K2 - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

Zostaje opuszczona.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: WRS »

Dzięki za potwierdzenie. Gdy himalaista kona, to nie takie niuanse w regułach się wyszukuje ;)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

:-)
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: K2

Post autor: xawerka »

Mam dwa pytania:
1) do wyżej wspomnianej opuszczonej jamy. W instrukcji jest napisane: jamy śnieżne pozostają na polu.... przez cały czas swojego istnienia". My rozumieliśmy, ze do takiej pozostawionej jamy przez innego gracza mogę wejsć i zyskam 1 punkt aklimatyzacji. Prosze o informację czy moge się w niej schronić czy nie.
2) dotyczy trawersu i zwijania namiotu. jeżeli "gładki" himalaista postawił namiot a nastepnie go zwinął to za jakiś czas ten namiot może tez postawić tylko "gładki" himalaista?
I druga sytuacja: gładki namiot zostaje zwinięty przez drugiego (nazwijmy kudłatego) himalaiste. I który z himalaistów za jakiś czas może postawić ten namiot?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: WRS »

xawerka pisze: 1) do wyżej wspomnianej opuszczonej jamy. W instrukcji jest napisane: jamy śnieżne pozostają na polu.... przez cały czas swojego istnienia". My rozumieliśmy, ze do takiej pozostawionej jamy przez innego gracza mogę wejsć i zyskam 1 punkt aklimatyzacji. Prosze o informację czy moge się w niej schronić czy nie.
Oczywiście, że może! W moim pytaniu chodziło o szczególny przypadek - gracz ostatni w danej kolejce opuścił jamę (w czasie ruchu innych himalaistów była zajęta). A ponieważ nikt nie miał już ruchu, to nie-ma-zmiłuj, nikt nie wejdzie.
Natomiast jeśli ktoś zostawi pustą jamę, a inny zatrzyma się na takim polu, to oczywiście włazi i się grzeje. :)
xawerka pisze:2) dotyczy trawersu i zwijania namiotu. jeżeli "gładki" himalaista postawił namiot a nastepnie go zwinął to za jakiś czas ten namiot może tez postawić tylko "gładki" himalaista?
Namiot niesie jeden himalaista i tylko on może go rozstawić. Warto używać namiotu tego właśnie himalaisty (minimalna ilość zabawy z wymianą namiotów w pudełku)
xawerka pisze:I druga sytuacja: gładki namiot zostaje zwinięty przez drugiego (nazwijmy kudłatego) himalaiste. I który z himalaistów za jakiś czas może postawić ten namiot?
Skoro kudłaty (baba ;) ) zwinął, to tylko ona może namiot rozłożyć.
Jak wyżej, proponuję wtedy podmienić namioty, by było jasne który wspinacz go aktualnie niesie.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: WRS »

Inna sprawa (dlatego oddzielny post).

Czy coś w przepisach sprzeciwia się kopaniu jamy na początkowych polach (tych z +1 do aklimatyzacji)? Można by wówczas nadrobić brak kart +2 i +3...

A czy można jamę wykopać w bazie? :) (Czyli zamiast w ogóle się ruszać to ładować akumulatory...)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: K2

Post autor: xawerka »

Czy można wartość ruchu z jednej karty podzielić na dwa przesunięcia himalaistą.
Mam na myśli taką sytuację, mam karty:
I) karta ruchu (1 do góry / 2 na dół)
II) karta ruchu o wartości 3
III) karta aklimatyzacji

Czy mogę:
1) zejść na pole o wartości 1 (czyli wykorzysta, jeden z dwóch ruchów z pierwszej karty)
2) wejsc na pole o wartości 2 ( wykorzystam dwa ruchy z trzech z drugiej karty)
3) zejść na pole o wartości 1 ( pozostały ruch z karty pierwszej)
4) wejść na pole o wartości 1 (ostatni ruch z karty drugiej).

Taka sytuacja (lub podobna) nam się zdarzyła; uzgodniliśmy, ze mozna tak zrobić jak wyżej.
Chciałabym sie upewnić czy tak można?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: K2

Post autor: donmakaron »

Zagrane karty dają Ci sumę punktów, którą rozdysponowujesz dowolnie między himalaistów. Nie rozdzielanie punktów z kart prowadziło by bardzo często do sytuacji, w której mam karty z punktami ruchów, które nie umożliwiają mi wykonanie jakiegokolwiek ruchu.

Błędna informacja, kajam się i proszę o wybaczenie :oops:
Ostatnio zmieniony 14 lis 2011, 10:16 przez donmakaron, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: K2

Post autor: Andy »

donmakaron pisze:Zagrane karty dają Ci sumę punktów, którą rozdysponowujesz dowolnie między himalaistów.
A tymczasem w instrukcji...
[Gracz] wskazuje himalaistę, którego porusza i kartę lub karty, których używa. (...) Punktów ruchu z jednej karty nie można dzielić pomiędzy dwóch himalaistów.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

Nie było mnie kilka dni... po kolei...
xawerka pisze:2) dotyczy trawersu i zwijania namiotu. jeżeli "gładki" himalaista postawił namiot a nastepnie go zwinął to za jakiś czas ten namiot może tez postawić tylko "gładki" himalaista?
I druga sytuacja: gładki namiot zostaje zwinięty przez drugiego (nazwijmy kudłatego) himalaiste. I który z himalaistów za jakiś czas może postawić ten namiot?
Namiot może postawić tylko ten himalaista, który go niesie. Po wzięciu namiotu najlepiej oznaczyć to na planszy himalaistów. Namiotami można się wymieniać o ile dwaj himalaiści stoją na tym samym polu.
WRS pisze:Inna sprawa (dlatego oddzielny post).

Czy coś w przepisach sprzeciwia się kopaniu jamy na początkowych polach (tych z +1 do aklimatyzacji)? Można by wówczas nadrobić brak kart +2 i +3...

A czy można jamę wykopać w bazie? :) (Czyli zamiast w ogóle się ruszać to ładować akumulatory...)
Można kopać w bazie, można na pierwszych polach. To takie dziwne i nie klimatyczne, ale można ;-).

Co do kart i ruchu. Karty można sumować, żeby wykorzystał je jeden himalaista. Karty pojedynczej nie można podzielić na dwóch.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: K2

Post autor: Browarion »

donmakaron pisze:Zagrane karty dają Ci sumę punktów, którą rozdysponowujesz dowolnie między himalaistów. Nie rozdzielanie punktów z kart prowadziło by bardzo często do sytuacji, w której mam karty z punktami ruchów, które nie umożliwiają mi wykonanie jakiegokolwiek ruchu.
Bo nie zostało jasno zaprzeczone:
to powyżej to NIEPRAWDA - informacja od autora, czyli na 100% pewna :wink:, powyżej


jakby co cytuję:
folko pisze:Co do kart i ruchu. Karty można sumować, żeby wykorzystał je jeden himalaista. Karty pojedynczej nie można podzielić na dwóch.

niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: WRS »

folko pisze:Można kopać w bazie, można na pierwszych polach. To takie dziwne i nie klimatyczne, ale można ;-).
No, ale ktoś zabrał karty aklimatyzacji 2 i 3! A jakoś trzeba się dopakować przed atakiem na szczyt. :D
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: K2

Post autor: xawerka »

Nie można dzielić jednej karty na ruchy dla dwóch himalaistów - to oczywiste i jasne.
Chodziło mi o taką sytuację czy moge podzielić punkty z jednej karty na dwa oddzielne ruchy (dla tego samego himalaisty oczywiscie). Czyli upraszczając mam kartę o ruchu 2 w dół i kartę trzy w górę i wykorzystują je w ten sposób: wykorzystuję jeden ruch na zejście następnie wykorzystuję kartę z trzema do góry i ponownie jeden ruch w dół z tej pierwszej karty.
Czy można ruchy z jednej karty podzielić własnei w ten sposób?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: WRS »

Interesujący koncept. Moim zdaniem to niedopuszczalne, ale niech się wypowie P. T. Autor.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: FortArt »

Instrukcja jest dość jasna, mówi o ruchu za pomocą sumy punktów, nie za pomocą kart. Dzięki temu dwa pola o koszcie ruchu 2 można pokonać za pomocą kart 1 i 3.
(...) wskazuje himalaistę, którego porusza i kartę lub karty, których używa. Może wykorzystać tyle punktów ruchu ile wynosi suma punktów ruchu na wskazanych kartach (...).

W przypadku kart poręczówek (...). Gracz musi wybrać czy używa punktów ruchu w górę czy w dół.
W tym wypadku gracz wybrał kierunek dół. Ma zatem do dyspozycji 5 punktów ruchu - 3 w dowolną stronę i 2 w dół.
Zagranie zatem jak najbardziej prawidłowe!
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

xawerka pisze:Nie można dzielić jednej karty na ruchy dla dwóch himalaistów - to oczywiste i jasne.
Chodziło mi o taką sytuację czy moge podzielić punkty z jednej karty na dwa oddzielne ruchy (dla tego samego himalaisty oczywiscie). Czyli upraszczając mam kartę o ruchu 2 w dół i kartę trzy w górę i wykorzystują je w ten sposób: wykorzystuję jeden ruch na zejście następnie wykorzystuję kartę z trzema do góry i ponownie jeden ruch w dół z tej pierwszej karty.
Czy można ruchy z jednej karty podzielić własnei w ten sposób?
Mamy dwa rodzaje kart, zwykłe i poręczówki. Zwykłe można wykorzystać w dowolny sposób... czyli mam 3PR mogę np. 2 w górę i 1 w dół itp. Jeśli chodzi o poręczówki... zawsze wykorzystujemy je w 1 sposób. Czyli albo w górę, albo w dół. Jeśli wykorzystuję np. kartę zwykłą 3 pr + kartę poręczówki 1/3 mam do dyspozycji sporo możliwości...
4 pr w górę
3 w górę i 3 w dół
2 w górę i 4 w dół (2 ze zwykłej karty w górę, 1 w dół + 3 w dół z poręczówki)
1 w górę i 5 w dół
6 w dół
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: K2

Post autor: berem »

Zakładam przykładowo, że do ruchu jednego alpinisty chcę użyć 2 kart: jedna zejścia o 3 pola i druga jako wejście o 2 pola. Chcę wykorzystać w pełni i do końca te punkty by jak najdalej zajść. Jego ścieżka ma prowadzić w dół potem np. w górę i znów w dół. Czy można wydać część punktów w tej karty z punktami w dół na ruch w dół, potem punkty z drugiej karty na ruch w górę a potem pozostałe punkty do ruchu w dół z karty ruchów w dół?
Czy jednak najpierw trzeba wykorzystać jedną kartę a potem drugą?
Taka sytuacja może często występować w dodatku Broad Peak.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2

Post autor: folko »

W tym przypadku liczysz sobie punkty - czyli np. masz z kart 4 w górę i 3 w dół i wykorzystujesz jak chcesz. Nie musisz kartę jedną potem drugą. Ważna jest zasada że nie możesz dzielić karty na dwóch himalaistów i jeśli używasz poręczówki to albo jako do góry albo w dół.
berem
Posty: 1218
Rejestracja: 26 sie 2008, 14:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: K2

Post autor: berem »

W przepisach nie było to chyba jednoznacznie określone i ja właśnie tak robiłem rozdzielając punkty. Gdyby miało być inaczej to przy grze na wszystkie opcje naprawdę trudno byłoby przeżyć w tych symulowanych górach.
marios81
Posty: 5
Rejestracja: 08 lut 2012, 11:56

K2 - dobieranie kart

Post autor: marios81 »

Witam, mam pytanie do bardziej zaawansowanych;) odnosnie dobierania kart po kazdej turze. Czy na koncu tury dobieramy 6 nowych kart ze stosu czy dobieramy tylko 3 z nowego stosu i dodajemy je do 3 ktore odrzucilismy w poprzedniej turze?
Gre zakupilem niedawno i caly czas gralem dobierajac na koniec tury 6 nowych kart.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: K2 - dobieranie kart

Post autor: Edwardo »

dobierasz 3 karty tak żeby mieć 6 na ręce (wraz z tymi z poprzedniej tury). No chyba, że nie ma już kart do dobrania, to nie dobierasz w ogóle i zagrywasz te 3 które Ci zostały.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
marios81
Posty: 5
Rejestracja: 08 lut 2012, 11:56

Re: K2 - dobieranie kart

Post autor: marios81 »

Dzieki wielkie! Czyli mam rozumiec ze do 3 kart ktore odrzucilem i ktorych nie wykorzystalem w poprzedniej turze mam dobrac 3 nowe?
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: K2 - dobieranie kart

Post autor: folko »

Tak
marios81
Posty: 5
Rejestracja: 08 lut 2012, 11:56

Re: K2 - dobieranie kart

Post autor: marios81 »

Dzieki wielkie za szybka odpowiedz!:)
Tak poza tym to naprawde super gra.
Gratulacje dla autora i wszystkich ktorzy nad nia pracowali!
Pozdrowienia!
Awatar użytkownika
ziaro
Posty: 14
Rejestracja: 03 sie 2012, 15:47
Lokalizacja: Bytom

Re: K2

Post autor: ziaro »

Witam

Jestem nowy i zakupiłem tę grę gdyż bardzo się nią zajarałem. Po przeczytaniu instrukcji mam pewne wątpliwości a propos żetonów ryzyka.

W pierwszej kolejce żeton ryzyka losuje osoba, która miała najwięcej punktów ruchu z 3 kart, które zawodnicy odsłaniają. Czy jest powiedziane jaki żeton ryzyka wybrać? Czy o wartości najmniejszej, największej?

Czy po 1 turze znowu pokazuje się karty ruchu i osoba z największą ilością punktów losuje żeton ryzyka czy już z automatu żeton ryzyka pobiera osoba, która znajduje się po lewej strony gracza, który zaczynał wcześniej?

Pozdawiam
ODPOWIEDZ