony ma sens jedynie jeżeli
górną kartą talii Wydarzeń jest karta Etapu III (czyli z ilustracją
ukazującą trzy planety). Jeżeli górna karta talii Wydarzeń jest kartę
Etapu I lub Etapu II, gra trwa dalej nawet jeżeli któryś z graczy spełnił
swój specjalny cel zwycięstwa.
Czyli trzeci Etap zaczyna się z chwilą, w której widać niebieską kartę wydarzeń na górze talii - nikt nie musiał takiej jeszcze pociągnąć, a tym bardziej zagrać (co mi nasuwa myśl, że może jednak zaczniemy z chłopakami grać podłóg zasad :oops: :lol: )

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
tchazzar
Posty: 214
Rejestracja: 30 lip 2010, 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Starcraft

Post autor: tchazzar »

haha dzięki farm

Też się zastanawiałem nad tym, bo było to kluczowe w jednej z naszych dzisiejszych rozgrywek. O dziwo graliśmy dobrze 8)
assun
Posty: 22
Rejestracja: 22 kwie 2009, 19:16

Re: Starcraft

Post autor: assun »

witam, własnie rozgrywamy naszą pierwszą grę i mam pytania
Czy kart leżących w obszarze działań innego gracza nie mozna usunąć (nie licząc kart wydarzeń)?
Jesli nie zbudję bazy na zajętej planecie to nie dostanę ich kart zasobów choćbym zajął wszystkie regiony?
Czy rozbudowując bazę mogę połozyć żeton budowy na dowolnej planecie na której jest moja baza?
Co się stanie jeśli stracę wszystkie bazy ale będę miał jeszcze jednostki, czy w takim wypadku bedę mógł budować bazy i co się stanie z dotychczas wybudowanymi budynkami?
Kiedy dobro nic nie robi , zło zwycięża

"Dzień dobry POlsko, odPOwiedz mi !!!
Kiedy...Kiedy w końcu przyjdą...te..leprze dni?
Czekamy na leprzy czas...czekamy na leprzy świat.."
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Starcraft

Post autor: Inermis »

assun pisze:witam, własnie rozgrywamy naszą pierwszą grę i mam pytania
To masz fajnie, ja wybieram się właśnie do pracy ;)
assun pisze:Czy kart leżących w obszarze działań innego gracza nie mozna usunąć (nie licząc kart wydarzeń)?
Z tego co wiem to nie (chyba że jest jakaś karta ale nie pamiętam takiej)
assun pisze:Jesli nie zbudję bazy na zajętej planecie to nie dostanę ich kart zasobów choćbym zajął wszystkie regiony?
Baza jest wymagana aby otrzymac karty
assun pisze:Czy rozbudowując bazę mogę połozyć żeton budowy na dowolnej planecie na której jest moja baza?
Aby ją rozbudować musisz mieć żeton na planecie z bazą bądź jednostką!
assun pisze:Co się stanie jeśli stracę wszystkie bazy ale będę miał jeszcze jednostki, czy w takim wypadku bedę mógł budować bazy i co się stanie z dotychczas wybudowanymi budynkami?
Twoja 'baza główna' - kartka gdzie masz budynki - jest poza planszą nie ma odpowiednika swojego na planszy - bardziej jest to reprezentacja twojego świata niż kontentej bazy. Zniszczenie/budowanie baz na planszy nie ma żadnego wpływu na to co masz na kartce.
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
assun
Posty: 22
Rejestracja: 22 kwie 2009, 19:16

Re: Starcraft

Post autor: assun »

dzięki za szybką odpowiedź
gra mi się podoba, jest w niej mało losowości(własciwie tylko karty wydarzeń), co lubię. Narazie nowych pytań nie mam ale pewnie się pojawią.
Kiedy dobro nic nie robi , zło zwycięża

"Dzień dobry POlsko, odPOwiedz mi !!!
Kiedy...Kiedy w końcu przyjdą...te..leprze dni?
Czekamy na leprzy czas...czekamy na leprzy świat.."
assun
Posty: 22
Rejestracja: 22 kwie 2009, 19:16

Re: Starcraft

Post autor: assun »

witam
gra jest naprawdę fajna, czasami trzeba się sporo nagłówkowac aby wydać dobre rozkazy i przewidzieć rozkazy przeciwnika oraz tak je rozkładać aby nie zostać nakrytym a jednocześnie zachować kolejność ich wykonywania.
pytanko- przeciwnik zaatakował mnie 5 jednostkami ale nie zniszczył moich wszystkich jednostek, on musi się wycofać tymi 5 jednostkami ale może to zrobić na swoje pole z limitem 4 jednostek ,na którym stoi 1 jednostka - zrobiliśmy tak ,że z tych wycofujących się przeciwnik wybrał 3 jednostki ,które postawił na tym polu a pozostałe 2 zniszczył - czy dobrze?
Kiedy dobro nic nie robi , zło zwycięża

"Dzień dobry POlsko, odPOwiedz mi !!!
Kiedy...Kiedy w końcu przyjdą...te..leprze dni?
Czekamy na leprzy czas...czekamy na leprzy świat.."
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 374 times
Been thanked: 94 times

Re: Starcraft

Post autor: farmer »

Dobrze :)
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
ODPOWIEDZ