Wiedźmin

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
malpka
Posty: 275
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:43
Has thanked: 151 times
Been thanked: 23 times

Re: Wiedźmin

Post autor: malpka »

Mam pytanie dotyczące akcji.
Czy użycie obu jest planowane - najpierw umieszczamy 2 znaczniki na polach na których możemy, czy też są kolejno?
Przykładowo mając zablokowane ranami podróż i przygotowanie czy można w tej samej kolejce odpocząć i wykonać akcję podróż?
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Wiedźmin

Post autor: sqb1978 »

A instrukcja była czytana? :)
Instrukcja skrócona str. 4 pisze:Aktywny gracz wykonuje w swojej kolejce dwie akcje i napotyka
przeszkody w swoim regionie. Następnie jego kolejka się kończy,
a zaczyna kolejka następnego gracza.
[...]
By wykonać akcję, gracz kładzie jeden ze swoich żetonów akcji
na dowolnym polu akcji na swojej karcie postaci. Następnie wykonuje akcję zgodnie z opisem na karcie postaci.
Postać nie może wykonać tej samej akcji dwa razy w jednej kolejce.
Awatar użytkownika
malpka
Posty: 275
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:43
Has thanked: 151 times
Been thanked: 23 times

Re: Wiedźmin

Post autor: malpka »

sqb1978 pisze:A instrukcja była czytana? :)
Była, była. Problem w tym w mojej instrukcji nie wygląda to tak:
Instrukcja skrócona str. 4 pisze: By wykonać akcję, gracz kładzie jeden ze swoich żetonów akcji
na dowolnym polu akcji na swojej karcie postaci. Następnie wykonuje akcję zgodnie z opisem na karcie postaci.
Postać nie może wykonać tej samej akcji dwa razy w jednej kolejce.
tylko następująco:
Również instrukcja skrócona str. 4, wersja pl dla jasności pisze:By wykonać akcję, gracz kładzie jeden ze swoich żetonów akcji na dowolnym polu akcji na swojej karcie postaci, po czym kładzie tam żeton. Następnie wykonuje akcję zgodnie z opisem na karcie postaci.
Drugie pogrubienie miesza w całym zdaniu. Na pierwszy rzut oka wyglądało mi jakby ktoś zapomniał dopisać "drugi" i zmienić "akcję" na "akcje". Jako że parę chochlików im się trafiło, stąd pytanie.
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Wiedźmin

Post autor: Pietruch »

malpka pisze:Mam pytanie dotyczące akcji.
Czy użycie obu jest planowane - najpierw umieszczamy 2 znaczniki na polach na których możemy, czy też są kolejno?
Przykładowo mając zablokowane ranami podróż i przygotowanie czy można w tej samej kolejce odpocząć i wykonać akcję podróż?
Wg mnie takie planowanie niepotrzebnie utrudniłoby i skomplikowałoby grę - wyobraź sobie sytuację, w której na początku swojej tury deklarujesz, że chcesz wykonać śledztwo i podróż/rozwój. Po wyciągnięciu karty śledztwa okazuje się, że trafiam na kartę Niepowodzenie w wyniku czego otrzymuję ranę (albo wynika to bezpośrednio z karty albo przegrywam walkę z tej karty). Żeton rany muszę położyć na niezajętym przez ranę polu akcji, załóżmy że jedyne takie pole to właśnie podróż/rozwój. W takiej sytuacji wykonanie drugiej akcji jest zablokowane, ergo miałbym w swojej kolejce tylko jedną akcję do dyspozycji. No chyba, że komuś taki hardkorowy wariant gry odpowiada :)

TL:DR - z instrukcji zrozumiałem, że akcje wykonuje się "w locie", nie trzeba ich wcześniej jawnie deklarować.

BTW - korzystacie w ogóle z okrągłych żetoników do zaznaczania wykonywanych akcji?
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Wiedźmin

Post autor: sqb1978 »

Akcje się po prostu wykonuje. Nie ma żadnego planowania a żetony służą jedynie do zaznaczenia, która akcja już była wykonana, ponieważ nie można wykonać 2 razy tej samej akcji. No i ułatwiają liczenie do dwóch ;)
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Wiedźmin

Post autor: Tomson »

Czy w wyniku opóźnienia działań tracimy w sumie 1 czy 2 akcje (w tym jedna na postawienie figurki)?
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Wiedźmin

Post autor: lesar »

Jedną
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Abaddon1991
Posty: 80
Rejestracja: 21 sie 2014, 16:31
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Wiedźmin

Post autor: Abaddon1991 »

Mam pytanie dotyczące gry Yarpenem:

W swoich kartach rozwoju Yarpen ma karty Przedmiotów, które wykorzystuje się zużywając znaczniki uniwersalne z tych kart (np. Starożytny sygnet, List żelazny, D'yaebl i inne). W jaki sposób Yarpen zdobywa/kładzie żetony uniwersalne na tych kartach?

Wczoraj kładliśmy te żetony w momencie kiedy grający Yarpenem używał akcji Komenda (analogicznie do Przygotowania zaklęcia/eliksiru u Triss/Geralta), ale pozostaje kwestia czy kłaść tylko 1 żeton na 1 karcie czy po 1 żetonie na wszystkich kartach.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Wiedźmin

Post autor: Cin »

Przecież to wszystko masz napisane:

Komenda - "użyj 2 ze swoich kompanów"
Paulie Dahlberg (jeden z kompanów) - "połóż 1 (znacznik) na maksymalnie 2 posiadanych kartach rozwoju"
Awatar użytkownika
Abaddon1991
Posty: 80
Rejestracja: 21 sie 2014, 16:31
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Wiedźmin

Post autor: Abaddon1991 »

Ok, to było proste, dzięki. :P


P.S.
Nie grałem jeszcze sam Yarpenem, a kolega który nim grał nie powiedział mi o tym kompanie, więc wertowałem instrukcję, zamiast przejrzeć jego karty. :D
Salvadore21

Re: Wiedźmin

Post autor: Salvadore21 »

Sorki za pewnie oczywiste pytanie;

czy za każdego ubitego potwora z przeszkód i talii śledztw gracz otrzymuje 1 punkt zwycięstwa?
nie mogę znaleźć tej zasady w instrukcji...
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Wiedźmin

Post autor: lesar »

Nie
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Wiedźmin

Post autor: AkuaMarek »

Znalazłem temat o Wiedźminie może ktoś mi pomoże :)
1) Czy Yarpen Zigrin może użyć ilu chce broni w trakcie jednej walki?? Było by to logiczne gdyż rozwinięty Yarpen+kompania powinni mieć szansę zasiec taką np. Strzygę :)
2) Jak traktować teleport Triss (wiem że było wcześniej w wątku ale nadal nie wiem czy to zależy od ustaleń pomiędzy graczami czy jest jakaś szeroko zaakceptowana wersja).
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Wiedźmin

Post autor: lesar »

AkuaMarek pisze:Znalazłem temat o Wiedźminie może ktoś mi pomoże :)
1) Czy Yarpen Zigrin może użyć ilu chce broni w trakcie jednej walki?? Było by to logiczne gdyż rozwinięty Yarpen+kompania powinni mieć szansę zasiec taką np. Strzygę :)
2) Jak traktować teleport Triss (wiem że było wcześniej w wątku ale nadal nie wiem czy to zależy od ustaleń pomiędzy graczami czy jest jakaś szeroko zaakceptowana wersja).
Ad 1. Yarpen ma 4 kompanów, wykonując akcję komenda uaktywnia dowolnych 2 kompanów wg dowolnej kolejności. Jeden z tych 4 kompanów generuje żeton uniwersalny i jeżeli będziesz odkładał te znaczniki na przedmioty i zbroje to podczas walki możesz użyć ich wszystkich do walki.

Ad 2. Triss może poprzez teleportacje ruszyć się o dwa regiony i przesunąć znacznik na torze wojny ale tylko jak wykonuje akcję podróży i tropy pobiera tylko z obydwu lokacji z tej, w której zakończyła podróż plus z tej w której zakończyła teleportacje.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
wasiu
Posty: 26
Rejestracja: 30 paź 2011, 23:07

Re: Wiedźmin

Post autor: wasiu »

Mam pytanie odnośnie żółtej kości Yarpena. Na 5 ściankach jest taka pasiasta tarcza w tle. W skróconej instrukcji jest napisane, że ścianka z mieczem narysowanym na tarczy i tą pasiastą tarczą w tle daje wynik 1miecz+2tarcze. Jak odnosi się to do pozostalych 4 ścianek? Czy unik z pasiastą tarczą w tle daje 1unik+2tarcze czy 1unik+1tarcza? Ile daje tarcza z pasiastą tarczą w tle?
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 257
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Wiedźmin

Post autor: Col. Frost »

Instrukcja się nie myli, tylko miecz dodaje dwie tarcze, na pozostałych ściankach jest tylko jedna dodatkowa tarcza.
ODPOWIEDZ