Malowanie planszówkowych figurek

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
MgK1989
Posty: 322
Rejestracja: 10 cze 2014, 10:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 126 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: MgK1989 »

BOLLO pisze: 01 wrz 2021, 13:22
KamradziejTomal pisze: 31 sie 2021, 22:24
BOLLO pisze: 31 sie 2021, 22:14 Poczekaj poczekaj...olejnych? :shock:
A co jest w tym dziwnego?
A to ta technika "strzepywania" (dipping) przy użyciu altaxa tak?
Tu jest naprawdę imponujący efekt speed paintingu, dobry, inspirujący kanał - https://youtu.be/7vWA453YJmk
Masakra jak to ładnie wygląda...kurcze ja się nawet nie zbliżę do takiego efektu...wow zazdro.
Yyyy nie wiem xD jeśli chodzi o oleje to robisz z nich wash(olej+medium), następnie nakładasz figurkę, czekasz 15-20 min aż wyschnie(albo używasz hotaira/suszarki do odparowania medium-np benzyny ekstrakcyjnej) po czym wycierasz nadmiar patyczkami do uszu/gąbeczkami do makijażu. Dzięki temu farba pozostaje w zagłębieniach a do tego robią się naturalne cienie+ bardzo ładne przejścia pomiędzy kolorem a washem. Technika banalna a robi taką robotę, że szok. Malując armie np. Do blood bowla, kill team czy guild balla mozna spokojnie pomalować ok 10 modeli w 4-5 h co daje ok 30 min na figurkę czyli jednak „szybko”:)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5307
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1716 times
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: BOLLO »

możesz podesłać jakiś link z YT na którym się wzorowałeś lub ktoś to objaśnia łopatologicznie?
ja znalazłem takie coś i nie wiem czy to o to chodziło:
https://www.youtube.com/watch?v=mUX9T_qEIYo&t=88s
MgK1989
Posty: 322
Rejestracja: 10 cze 2014, 10:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 126 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: MgK1989 »

BOLLO pisze: 01 wrz 2021, 13:38 możesz podesłać jakiś link z YT na którym się wzorowałeś lub ktoś to objaśnia łopatologicznie?
ja znalazłem takie coś i nie wiem czy to o to chodziło:
https://www.youtube.com/watch?v=mUX9T_qEIYo&t=88s
A proszę:)
https://youtu.be/e_HiDJ-4eqQ
Dosłownie zrobiłem to samo tylko jeszcze bez highlightów( i bez skrobania tarcz)
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: KamradziejTomal »

BOLLO pisze: 01 wrz 2021, 13:38 możesz podesłać jakiś link z YT na którym się wzorowałeś lub ktoś to objaśnia łopatologicznie?
ja znalazłem takie coś i nie wiem czy to o to chodziło:
https://www.youtube.com/watch?v=mUX9T_qEIYo&t=88s
Nie pitol się i od razu całą armię pomaluj ;)

https://www.youtube.com/watch?v=QSHK65OSBII&t=3s
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2452
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 539 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Jiloo »

BOLLO pisze: 01 wrz 2021, 13:22 A to ta technika "strzepywania" (dipping) przy użyciu altaxa tak?
Nie wiem czym jest altaxa, ale doping i strzepywanie to pewnie coś podobnego do Quickshade Army Paintera.
Quickshade to specyficzna chemia, ale tak – to specyfik na bazie rozpuszczalników organicznych czyli tzw farba olejna.
Jednak same farby olejne są często wykorzystywane w modelarstwie w celu uzyskania fajnych efektów wykończeniowych. Farby olejne dość długo schną wiec można nimi mocno manipulować a rozpuszczalnik do nich nie reaguje z akrylami czy farbami celulozowymi wiec można nim bezpiecznie działać na tych powierzchniach.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5307
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1716 times
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: BOLLO »

Serio nie miałem świadomości że farbami olejnymi (chyba te standardowe do obrazów) mocno rozcięczonymi mozna malować figurki. Pędzle te same co do akryli się używa czy jakieś lipniejsze syntetyki? Na pewno to jeszcze nie czas żebym się brał za tę technikę ale pytam raczej z ciekawości.
Znalazłem na polecanym kanale taki oto filmik:https://www.youtube.com/watch?v=4qgy33uKCh4&t=839s ale pomimo tego że mój angielski jest na słabym poziomie to nie dam rady słuchać tego gościa :mrgreen:
MgK1989
Posty: 322
Rejestracja: 10 cze 2014, 10:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 126 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: MgK1989 »

BOLLO pisze: 02 wrz 2021, 09:20 Serio nie miałem świadomości że farbami olejnymi (chyba te standardowe do obrazów) mocno rozcięczonymi mozna malować figurki. Pędzle te same co do akryli się używa czy jakieś lipniejsze syntetyki? Na pewno to jeszcze nie czas żebym się brał za tę technikę ale pytam raczej z ciekawości.
Znalazłem na polecanym kanale taki oto filmik:https://www.youtube.com/watch?v=4qgy33uKCh4&t=839s ale pomimo tego że mój angielski jest na słabym poziomie to nie dam rady słuchać tego gościa :mrgreen:
Ja tam bardzo lubie jego akcent:) ale rozumiem- wycisz i włącz napisy:)
Farby olejne- tak jak napisałeś. Do washy może być najtańszy sort. To malowania całości tylko olejem wypadało bym mieć trochę lepsze(w&n np)
A co do pędzli- najtańsze syntetyki. Medium do farb olejnych zajeździ naturalne włosie w ekstremalnym tempie. A co do techniki - gdyby mi to ktoś pokazał na początku mojej drogi….. bardzo polecam bo nie trzeba mieć umiejętności a efekty są…..no widać jakie są:)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5307
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1716 times
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: BOLLO »

Bez przesady z tym określeniem że nie trzeba mieć umiejętności. Moim zdaniem malowanie olejnymi jak na wspomnianych filmikach jest o wiele trudniejsze od akryli. Ja np nie umiem jeszcze nawet mieszać kolorów ze sobą robić glaze itd....a koleś po prostu za pomocą tych farb robi dzieła sztuki. Jeszcze rozcieńczenie to z medium żeby zrobić wash to rozumiem jako przyspieszenie prac ale samo malowanie jest piekielnie trudne (z tego co widziałem na YT)....zresztą dla mnie drybrush jest już trudny :mrgreen:
MgK1989
Posty: 322
Rejestracja: 10 cze 2014, 10:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 126 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: MgK1989 »

BOLLO pisze: 02 wrz 2021, 10:03 Bez przesady z tym określeniem że nie trzeba mieć umiejętności. Moim zdaniem malowanie olejnymi jak na wspomnianych filmikach jest o wiele trudniejsze od akryli. Ja np nie umiem jeszcze nawet mieszać kolorów ze sobą robić glaze itd....a koleś po prostu za pomocą tych farb robi dzieła sztuki. Jeszcze rozcieńczenie to z medium żeby zrobić wash to rozumiem jako przyspieszenie prac ale samo malowanie jest piekielnie trudne (z tego co widziałem na YT)....zresztą dla mnie drybrush jest już trudny :mrgreen:
Ja z kolei uważam, że te techniki( oprócz zenithala bo aerograf ale można z puchy szarpać) są sto razy łatwiejsze niż standardowe malowanie. Wybacza dużo więcej i efekty robią się same. Polecam spróbować bo zmienia się punkt widzenia. Też się tego obawiałem ale to co wstawiłem to była moja druga figurka w tej technice a efekt przerósł moje oczekiwania a jeszcze tutaj nawet nie „raczkuje”
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5307
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1716 times
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: BOLLO »

a to ścieranie farby to jak jest jeszcze mokra czy juz jak wyschnie? Patyczki i gabka są nasączone jakąś chemia? Sory że pytam ale nie wyłapałem tego z filmika.
MgK1989
Posty: 322
Rejestracja: 10 cze 2014, 10:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 126 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: MgK1989 »

BOLLO pisze: 02 wrz 2021, 10:36 a to ścieranie farby to jak jest jeszcze mokra czy juz jak wyschnie? Patyczki i gabka są nasączone jakąś chemia? Sory że pytam ale nie wyłapałem tego z filmika.
Ona potrafi schnąć 24h:) na początku odparowuje medium ale sama farba jest aktywna baaaardzo długo dlatego nanoszenie poprawek jest bardzo proste. Narzędzia do wycierana nasączone są niewielką ilością tego samego medium, którym rozcieńczasz farbę olejną. Ja znalazłem benzynę ekstrakcyjną(white spirit). Co mi się najbardziej podoba to to, że bardzo łatwo blenduje się kolory bezpośrednio na figurce bez 1000 warstw dla gładkich przejść. No ale co kto lubi - u mnie na 100% zostaje w arsenale narzędzi do szybkiego malowania
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5307
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1716 times
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: BOLLO »

zaintrygowało mnie to wszystko na tyle ze zapisuję to sobie gdzieś z tyłu głowy aby w przyszłości spróbować. Ale na tę chwilę mój poziom malowania to weź contrast maźnij i pozostaw do wyschnięcia.
MgK1989
Posty: 322
Rejestracja: 10 cze 2014, 10:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 126 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: MgK1989 »

BOLLO pisze: 02 wrz 2021, 11:34 zaintrygowało mnie to wszystko na tyle ze zapisuję to sobie gdzieś z tyłu głowy aby w przyszłości spróbować. Ale na tę chwilę mój poziom malowania to weź contrast maźnij i pozostaw do wyschnięcia.
A potem maźnij olejną, wytrzyj i się ciesz xD
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5307
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1716 times
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: BOLLO »

W sensie taką rozrzedzoną (glaze) tak i w kolorze jak podkład?
A medium to jakie do tych olejnych? Rozumiem że woda kranówka i destylowana to nie bardzo się nada?
MgK1989
Posty: 322
Rejestracja: 10 cze 2014, 10:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 126 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: MgK1989 »

BOLLO pisze: 02 wrz 2021, 12:06 W sensie taką rozrzedzoną (glaze) tak i w kolorze jak podkład?
A medium to jakie do tych olejnych? Rozumiem że woda kranówka i destylowana to nie bardzo się nada?
Jak używasz contrastów to masz łatwiej i nie musisz robić glaze( ogranicza Cię jedynie paleta barw) a potem robisz wash(troszeczkę farby olejnej-zacząłbym od czarnego lub brązu) i troszkę( kilka kropel) benzyny ekstrakcyjnej. Czekasz 20 min i wycierasz to patyczkami do uszu z odrobiną owej benzyny-DONE:)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2452
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 539 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Jiloo »

BOLLO pisze: 02 wrz 2021, 12:06 (…) A medium to jakie do tych olejnych? Rozumiem że woda kranówka i destylowana to nie bardzo się nada?
Już wspominałem wcześniej – do olejnych farb rozpuszczalnik organiczny czyli White Spirit, benzyna do zapalniczek. Woda spowoduje rozwarstwienie.

Generalnie w modelarstwie używa się głównie 3 rodzajów farb.
Akrylowe wodne – czyli te które najczęściej są używane do malowania figurek. Maja tę zaletę ze rozcieńczają się wodą, szybko schną, są nietoksyczne, po zaschnięciu warstwa jest nie do ruszenia/rozpuszczenia wodą. Oczywiście czasem te zalety mogą się okazać wadami.
Akrylowe na bazie rozpuszczalnika celulozowego tzw lakiery. Schną błyskawicznie, lepiej się nadają do aerografu niż do pędzla (choć jak ktoś umie to można wyczarować dzieła), twarde jak kamień, ale można je aktywować rozpuszczalnikiem już po zaschnięciu. Znane marki to Tamiya, Gunze – głównie używane w modelarstwie redukcyjnym.
Olejne – już wspominanie. Bardzo łatwo je aktywować nawet już po zaschnięciu. Ale white spirit jest na tyle delikatny, że nie ruszy akryli pod spodem. Łatwo się mieszają już na modelu – ja osobiście używam raczej do wykańczania, „brudzenia”, filtrów. Można używać artystycznych w tubkach, ale są też inne konsystencje. Moja ulubiona marka to Tamiya Enamel.
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2021, 09:03 przez Jiloo, łącznie zmieniany 1 raz.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
MgK1989
Posty: 322
Rejestracja: 10 cze 2014, 10:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 126 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: MgK1989 »

Kolejny figurek z gloomhaven:)

Obrazek
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 83 times
Been thanked: 194 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: 13thSON »

MgK1989 pisze: 01 wrz 2021, 13:13
13thSON pisze: 01 wrz 2021, 13:00 Korzystałeś z jakiegoś tutka ? W zeszły weekend dostałem tą grę na urodziny, także też będę malował tego typka :D
Tak ale jeśli chodzi o technikalia - z kanału, o którym pisaliśmy post wyżej. Jeśli chodzi o dobór barw to z karty postaci:) (w sumie to żona pomogła bo ja mam problem z kolorami ^^)
Obczaiłem ten kanał. Świetny filmik o przygotowaniu pod speedpainting - zarny, zenithal szarym i białym faktury, highlighty itp i na to już tylko contrast 1:1 z medium. Wspaniały efekt.
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5307
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1716 times
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: BOLLO »

https://www.youtube.com/watch?v=V2tGVsyw5gg

Tak się zawsze zastanawiałem czy takie mieszanie (mam wrażenie że farba jest zdecydowanie po samą skuwkę) farb nie niszczy pędzli? Czesto widze to np na filmikach z oficjalnego kanału WH. Też tak mocno ciapkają i mam wrażenie że ta farba jest po prostu wszędzie na tym pędzlu. Ja tak robię ale mam specjalny pędziel do mieszania a innym napieram farbę (koniuszkiem). A może oni tak profesjonalnie mieszają kolory że faktycznie używają tylko koniuszka pędzelka.
MgK1989
Posty: 322
Rejestracja: 10 cze 2014, 10:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 126 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: MgK1989 »

BOLLO pisze: 03 wrz 2021, 11:04 https://www.youtube.com/watch?v=V2tGVsyw5gg

Tak się zawsze zastanawiałem czy takie mieszanie (mam wrażenie że farba jest zdecydowanie po samą skuwkę) farb nie niszczy pędzli? Czesto widze to np na filmikach z oficjalnego kanału WH. Też tak mocno ciapkają i mam wrażenie że ta farba jest po prostu wszędzie na tym pędzlu. Ja tak robię ale mam specjalny pędziel do mieszania a innym napieram farbę (koniuszkiem). A może oni tak profesjonalnie mieszają kolory że faktycznie używają tylko koniuszka pędzelka.
Kwestia pędzli i dbania o nie. Większa ilość farby w brzuścu pędzla pomaga precyzyjniej i dłużej malować. Ale czy topienie pędzla to dobra technika…ja tak nie robie:p może przy montażu filmu to tak wygląda a naprawde to inne pędzle:p
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 577
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 116 times
Been thanked: 211 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Zmij »

MgK1989 pisze: 02 wrz 2021, 12:21
BOLLO pisze: 02 wrz 2021, 12:06 W sensie taką rozrzedzoną (glaze) tak i w kolorze jak podkład?
A medium to jakie do tych olejnych? Rozumiem że woda kranówka i destylowana to nie bardzo się nada?
Jak używasz contrastów to masz łatwiej i nie musisz robić glaze( ogranicza Cię jedynie paleta barw) a potem robisz wash(troszeczkę farby olejnej-zacząłbym od czarnego lub brązu) i troszkę( kilka kropel) benzyny ekstrakcyjnej. Czekasz 20 min i wycierasz to patyczkami do uszu z odrobiną owej benzyny-DONE:)
Mozesz napisac jakich farb olejnych i jakiego medium dokladnie uzywasz?probowalem zwykla olejna farbe z benzyna lakowa (pisze na niej white spirit) to przy wycieraniu to mi zeszlo wszystko lacznie z podkladem:)
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: KamradziejTomal »

Spróbuj white spirit w wersji dla plastyków - Talensa, W&N albo innego. Ten white spirit z budowlańca jest skubaniec taki mocny, że faktycznie ściera za dużo.

Jeśli chodzi o farby to polecam artystyczne Talens Van Gogh a do washy używak produktów od AK Interactive.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Zmij
Posty: 577
Rejestracja: 29 gru 2016, 11:00
Has thanked: 116 times
Been thanked: 211 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Zmij »

KamradziejTomal pisze: 03 wrz 2021, 11:57 Spróbuj white spirit w wersji dla plastyków - Talensa, W&N albo innego. Ten white spirit z budowlańca jest skubaniec taki mocny, że faktycznie ściera za dużo.

Jeśli chodzi o farby to polecam artystyczne Talens Van Gogh a do washy używak produktów od AK Interactive.
Dzięki, poszukam. Technika wydaje się bardzo fajna wiec warto dalej próbować. Washe olejne które nie zmieniają bazowych kolorów figurki tak jak akrylowe to super sprawa tylko musze ogarnac sie z procesem. Mam nawet kilka farb ponoc dedykowanych do figurek od Abteilung, dokupie wlasciwe medium i zobacze co z tego wyjdzie. Marco niezle cuda z tymi farbami wyrabia
MgK1989
Posty: 322
Rejestracja: 10 cze 2014, 10:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 126 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: MgK1989 »

Zmij pisze: 03 wrz 2021, 12:08
KamradziejTomal pisze: 03 wrz 2021, 11:57 Spróbuj white spirit w wersji dla plastyków - Talensa, W&N albo innego. Ten white spirit z budowlańca jest skubaniec taki mocny, że faktycznie ściera za dużo.

Jeśli chodzi o farby to polecam artystyczne Talens Van Gogh a do washy używak produktów od AK Interactive.
Dzięki, poszukam. Technika wydaje się bardzo fajna wiec warto dalej próbować. Washe olejne które nie zmieniają bazowych kolorów figurki tak jak akrylowe to super sprawa tylko musze ogarnac sie z procesem. Mam nawet kilka farb ponoc dedykowanych do figurek od Abteilung, dokupie wlasciwe medium i zobacze co z tego wyjdzie. Marco niezle cuda z tymi farbami wyrabia
A odsączasz patyczek/gąbkę z nadmiaru medium? Bo to może mieć wpływ. Dodatkowo po naniesieniu bazowych kolorów można nałożyć lakier(varnish) w celu zabezpieczenia akryli
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2452
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 539 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Jiloo »

Zmij pisze: 03 wrz 2021, 11:53 (…) probowalem zwykla olejna farbe z benzyna lakowa (pisze na niej white spirit) to przy wycieraniu to mi zeszlo wszystko lacznie z podkladem:)
Zapomniałem wspomnieć, że taki do farb budowlanych będzie za mocny.
Tak jak już wspomniane – white spirit ze sklepów artystycznych, AK (farby modelarskie) robi bezzapachowy a moze tez być benzyna do zapalniczek Zippo.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
ODPOWIEDZ