Ark Nova (Mathias Wigge)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1112 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: detrytusek »

Czekam jeszcze, aż runie kolejny mit czyli rozkręcenie takiej ekonomii, że to znacznikiem piniondza się obleci większość planszy, a torem ochrony przyrody np tylko tyle by zgarnąć bonusy. Wydaje się to możliwe.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

detrytusek pisze: 29 sie 2022, 10:18 Czekam jeszcze, aż runie kolejny mit czyli rozkręcenie takiej ekonomii, że to znacznikiem piniondza się obleci większość planszy, a torem ochrony przyrody np tylko tyle by zgarnąć bonusy. Wydaje się to możliwe.
Nie grałem, ale byłem świadkiem takiej partii przy sąsiednim stoliku 🙂 Gracz który to zrobił minimalnie wygrał.

Ja kiedyś grałem odwrotnie (też wygrałem) - zielonym torem poleciałem już na ten ostatni bok (przed punktowaniem końcowym) a pieniądzem tylko trochę (chyba do ok 40). Ale pieniądze miałem z innych źródeł (moc planszetki za discard kart + jakiś sponsor).
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Neoptolemos »

Wydaje się realne. Chociaż przydałaby się pomoc innych graczy w kręceniu przerw ;) ale jak się optymalnie będzie mielić ulepszoną budowę i zwierzęta, to kiedyś bym spróbował
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: jax »

detrytusek pisze: 29 sie 2022, 10:18 Czekam jeszcze, aż runie kolejny mit czyli rozkręcenie takiej ekonomii, że to znacznikiem piniondza się obleci większość planszy, a torem ochrony przyrody np tylko tyle by zgarnąć bonusy. Wydaje się to możliwe.
Widziałem takie akcje co najmniej 2 razy. I co najmniej raz zapewnilo to zwycięstwo. I zaskoczyło mnie to mocno - bo wydawało się że conservation points są absoultnym priorytetem.
To mi się podoba - nie ma schematów.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Filut
Posty: 124
Rejestracja: 27 sty 2020, 12:18
Has thanked: 61 times
Been thanked: 115 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Filut »

Stawiam dolary przeciwko otrębom, że Ark Nova:

1) dotrze w rankingu BGG na co najmniej 2 miejsce, i w 100% na to zasługuje.

2) jest produktem przełomowym w świecie planszówek.

Jeśli kogoś interesuje uzasadnienie, to trochę się zbytnio rozpisałem, więc chowam w...
Spoiler:
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2104
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: tomp »

Jak myślicie jakie 3 najważniejsze rzeczy stanowią o popularności tej gry ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Kal-El83
Posty: 1152
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 243 times
Been thanked: 137 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Kal-El83 »

Właśnie skończyłem ogarniać zawartość pudła i koszulkować karty.
Mało kto o tym wspomina, ale … te pudło jest niewymiarowe :) i cena (~200) wydaje się uczciwa patrząc jak mało w nim powietrza. Teraz instrukcja, jakies gameplay i wieczorem może uda mi się zrobić rozpoznanie solo :D
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1112 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: detrytusek »

jax pisze: 29 sie 2022, 11:58
detrytusek pisze: 29 sie 2022, 10:18 Czekam jeszcze, aż runie kolejny mit czyli rozkręcenie takiej ekonomii, że to znacznikiem piniondza się obleci większość planszy, a torem ochrony przyrody np tylko tyle by zgarnąć bonusy. Wydaje się to możliwe.
Widziałem takie akcje co najmniej 2 razy. I co najmniej raz zapewnilo to zwycięstwo. I zaskoczyło mnie to mocno - bo wydawało się że conservation points są absoultnym priorytetem.
To mi się podoba - nie ma schematów.
Tak, ta gra potrafi pod tym względem zaskoczyć bardzo pozytywnie.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
autopaga
Posty: 1434
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: autopaga »

tomp pisze: 29 sie 2022, 12:37 Jak myślicie jakie 3 najważniejsze rzeczy stanowią o popularności tej gry ?
Główna mechanika, temat, słaba konkurencja na zeszłorocznym Essen.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Neoptolemos »

1. Tableau building jako leitmotiv (patrz popularność TM, Everdell, Wingspana)
2. Udany remiks sprawdzonych rozwiązań, wpadających w gust każdego niemal każdego planszówkowego Mamonia
3. Poczucie "dużej" i regrywalnej gry przy jednocześnie relatywnie prostych zasadach i niskim downtime (o to się będę kłócił, przypominając, że niewielki downtime to NIE JEST to samo, co krótki czas rozgrywki).

Ale fakt, że konkurencja w Essen była ostatnio żadna :D
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: donmakaron »

tomp pisze: 29 sie 2022, 12:37 Jak myślicie jakie 3 najważniejsze rzeczy stanowią o popularności tej gry ?
1. Zwierzęta.
2. Zwierzątka.
3. Jeszcze więcej zwierząt i zwierzątek.

Serio.
Awatar użytkownika
Montesque
Posty: 288
Rejestracja: 15 lip 2020, 18:26
Has thanked: 22 times
Been thanked: 92 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Montesque »

Od dłuższego czasu śledzę wątek, rozegrałem też ok. 10 gier, solo, na 2 i na 4 osoby.
Odczucia? Ark Nova jest przyjemna, to TM w nowej, dla mnie lepszej odsłonie. Porównałbym ją też z Arnakiem - czyli nic nowego, ale nieźle łączy znane mechaniki.

Piszę z innego powodu. Zastanawia mnie narzekanie na ekspozycję. I to jest główny element tego posta. Przez całą rozgrywkę zagrywamy średnio 12-16 kart. Wiem, że super jest mielić karty i wybierać te nam odpowiednie, ale hej... mamy mocno ograniczoną rękę, mamy niewiele kart do wyłożenia na stół, a na ekspozycji leży karta, której potrzebuję. A co potrzebuję? Kontynent, który punktuje, rodzaj zwierzęcia, który punktuje, sponsora, który wzmacnia dwa powyższe. Oj rzadko zdarza się sytuacja, że wolę wziąć 3-4 karty w ciemno, bo na ekspozycji nie ma nic, z czego nie wykręcę silniczka...
autopaga
Posty: 1434
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: autopaga »

Ekspozycja jest bardzo dobra, jeden z lepszych systemów dobierania lub od razu zagrywania prosto z ekspozycji jakie widziałem.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1971
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 858 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Neoptolemos »

Jeśli ktoś liczy, że na ekspozycję trafi mu IDEALNA karta i dlatego uważa, że branie kart z wystawki jest zazwyczaj słabe... to jeszcze się uczy grać w AN ;) aczkolwiek czasem naprawdę na wystawce jest totalny piach lub z jakiegoś powodu warto pociągnąć więcej kart (np. jak planuję wsadzić do zoo torbacza), wtedy dobieranie kart z talii ma więcej sensu.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: bogas »

Azazelek pisze: 29 sie 2022, 12:44 Mało kto o tym wspomina, ale … te pudło jest niewymiarowe :)
Eeee tam, chyba wszyscy recenzenci z tego powodu biadolą. Tymczasem Scythe, Cerebria, Cywilizacja poprzez wieki mają takie same pudła.
Montesque pisze: 29 sie 2022, 15:16 Piszę z innego powodu. Zastanawia mnie narzekanie na ekspozycję. I to jest główny element tego posta. Przez całą rozgrywkę zagrywamy średnio 12-16 kart.
Mało coś. Tak 20 kart + dodatkowo zielone karty projektów bym powiedział. A sama ekspozycja jest super i tak jak w pierwszych grach braliśmy niemal wyłącznie karty w ciemno, tak potem bardzo dużo z wystawki, a ostatnio jeszcze sporo zagrywamy bezpośrednio z wystawki (ulepszone akcje zwierząt i sponsorów).
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Różnica pomiędzy Ark Nova a Terraformacja Marsa spadła do 0.002. To już ostatnie godziny w tej konfiguracji. Nowy numer 5 nadchodzi (a właściwie numer 4, bo 0.003 do Szczęk Lwa to też problemu nie stanowi).

Czy będzie podium do końca roku? 🙂
autopaga
Posty: 1434
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 96 times
Been thanked: 320 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: autopaga »

Azazelek pisze: 29 sie 2022, 12:44 Mało kto o tym wspomina, ale … te pudło jest niewymiarowe :)
Eeee tam, chyba wszyscy recenzenci z tego powodu biadolą. Tymczasem Scythe, Cerebria, Cywilizacja poprzez wieki mają takie same pudła.
Montesque pisze: 29 sie 2022, 15:16
Nie mają Cywilizacja ma takie samo jak Arnak.
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Obrazek


Hehehe 🙂
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1020
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 757 times
Been thanked: 236 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Beskid »

Proponuję osobny wątek na posty relacjonujące zmiany w rankingu BGG :idea:
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Beskid pisze: 31 sie 2022, 17:37 Proponuję osobny wątek na posty relacjonujące zmiany w rankingu BGG :idea:
Proponuję osobny wątek na posty relacjonujące inne negatywne posty nieznanych osób na BGG :idea:

🙂
Awatar użytkownika
Elros.
Posty: 166
Rejestracja: 01 lis 2020, 16:55
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 168 times
Been thanked: 135 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: Elros. »

Zagrałem dzisiaj w Ark Nova i bardzo mi się spodobało. Zazwyczaj gram w rzeczy typu Zakazane Gwiazdy, Paxy i chociażby gry 18xx. Lubię też Terraformację. Ark to dla mnie wspaniały Frankenstein, który bierze fajne mechanizmy i czasem stosuje je lepiej od pierwowzorów (chociażby Civ:ND).
Dałem 9 na BGG, zasłużyła :wink:
Awatar użytkownika
miker
Posty: 708
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 552 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

Długo oczekiwany status :wink:

Obrazek
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4563
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1701 times
Been thanked: 2142 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: PytonZCatanu »

Teraz długa przerwa. Do Pandemica strata znaczna. Nie znaczy, że nie do zrobienia, ale na pewno to kwestia tygodni co najmniej.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1621
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 740 times
Been thanked: 1109 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: ave.crux »

Jestem zdumiony, że już czwarte miejsce. Jak najbardziej popieram, bo gra mi się niesamowicie podoba.
Życzę dalszych sukcesów, wspinania się po szczeblach drabiny BGG[...] .


Teraz tylko grać grać i grać, no i czekać na dodatek.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 708
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 552 times
Been thanked: 423 times

Re: Ark Nova (Mathias Wigge)

Post autor: miker »

PytonZCatanu pisze: 01 wrz 2022, 13:19 Teraz długa przerwa. Do Pandemica strata znaczna. Nie znaczy, że nie do zrobienia, ale na pewno to kwestia tygodni co najmniej.
Ja stawiałem, że Pandemica nie przebije. Nadal w to wątpię, ale nie będę zaskoczony bardzo, jeśli to zrobi.
ODPOWIEDZ