Koniec współpracy FFG i GW

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: karawanken »

Dopiero co zapowiedzieli New Angeles, dość dużą grę jak na uniwersum Netrunera, wydają sporo książek opisujących uniwersum, może to przygotowanie do RPG. Osobiście obstawiam, że kolejna gra w cenie 100$ to będzie nowe TI.
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 233
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: anonim »

dariuszkoziel pisze:Ktoś już zaczął straszyć w wątku sprzedażowym, że ceny pójdą w górę. Własnie idzie do mnie Talisman. Sądzicie, że może być problem z zakupem dodatków? Na razie jest chyba tego pełno po sklepach, zwłaszcza tych starszych (dodatków, nie sklepów ;)
Radziłbym się spieszyć z zakupem dodatków puki są, Talizman dobrze się sprzedaje a nowych dodruków już nie będzie. W tej chwili Galakta zapowiedziała dodruk Lasu, jest już w fabryce. Ciekawe czy dopłynie do Polski, czy może została przerwana produkcja. Jestem pewny że jak już nie będzie Talizmana i dodatków w sklepach, ceny poszybują w górę.
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2016, 09:39 przez anonim, łącznie zmieniany 2 razy.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: costi »

Pamiętajcie, że FFG zaczyna rozkręcać Legendę 5 Kręgów. A to w USA jest dużo popularniejsza marka niż u nas.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: Dwntn »

szczudel pisze:Mnie interesuje czym teraz FFG zapełni dziurę po produktach na licencji GW. Stracili kilkanaście tytułów, pozwalniały się etaty, gdzieś zasoby będzie można przerzucić.
Nie sądzę aby FFG miało jakikolwiek problem z zapełnieniem tej dziury. Sądzę nawet że stosunkowo szybko powinniśmy otrzymać te same gry w ofercie FFG, tylko ze zmienionym tematem (tzw. retheme). Pisałem o tym w innym wątku, aby nie powielać, wkleję tutaj to co napisałem tam:
Dwntn pisze:
aryann pisze: Moim zdaniem niczym tego nie załatają. Będą forsować Rune-coś tam na potęgę. A to bitewniaczek, a to jakiś rpg, a to lcg. Będą chcieli to wypromować. I dopóki mają licencję i wychodzą filmy star warsowe to będą doić uniwersum ile tylko mogą, czyli tak jak do tej pory. Zaraz porobią kalki tych gier, które właśnie utracili, tylko na tych licencjach, które mają. Imho GW powinno zrobić to samo. Robić kalki gier FFG i wypuszczać je w świecie Warhammera.
O tyle o ile FFG będzie łatwiej, to GW nie może zrobić kalek gier, gdyż jest właścicielem tylko uniwersum w jakim są osadzone (tj. grafiki, IP uniwersum, loga etc.) natomiast nie mają prawa do samych gier (mechanicznie). FFG wyjdzie tutaj obronną ręką tak jak to zrobili już dwa razy poprzednio - w przypadku Diuny, którą ze względu na brak IP do marki Diuny wydali jako Rexa oraz Starcrafta, którego po przeróbkach wydali właśnie jako Forbidden Stars. FFG posiada po swojej stronie autorów i ma IP na mechaniki oraz same gry, natomiast "skórka" jaką na to nałożą będzie zależała od tego gdzie zarobią najwięcej. Nie zdziwiłbym się gdyby następny Chaos w Starym Świecie osadzili w kanonie SW, Chaos w Starej Republice, anyone ? Albo WH: Conquest - SW: Crush the rebellion coś tam LCG.

Z całego tego rozwodu to FFG dostało konta bankowe, samochód i dzieci a GW tylko domek w górach. Tym drugim będzie zatem o wiele trudniej wprowadzić na rynek (zwłaszcza amerykański) klony wcześniejszych produktów.
Dodam jeszcze że taki recykling starych pomysłów FFG stosuje od dawna i najprawdopodobniej wróci albo do starych tytułów na kanwie których powstały te nowsze (np. Diskwars, który był rethemem Twilight Imperium Armada) albo oprą retheme o nowe IP od nowych licencjodawców.

- K.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: akahoshi »

anonim pisze:Ktoś już zaczął straszyć w wątku sprzedażowym, że ceny pójdą w górę. Własnie idzie do mnie Talisman. Sądzicie, że może być problem z zakupem dodatków? Na razie jest chyba tego pełno po sklepach, zwłaszcza tych starszych (dodatków, nie sklepów ;)
Spokojnie. FFG zakupi licencję od Sfery na "Magię i miecz" i będzie po kłopocie :lol:
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
marcin8509
Posty: 161
Rejestracja: 10 lis 2014, 12:58
Has thanked: 97 times
Been thanked: 13 times

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: marcin8509 »

awawa pisze:wartość kolekcjonerska będzie wyższa niż obecnie ale... gdybym miał w niego grać to starcrafta nie wziąłbym za 100pln ;) Czy wszystkie tytuły, które teraz znikną są wybitne? Nie sądzę.

Mi najbardziej żal Anioła i zmarnowanej szansy na rozwój WQ.
Również będę płakał po WQ... Cholera a tak się napalałem na milion dodatków i deluxów, a tu dupa blada ;/
:), ach ta cenzura.
Awatar użytkownika
xavier5
Posty: 104
Rejestracja: 08 lut 2014, 22:52
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: xavier5 »

Ja się zastanawiam jak to wpłynie na obecne gry w sprzedaży - rozumiem, że FFG, Galakta i sklepy nie będą mogły już sprzedawać gier od GW po 28 lutym? Czy sklepy to co będą miały na stanie będą mogły sobie spokojnie sprzedawać jeszcze po lutym? Nie wiem czy się teraz wszyscy rzucą na te tytuły, żeby kupić zanim znikną, czy wręcz przeciwnie i w styczniu będzie można liczyć na mega wyprzedaże :) Większość interesujących mnie tytułów już mam, ale takiego np. blood bowl'a za 50% ceny bym chętnie przygarnął :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: kwiatosz »

Odpowiedzią na to pytanie jest sytuacja z Ankh Morpork - nie ma dodruku, a to co jest po prostu zyskuje coraz wyższe ceny. Tutaj też kończy się umowa z wydawcą, a nie ze sklepami. GW potrafi pozwać wszystkich i o wszystko, ale to i tak by im nijak nie pozwoliło wyegzekwować zakazu sprzedaży, nawet gdyby mieli taki pomysł. Tak ja to widzę. Thank you, come again.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: costi »

xavier5 pisze:Ja się zastanawiam jak to wpłynie na obecne gry w sprzedaży - rozumiem, że FFG, Galakta i sklepy nie będą mogły już sprzedawać gier od GW po 28 lutym? Czy sklepy to co będą miały na stanie będą mogły sobie spokojnie sprzedawać jeszcze po lutym? Nie wiem czy się teraz wszyscy rzucą na te tytuły, żeby kupić zanim znikną, czy wręcz przeciwnie i w styczniu będzie można liczyć na mega wyprzedaże :) Większość interesujących mnie tytułów już mam, ale takiego np. blood bowl'a za 50% ceny bym chętnie przygarnął :)
Jeśli dobrze zrozumiałem komunikat, to FFG nie będzie już więcej drukować, ale to, co jest u dystrybutorów nie będzie wycofywane (bo dla FFG jest to już sprzedany towar).
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: karawanken »

Więc ciekawe czy FFG i Galakta nie będą musiały pozbyć się wszystkiego z magazynów do 28 lutego (bo po tej dacie nie będą mogli sprzedawać do sklepów). Wyprzedaż w sklepie firmowym Galakty była by mile widziana.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9476
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: MichalStajszczak »

akahoshi pisze:Spokojnie. FFG zakupi licencję od Sfery na "Magię i miecz" i będzie po kłopocie :lol:
Chyba raczej na Magiczny miecz, bo Magia i miecz Sfery była na licencji Games Workshop :wink:
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 233
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: anonim »

akahoshi pisze:
anonim pisze:Ktoś już zaczął straszyć w wątku sprzedażowym, że ceny pójdą w górę. Własnie idzie do mnie Talisman. Sądzicie, że może być problem z zakupem dodatków? Na razie jest chyba tego pełno po sklepach, zwłaszcza tych starszych (dodatków, nie sklepów ;)
Spokojnie. FFG zakupi licencję od Sfery na "Magię i miecz" i będzie po kłopocie :lol:
A ja dodam że źle podpisałeś cytat, to nie są moje słowa. Jeden krótki post i dwa błędy.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: kwiatosz »

karawanken pisze:Więc ciekawe czy FFG i Galakta nie będą musiały pozbyć się wszystkiego z magazynów do 28 lutego (bo po tej dacie nie będą mogli sprzedawać do sklepów). Wyprzedaż w sklepie firmowym Galakty była by mile widziana.
Słabo widzę możliwość wyegzekwowania tego - bo czym by mieli taką Galaktę straszyć? Odebraniem licencji GW? :P
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: karawanken »

kwiatosz pisze:
karawanken pisze:Więc ciekawe czy FFG i Galakta nie będą musiały pozbyć się wszystkiego z magazynów do 28 lutego (bo po tej dacie nie będą mogli sprzedawać do sklepów). Wyprzedaż w sklepie firmowym Galakty była by mile widziana.
Słabo widzę możliwość wyegzekwowania tego - bo czym by mieli taką Galaktę straszyć? Odebraniem licencji GW? :P
Sądem panie, sądem i sprawiedliwością dziejową :D
b_sk
Posty: 59
Rejestracja: 03 sie 2014, 22:57
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: b_sk »

kwiatosz pisze:
karawanken pisze:Więc ciekawe czy FFG i Galakta nie będą musiały pozbyć się wszystkiego z magazynów do 28 lutego (bo po tej dacie nie będą mogli sprzedawać do sklepów). Wyprzedaż w sklepie firmowym Galakty była by mile widziana.
Słabo widzę możliwość wyegzekwowania tego - bo czym by mieli taką Galaktę straszyć? Odebraniem licencji GW? :P
GW jest przecież w stanie straszyć wszystkim i każdego, nie ważne jak absurdalne by to nie było.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: kamron6 »

Mam nadzieję że pójdą w stronę autorskich / mniej popularnych uniwersów: nie ma potem takich problemów jak ten, jest coś nowego, odświeżającego, nie jest ograniczone na historię danego świata, gra może żyć wraz z z fanami (jak np. w przypadku karcianek, kiedy to wyniki turniejów/eventów decydowały o historii uniwersum). Gry za bardzo skupiają się czasem na uniwersum, zamiast grywalności i balansie, już nie wspominając o grafikach z seriali etc. Mnie osobiście męczą kolejne wariacje na temat SW, WP czy młotka.

Choć np. LCG w świecie runebounda sobie nie wyobrażam ;) (już nie wspominając jakie schematyczne jest to uniwersum).
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Gothik
Posty: 494
Rejestracja: 02 sty 2012, 12:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 10 times
Been thanked: 36 times

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: Gothik »

Znalezione w Internetach:

"Inside scoop, Source is on first name basis with Christian Petersen:

FFG was aware that they would lose the license "more than a year ago", the way it was said made it seem like it was more like 2+, though it wasnt an "official" thing so much as it was "were probably not going to be renewing it".

FFG developed a game for a GW IP and reskinned it to another setting and released it, source wouldnt reveal what game but I *think* he subtley implied that Armada started out as a Battlefleet Gothic game.

It was more of a mutual decision than anything else, as FFG and GW couldnt find agreeable terms. GW was unhappy with the success of FFGs XWing and Imperial Assault, and began to view FFG as a direct competitor in the marketplace. Word is that GW demanded that FFG cease production of those product lines with the threat that they wouldnt renew the license if FFG did not comply. FFG, naturally, said "hell no". This was quite some time ago and is the reason why FFG "knew" they would be losing the license, further work on all unannounced GW products was halted at this time, with the exception of those that were well into the development and/or production process, such as Conquest, they didnt want to leave the last cycle incomplete. They also didnt want to take the chance that GW would relent when the terms came up for renegotiation (sometime in the past 3 months), so they felt it better to continue work on something that was viewed as low cost and low risk in the event that the license was pulled.

FFG is going to be taking a bit of a hit as a result of the loss of the license, or would have if they werent now part of Asmodee. Prior to acquisition, GW IP accounted for something like 10-20% of FFGs revenue (possible hyperbole?).

Believed Rune Wars was developed in part to spite GW, not so much because there is resentment, but more because of incredulity over GWs demands that FFG drop some of its biggest sellers and GWs belief that FFG was now a competitor. Something like "We'll show them what competition really looks like."
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: rattkin »

Bardzo dobrze, że się wreszcie rozstali. Różni ludzie, różne filozofie, a ten cały Warhammer jest równie generyczny i sztuczny jak Terrinoth, więc co za różnica w jakim pseudofantasy będą wydawać gry. FFG sobie doskonale da radę, to GW tutaj jest w ciemnej dupie.

A z dzikich teorii, to przypuszczam, że Asmodee będzie się starało przejąć GW (wkrótce lub za kilka lat) lub przynajmniej odkupić od nich to co najważniejsze.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: jax »

Czyli potwierdzenie innych źródeł.

Za każdym razem jak o tym czytam rozśmiesza mnie to podejście GW: 'chcemy być bezdyskusyjnym monopolistą i wszystkie firmy mają przestać produkować to co my. NATYCHMIAST!' ROTFL :lol:
GW powinno skonstruować machinę czasu i przenieść się w czasy komunizmu i jego monopoli państwowych. Tam 'managerowie' GW przechrzciliby się na aparatyczyków i czuli jak ryba w wodzie :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: Maxxx76 »

Nie doceniacie GW :) Bitewniaki FFG były tylko wymówką, by odzyskać świat Warhammera. GW na pewno zebrało supergrupę superprojektantów superplanszówek i w tajnych laboratoriach je teraz tworzą, by w przyszłym roku podbić nimi planszówkowy rynek i doprowadzić do upadłości FFG :)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: Wincenty Jan »

Prawa do Talismana nalezą do GW?! Wiem, że to może dla Was idiotyczne pytanie ale byłem pewien , że to FFG od poczatku do konca ma prawa do tej gry.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: Bary »

Może więc FFG wznowi współpracę z Blizzardem i powstanie nowy Starcraft? Czemu wogole ich współpraca padła?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
aryann
Posty: 270
Rejestracja: 11 kwie 2011, 11:16

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: aryann »

rattkin pisze:a ten cały Warhammer jest równie generyczny i sztuczny jak Terrinoth, więc co za różnica w jakim pseudofantasy będą wydawać gry.
Tak tylko zapytam, które uniwersum twoim zdaniem nie jest sztuczne i generyczne?
Omnibus
Posty: 74
Rejestracja: 16 lis 2013, 19:21

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: Omnibus »

@Up, sam miałem zapytać, bo już bo porównywanie kiczowatych D&D/M&M z Młotkiem w całym jego bogactwie mi troche dowaliło.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Koniec współpracy FFG i GW

Post autor: karawanken »

Sory ale dla kogoś kto tylko grał w planszówki, nigdy nie czytał niczego więcej o świecie, nigdy nie grał w RPGa ani bitewniaka. Warhammer jest tak samo generyczny i kiczowaty jak inne światy fantazy.
ODPOWIEDZ