Portal Ogarnij się!!!

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
mineralen
Posty: 978
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 576 times
Been thanked: 647 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: mineralen »

teschen pisze: 24 lut 2021, 13:36 Halo! Czy jest na sali ktoś kto ma problem z instrukcjami Portalu? A może z Terrors of London?
No to posłuchajcie głuptaski
https://youtu.be/JuXeMxihC64 od 33:50
Porażające. To nie instrukcja jest pogmatwana, to ludzie są głupi i leniwi. Rozumiem, że jakby to były pojedyncze głosy to możnaby powiedzieć, że ktoś się czepia, ale nie jak jest to powszechna opinia wśród nabywców.
longmen76 pisze: 24 lut 2021, 13:49 To czy coś kosztuje 20 więcej czy mniej, ma mniejsze lub większe znaczenie psychologiczne dla kupujących.
Gdyby tak nie było to nie byłoby idiotycznych cen w sklepach 99.99 PLN.
Ze swojego doświadczenia powiem, że produkt za 107 PLN nie sprzedawał się prawie wcale. Po obniżeniu na 99 PLN sprzedaje się dobrze. Dlaczego? Wyjaśni ktoś mi to? Bo cena ma znaczenie? Czy są bariery psychologiczne w ludziach, którzy patrzą na ceny?
Także stwierdzenie, że nie ma znaczenia czy MEZO kosztuje 250 PLN czy 270 PLN można zanegować. Ma znaczenie i to ogromne.
Tu jest inny mechanizm. Zmieniasz cenę na taką, żeby nie przekraczała magicznej bariery okrągłej liczby. Jeżeli masz cenę 310 zł i 299 zł to różnica wydaje się ogromna. Jak masz cenę 270 zł i 250 zł to różnica wydaje się dużo mniejsza, mimo że tam różnica wynosi 11 zł, a tu 20 zł. Kwestia polega na tym, że tam zmienia się cyfra z przodu, a tu cyfra pozostaje taka sama.
Innym mechanizmem znanym z psychologii jest to, że ludzie WOLĄ ZAPŁACIĆ WIĘCEJ, bo wtedy czują, że kupili lepszy jakościowo produkt (chociaż wcale tak nie musi być).
longmen76 pisze: 24 lut 2021, 13:49 Inne wydawnictwa robią błędy - przytoczone w dyskusji Viticulture i Phalanx - kurcze a z tym wydaniem nie było fakapu?
Polecam wejść na stronę Galakty i zobaczyć erraty do Horror w Arkham.... Słyszał ktoś kiedyś, żeby coś dosłali poprawionego?
Innymi słowy nie słyszałem o wydawnictwie co błędu nie popełniło. Pytanie czy je naprawia...
A ich też tłumaczysz tak jak Portal, że tanio wydają gry więc to wina konsumentów, że tak tanio kupują Viticulture?
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1524
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: mikeyoski »

teschen pisze: 24 lut 2021, 13:36 Halo! Czy jest na sali ktoś kto ma problem z instrukcjami Portalu? A może z Terrors of London?
No to posłuchajcie głuptaski
https://youtu.be/JuXeMxihC64 od 33:50
Szczerze mówiąc, to nawet nie wiem jak to skomentować. Nie ma złych instrukcji, tylko my gracze jesteśmy debilami, którzy nie umieją ich czytać. I jeszcze robimy zły "pi ar" wydawnictwu krytykując taką instrukcję. A jeszcze jak śmiesz zadać pytanie? No debil, jak nic. Osobiście poczułem się zwyczajnie obrażony :-/

A swoją drogą powiedzenie, że instrukcja do ToL nie jest najlepsza na świecie, oznacza łagodne powiedzenie, że jest do d... ;-)
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 937
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 328 times
Been thanked: 383 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: sliff »

mikeyoski pisze: 24 lut 2021, 15:19
teschen pisze: 24 lut 2021, 13:36 Halo! Czy jest na sali ktoś kto ma problem z instrukcjami Portalu? A może z Terrors of London?
No to posłuchajcie głuptaski
https://youtu.be/JuXeMxihC64 od 33:50
Szczerze mówiąc, to nawet nie wiem jak to skomentować. Nie ma złych instrukcji, tylko my gracze jesteśmy debilami, którzy nie umieją ich czytać. I jeszcze robimy zły "pi ar" wydawnictwu krytykując taką instrukcję. A jeszcze jak śmiesz zadać pytanie? No debil, jak nic. Osobiście poczułem się zwyczajnie obrażony :-/

A swoją drogą powiedzenie, że instrukcja do ToL nie jest najlepsza na świecie, oznacza łagodne powiedzenie, że jest do d... ;-)

Tak, tak a w pędzących żółwiach gdzie instrukcje można zmieścić na etykiecie szamponu. Zapomnieli napisać co jeśli żółw się zostanie cofnięty na pole startowe. I to też wina graczy bo nierozumieją nawet czegoś tak prostego jak gra dla 5 latków.
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: Argue »

mineralen pisze: 24 lut 2021, 12:47 Przepraszam najmocniej wszystkich, ale co to za kupa byka, że to wydawcy jakąś łaskę robią nam konsumentom, że wydają grę w niskiej cenie przycinając na quality control? I że to konsumenci są winni, bo chcą gier w niskich cenach?

Skoro tak bardzo zależy Portalowi, aby wydać grę w niskiej cenie aby mieć dużą sprzedaż to dlaczego wydaje Food Chain Magnat? Gra o jakości wczesnego prototypu za kilkaset złotych. Może jak Portal wyda tę grę (z SCD na poziomie [strzelam] 450zł), to po premierze nie będzie miała żadnych wad, nie będzie żadnego babola w instrukcji ani na kartach? Naprawdę wątpię.
Galakta zdecydowała się wydać Dinousaur Island, Phalanx wydaje mega drogie gry (i mają ciągłe dodruki Scythe, Viti i Brassa).
Na kickstarterze pełno gier ufudnowanych z wielokrotną przebitką, ludzie nie mają problemu wejść all-in za 200-300$.
A teraz tutaj userzy usprawiedliwiają wydawnictwo, że jak zaoszczędzi na korekcie to wyda grę trochę taniej. Litości!
Liczenie każdej złotówki przy zakupie gry to może domena osób, które jeszcze nie weszły za mocno w planszówki i grają raczej w gry o złożoności Dobble albo Draftozaura.
Jak ktoś gra w Mezo, Blood Rage'a czy inne gry o sporej dozie złożoności to go nie zaboli jak zapłaci za tego Mezo 20 zł więcej niż jak miałby mieć grę ze sporą szansą na babole.

Mam wrażenie, że np. taki Phalanx doskonale zdaje sobie sprawę do jakiego klienta chce trafić, podczas gdy Portal za bardzo o tym nie wie.
Ja w ogóle nie rozumiem tłumaczenia ceną produktu w kontekście błędów. Czy przywołane Dobble za 40 zł powinny mieć błędy z racji niskiej ceny?
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: Kin@a »

Argue pisze: 24 lut 2021, 16:03 Ja w ogóle nie rozumiem tłumaczenia ceną produktu w kontekście błędów. Czy przywołane Dobble za 40 zł powinny mieć błędy z racji niskiej ceny?
Nie powinny, ale w Dobble nie ma tekstu (poza krótką instrukcją) i jest zaledwie 55 kart. Tymczasem poprawne tłumaczenie, przykładowo 120 kart z Talli graczy do Agricoli już wymaga konkretnych umiejętności językowych a wspomniana talia jest do nabycia w cenie o zaledwie kilka zł wyższej od Dobbli.

Ogólnie dobrze jest jeśli zakładający wydawnictwo sam potrafi wiele w nim zrobić i to na fachowym poziomie tzn być tłumaczem, grafikiem (rysownikiem) itp. Najgorzej jeśli właściciel mało sam zrobić potrafi i musi wszystko zlecać fachowcom, wtedy koszty rosną. Ale tak jest w każdej branży.
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: Argue »

Kin@a pisze: 24 lut 2021, 16:26
Argue pisze: 24 lut 2021, 16:03 Ja w ogóle nie rozumiem tłumaczenia ceną produktu w kontekście błędów. Czy przywołane Dobble za 40 zł powinny mieć błędy z racji niskiej ceny?
Nie powinny, ale w Dobble nie ma tekstu (poza krótką instrukcją) i jest zaledwie 55 kart. Tymczasem poprawne tłumaczenie, przykładowo 120 kart z Talli graczy do Agricoli już wymaga konkretnych umiejętności językowych a wspomniana talia jest do nabycia w cenie o zaledwie kilka zł wyższej od Dobbli.

Ogólnie dobrze jest jeśli zakładający wydawnictwo sam potrafi wiele w nim zrobić i to na fachowym poziomie tzn być tłumaczem, grafikiem (rysownikiem) itp. Najgorzej jeśli właściciel mało sam zrobić potrafi i musi wszystko zlecać fachowcom, wtedy koszty rosną. Ale tak jest w każdej branży.
Rozumiem, twój argument, ale on w żaden sposób nie jest usprawiedliwieniem dla wydawnictwa. Dlatego Dobble kosztują 40 zł, a nie 250 zł, bo przy tej grze jest między innymi mniej pracy, z racji mniejszej liczby komponentów. Niemniej produkt w sam sobie powinien być poprawny. Cena gry, wielkość gry, to nie jest powód, żebyśmy mieli tolerować tego typu błędy. Co innego gdybyśmy mieli do wyboru planszówkę z błędami za cenę 250 zł i tę samą grę bez błędów za 300 zł gdyby np. dany tytuł był wydawany przez różne wydawnictwa.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: Kin@a »

Argue pisze: 24 lut 2021, 18:27 Rozumiem, twój argument, ale on w żaden sposób nie jest usprawiedliwieniem dla wydawnictwa. Dlatego Dobble kosztują 40 zł, a nie 250 zł, bo przy tej grze jest między innymi mniej pracy, z racji mniejszej liczby komponentów. Niemniej produkt w sam sobie powinien być poprawny. Cena gry, wielkość gry, to nie jest powód, żebyśmy mieli tolerować tego typu błędy. Co innego gdybyśmy mieli do wyboru planszówkę z błędami za cenę 250 zł i tę samą grę bez błędów za 300 zł gdyby np. dany tytuł był wydawany przez różne wydawnictwa.
Ja nikogo nie usprawiedliwiam, chociażby i z tego faktu, że każdy powinien - jak już się za coś zabiera - to robić to w możliwie najlepszy sposób, albo dać sobie z tym spokój. Reklamacji więc podlega zarówno błędna karcianka za 40zł jak i za 240zł, jednak nie zmienia to faktu iż takie Dobble to by chciał każdy wydawać zaś gra z rozbudowanym tekstem na kartach w tej samej cenie już budzi opór bo wymaga większego nakładu pracy, pół biedy jeśli jeszcze właściciel/pracownik sam ją wykona, znaczy profesjonalnie przetłumaczy :wink: , gorzej jeśli nie potrafi i musi zlecić pracę tłumaczowi.
bobiaczek
Posty: 417
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 141 times
Been thanked: 111 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: bobiaczek »

Problem z postawioną w tytule wątku tezą, iż Portal nie jest "ogarnięty", bo robi złe instrukcje jest nieco szerszy. Powiedzenie "ogarnij się" nieco w swojej mocy przypomina mi złotą radę udzieloną przez pannę dla bezdomnych: "po prostu kup dom".

Dla mnie jest to efekt nawarstwiania się wielu składowych:
- gry są coraz bardziej skomplikowane, mają coraz więcej niuansów i zmiennych, które trzeba przedstawić / wyjaśnić
- instrukcje najwyraźniej piszą ZAAWANSOWANI GRACZE, którzy niekoniecznie rozumieją problem przysłowiowego nooba, który siada do gry i najchętniej rzeczonej instrukcji by w ogóle nie chciał czytać (a już na pewno nie od deski do deski czy wielokrotnie)
- wydaje się, że wydawnictwa nie za bardzo robią testy "ślepej próby" (niekoniecznie Portal, np AR ma z tym permanentny problem)
- wydawanie gier własnych, które trzeba bardziej doszlifować niż cokolwiek innego (omnipotentna kadra, która teraz dodatkowo/zamiast swojej roboty będzie robić testy, testy, testy...)
- potężne zwiększenie skali wydawniczej jak i różnorodności typów gier (nawet dodruk to spore przedsięwzięcie logistyczne)
- synchronizacja druku z zewnętrznymi podmiotami (masz dowieźć na termin, a jak nie, to wypadasz z łączonego druku)
- ogólne zwiększenie ciężaru operacyjnego w czasach covid (synchronizacja wszystkiego ze wszystkimi)
- najwyraźniej nieadekwatne do chęci wydawniczych (skala/tempo) zatrudnienie (nawet jak ludzi zatrudnisz musisz ich przeszkolić, co dodatkowo zużywa czas otrzaskanej kadry)
- ogólne zabawy marketingowe (zarządzanie stroną, piątkowe transmisje, eventy etc)
- relatywnie "niska" wycena swoich gier, a czasem wręcz bardzo niska (architekci / paladyni / wicehrabiowie). To niewątpliwie rzutuje na "elastyczność kosztową" wydawnictwa (zatrudnianie adhoc, luźna współpraca, czy co tam jeszcze)

Jest super łatwo powiedzieć, by wydawnictwo się ogarnęło. Ze środka już nie tak łatwo to zidentyfikować, czy ustalić adekwatne mechanizmy naprawy (Prezes chyba jest taki nerwus ;) ). W jakiś innych wątkach widziałem opinię, że Pani Trzewiczek to nie powinna uczestniczyć/odpowiadać za kontakty z klientami. A to są już relacje personalne, ambicje itp. Nikt nie powiedział, że będzie łatwo.

Ad rem. Wszystkie babole/niedociągnięcia powinniśmy głośno/wyraźnie artykułować wydawnictwu. Dowolnymi kanałami. Portal to fajne wydawnictwo, więc wolałbym, by zachowali swoje cenowe pozycjonowanie jednak bez żadnych kompromisów z zakresie jakości.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2026
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1507 times
Been thanked: 1154 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: Bruno »

sliff pisze: 24 lut 2021, 18:53 To jest jedna strona, druga to Mage Knight gdzie teraz jest 3/4 dodruk i 1 karta nadal jest zła, ba poprawili na gorszą.
Mage Knight akurat jest świadectwem świetnej roboty Portalu (rozumiem, że głównie Grzegorza Polewki). Jak na taką ilość treści w tej grze, przypadkowe pominięcie jednego zapisu (Atak 3) na jednej z kart, choć mechanicznie błąd istotny, to jest to naprawdę drobiazg!
Ponadto Twoja uwaga dot. "3/4 druku", która ma sugerować, że Portal tak długo ociągał się z erratą, jest nie na miejscu, bo ten błąd zauważono dopiero niedawno, przed ostatnim dodrukiem.
Pech polega na tym, że korekta tej karty okazała się również błędna (przykro mi, bo zrobił się wokół tej karty smród na forum, a przecież wydanie tej gry i jakość jej polonizacji to niewątpliwe osiągnięcia Portalu). Nadal jednak mówimy o błędzie na jednej z kilkuset kart, który będzie stosunkowo łatwo naprawić.

Nie to, żeby wydawcy nie mieli nic za uszami. Niektórzy trochę mają. Bo, jak pisałem gdzie indziej, rynek gier wciąż jest u nas stosunkowo biedny (bo mały) i w dużym stopniu amatorski (amator = "miłośnik"), tzn. oparty o pracę zapaleńców, de facto fanów, a nie profesjonalnych managerów z poważnych przedsięwzięć biznesowych. Stąd nasi wydawcy często kierują się nie ustalonymi w poważnym biznesie procedurami, ale działają trochę na czuja, a trochę z oszczędności, bo i kokosów z tego nie ma.
Można utyskiwać (sam to robiłem odnośnie do żenujących błędów w Detektywie), ale też nie jest trudno zrozumieć, dlaczego sytuacja wygląda tak, a nie inaczej.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 937
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 328 times
Been thanked: 383 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: sliff »

Bruno pisze: 24 lut 2021, 21:49
sliff pisze: 24 lut 2021, 18:53 To jest jedna strona, druga to Mage Knight gdzie teraz jest 3/4 dodruk i 1 karta nadal jest zła, ba poprawili na gorszą.
Mage Knight akurat jest świadectwem świetnej roboty Portalu (rozumiem, że głównie Grzegorza Polewki). Jak na taką ilość treści w tej grze, przypadkowe pominięcie jednego zapisu (Atak 3) na jednej z kart, choć mechanicznie błąd istotny, to jest to naprawdę drobiazg!
Ponadto Twoja uwaga dot. "3/4 druku", która ma sugerować, że Portal tak długo ociągał się z erratą, jest nie na miejscu, bo ten błąd zauważono dopiero niedawno, przed ostatnim dodrukiem.
Pech polega na tym, że korekta tej karty okazała się również błędna (przykro mi, bo zrobił się wokół tej karty smród na forum, a przecież wydanie tej gry i jakość jej polonizacji to niewątpliwe osiągnięcia Portalu). Nadal jednak mówimy o błędzie na jednej z kilkuset kart, który będzie stosunkowo łatwo naprawić.
Spoiler:
1. Fakt, google podpowiada pierwsze informacje o błędzie są z września więc bez szans na poprawę i faktycznie jest to pierdoła, niegodna skali smrodu na forum. Ot bawi mnie sam fakt poprawienia na gorsze przez firmę która z taką stanowczością stawia iż "nie robi błędów" - widocznie Grzegorz miał wolne.
2. Jaką erratą ? Gdzieś na stronie portalu znajdę informacje że karta jest błędna ? - poza tym że przez chwilę poprawiona karta migła w sklepiku.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2026
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1507 times
Been thanked: 1154 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: Bruno »

sliff pisze: 24 lut 2021, 23:15 2. Jaką erratą ? Gdzieś na stronie portalu znajdę informacje że karta jest błędna ? - poza tym że przez chwilę poprawiona karta migła w sklepiku.
Przez erratę rozumiałem wydanie poprawionej karty. Jej dostępność Trzewik ogłosił na kanale YouTube Portalu, więc nie było to żadne skryte "mignięcie". A że ja wycofali zaraz, gdy tu okazało się, że jest błędna, to chyba dobrze?
A jakiej innej "erraty" byś oczekiwał? Czy znasz jakiekolwiek wydawnictwo, które zamieszczałoby w internecie spis błędów w swoich grach? Wydawcy zwykle produkują cyfrowy lub analogowy zamiennik dla wadliwych treści, i tak też postąpił Portal.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 937
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 328 times
Been thanked: 383 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: sliff »

Bruno pisze: 24 lut 2021, 23:25
sliff pisze: 24 lut 2021, 23:15 2. Jaką erratą ? Gdzieś na stronie portalu znajdę informacje że karta jest błędna ? - poza tym że przez chwilę poprawiona karta migła w sklepiku.
Przez erratę rozumiałem wydanie poprawionej karty. Jej dostępność Trzewik ogłosił na kanale YouTube Portalu, więc nie było to żadne skryte "mignięcie". A że ja wycofali zaraz, gdy tu okazało się, że jest błędna, to chyba dobrze?
A jakiej innej "erraty" byś oczekiwał? Czy znasz jakiekolwiek wydawnictwo, które zamieszczałoby w internecie spis błędów w swoich grach? Wydawcy zwykle produkują cyfrowy lub analogowy zamiennik dla wadliwych treści, i tak też postąpił Portal.
No może tak jak robi zrobiła to Galakta w przypadku EH i Phalanx w przypadku Zimnej wojny i wiele innych wydawnictw, że na stronie gry jest taka sekcja do pobrania i tam jest plik z "errata" w tytule ? Dla tych którzy grę kupią z jakiś zapasów magazynowych albo z drugiej ręki. Zbyt wiele wymagam ?

Po prostu kupuję grę dzisiaj skąd się mogę w miarę szybko dowiedzieć (poza tym forum) czy jest jakiś błąd abym grał dobrze od 1 partii ?
Cyel
Posty: 2591
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1234 times
Been thanked: 1450 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: Cyel »

bobiaczek pisze: 24 lut 2021, 21:37 - gry są coraz bardziej skomplikowane, mają coraz więcej niuansów i zmiennych, które trzeba przedstawić / wyjaśnić
No co Ty! Teraz wszystko musi być streamline'owane, eleganckie. Jak w programowaniu, im mniej linijek kodu, tym lepiej. I dobrze! Granie w klasyczne bitewniaki czy hex&counter gry wojenne, wczesne RPGi i inne battletechy wymagało doktoratu z nerdozy.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5307
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1716 times
Kontakt:

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: BOLLO »

wysłane do siedziby Portalu
Właśnie dostałem odpowiedź od Ignacego i nie mam już więcej pytań....z odpowiedzi wynika że w 2020r Portal pomylił się o mniej niż 0,04% przypadków.
Tak więc powtarzam jak mantrę Portal się nie myli ....Brak słów......
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1973
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 870 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: Neoptolemos »

...czyli to było na serio? Naprawdę spodziewałeś się innej odpowiedzi? :D
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5307
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1091 times
Been thanked: 1716 times
Kontakt:

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: BOLLO »

Neoptolemos pisze: 25 lut 2021, 09:31 ...czyli to było na serio? Naprawdę spodziewałeś się innej odpowiedzi? :D
A myślałeś że dla jaj zakładałem taki wątek bo nie mam co z czasem robić (tyle gier nie ogranych)?

Szczerze to spodziewałem się odpowiedzi w stylu "tak wiemy że nie zawsze jest ok, i nawet nam się przytrafiają wtopy mniejsze lub większe, staramy się i wciąż udoskonalać naszą firmę by tych błędów było jak najmniej. Niestety nie wszystko jest od nas zależne i błędów nie da się całkowicie pozbyć na każdym etapie procesu. Nie mniej jednak dzięki że jesteś z nami i przymykasz oko na nasze wpadki. Jedyne co mogę powiedzieć to przepraszam i zapewnić że Portal dokłada wszelkich starań by wszystko było jak należy, a żeby nie było tak drętwo to posłużę się pięknym cytatem "Nie myli się ten co nic nie robi" a myślę że Portal robi masę dobrego a więc i prawdopodobieństwo na pomyłki stąd są wieksze."

Tak takiej odpowiedzi się spodziewałem bo jestem człowiekiem który rozumie.....a jednak nie rozumiem dlaczego ktoś w zaparte będąc złodziejem złapanym za rękę mówi do wszystkich " TO NIE MOJA RĘKA".
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: Banan2 »

BOLLO pisze: 25 lut 2021, 09:04
wysłane do siedziby Portalu
Właśnie dostałem odpowiedź od Ignacego i nie mam już więcej pytań....z odpowiedzi wynika że w 2020r Portal pomylił się o mniej niż 0,04% przypadków.
Tak więc powtarzam jak mantrę Portal się nie myli ....Brak słów......
:)
Kilka dni temu odebrałem Stronghold Undead wersja Deluxe z KS-a za prawie 300 PLN. Pominę już kiepskie opisy dodatków podczas kampanii, których ostatecznie nie kupiłem i dzięki temu zaoszczędziłem trochę $ :) . Tutaj na forum ktoś zauważył, po otrzymaniu swojego egzemplarza, że wypraski z żetonami są wilgotne i trzeba uważać z wypychaniem żetonów (podobno gry nie były magazynowane jak trzeba). U mnie też tak było, ale po delikatnym wypchnięciu i wysuszeniu chyba będzie OK. Wczoraj zaglądam do instrukcji i małej broszurki, która jest tylko w KS-owej wersji. Instrukcja 18 stron, broszura 8 stron, trochę kart - w sumie tekstu taka średnia ilość. I co znalazłem (po pobieżnym przejrzeniu instrukcji i broszury, kart nie przeglądałem):
- broszura str. 6 - raz Obrońca przesuwa jednostki z Koszar, ale już za chwilę z Koszarów,
- broszura - Przewodnik krok po kroku: na rysunkach planszy Przedpola oznaczone są Y i Z (prawidłowo) a w opisie cały czas jest mowa o Przedpolu A i B co jest błędem, bo A-I to odcinki muru.
Powtórzę po raz kolejny: drogi Portalu! Przestańcie nagrywać kolejne durne filmiki i weźcie się do roboty!
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: Kin@a »

bobiaczek pisze: 24 lut 2021, 21:37 Dla mnie jest to efekt nawarstwiania się wielu składowych:
- gry są coraz bardziej skomplikowane, mają coraz więcej niuansów i zmiennych, które trzeba przedstawić / wyjaśnić
To nie jest prawda, że "gry są coraz bardziej skomplikowane". Wręcz przeciwnie: reedycje dążą do ich uproszczenia i upiększenia. Przykładem niech będzie Dominat Species Marine, Calyus 1303, Agricola rodzinna i jeszcze sporo innych uproszczonych reedycji.

Niestety coraz więcej osób zwyczajnie ma problem z rozumieniem czytanego tekstu. Takie czasy, pokolenie graczy sprzed lat (kiedy te gry powstawały) zdawało inną maturę, która wymagała czytania lektur :wink:

Reasumując: częściowo zgadzam się z poniższą wypowiedzą @longmen76, z zastrzeżeniem, że w wydawnictwach też popełniają błędy i powoli staje się to wręcz plagą.
Przypomniałam sobie, że np. Lacerta konsultowała tłumaczenie kart Agricoli (nazw własnych budynków i urządzeń rolnych) z muzeum, zamiast kombinować i narażać się na błędy. Jest to solidne, poważne podejście do tematu i powinno być powszechne. Niestety nie jest :?
longmen76 pisze: 24 lut 2021, 09:49 Kuriozalne jest przytaczanie jako przykład Robinsona Crusoe. Nic mnie bardziej nie denerwuje. To moja jedna z pierwszych gier - może piąta / szósta? I wiecie co? Potrafiłem odpowiedzieć na 90% pytań zadanych przez graczy w FAQ po pierwszym przeczytaniu instrukcji. Po dwóch czytaniach grałem bez problemów. Wiecie czemu wątek ma 100 stron pytań... To nie wina instrukcji, a samych graczy. Wystarczy wejść na FB gry planszowe i zobaczyć odpowiedzi na hasło: jaka planszówka na początek? W większości pada hasło Robinson Crusoe. Kupują taką grę początkujący i jest lament, że instrukcja jest zła. A to gra przerasta graczy.

Inna kwestia, że tak częste polecanie Robinsona pokazuje że ludzie szukają gry przygodowej i sugerują się w pierwszej kolejności tytułem, który ją im "sugeruje", w sumie nie dziwne bo na rynku polskim mało jest takich gier.
Znam ludzi, którzy kupowali w Empiku Robinsona razem z Wyprawą do El Dorado, sugerując się grafiką okładek (autorem jest zresztą ten sam ilustrator).
Poprzednia edycja miała "poważniejszy" design.
Banan2 pisze: 25 lut 2021, 10:06 Tutaj na forum ktoś zauważył, po otrzymaniu swojego egzemplarza, że wypraski z żetonami są wilgotne i trzeba uważać z wypychaniem żetonów (podobno gry nie były magazynowane jak trzeba). U mnie też tak było, ale po delikatnym wypchnięciu i wysuszeniu chyba będzie OK.
Ciekawe, czy były zafoliowane jak trzeba i kiedy :wink:
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11121
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3387 times
Been thanked: 3286 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: japanczyk »

Wydzieliłem dyskusje o kosztach wydawania gier do viewtopic.php?f=64&t=70635
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: bogas »

BOLLO pisze: 25 lut 2021, 09:04
wysłane do siedziby Portalu
Właśnie dostałem odpowiedź od Ignacego i nie mam już więcej pytań....z odpowiedzi wynika że w 2020r Portal pomylił się o mniej niż 0,04% przypadków.
Tak więc powtarzam jak mantrę Portal się nie myli ....Brak słów......
Błędy były i będą. I to nie jest tylko domena Portalu. Jednak jaka jest skala tych pomyłek i błędów i jak te błędy wpływają na grę (na ile zmieniają rozgrywkę i ją psują)? Wg mnie w stosunku do liczby wydawanych gier w Polsce to jest to jednak margines. Nie wiem jak Portal policzył te 0,04%, ale patrząc na to ile i CO wydali to faktycznie może być to nieduży %. Prawdopodobieństwo babola rośnie wraz z liczbą stron instrukcji, liczbą kart z tekstem, ilością tekstu na planszach itd. itp. Niestety nawet suto opłacony korektor nie jest gwarantem, że instrukcja czy karty będą zrozumiałe i bez błędów. Podobnie zresztą jak i tłumacz. Oprócz tego, że oboje powinni znać się na swoim fachu to jeszcze powinni być graczami z doświadczeniem i najlepiej jakby zagrali w tytuł, który tłumaczą i sprawdzają. Jakie są na to szanse? Portal daje do sprawdzania tłumaczone elementy gier graczom i choć ci sporo są w stanie wyłapać i poprawić to jednak czasem okazuje się, że jednak nie wszystko. Także chęci unikania błędów nie można im odmówić. Portal zrobił duży postęp jeśli chodzi o instrukcje do swoich gier czy liczbę błędów w stosounku do tego co wydają, ale mam wrażenie, że trochę zbyt nachalnie walczą z przypiętą im łatką wydawnictwa od baboli. Stąd takie, a nie inne odpowiedzi Trzewika i niepotrzebne wytykanie błędów innym. Natomiast, jak sam autor tego wątku napisał, wielu graczy uważa, że posypywanie głowy popiołem i przepraszanie to niech sobie wsadzą w.... Ogarnąć się trza, a nie...! Tylko, że choćby nie wiem jak się ogarniali, to wszystkich błędów nie wyeliminują i prędzej czy później się coś przytrafi. Pytanie czy raczej ten apel o ogarnięcie nie powinien dotyczyć procesu rekalamacji i rozwiązywania problemu z zaistniałym błędem. Przywołane tu teksty Merry o nieogarnięciu instrukcji przez graczy są mega słabe. Nawet jeśli to była jej prywatna opinia, to i tak jest kojarzona z wydawnictwem, której szefuje jej mąż. Nawet jeśli to prawda, a prawdy w tym sporo, bo jak zauważył longmen76 ludzie zagrali w Dixita i zaraz porywają się na gry w stylu Robinsona, które nie mają prostych zasad. Do tego sam przestałem obserwować kilka wątków z pytaniami o zasady moich ulubionych gier, bo poziom niektórych pytać naprawdę daje do myślenia czy pytający w ogóle otwarli instrukcję i pooglądali obrazki, że o przeczytaniu nie wspomnę. Ale nawet jeśli to wszytko prawda, to takich rzeczy absolutnie, ale to absolutnie! osoba związana z wydawaniem gier nie powinna mówić (Czacha Games po Klanach Kaledonii już to wie). Także tutaj pała i to z minusem. Portal ma jeszcze ten problem, że ich portfolio to gry skierowane do fanów, geeków i graczy zaprawionych w bojach, których większość ma konto tu na forum. Taki rebel, który 90% oferty ma skierowanej do segmentu rodzinnego, który o istnieniu tego forum, a tym samym o błędach w grach, nie ma pojęcia, jest trochę w innej sytuacji. Albo Lacerta, zrobili błąd na kartach i coś w setupie w wariancie skóconym w 1 ed. Le Havra. Nic z tym nie zrobili. Po latach przy okazji nowego wydania Le Havra dodrukowali te błędne karty. Są nawet za darmo, ale tylko jeśli kupimy dodatkowe karty, których w 1 ed. nie było, a ma je edycja 2 za jedyne 18zł + 15zł przesyłka. Jakoś wielkiej g..burzy z tego nie było, a o karcie za 1 gr do MK jest wątek, który ma już chyba z 7 stron :shock: Więc może wypadałoby też graczom zalecić "ogarnięcie się"? Bo mam wrażenie, że zarówno Portal jak i gracze mówią to samo: "Jeśli w małżeństwie źle się dzieje, to wina leży po obu stronach. Żony i teściowej.", gdzie Portal jak i gracze widzą się tu w roli męża.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1524
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: mikeyoski »

Rebel nie ma pojęcia o tym forum? Hmmm, to jeden z nielicznych wydawców, którzy są na tym forum obecni i są przy tym dość aktywni. Czego nie można powiedzieć np. o Portalu ;-)
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 775
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 686 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: anitroche »

mikeyoski pisze: 25 lut 2021, 11:00 Rebel nie ma pojęcia o tym forum? Hmmm, to jeden z nielicznych wydawców, którzy są na tym forum obecni i są przy tym dość aktywni. Czego nie można powiedzieć np. o Portalu ;-)
Taki rebel, który 90% oferty ma skierowanej do segmentu rodzinnego, który o istnieniu tego forum, a tym samym o błędach w grach, nie ma pojęcia, jest trochę w innej sytuacji.
Chodzi o "segment rodzinny", bo to on jest ostatnim męskim rzeczownikiem (segment), który występuje przed wyrazem "który", tak więc druga część wtrąconego zdania odnosi się do segmentu, a nie do Rebela, chociaż przy zdaniach tak wielokrotnie złożonych można to odczytać na dwa sposoby i oba są poprawne :). W takim wypadku dobrze jest stosować również myślniki lub nawiasy zamiast przecinków, żeby jednoznacznie wydzielić odpowiednie wtrącenie.
Ostatnio zmieniony 25 lut 2021, 11:08 przez anitroche, łącznie zmieniany 3 razy.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: bogas »

mikeyoski pisze: 25 lut 2021, 11:00 Rebel nie ma pojęcia o tym forum? Hmmm, to jeden z nielicznych wydawców, którzy są na tym forum obecni i są przy tym dość aktywni. Czego nie można powiedzieć np. o Portalu ;-)
Nie rebel tylko zdecydowana część odbiorców gier rebela. Taka drobna różnica ;)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: Kin@a »

bogas pisze: 25 lut 2021, 10:45 Portal ma jeszcze ten problem, że ich portfolio to gry skierowane do fanów, geeków i graczy zaprawionych w bojach, których większość ma konto tu na forum. Taki rebel, który 90% oferty ma skierowanej do segmentu rodzinnego, który o istnieniu tego forum, a tym samym o błędach w grach, nie ma pojęcia, jest trochę w innej sytuacji. Albo Lacerta, zrobili błąd na kartach i coś w setupie w wariancie skóconym w 1 ed. Le Havra. Nic z tym nie zrobili. Po latach przy okazji nowego wydania Le Havra dodrukowali te błędne karty. Są nawet za darmo, ale tylko jeśli kupimy dodatkowe karty, których w 1 ed. nie było, a ma je edycja 2 za jedyne 18zł + 15zł przesyłka. Jakoś wielkiej g..burzy z tego nie było, a o karcie za 1 gr do MK jest wątek, który ma już chyba z 7 stron :shock:
Ta pierwsza edycja LH była 7 lat temu, przez ten czas część graczy sprzedała grę, cześć sobie poprawiła we własnym zakresie a reszta zapomniała o całej sprawie, poza tym wydaje mi się, że gdyby ktoś "się uparł" i domagał tylko tych poprawionych kart (bez tych z nowej ed.) to podejrzewam, że by je dostał za darmo, ale każdy przecież chce też te dodatkowe karty, których w 1 ed. nie było bo ma je edycja 2.
Ogólnie nie rozumiem zawieruchy o 1 gr - od dawien dawna w sklepiku Portalu były wystawiane poprawione karty "za grosz" z możliwością dorzucania do zamówień, co przecież nie oznaczało od razu, że jak ktoś chce tylko te karty to musi zaraz płacić za nie. Wysyła maila z reklamacją i je dostaje.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1524
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Portal Ogarnij się!!!

Post autor: mikeyoski »

bogas pisze: 25 lut 2021, 11:03
mikeyoski pisze: 25 lut 2021, 11:00 Rebel nie ma pojęcia o tym forum? Hmmm, to jeden z nielicznych wydawców, którzy są na tym forum obecni i są przy tym dość aktywni. Czego nie można powiedzieć np. o Portalu ;-)
Nie rebel tylko zdecydowana część odbiorców gier rebela. Taka drobna różnica ;)
Polska gramatyka prostą nie jest i to zdanie zrozumiałem poprawnie, ale niezgodnie z Twoją intencją :-) Swoją drogą wydaje mi się, że przeceniamy znaczenie tego forum. Fani zarówno Rebela jak i Portalu i kilku innych wydawnictw skupieni są głównie na Facebooku. I jeśli są jakieś błędy, to tam jest krzyk znacznie większy niż tutaj. Tutaj siedzi paru "pryków", którzy zęby zjedli na planszówkach i może sobie pomarudzić, a taki Portal potraktuje te marudzenia sikiem prostym. Bo go tutaj praktycznie nie ma. Zresztą marudzenia są niesłuszne, bo gracze to debile i nie umieją czytać instrukcji. A w ogóle to Portal błędów nie popełnia ;-)
Zablokowany