Kwestia koszulek

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Kwestia koszulek

Post autor: vojtas »

@Bartek

^ Nie jestem weteranem, ale jeśli Seasons to Twoja ulubiona gra i masz pod dostatkiem gotówki, to kup FFG. No chyba że masz dobrze dopasowane koszulki Mayday Premium - są one grubsze niż standardowe i karty IMO większej ochrony już nie potrzebują. Jeśli Ci się nie kleją się, nie marszczą, jeśli mają idealne wymiary i generalnie jesteś zadowolony, to raczej nie ma sensu kupować FFG. Mam koszulki Mayday Magnum Copper Premium do Siedmiu Cudów Świata i są one absolutnie wystarczające (koszulki, nie Cuda). Tu warto zaznaczyć, że karty te są wyjątkowo cienkie, i gdyby nie koszulki po kilkunastu rozgrywkach wyglądałyby strasznie.
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Kwestia koszulek

Post autor: Misio205 »

Skoro sam zakładasz że jesteś w stanie dopłacisz to bierz :)
bartekb8
Posty: 586
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 68 times
Been thanked: 61 times

Re: Kwestia koszulek

Post autor: bartekb8 »

Ok, dzięki za odpowiedź, chłopaki. Vojtas, oglądałem Mayday Premium, ale przy tej samej ilości (50 koszulek) są jeszcze droższe niż FFG, więc chyba jednak pokuszę się na FFG. 180 kart to 4 paczki, nie wyjdzie tak źle (cenowo). Poza tym jestem ciekaw na ile te koszulki różnią się od Maydayów :wink:
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Kwestia koszulek

Post autor: Pixa »

bartekb8 pisze:Poza tym jestem ciekaw na ile te koszulki różnią się od Maydayów :wink:
Roznia sie jak polonez od mercedesa 123, merc to FFG of kors :-)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Kwestia koszulek

Post autor: vojtas »

@bartek
Zgadza się. Mayday Premium, które nabyłem do 7CŚ, są drogie, ale nie miałem wyboru. FFG nie ma w swoim arsenale koszulek, które pasują do kart tej gry (czyli 65 x 100 mm). A dla mnie ścisłe wymiary są ważne na równi ze sztywnością. Takie skrzywienie. :D Skoro już koszulkuję karty, to niech się chociaż dobrze tasują.

@Pixa
Mayday Premium może nie są tak dobre jak FFG, ale są przyzwoite.
bartekb8
Posty: 586
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 68 times
Been thanked: 61 times

Re: Kwestia koszulek

Post autor: bartekb8 »

@vojtas
Dzięki za sprostowanie, czyli gdybyś miał wybór byłyby to FFG :wink:

Oczywiście, że odpowiednie dopasowanie kart to podstawa. Ja się raz przejechałem gdy niechcący zamówiłem najpierw mayday standard 2,5"x 3,5", a potem (do tej samej gry) mayday standard 2 5/8"x 3 5/8"(zmylił mnie ten sam, zielony kolor)... Niby róznica niewielka, ale widoczna gołym okiem: od razu można powiedzieć, które koszulki są ciut przyduże.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Kwestia koszulek

Post autor: vojtas »

@bartek

Była jeszcze pewna furtka, mianowicie Swan Premium. Niestety, nie wiedzieć czemu, nie mają ich na stanie już dość długo. Gdybym miał dalej czekać, to wciąż grałbym gołymi kartami. Czyli praktycznie nie miałem wyboru. ;)
Awatar użytkownika
AdiQue
Posty: 9
Rejestracja: 05 gru 2013, 13:29
Lokalizacja: Katowice

Re: Kwestia koszulek

Post autor: AdiQue »

Cześć,

Poniżej cytuję odpowiedzi na wysłane przeze mnie wiadomości do dystrybutorów koszulek Swan Panasia.

Smiling Monster Shop / shop@smiling-monster.com to me:
"Thank you for your inquiry.

1. Yes, all the mentioned sleeves are available. The 80x122 mm thick type sleeves have only 90 sleeves per pack though (not 100), and the 80x80 mm thin type sleeves have 150 per pack (not 200).

2. The price for 1 pack of sleeves is 2,50 Euro (same prize for all sizes).

3. We ship via dhl and only charge the actual shipping costs, depending on the weight of your order: up to 2kg = 8,60 Euro, 2-5kg = 14,99 Euro. The weight for your order would be 2,1kg, so in order to save shipping costs it would be best to either loose a few packs from your order to drop below 2 kg, or order some more packs (cause there´s still a lot of space as the price is the same up to 5kg).

4. As soon as payment clears (you can pay via bank transfer or paypal) I´ll ship your order, it usually takes 3-5 workdays for a parcel from Germany to Poland to arrive.
I hope this helps, if you have any further questions, please don´t hesitate to ask."


DBG-海豚桌上遊戲網 dolphine@boardgamer.org to me:
"Dear Sir:

Sorry, we only sell to Mayday.
Please contact and order from Mayday, they will order from us and sell it to you~

Thank you very much!

Dolphine
http://www.boardgamer.com.tw"

TL;DR:
Odpada zakup koszulek Swan Panasia z:
Tajwanu - sprzedają tylko dystrybutorom,
USA - część niedostępna, dłuższa dostawa, możliwość nałożenia cła i podatku VAT,
UK - brak dodatkowych opłat, ale i tak za drogo (jak dla mnie);

Zakup koszulek Swan Panasia możliwy jest z:
Niemiec - jak dotąd mają wszystkie, o jakie pytałem (a pytałem o bardzo egzotyczne, jak np. SWN-516 [141 x 220mm, 71x220mm, 90x140mm]), ponadto brak dodatkowych opłat (cło, VAT), a także szybki transport kurierem DHL.

Przykład:
zakup 20 paczek koszulek SP z Niemiec, to
łączny koszt: 20 * 2,5 € + 8,6 € ≈ 255 PLN, czyli
koszt za 1 paczkę: 255 / 20 ≈ 12,75 PLN (czyli wyraźnie taniej, niż FFG)
(1 paczka, to 80 lub 100 koszulek premium, albo ok. 150-170 koszulek standard).

Wniosek:
Jeśli faktycznie możliwe jest, aby ktoś zorganizował zakup grupowy FFG, rozważę dołączenie się.
Jeśli nie, najpewniej dokonam zakupu koszulek SP od Niemieckiego dystrybutora. (Jeśli ktoś chce się dołączyć, aby koszulki dotarły do PL jedną 5kg paczką, proszę o wiadomość).

Pozdraux,
Adrian
bartekb8
Posty: 586
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 68 times
Been thanked: 61 times

Re: Kwestia koszulek

Post autor: bartekb8 »

No hej. Odebrałem dziś swoje pierwsze koszulki FFG do gry Seasons i pomyślałem, że mogę podzielić się wrażeniami:
- koszulki są grubsze i sztywniejsze niż standardowe Mayday; sprawiają wrażenie "niezniszczalnych", co bardzo mi sie podoba. Niestety zajmują też więcej miejsca w pudełku, a stos kart przypomina teraz wieżę :D Ponadto ich tasowanie może okazać się teraz trochę bardziej kłopotliwe.
- zostawiają sporo zapasu góra/dół, co osobiście mnie zdziwiło, bo myślałem, że będą lepiej dopasowane (maydayki takie były). Na szczęście nie przeszkadza to ani w wizualnym, ani w praktycznym odbiorze (tasują się dobrze, a większy zapas góra/dół to w końcu też i większa ochrona). Wadą jest ponownie większy problem z przechowywaniem kart - karty wchodzą niemal "na wcisk" do przeznaczonych im wnęk.
- nie sklejają się (przynajmniej na razie)
- są przyjemne w dotyku ale śliskie, co sprawia, że karty ułożone w stos rozjeżdzają się z lekka.

Podsumowując: Być może wystarczyłyby Maydayki, ale zakupu nie żałuję, bo większa cena koszulek FFG jest w końcu uzasadniona ich jakością.

Pozostał teraz tylko odwieczny problem przechowywania gry w momencie gdy oprócz podstawki posiada się także dodatki do niej, a wszystko chciałoby się mieć w jednym pudle, aby szybko wyciągać i przygotowywać rozgrywkę. Trzeba będzie coś wymyślić :wink:
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Kwestia koszulek

Post autor: Pixa »

bartekb8 pisze: - są przyjemne w dotyku ale śliskie, co sprawia, że karty ułożone w stos rozjeżdzają się z lekka.
Potasujesz kilka razy to sie lekko zetra i nie beda sie slizgaly. Po kilkunastu partiach ustawiam caly stos do TTR bez problemu.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
bartekb8
Posty: 586
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 68 times
Been thanked: 61 times

Re: Kwestia koszulek

Post autor: bartekb8 »

Super:) Dzięki
Awatar użytkownika
Rockas
Posty: 143
Rejestracja: 02 lip 2014, 12:38

Re: Kwestia koszulek

Post autor: Rockas »

Witam, odkopię nieco temat.
Miał ktoś już styczność z koszulkami Ultra Pro Standard Pro-Fit Sleeves 100? Jak wypadają w porównaniu z Mayday - są grubsze czy cieńsze? Do Osadników by się nadały? :wink:
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5243
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 527 times
Been thanked: 1850 times
Kontakt:

Re: Kwestia koszulek

Post autor: Gambit »

Rockas pisze:Witam, odkopię nieco temat.
Miał ktoś już styczność z koszulkami Ultra Pro Standard Pro-Fit Sleeves 100? Jak wypadają w porównaniu z Mayday - są grubsze czy cieńsze? Do Osadników by się nadały? :wink:
Nie wiem jak z Osadnikami, ale ja mam w te koszulki zapakowanego Spartacusa i kilka innych gier. Bardzo sobie chwalę.
Awatar użytkownika
Rockas
Posty: 143
Rejestracja: 02 lip 2014, 12:38

Re: Kwestia koszulek

Post autor: Rockas »

Gambit pisze:
Rockas pisze:Witam, odkopię nieco temat.
Miał ktoś już styczność z koszulkami Ultra Pro Standard Pro-Fit Sleeves 100? Jak wypadają w porównaniu z Mayday - są grubsze czy cieńsze? Do Osadników by się nadały? :wink:
Nie wiem jak z Osadnikami, ale ja mam w te koszulki zapakowanego Spartacusa i kilka innych gier. Bardzo sobie chwalę.
Ok. Dzięki. W takim razie kupię i przetestuję. Zastanawiało mnie tylko czy są one wystarczająco dobre, aby używać ich do normalnego grania i częstego tasowania (bo według opisu są to koszulki wewnętrzne)
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Kwestia koszulek

Post autor: Tomson »

A czy ktoś z forumowiczów zna jakieś lepsze koszulki do Le Havre i Agricoli niż Standard European 59x92mm, które są wyraźnie za długie (mam takowe firmy Mayday)? Strasznie to wkurza, utrudnia tasowanie i nie wygląda zbyt estetycznie.
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Kwestia koszulek

Post autor: Fuser.exe »

ja szukalem do le havre i nie znalazlem lepszych niz 59x92 mayday'a.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kwestia koszulek

Post autor: FortArt »

Tomson pisze:A czy ktoś z forumowiczów zna jakieś lepsze koszulki do Le Havre i Agricoli niż Standard European 59x92mm, które są wyraźnie za długie (mam takowe firmy Mayday)? Strasznie to wkurza, utrudnia tasowanie i nie wygląda zbyt estetycznie.
Swan Chimera (60x90) jest za mały, karta nieco wystaje.
O ile wiem nie ma pośrednich standardów.

Ale ...
(sposób 1)
Swan nie ma zapasu jak inne koszulki - różnica między Swan Chimera Thick 60x90 a Arcane Large 59x92 wynosi 0 na szerokości i 6mm na długości po zewnętrznej licząc. Zaryzykowałbym zatem tezę (której nijak sprawdzić nie mogę), że Swan Std. Eur. oznaczony jako 60x92 będzie tym co szukasz.

(sposób 2)
Sam zaś Le Havre i częściowo Agricolę wpakowałem w Arcane Large. To na tyle grube koszulki, że są sztywne i to co wystaje nie ma znaczenia. Tam samo z FFG - nadmiar nie jest problemem przy tasowaniu.

Przy okazji lista gier z pasującymi koszulkami jest tutaj
http://boardgamegeek.com/geeklist/16457 ... izes-games
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Kwestia koszulek

Post autor: Tomson »

Super, dzięki za radę. Przepakuję w takim razie w sztywniejsze koszulki pomimo, że zwiększy mi to dwukrotnie objętość kart. Ale coś za coś;)
ODPOWIEDZ