(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6480
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 608 times
Been thanked: 959 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Odi »

Grałem dziś w Pax Emancipation.

...

Nie chcę o tym mówić.
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 701
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 113 times
Been thanked: 65 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Daje 10/10 Pax Emancipation :D
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Nastawiałem się na WSDV z dodatkiem, ale Markus przybył za późno i jeszcze zaczął nas raczyć wspaniałymi uwagami o tym, że w Pax Em właściwie nie ma zasad - tak, ten sam Markus, który po pierwszej rozgrywce musiał tydzień odpoczywać, żeby sobie ułożyć w głowie co się wydarzyło :P. Nie wyrywałem się jakoś super z Pax-em, bo sądziłem, że to raczej nie będzie gra, którą Odi pokocha, aczkolwiek z drugiej strony ciekawiło mnie co Muad powie. Tłumaczenie gry i dbanie, żeby wszystko przebiegało jak należy było na tyle wymagające, że trochę mi nie starczało czasu na ogarnięcie ruchu, więc porzuciłem pomysł tworzenia jakiś legislacyjnych kombosów, do tego specyfika rozgrywki 3 osobowej oraz pierwsza gra białymi sprawiła, że sam czułem się niczym zupełnie nowy gracz, chociaż teoretycznie to była moja 5-ta rozgrywka (3x solo).

Wyszło chaotycznie, rewolucje wybuchały na lewo i prawo, pogromy też dawały o sobie znać, nie wspominając o rzezi w Chinach (moi biedni misjonarze i nawróceni Chińczycy patrzą na was z nieba bezbożnicy!). Szeregu z tych rzeczy można było uniknąć, no ale jak gracze nie mieli nad tym należytej kontroli to taka specyfika wydarzeń, że iskra rewolucyjna może siać pożogę i zniszczenie, zamiast być czynnikiem budowy nowego, lepszego państwa. Można się na to przygotować znacznie, znacznie lepiej i wtedy walka ustrojowa staje się arcyciekawa, bo to może drastycznie zmienić punktację. Tutaj tego trochę zabrakło, no ale ciężko się tego spodziewać po pierwszej grze, a w tej rozgrywce sam czułem się mocno świeży. Jest też oczywiście potencjał zarówno do umyślnego siania chaosu jak i lepszego planowania rewolucji i działań z tym związanych. Rewolucje są bardzo ważne, ale żeby w pełni skorzystać z ich dobrodziejstw trzeba być odpowiednio przygotowanym. Muadowi ewidentnie zabrakło czynnika rewolucyjnego do mocniejszego zapunktowania, rozkręcił się do tego stopnia, że już łapy na kościół podniósł nacjonalizując dobra kościelne, ale ostatecznie zabrakło albo większej ilości jego elementów na planszy, albo jakiejś dużej demokracji wyzwolonej rękami innego gracza.

Uff... z jednej strony zmęczenie (chyba jednak najbardziej tłumaczeniem :P), z drugiej strony niedosyt. Przy nadarzającej się okazji chętnie zagram na dwóch i stoczę ciężki bój o pooświeceniowy porządek świata, co pozwoli maksymalnie skupić się na mechanice.
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Gry bitewne taktyczne na poziomie drużyny to coś dla mnie, a Band of Brothers jest najlepszy w tej kategorii. Chętnie pogram więcej!

Bardzo fajny scenariusz bo rozciągnięta "linia frontu" aż na 4 mapy i na nich 3 różne "teatry działań". Przegrałem bo za poźno przerzuciłem czołgi do głównego kotła. Za dużo też ryzykownych zagrań i straciłem kilka jednostek zbyt łatwo.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Czyli BoB jest jednak fajny? Macie jakieś zdjęcia z rozgrywki?
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Tak i nie, fajny tak ale zdjęcia nie.

Janku wpadaj za tydzień i Highlandera też ściągaj. Rewanż w QG.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Coraz bardziej łamię się, żeby wpaść, ale na pewno nie na QG 1914 :)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Sporo nowego i masz wybór: Uboot, BoB, Paxy, Fire in the Lake... tak więc złam się ostatecznie
Gryszaq
Posty: 93
Rejestracja: 11 mar 2019, 09:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Gryszaq »

BoB bardzo fajnie wymusza stosowanie prawdziwej taktyki "find, fix, finish". Bez przygwożdżenia nie masz szans na przeprowadzenie ataku, lub nawet szturmu.

Scenariusz, który graliśmy jest majstersztykiem. Można go grać 15 razy i za każdym razem będzie ciekawy. Niemieckim zadaniem jest utrzymanie względnie bardzo długiego odcinka drogi. Jest kilka naturalnych punktów terenowych. Rozstawienie jest w pełni dowolne. Następnie strona amerykańska w sile kompanii ma oczyścić całą drogę w określonym czasie. W drugiej rundzie spadochroniarze dostają boosta w postaci kompanii Shermanów. I zaczyna się zabawa. Bo teren do oczyszczenia jest potężny i w zależności od rozstawienia niemieckiego, do zdobycia jest kilka silnych punktów oporu. A niemcy mają w zanadrzu kilka czołgów i zabójczą 88.
Mój przeciwnik, Hańcza za bardzo się rozdrobnił i stracił kilka czołgów z ręki moich czołgistów, a też panzerfaustów, co zdecydowanie zmniejszyło impet uderzenia. Dodatkowo gniazda karabinów maszynowych skutecznie unieszkodliwiły cały pluton spadochroniarzy na przeciwnej flance. Mimo przewagi ogniowej strony amerykańskiej niemcy bronili się wystatczająco długo, aby utrzymać drogę i zwyciężyć.
Bardzo fajna i emocjonująca partia. Chętnie powtórzę ten sam scenariusz.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2456
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 564 times
Been thanked: 275 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Wczoraj robiłem za niezależnego obserwatora 2 gier
Co do Paxa
Wszedłem do Krolma , patrzę na Odiego i widzę że jest źle , nawet bardzo źle.
Mina Odiego mówiła "zabierzcie mnie od tej gry"
Całość nastroju można oddać dwoma cytatami:
Markus pisze:Info dla Odiego. Jeśli planujesz zakup pax eman... to wiedz, że wejście w Megafaunę to spacerek przy wejściu w tego Paxa
Odi pisze:Grałem dziś w Pax Emancipation.

...

Nie chcę o tym mówić.
Wygląda na to że jednak z Bartka nie będzie nowego wyznawcy Eklunda

ale....
uwaga uwaga: jeden z graczy grający na stoliku w sąsiedniej salce zdeklarował zakup CAŁEJ trylogi BIOS!
tak tak, Muad i Wolf chodzili sprawdzać czy taki człowiek rzeczywiście istnieje , (myśleli że ich wkręcam).

Jak widac obserwowanie naszych rozgrywek z boku może doprowadzić do czegoś pozytywnego. (zakupu dobrej GRY)
Podobno bardzo zabawne (i zachęcające do rozgrywki) są frazy: " Atakuję moją glizdą twoją muchę", "Moja kopułka jest jadowita i nie możesz na niej żerowac swoim ślimakiem" itp
Panowie wielokrotnie grający w WoPa mimowolnie mieli odsłuch na nasze rozmowy, więc mieli podwójną rozrywkę. :D

Co do BOBa:
Wygląda na całkiem sympatyczny system.
Zaintrygowało mnie istnienie stanów pośrednich jednostek np czołg dostaje pewien rodzaj trafienia i wtedy kładzie sie na nim znacznik "?", co oznacza że nie wiemy czy czołg przeżył czy nie. Gracz dowiadujemy się o tym w momencie jego aktywacji, jest 50/50% że żyje.
Jestem skłonny w to zagrać :-)
Ostatnio zmieniony 03 kwie 2019, 13:02 przez Markus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Jan_1980 »

Przypominam, że mam Grenlandie i Neadertali. Dziś przypomnę sobie Grendladnie solo i spróbuje przeczytać instr. do drugiej gry.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Janek kliknąłeś z rozpędu Krolm zamiast Graciarnia! Nie ten wątek, toż to eurosy 😉
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5215
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: raj »

Markus pisze: 03 kwie 2019, 11:42 Co do BOBa:
Wygląda na całkiem sympatyczny system.
Zaintrygowało mnie istnienie stanów pośrednich jednostek np czołg dostaje pewien rodzaj trafienia i wtedy kładzie sie na nim znacznik "?", co oznacza że nie wiemy czy czołg przeżył czy nie. Gracz dowiadujemy się o tym w momencie jego aktywacji, jest 50/50% że żyje.
Jestem skłonny w to zagrać :-)
Czołg Schrodingera. :lol: :) (czyli Schrodinger to niemiecki as pancerny? :lol: )
Do BoBa przymierzam się od dawna, muszę w końcu przeczytać instrukcję.
Lepiej zacząć od Orłow czy od Dywizji duchów?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Instrukcja do BoBa to minus tej świetnej gry. Zasady czytałem 5 razy i zawsze szybko zapominałem! Na szczęście jest Gryszaq który to dzielnie dźwiga i ja tylko czerpię przyjemność (wygodnie tak) :wink:
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5215
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: raj »

Gryszaq, nie chcesz przyjechac do Wawy? :)
Będzie Strategos, a później Wargameron...
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Gryszaq
Posty: 93
Rejestracja: 11 mar 2019, 09:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Gryszaq »

Wszystko bym chciał, ale czas działa na niekorzyść...
Strategos nie mam szans, a Wargameron... może, ale też nie mogę się deklarować na razie.

Myślę, że lepiej zacząć od Orłów. Jednak BoB to przede wszystkim gra o walce piechoty. System "suppresion" jest największym atutem tego tytułu. A widzę w scenariuszach , że Ghost Panzer stawia na starcia czołgów.

Czołg Schrodingera to jedna z zasad "opcjonalnych" z oficjalnej instrukcji. Ale sprawdziła się kozacko :D dwie drużyny straciły turę przez szturm na wóz, który - rodem z Kompanii Braci, odc4 - był "still rolli'n", a gdy do niego dobiegli, okazał się martwą skorupą.
No i zasada działa tylko jeśli śmiertelna penetracja pocisku wypadła na granicy. Jak wóz dostanie porządną lepe, to papa. Jedynie po Panzerfaustach i 88 nie trzeba nigdy poprawiać...

Wśród zasad opcjonalnych jest jeszcze kierunkowanie piechoty. Podobnie jak pojazdów, ale moim zdaniem tutaj nie jest konieczne. Bilans zysku realizmu do straty grywalności byłby zły. ...jak szyny i podwozie xD

Zadady są nieintuicyjne, bo przelicznik trafienia jest wzięty od dupy strony.. Mi też zajęło dłuższą chwilę kontemplacji zrozumienie, o co biega i jaki rzut jest trafieniem tylko na suppresion, jaki jest już ze stratami, a jakie modyfikatory do których rzutów powinny się odnosić.. genwralnie im rzucasz mniej, tym lepiej. Rzut odejmuje się od siły ognia i porównuje do granicy trafienia jednostki. Dodatkowo 1 to zawsze pudło, 10 zawsze trafienie.
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: hancza123 »

Griszaq, nie, 1 to trafienie a 10 to pudło! Nie zapominaj patrzeć od dupy strony.
Gryszaq
Posty: 93
Rejestracja: 11 mar 2019, 09:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Gryszaq »

Tak, oczywiście, że tak xD 10 to pudło, 1 to trafienie.

Dodając na koniec, system jest tak zrobiony, że przewiduje dużo realistycznych smaczków, które udało się zaimplementować w taki sposób, żeby nie wymagały następnych akapitów i nie wiadomo jakich wyjątków od zasad. Przykład:

Niektóre drużyny amerykańskie mają bazooki, wszystkie oddziały niemieckie mają panzerfausty. Zamiast dodawać nową warstwę zasad odpalenia pocisku, celności i dodatkowych przeliczników statów z tym związanych, wystarczy sprawdzić małą tabelkę, jaką siłę ognia i zasięg ma dana pancerzownica.
Wykonuje się test morale z dwoma modyfikatorami, jeden minusowy za konkretną broń i -1 za każdy heks zasięgu. Nie dość, że banalne, to jeszcze sprawia, że "suppresed" drużyna ma marne szanse na celny strzał. Mamy realistyczny smaczek, zawężony do jednego spojrzenia w tabelkę i wpięty w podstawowe zasady testów morale.
Jeśli test morale się sprawdzi, trafienie się przelicza z wzoru pancernego.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Jan_1980 pisze: 03 kwie 2019, 12:33Przypominam, że mam Grenlandie i Neadertali. Dziś przypomnę sobie Grendladnie solo i spróbuje przeczytać instr. do drugiej gry.
Ja chcę w to zagrać. Greenland z tego co czytałem to symulator przetrwania w ekstremalnych warunkach połączony z walką o terytorium pomiędzy wrogimi plemionami (no i można kraść inny graczom córki oraz nimi handlować! któż tego nie lubi? ;)). Zgadamy się na PW.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2456
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 564 times
Been thanked: 275 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Wolf pisze: 03 kwie 2019, 17:39
Jan_1980 pisze: 03 kwie 2019, 12:33Przypominam, że mam Grenlandie i Neadertali. Dziś przypomnę sobie Grendladnie solo i spróbuje przeczytać instr. do drugiej gry.
Ja chcę w to zagrać. Greenland z tego co czytałem to symulator przetrwania w ekstremalnych warunkach połączony z walką o terytorium pomiędzy wrogimi plemionami (no i można kraść inny graczom córki oraz nimi handlować! któż tego nie lubi? ;)). Zgadamy się na PW.
Eklund w drugim obiegu?
Po cichu na pw ;-)
Nawet jakbym miał jechać do AleBrowar to chcę w to zagrać (ale dopiero po wtorku)
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 701
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 113 times
Been thanked: 65 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Kiedy Pax Emancipation?
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Wolf »

Muad pisze: 03 kwie 2019, 22:03Kiedy Pax Emancipation?
Kiedy chcesz ;). Jesteś w końcu parlamentem, uchwal coś!
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 701
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 113 times
Been thanked: 65 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Muad »

Markus jak stoisz z niedzielą? Paxik?
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2456
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 564 times
Been thanked: 275 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Markus »

Do wtorku jestem w Wrocławiu, więc ja nie, ale napewno Odi będzie chętny :lol: 8) :D
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: (Gdańsk) Gry wojenne i historyczne

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze: 03 kwie 2019, 09:34 Janku wpadaj za tydzień i Highlandera też ściągaj. Rewanż w QG.
Do czego to doszło żeby sugerować że to Janek miał namawiać Highlandera do przyjścia :) Miałem przez kilka tygodni trudności logistyczne ale myślę że od najbliższego wtorku wracam do Krolmowej pieczary!

QG1914 - koniecznie - byle zebrać ekipę. Jak się nie uda pięciu - mogę grać na dwie talie, no problem.

Graliście w BoB'a i się podobało... ciekawa sprawa, nie pamiętam czy udało mi się w to zagrać. Pamiętam tylko że ta komiksowa grafika i czcionka mi nie przypadła do gustu. Możemy się umówić na partyjkę.

Poza CC, CoH i War Stories to raz grałem w to Lock'n'Load z Jankiem jakiś scenariusz demo, i Janek uznał grę za broken (jeśli nie pomyliłem gier, to chodziło mu o to że "ckm-y strzelają z częstotliwością falkonetów").
Markus pisze: 04 kwie 2019, 09:06 Do wtorku jestem w Wrocławiu, więc ja nie,(...)
Markus pamiętaj że gramy kolejną partię w Hands in the Sea!
ODPOWIEDZ