Stone Age - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Stone Age

Post autor: Atamán »

Różnica w tych sytuacjach wynika tylko i wyłącznie z tego, że domki są wykupywane w trakcie trwania rundy (konkretniej: w 2 fazie rundy) i od razu odsłaniane (zatem: jeśli stos budynków się skończy, to będzie w 2 fazie rundy - instrukcja mówi, by rozegrać tę rundę do końca - w tym zawiera się żywienie), natomiast karty są uzupełniane pomiędzy rundami, zatem jeśli ich zabraknie, to będzie już PO rundzie.

Podsumowując: gra zawsze kończy się żywieniem i żadna runda nie zostanie rozegrana z niepełną liczbą kart lub niepełną liczbą budynków.
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stone Age

Post autor: traxek »

Dziękuje za szybka odpowiedź
A jeszcze jedno małe pytanko, czy odkładając na stos karty cywilizacji na swojej planszy, można je podejrzeć w trakcie gry, czy nie?
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Stone Age

Post autor: Geko »

traxek pisze:Dziękuje za szybka odpowiedź
A jeszcze jedno małe pytanko, czy odkładając na stos karty cywilizacji na swojej planszy, można je podejrzeć w trakcie gry, czy nie?
Pewnie, że tak, w końcu dają Ci one dodatkowe punkty. W wersji na BrettSpielWelt.de Twoje karty są chyba nawet odpowiednio ułożone, żebyś widział łączne mnożniki i ile zielonych (?) już zebrałeś i ile one Ci dają punktów. Oczywiście możecie grać z domową zasadą, że nie można ich podglądać :wink:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
sarkon
Posty: 86
Rejestracja: 17 wrz 2010, 15:47

Re: Stone Age

Post autor: sarkon »

Witam serdecznie,

w odpowiednim temacie wypowiedziałem się na temat pierwszego bliższego kontaktu z grą, zaś tutaj potrzebowałbym łopatologicznej i cierpliwej odpowiedzi na me wątpliwości. Mam nadzieję że pomożecie planszomaniacy.

Postaram się to zrobić profesjonalnie jak tylko się da:)

Obrazek

Tutaj jest tor żywności. Jeżeli postawię jednego ludzika na tym polu do uprawy to przesuwam na pozycję nr 1 kostkę. I dzięki temu mam +1 żetonu żywności. Jeżeli na tym etapie się mylę to prosze mnie wyprowadzić z błędu. Gdy kończymy rundę to kostki na torze żywności wracają na nr 0? Jeżeli nie wracają do punktu wyjścia to rozumiem, iż za każdym razem jak postawię ludzika na polu upraw, bedę podnosił liczbę punktów żywności które będę pobierał z ,,banku"?

Obrazek

Płytki budynków- rozumiem, że tutaj kupuję budynki dla moich ludzi, tak? I wygląda to następująco: w górnym lewym rogu płytki jest liczba 14, zaś na dole są surowce: drewno i dwa kamienie. Rozumiem, że muszę być w posiadaniu tych surowców i mogę wówczas wykupić taki budynek. Jakie z tego będę miał profity? Na chłopski rozum, jedynie to, że ta liczba 14 to liczba ruchów jakie robie na polu otaczającym całą plansze, tak? Czy jeszcze jakieś profity są? Ponadto jak należy rozumieć oznaczenie: 1-7 (i obok jest koło z czterema kolorami odpowiadającymi wszystkim surowcom) i jak rozumieć znak zapytania który jest umieszczony w lewym górnym rogu (gdzie w poprzednim przykładzie była to liczba 14)?

Obrazek

karty cywilizacji. Rozumiem, że te karty zbieramy. I ich zbieranie polega na wykonaniu jakiejś rzeczy: np wyrzucenie odpowiedniej liczby kostkami, zapłacenie żywnością za kartę itp itd. A co dają te obrazki na dole (w całym poziomie): zegar słoneczny, ludzik X punkt żywności czy ludzik X ,,żelazny" ludzik , czy gar w którym coś się gotuje? Jak należy to rozumieć?

Co do punktów żywności, rozumiem, że po każdej turze oddajemy tyle pkt żywności ilu ludzi posiadami? Czyli mamy piątkę pracowników i pięć pkt żywności muszę oddać do ,,skarbca"?

No i ostatnie (jak narazie:D) pytanie: jak to jest z tymi narzędziami. Dajmy na to, że polujemy i wylosowaliśmy z kostek 11 pkt czyli wychodzi 5 pkt żywności. Można podbić sobie tę liczbę narzędziem, tak? Ale podbijamy liczbę 5 o jeden pkt i zabieramy z banku 6 pkt żywności, czy raczej podbijamy liczbę 11 pkt o jeden co daje 12 pkt czyli dzielimy na 2 i wychodzi 6 pkt żywności. Niby jest to to samo ale jak to należy rozumieć. A jak to wygląda w przypadku surowców takich jak drewno, złoto, cegła czy kamień? Dajmy na to, że przy kamieniu, który wymaga 5 pkt, wyrzucamy 5tkę i zasada działania narzędzi polega na podniesieniu ilości surowca czy punktu do uzyskania surowca? Czyli jak wyrzucę piątkę to przysługuje mi jedna sztuka kamienia i jak skorzystam z 1 pkt narzędzi to podnoszę finalną liczbę surowców (i w tym wypadku biorę do siebie dwa surowce) czy podnoszę liczbę punktów do uzyskania surowca (byłoby to 6 pkt) co stanowiło by bezsens bo brakowałoby mi 4 pkt do dwóch surowców.


Boshe, ale zaszalałem. Już teraz dziękuję za odpowiedzi i cierpliwość:)
pozdrawiam.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 379 times
Been thanked: 94 times

Re: Stone Age

Post autor: farmer »

ŻWYNOŚĆ:
Kostka na polu żywności nie wraca nigdy w dół - za każdym razem, gdy wybierzesz akcję "zaoraj pole" liczba Twoich zaoranych pół (na torze) rośnie o 1. Tym samym, z czasem samoczynny przyrost żywności (z pól) może wyeliminować potrzebę zbieractwa i polowań.


BUDYNKI:
nie musisz mieć surowców niezbędnych do budowy budynku, aby wysłać pracownika do jego budowy. Surowce możesz zdobyc w międzyczasie.
Jeśli jednak w momencie wykonywania akcji budowy tych surowców miał nie będziesz, to oczywiście budowa nie dojdzie do skutku.
Aby wybudować budynek, musisz wydać surowce, jakie są podane pod obrazkiem budynku.
Jeśli w koszcie surowców znajduje się ten kilkukolorowy symbol, czytaj go jak "dowolny surowiec".
Przytoczony przez Ciebie budynek czytaj jako: "wydaj na budowę od 1 do 7 dowolnych surowców".
Liczba w lewym górnym rogu budynku to prawie jedyny profit, jaki za niego otrzymasz. Jednak jest to profit niebyle jaki, gdyż są to punkty zwycięstwa - jedyny cel gry. Nie gramy w Stone Age po to, być mieć dużo ludków albo dużo domków. Gramy, żeby mieć dużo punktów - i budynki nas do tego przybliżają.
Dodatkowym profitem, jaki masz za budynek jest to, że ich ilość ma wpływ na punktowanie z niektórych kart (tych z wizerunkiem budowniczego).
Budynki, które nie mają ściśle określonego kosztu (wszystkie z symbolem "dowolny surowiec") mają w miejscu na liczbę punktów "znak zapytania", gdyż nie sposób było wyliczyć ich końcowej wartości punktowej. Wartość punktowa budynku zależy od surowców, jakich użyjesz do ich budowy.
Jeśli budynek "1-7 dowolnych surowców" zbudujesz z 1 drewna, będzie on wart tylko 3 punkty.
Jeśli ten sam domek zbudujesz z 2uch cegieł i 1 kamienia, będzie on wart 4+4+5= 13 punktów.
Jeśli ten sam budynek postawisz z 7 sztabek złota, będzie on war 6x7= aż 42 punkty.

Zauważ, że w budynkach, które mają nadrukowaną liczbę punktów, liczba ta jest wyliczona w ten sam sposób (we wspomnianym przez Ciebie budynku za 14 punktów, na tą 14tkę składa się złoto za 6 i 2 cegły po 4 każda).


KARTY:
Już widzę, że troche pomieszałeś.
Nad polami, na które wykładasz karty, masz nadrukowane symbole, jakie wcześniej zidentyfikowaliśmy jako "dowolny surowiec". I to jest jedyny koszt zakupu karty. Czyli pierwsza od prawej karta kosztuje 1 dowolny surowiec, druga od prawej karta kosztuje 2 dowolne surowce itd.

To, co masz nadrukowane na górnej części karty, to jest to, co otrzymujesz w zamian za jej zakup. Jeśli jest tam narysowane 5 jedzenia, to po kupieniu karty (za dowolne surowce w odpowiedniej liczbie) możesz wziąć sobie 5 jedzenia. Itd.
Dolna część karty...
Ech, to po kolei...
Karty dzielą się na 5 rodzajów.
1) karty z zielonym tłem - dają punkty zwycięstwa (cel gry) w ilości kwadratu liczby zielonych kart. Czyli, jeśli masz 1 zieloną kartę, daje Ci ona 1 punkt. Jeśli masz 2 zielone karty, zdobywasz 4 punkty. Jeśli masz 7 zielonych kart, zdobywasz 49 (!) punktów.
Przy czym, cały zestaw zielonych kart, który ma przynosić punkty, musi się składać z kart o róznych symbolach (np: wazonik, flecik, figurka, wóz z kółkami etc). Jeśli masz 2 takie same zielone karty, to druga kopia nie wlicza się do zestawu. No:, jeśli masz 2 karty z fletem i jedną kartę z figurką, NIE otrzymujesz 9 punktów (3 zielone karty do kwadratu), ale 5 punktów (2 zielone karty do kwadratu PLUS 1 zielona karta do kwadratu). Słowem, ewentualne duplikaty zielonych kart tworzą nowy zestaw, liczony od początku.

Kolejne 4 rodzaje kart, mają żółte tło - wszystkie działają w podobny sposób:
2) karty z żółtym tłem i obrazkiem budowniczego na dole: dają Ci na koniec tyle punktów, ile wynosi:
suma obrazków budowniczych ze wszystkich kart jakie masz x liczba budynków jakie wybudowałeś (wspomniałem o tym wcześniej)

3) karty z żółtym tłem i obrazkiem szamana na dole, dają tyle punktów (cel gry) ile:
liczba obrazków z szmanem x liczba ludzików jakich masz w wiosce (zaczynasz od pięciu, przypominam)

4) karty z żółtym tłem i obrazkiem rzemieślnika, dają tyle punktów, ile:
suma obrazków rzemieślników x liczba narzędzi, jakie zgromadziłeś

5) karty z żółtym tłem i obrazkiem rolnika, dają tyle punktów, ile:
suma obrazków rolników z kart x liczba zaoranych pól (to, co masz zaznaczone małą kosteczką na polu żywności)


ŻWYNOŚĆ cz2.
Tak, co turę karmisz swoich ludzi - czyli oddajesz tyle żywności, ilu masz ludzi.


NARZĘDZIA:
w podanym przez Ciebie przykładzie - podbijasz liczbę 11 do 12, co daje 6 jedzenia.
Narzędzia traktuj jako takie dodatkowe oczka na kostce. Tak więc nie dojdzie do wspomnianego przez Ciebie bezsensu.
Żeby udało Ci się "wypłukać" 2 sztabki złota, musisz uzbierać 12 "oczek". Czy to z kostek, czy to z narzędzi i kostek - Twój wybór.


PS
W razie dodatkowych pytań, śmiało walcie.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
sarkon
Posty: 86
Rejestracja: 17 wrz 2010, 15:47

Re: Stone Age

Post autor: sarkon »

Nie no stary pojechałeś na maxa!! Dzięki wielgachne!! Widziałem, że się zirytowałeś na mnie (po edycji postu) :) ale jest to wynik podniecenia tą grą. Wiesz, dostałem ją do łap wczoraj o 21. Przez ponad godzinę rozkminiałem rozłożenie. Potem szybki rewiev na YT i szukanie instrukcji innej niż ta, którą dołączają do gry. No i teraz nie mogę usiedzieć w robocie bo muszę w tę grę zagrać:) Naprawdę jestem diablenie wdzięczny za udzielone odpowiedzi bo rozjaśniły mi wszystko to o co zapytałem.

Jedno pytanie na które chyba nie uzyskałem klarownej odpowiedzi, pola od 0-99 które otaczają plansze to pola ruchu. Ale według jakiego schematu się po nich poruszam? Czy np jak wybuduję budynek wart 14 pkt to od razu przemieszczam swój pionek o 14 pozycji do przodu?

A i kwestia narzędzi, przenalizowałem instrukcję jednak chciałbym mieć pewność.

dzięki ludzikowi pobieram sobie narzędzie. Stawiam je na swojej karcie. W nastepnej rundzie znów biorę sobie narzędzie i mam już dwa (rozumiem, że odwracam kartę z 1 na dwójkę). Czy mogę wziąć np dwa narzędzia po 1 pkt? No i czy to się sumuje? Czyli jak na początku wezmę 1 pkt narzędzi, i w następnej turze też wezmę narzędzie to mając 1 pkt narzędzi na swojej karcie, biorę 1 pkt narzędzi czy 2 pkt narzędzi? Analogicznie jak mam 4 pkt narzędzi i stawiam ludzika na polu narzędzi to biorę od razu kwadrat z 5 narzędziami (nie zwracając tamtych czterech które mam na karcie gracza) i w sumie mam 9 narzędzi?

Rozumiem, że narzędzia wykorzystuje raz na turę? Czyli np na polowanie i przewracam o 90 stopni narzędzia. Wykorzystuje i jak się rozpoczyna nowa tura to przerwacam wykorzystane poprzednio narzędzie na normalną pozycję?
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 379 times
Been thanked: 94 times

Re: Stone Age

Post autor: farmer »

Fakt, że byłem lekko zirytowany, ale to dlatego, że pisząc posta, nie wiedziałem, ze to Twoja pierwsza gra :).
Dla wyjadacza takie pytania nie przystoją, ale dla nowego - jak najbardziej 8) .

Pola od 0 do 99 to pola punktacji - służą jedynie zaznaczaniu aktualnej liczby punktów, jaką zgromadzili gracze. Nie są jako takim elementem rozgrywki - to tylko zilustrowana punktacja, coby w każdej chwili było widać kto prowadzi.
Wybudowane budynki oraz karty z symbolem koła na górze (drewniane koło oznacza punkty) dają punkty zwycięstwa natychmiast. Czyli kiedy tylko zbudujesz budynek, lub kupisz kartę z 3ema punktami, natychmiast przesuwasz swój klocek o odpowiednią liczbę punktów na torze.
Od razu zaznaczę, że często zwycięzca zdobywa ponad 200, a czasem nawet ponad 300 punktów - co wiąże się z tym, że znacznik punktów kilka razy okrąży planszę. My zaznaczamy to sobie, kładąc pod klockiem, który "jedzie dookoła planszy kolejny raz" żeton żywności. O wartości 1, jeśli chcemy oznaczyć liczbę 100+, o wartości 2, jeśli zaznaczamy liczbę 200+.
Wyniki poniżej 100 bardzo rzadko się zdażają - to takie wypadki przy pracy :).

NARZĘDZIA:
narzędzia zawsze bierzemy w ten sposób, żeby mieć na wszystkich 3ech polach od narzędni, maksymalnie zbliżone wartości.
Biorąc drugie narzędzie nie możesz zamienić 1nki na 2jkę, gdyż wtedy, miałbyś na polach narzedzi takie wartości:
2
0
0
Tak to wyglądać NIE MOŻE. Aby wartości były maksymalnie zbliżone, musi to wyglądać tak:
1
1
0
Czyli jako drugie narzędzie, bierzesz po prostu nową 1nkę. Jako 3cie narzedzie weźmiesz 3cią jedynkę. Dopiero jako 4te narzedzie, jedną z jedynek obrócisz na dwójkę. Dopiero, keidy będziesz miał trzy 2jki, będziesz mógł wziąć trójkę itd.

Za każdym razem, kiedy postawisz ludzika na polu narzędzi, bierzesz tylko 1 narzędzie - niezależnie od tego, czy i ile masz już do tej pory narzędzi. Brak jest wyjątków od tej reguły.

Tak, narzędzia wykorzystuje się raz na turę, dokładnie w sposób, jaki opisałeś :).
Od tego akurat jest jeden "wyjątek":
... ponieważ narzędzia można również otrzymać z niektórych kart.
Jeśli na karcie jest narysowane 1 narzędzie ze znakiem "+" (znak "plus"), to narzedzie to działa normalnie - dodajesz je na stałę do swojej wioski.
Jeśli jednak na karcie narysowane jest narzędzie o wartości od 2 do 4 bez znaku "+", to narzędzie takie kładzie się obok wioski - i jest ono jednorazowego użytku :).

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: Stone Age

Post autor: Odi »

Farmer -> gdyby na tym forum mozna było przynawać plakietki 'Pomocny Forumowicz', taka plakietka byłaby ozdobiona Twoim avatarem :)

sarkon -> Ja na szczęście mam w pracy kilka pudełek planszówek. I jak już nie mogę usiedzieć i doczekać się rozgrywki, to sobie robię przerwę, wyciągam takie pudełko i.... oglądam elementy, tasuję karty 8) Mmmm.... Jak przyjemnie się robi od razu! :))) :roll:
sarkon
Posty: 86
Rejestracja: 17 wrz 2010, 15:47

Re: Stone Age

Post autor: sarkon »

Farmer -> gdyby na tym forum mozna było przynawać plakietki 'Pomocny Forumowicz', taka plakietka byłaby ozdobiona Twoim avatarem
Oj tak. Jakby taka opcja była- powinieneś ją dostać, bez dwóch zdań!!
sarkon -> Ja na szczęście mam w pracy kilka pudełek planszówek. I jak już nie mogę usiedzieć i doczekać się rozgrywki, to sobie robię przerwę, wyciągam takie pudełko i.... oglądam elementy, tasuję karty Mmmm.... Jak przyjemnie się robi od razu! ))
heheheh no u mnie byłoby z tym kiepsko:D urzędnik MSWiA rozkłada sobie karty, wpada naczelnik i tekst: Grzesiu a z tobą to wszystko w porządku?:D


Odnośnie Stone Age mam jeszcze pytanko techniczne: Farmer, wcześniej tłumaczyłeś mi kwestię narzędzi. Jednak muszę się utwierdzić: dajmy na to że mam 5 narzędzi, czyl:
2
2
1

i obstawionych ludzi w lesie i kamieniołomach. Dajmy na to, że w lesie wyskakuje mi 8. No właśnie: czy w tym momencie mogę skorzystać ze wszystkich narzędzi? czyli 5 narzędzi by sobie dobić punktów? Czy raczej mogę użyć tylko jednego narzędzia na jeden surowiec? czyli np dwa narzędzia do lasu i np jeden do kamieniołomów?

Hmm czy to jest normalne, że w końcowej punktacji można uzyskać około 900 PKT? Bo wczoraj tak mnie ograła żona...Normalnie blamaż roku...jednak najpierw mnie upiła winem i dajmy na to, że zrzucam właśnie na ten element winę:)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2819
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 160 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: Ink »

sarkon pisze: Odnośnie Stone Age mam jeszcze pytanko techniczne: Farmer, wcześniej tłumaczyłeś mi kwestię narzędzi. Jednak muszę się utwierdzić: dajmy na to że mam 5 narzędzi, czyl:
2
2
1
i obstawionych ludzi w lesie i kamieniołomach. Dajmy na to, że w lesie wyskakuje mi 8. No właśnie: czy w tym momencie mogę skorzystać ze wszystkich narzędzi? czyli 5 narzędzi by sobie dobić punktów? Czy raczej mogę użyć tylko jednego narzędzia na jeden surowiec? czyli np dwa narzędzia do lasu i np jeden do kamieniołomów?
Tak, możesz skorzystać ze wszystkich narzędzi na raz. Tylko że naturalnie będą już niedostępne do końca Twojej rundy.
Przy czym w cytowanym przypadku skorzystanie ze wszystkich oczywiście nie opłaca się. Wystarczy z dwóch dwójek. 8 + 2 + 2 == 12, czyli dokładnie 4 drewna, pozostała jedynka niczego nie zmienia i lepiej zostawić ją sobie na kolejne rzuty.
Hmm czy to jest normalne, że w końcowej punktacji można uzyskać około 900 PKT? Bo wczoraj tak mnie ograła żona...Normalnie blamaż roku...jednak najpierw mnie upiła winem i dajmy na to, że zrzucam właśnie na ten element winę:)
Raczej niezbyt normalne. W SA zdarzają się spore wyniki (powiedzmy 300+ punktów), ale 900 nie brzmi dla mnie realistycznie. Może wina tego wina...
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
sarkon
Posty: 86
Rejestracja: 17 wrz 2010, 15:47

Re: Stone Age

Post autor: sarkon »

Hehehhe być może to te wino:D muszę kupować bardziej wykwintne:)

Można powiedzieć, że grałem testowo i sprawdzałem mechanikę gry w wyniku czego miałem tylko 3 karty cywilizacji a całą resztę miała moja żona.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 379 times
Been thanked: 94 times

Re: Stone Age

Post autor: farmer »

Dzięki za miłe słowa Panowie :).

Na pytanie Ink już odpowiedział :).

Co do 900 punktów - to taki wynik wydaje sie być niemożliwy...
z zielonych kart maks to 64 + 64 = 128
z żółtych na budynki, szacuje, że max 100 (mając, mniej więcej, 10 budynków)
żółte na narzędzia, max 144 (zakładając, że ma się wszytskie karty i 12! narzędzi)
żółte na ludzi, około 100 (10 ludzi x około 10 szamanów)
żółte na pola, również koło 100 (10 pół x około 10 rolników).

Max maxów wychodzi z tego jakieś 700 punktów (doliczam około 100 za budynki)...
hmm... w sumie i tak strasznie dużo. Gdyby druga osoba faktycznie nic nie grała, to teoretycznie da się zrobić taki wynik :O. A skoro tyle się da, to może i 900 się da...

"Normalne" wyniki oscylują jednak pomiędzy 120 - 200. Powyżej 300 to są już BARDZO wysokie i rzadkie osięgnięcia. Jeśli ktoś zrobi ponad 400, to powiedziałbym, że coś tu jest nie tak (albo drugi gracz, albo coś z liczeniem punktów :wink: ).

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Stone Age

Post autor: sheva »

Chyba, że przy grze w dwie osoby użyliście wszystkich budynków! a nie Tylko 14 jak mówi instrukcja :)`
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Stone Age

Post autor: konev »

sheva pisze:Chyba, że przy grze w dwie osoby użyliście wszystkich budynków! a nie Tylko 14 jak mówi instrukcja :)`
He... z żoną graliśmy pierwszy raz ze wszystkimi budynkami i jakoś gra nas nie porwała z czego się bardzo dziwiłem ;)
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Stone Age

Post autor: sheva »

dłużyła się zapewne niemiłosiernie :D
Sarkon nie martw się, też miałem Stona na pierwszą grę i przez 3 miesiące miałem niedomagania w mechanice bo szczegółów nie doczytałem :D Ostatnio wdrożyłem nowy system i jeśli gram pierwszy raz, najpierw czytam instrukcje gram partie, dwie i znowu czytam instrukcje żeby się upewnić, że wszystko ok :) a potem się okazuje, że jeszcze coś jest nie tak ;)
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Stone Age

Post autor: konev »

sheva pisze:Ostatnio wdrożyłem nowy system i jeśli gram pierwszy raz, najpierw czytam instrukcje gram partie, dwie i znowu czytam instrukcje żeby się upewnić, że wszystko ok :)
To jest podstawa. Do tego trzeba przejrzeć kilka stron forum, przeczytać FAQ po angielsku i można sobie grać w lekką, familijną grę ;)
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
sarkon
Posty: 86
Rejestracja: 17 wrz 2010, 15:47

Re: Stone Age

Post autor: sarkon »

hahaha rzeczywiście, graliśmy wszystkimi budynkami...o ja dureń:) Co do zasady także gram, potem czytam, weryfikuję. No nic. Za drugim (właściwą grą) razem może będzie lepiej.
bielas
Posty: 5
Rejestracja: 05 lis 2010, 18:07

Re: Stone Age

Post autor: bielas »

Witam wszystkich, mam pytanie dotyczące końcowej punktacji, mianowicie co dzieje się z niewykorzystaną żywnością? Czy jest ona w jakiś sposób przeliczana na punkty czy nie ma wpływu na końcowy wynik.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4480
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1438 times
Been thanked: 1102 times

Re: Stone Age

Post autor: garg »

Żywność nie liczy się na końcu w żaden sposób - po prostu przepada.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
mro123
Posty: 35
Rejestracja: 21 gru 2007, 22:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stone Age

Post autor: mro123 »

garg pisze:Żywność nie liczy się na końcu w żaden sposób - po prostu przepada.
a nie liczy się w przypadku gdy gracze mają po tyle samo punktów?
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2819
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 160 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: Ink »

mro123 pisze:
garg pisze:Żywność nie liczy się na końcu w żaden sposób - po prostu przepada.
a nie liczy się w przypadku gdy gracze mają po tyle samo punktów?

Nie, tie breakerem jest suma poziomu rolnictwa + narzędzi + ludzi.
Instrukcja Rio Grande pisze:If players are tied for most, the player among them with highest total of food production, tools, and people is the winner!.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
bielas
Posty: 5
Rejestracja: 05 lis 2010, 18:07

Re: Stone Age

Post autor: bielas »

Dzięki wielkie za odpowiedź.Tak mi się wydawało, ale chciałem się upewnić..
Awatar użytkownika
Lupusek
Posty: 39
Rejestracja: 08 sty 2011, 13:38
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stone Age

Post autor: Lupusek »

Witam! Po Mr Jack pocket, pora na coś większego czyli Stone Age;)

Bardzo mi i mojej drugiej połówce gra się spodobała, mam pytania odnośnie zasad po 1 rozgrywce:

- Czy liczba moich osadników może tylko osiągnąć maksymalny poziom tzn. tyle ile jest w pudełku a potem korzystanie z chaty "rozkoszy" ;) jest już bezużyteczne?

- podobne pytanie odnośnie surowców, ileś tam jest w lesie, gliniance itd. czy jak się skończą na planszy to dokładamy, czy uznajemy, że się skończył?

- chaty, punkty żywienia "kłos zboża", ludzie nie liczą sie w ogólnym rozrachunku, tak jak surowce? (tzn. wiem że sie licza ale połączone z kartami cywilizacji)

- żywność nie podlicza się w ogólnym rozrachunku, tak jak pozostałe surowce?
Przeciętny Polak uważa gry planszowe jako zabawę dla dzieci,
bądź zna tylko Chińczyka, Grzybobranie...

Zmieńmy to razem!
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4480
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1438 times
Been thanked: 1102 times

Re: Stone Age

Post autor: garg »

Lupusek pisze:Witam! Po Mr Jack pocket, pora na coś większego czyli Stone Age;)

Bardzo mi i mojej drugiej połówce gra się spodobała, mam pytania odnośnie zasad po 1 rozgrywce:

- Czy liczba moich osadników może tylko osiągnąć maksymalny poziom tzn. tyle ile jest w pudełku a potem korzystanie z chaty "rozkoszy" ;) jest już bezużyteczne?

- podobne pytanie odnośnie surowców, ileś tam jest w lesie, gliniance itd. czy jak się skończą na planszy to dokładamy, czy uznajemy, że się skończył?

- chaty, punkty żywienia "kłos zboża", ludzie nie liczą sie w ogólnym rozrachunku, tak jak surowce? (tzn. wiem że sie licza ale połączone z kartami cywilizacji)

- żywność nie podlicza się w ogólnym rozrachunku, tak jak pozostałe surowce?
1) Tak - jest bezużyteczna.
2) Jeśli skończą się surowce, to znaczy, że grasz z "chomikami" :wink: . Oczywiście należy dołożyć brakującego surowca zastępując go np. zapałkami. Ale zwykle zdarza się to tylko z początkującymi graczami - jeśli chomikujesz surowce zamiast je wydawać, to prawdopodobnie ktoś Cię zaraz pokona na punkty :) .
3) Chaty liczą się w połączeniu z kartami dającymi punkty za chaty. Punkty żywienia (my to nazywamy stołówkami) też z odpowiednimi kartami. Ludzie podobnie. Natomiast nie liczą się "same z siebie", w przeciwieństwie do surowców.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: mbork »

To ja się podłączę i zapytam: czy mając 10 farm mogę postawić ludka na odpowiednim polu tylko po to, żeby zablokować przeciwnikowi? Czy mając 10 farm, gdy ktoś kupi kartę, gdzie rzuca się tyloma kośćmi, ilu jest graczy, i każdy coś wybiera, mogę wybrać farmę tylko po to, żeby zablokować taką możliwość komu innemu? (To nie są akademickie rozważania - taką sytuację mieliśmy ostatnio z Najżońszą!)
ODPOWIEDZ