Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: Paskudnik »

Tony23 pisze:nie rozumiem dlaczego ludzie piszą takie rzeczy, jak wiadomo, że czegoś takiego i tak nie zrobią ?
sposób na reklamę ? przyciągnięcie więcej widzów?
nuda w życiu + nadzieja na wzbudzenie pseudokontrowersji :roll:
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5242
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 527 times
Been thanked: 1849 times
Kontakt:

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: Gambit »

Tony23 pisze:
Gambit pisze: - Geek Factor TV przegonił mnie w subach i w związku z tym tak jak obiecałem Pawłowi, zamykam swój kanał w okolicach lutego/marca
nie rozumiem dlaczego ludzie piszą takie rzeczy, jak wiadomo, że czegoś takiego i tak nie zrobią ?
sposób na reklamę ? przyciągnięcie więcej widzów?

coś jak kilka tygodni temu zrobił Peew Di Pew
Nie porównuj mnie do gościa, który ma 51 milionów subów. Jego zamknięcie czegokolwiek, to potężny finansowy strzał w kolano. Moje zamknięcie kanału, to nic takiego.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: kdsz »

Tony23 pisze:
Gambit pisze: - Geek Factor TV przegonił mnie w subach i w związku z tym tak jak obiecałem Pawłowi, zamykam swój kanał w okolicach lutego/marca
nie rozumiem dlaczego ludzie piszą takie rzeczy, jak wiadomo, że czegoś takiego i tak nie zrobią ?
sposób na reklamę ? przyciągnięcie więcej widzów?

coś jak kilka tygodni temu zrobił Peew Di Pew
To proste. Ludzie odsubskrybują GFtv w ramach ratowania kanału Tomka. Wpis Gambita jest więc brutalnym, bezpardonowym atakiem na Kaczmara i Maggota. A także żonę i córkę Redaktora Naczelnego.

Ja pier...., dożyliśmy czasów, gdy post bez emotki ;) zawsze będzie brany na serio.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2335
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 572 times
Been thanked: 931 times

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: Galatolol »

W tym roku po raz pierwszy wpłaciłem na BGG.
kdsz pisze:Ja pier...., dożyliśmy czasów, gdy post bez emotki ;) zawsze będzie brany na serio.
Prawo Poego.
Ja odebrałem ten fragment podobnie jak Tony23.
Ostatnio zmieniony 01 sty 2017, 18:18 przez Galatolol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: Vester »

W 2016 zeszła ze mnie gorączka planszówkowa. Nadal uwielbiam to hobby, ale coś się zmieniło.

Kickstarter niechcący zepsuł rynek.
1. Wydawcy zobaczyli, że gawiedź jest w stanie wydać znacznie więcej za grę, niż kiedyś zakładano. Wystarczą figurki. Im więcej, tym lepiej. W 2017 oczekuję Caylusa Deluxe z zamkiem i budynkami 3D. 119$. Strech goal: malowana figurka zarządcy bardzo szczegółowo odlana, tak że szok.
2. Większość gier z KS jest niedopieczona. Spadło znaczenie opinii wydawców. Teraz najważniejsze jest opakowanie. Ludziska kupią, bo czy może być zła gra, w której jest 100 figurek?

Poza tym:
3. Coraz rzadziej zaglądam na BGG, bo nie mam już czasu przedzierać się przez recenzje i blogi ludzi, którzy mało widzieli, a dużo gadają. Tu wracamy do punktu 2 - przerostu formy nad treścią. 100 zdjęć w recenzji tudzież HDHighTechVideoBlog windują autora na jakiś dmuchany Olimp. Man vs Meeple - porażka roku.

4. Zalew wideoblogów. Nikomu już nie chce się pisać. Znak czasów? Na polskim rynku ostatnim bastionem rzetelnego pisanego rzemiosła została Veridiana. Z tą panią nie ma żartów. Można się z nią nie zgadzać, ale jej pasja i bezkompromisowość czynią ją wiarygodnym recenzentem. Oto kobieta z cojones. Last woman standing.

5. Rozczarowująca jest siła hype'u. Nawet na forum w dziale "kupię" wszystko kręci się wokół tego samego, czyli hity z satelity, najchętniej za pół ceny. Prawie nikt nie poszukuje frykasów czy ciekawostek. Ten punkt tworzy wybuchowa mieszankę z pkt. 3, niestety.

PLUS jest jeden:
coraz więcej wydawnictw PL i gier w rodzimym języku. Aż strach pomyśleć, co będzie za parę lat.


I tyle. Marudzę, wiem, ale gdzieś to muszę z siebie wywalić... :)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: BartP »

Co jest nie tak z Man vs Meeple? Nierzetelnie recenzują?
toblakai
Posty: 1280
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 228 times
Been thanked: 244 times

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: toblakai »

Albo żart. Tylko co ja tam wiem ;)
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: Vester »

BartP pisze:Co jest nie tak z Man vs Meeple? Nierzetelnie recenzują?
Na pewno starają się jak mogą, i w ogóle. Osobiście, po ich recenzji nie jestem w stanie poczuć gry. Trudno jest mi ocenić, co ich kręci, a co nie. Są wypruci z emocji. Ich filmy to dla mnie nie recenzje, tylko pogadanki. Podobnie było z filmami Drakkenstrike'a. Piękne, bez dwóch zdań, ale wartość merytoryczna nikła. Chłopak powinien kręcić za pieniądze filmiki reklamowe do KS'ów. Co zrobić, żeby ślinka leciała.

Taki JonGetsGames wali do kamery konkretami. Wie, co chce powiedzieć, i nie zawaha się tego zrobić.

Z recenzjami generalnie jest tak, że nie ma ideałów, kwestia gustu itd. ALE wszystko gra, gdy recenzenci nie ukrywają poglądów. Niszczą twory słabe, opiewają dobre. Tylko wtedy odbiorca jest w stanie ocenić ich gust i ostatecznie się z nim utożsamić lub nie. Czyli czekać na kolejne odcinki. Recenzent, który owija w bawełnę, bo chce być przez wszystkich lubiany, marnuje czas czytelnika/widza.
pkajak
Posty: 179
Rejestracja: 26 sie 2014, 13:41
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: pkajak »

Vester pisze:Nikomu już nie chce się pisać.

No bez takich :). My sobie żyły wypruwamy żeby pisać, choć rozumiem, że styl (ew. jego brak) i treści mogą nie odpowiadać.
Vester pisze: PLUS jest jeden:
coraz więcej wydawnictw PL i gier w rodzimym języku. Aż strach pomyśleć, co będzie za parę lat.
Strach to jest teraz kupować coś po angielsku, bo szansa, że za chwilę wydadzą to po polsku rośnie z każdym dniem.
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: Baartoszz »

Gambit pisze:- Geek Factor TV przegonił mnie w subach i w związku z tym tak jak obiecałem Pawłowi, zamykam swój kanał w okolicach lutego/marca
To ja bym chciał podsumować rok 2017:

MINUSY:
- zamknięcie GambitTV 28 lutego

PLUSY:
+ otwarcie GambitTV 1 marca
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: Chaaber »

Na plus:

- Kolekcja puchnie, to cieszy wciąż, zobaczymy kiedy mnie to przestanie cieszyć.
- Zaangażowałem się stowarzyszenie planszówkowe we Wrocławiu, i pomagałem przy organizacji Gratislavii.
- Misja Czerwona Planeta po polsku! Mega!
- Polskie wydawnictwa ogólnie dają radę i przyprowadzają coraz ciekawsze pomysły na nasz rynek.
- Organizuję co wtorkowe granie we Wrocławiu z bardzo dobrym skutkiem. Spory odzew, fajna ekipa, stale rośnie.

Na minus:

- Wciąż nie mam Arcadii Quest Inferno :< ehh Kickstarter
- Nie było aż tyle grania ile bym chciał.
- Gry drożeją :< (a szczególnie te które bym chciał nabyć)

Ogólnie jestem zadowolony planszowo z tego roku. Oby następny okazał się jeszcze lepszy.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1133
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 28 times
Been thanked: 127 times

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: kaimada »

Vester pisze:4. Zalew wideoblogów. Nikomu już nie chce się pisać. Znak czasów?
Nie jest to prawda. Ludzie piszą i ludzie czytają.
Tak się jakoś utarło, że już tylko video i youtube. Nie.
Po prostu część ludzi uważa, że ma czas tylko na odbiór filmików i nie chcą czytać wobec czego wszędzie opowiadają, że czytanie się skończyło. Sam fakt wielkiego sukcesu Kuriera Planszowego wskazuje, że jednak zainteresowanie jest. A jak spojrzę nawet na swój licznik odwiedzin to też jest nieźle 8). Miejsce jest i na filmiki i na teksty.

W temacie filmików: Gambit nie możesz skończyć nagrywać. Rzekłem.
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: pezetto »

Baartoszz pisze: MINUSY:
- zamknięcie GambitTV 28 lutego

PLUSY:
+ otwarcie GambitTV 1 marca
Daj mu odejść z godnością! :D
Paeonia
Posty: 89
Rejestracja: 13 lis 2016, 23:18
Been thanked: 3 times

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: Paeonia »

U mnie bedzie zdecydowanie przewaga plusow :P

+ Ten rok to zdecydowany rozkwit mojego i syna wspolnego planszowkowego nalogu. Tak sie wciagnelismy przez ten rok, ze kolekcja baaaardzo nam sie rozrosla. Najbardziej to sie rozrosla jak zaczelam regularnie kilka miesiecy temu czytac forum a pod koniec roku nawet zalozylam tu konto. Szok jaki macie na mnie negatywny wplyw lub tez jaki slaby mam charakter, ze tak latwo ulegam wplywom :P

+ Chociaz mieszkamy za granica wiekszosc moich gier kupuje w Polsce. Zdecydowanie na plus, ze rynek planszowek jest tak swietnie rozwiniety w Polsce. Polskie wydania gier kosztuja przynajmniej 1/3 w porywach do polowy mniej w porownaniu do cen jakie sa w UK. Wiele gier jest i tak niezaleznych jezykowo wiec mozemy probowac naszych roznych niegrajacych anglojezycznych znajomych wciagac w nasz nalog.

+ Brakowalo nam znajomych graczy i nawet zaczelam sprawdzac tuz przed swietami gdzie sie lokalni gracze spotykaja i tego samego dnia ... niespodzianka! Kurier zostawil u mnie przesylke dla sasiadki mieszkajacej 3 nr dalej i okazalo sie ze to gracze! Sasiadka jak przyszla po swoja przesylke zainteresowala sie jedna z gier, ktore sie pietrzyly w wielkim stosie tuz przy drzwiach ... a w kolejnym zdaniu zaprosila nas na planszowkowego sylwestra. Poznalismy cala gromade graczy ... wiec Nowy Rok wyglada bardzo obiecujaco! Z szybkiego ogladu gier u sasiadki wynikalo ze maja w wiekszosci zupelnie inne gry niz my i juz pierwsza od razu pozyczylismy :lol:

- Poniewaz gram glownie z mlodym to w swojej kolekcji mamy glownie gry dwuosobowe i takie, ktore dobrze chodza na dwie osoby. Kilka wtop zakupowych sie zdarzylo jak nie bylam jeszcze dobrze planszowkowo oczytana :? Szkoda, ze tyle nas omija fajnych gier, ktore dzialaja minimum od 3 osob ... ale to akurat (patrz punkt wyzej) moze sie zmienic niedlugo :P
Kolekcja
brak polskich liter ;)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4080
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: lacki2000 »

To był ciekawy planszówkowo rok. W 2016 po raz pierwszy kolekcja mi się zmniejszyła (nie kupiłem żadnej gry i co najmniej jedną sprzedałem. BGG nawet mi przypomina, że nie kupiłem żadnej gdy w ostatnich dwóch latach - do wczoraj :P ) - wpływ na to miało więcej grania "na mieście" i u znajomych, których kolekcje się powiększają (wiadomo, kto ich zaraził :P), dodatkowo darmowa wypożyczalnia gier w bibliotece miejskiej też znacznie zmniejszyła apetyt na kupowanie. No i sporo z dziećmi gram, bo one rosną szybko i grają coraz chętniej w coraz więcej tytułów.
Przestałem też prowadzić ewangelie planszówkowe wśród nowych znajomych - gry leżą sobie na półce, bardzo dobrze widoczne, jeśli goście sami coś zaproponują to bardzo chętnie. Tak więc już nie zaczynam rozmowy od "Kawa czy herbata do planszówki?" :P
I stagnację mej siły w Go miałem przez cały rok, z lekką tendencją malejącą. Ale znacznie lepiej oceniam sytuację na planszy, choć powoli zaczyna brakować warsztatu wyższego poziomu a czasu na studiowanie książek jakoś tak brak...
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 990
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 376 times
Been thanked: 804 times
Kontakt:

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: Apos »

Plusy:
+ gracze - poznałem wielu wspaniałych ludzi: kolegów, przyjaciół oraz moją drugą połowę :)
+ 2016 był na pewno najbardziej planszówkowo aktywnym rokiem oraz odrodzenia tego hobby u mnie, głównie dzięki punktowi wyżej
+ ogrom nowych gier oraz poszerzenie wiedzy planszówkowej i doświadczenia
+ coraz większa liczba interesujących tytułów, zawsze można znaleźć coś dla siebie
+ nowe oraz ulepszane mechaniki w grach

Minusy:
- zawsze chciałoby się zagrać więcej i częściej, a czasu mało
- trudno dostępne tytuły i kończące się nakłady
- "Lista wstydu" czyli gry które niezagrane czekają na swoją kolej
- Zimowy Pionek który się nie odbył
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: Dellas »

Rok 2016 był bardzo przyzwoity. Wyszło tego 453 rozgrywek w 81 tytułów.

Co mnie zaskoczyło to sporo gier w sucharki, zwłaszcza te lżejsze, to pewnie wynika z tego, że bardzo dużo gier grałem z 6 letnim synem - co tez bardzo cieszy.
Trudno pisać o jakiś plusach czy minusach. Generalnie bardzo cieszę się, że mam z kim grać i następny rok pod tym względem zapowiada się także bardzo dobrze. Na pewno cieszą nowo zagrane tytuły a było ich dość sporo jak i oczywiście nowo zakupione - tych też było nie mało... Cieszy też spory wybór na rynku gier - można wybierać do woli kto co lubi.

Z minusów pamiętam tylko jeden, bo sprawa jest dość świeża - odwołanie ostatniego Pionka. Przychylam się do opinii, że to może jest już końcówka tej imprezy a przynajmniej trend jest niepokojący.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2335
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 572 times
Been thanked: 931 times

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: Galatolol »

Mimo, że od lat rejestruję rozgrywki na BGG, nie wiedziałem, że można wyświetlić sobie takie fajne podsumowanie.
Sprawdziłem u mnie i wyszło 131 rozgrywek w 72 tytuły (wliczając rozgrywki w wersje elektroniczne - oprócz RftG i NSHexa; na żywo było 86 partii). Słaby wynik, cieszy jedynie to, że w zdecydowanej większości są to poważniejsze tytuły.
Teraz widzę, że grą roku u mnie musi zostać Fief: France 1429, świetnie się przyjął w mojej grupie, i, jako jedyny obok GoT 2 ed., miał 5+ rozgrywek na żywo.
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 358
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 261 times
Been thanked: 62 times

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: narandil »

Galatolol pisze:Mimo, że od lat rejestruję rozgrywki na BGG, nie wiedziałem, że można wyświetlić sobie takie fajne podsumowanie.
Sprawdziłem u mnie i wyszło 131 rozgrywek w 72 tytuły (wliczając rozgrywki w wersje elektroniczne - oprócz RftG i NSHexa; na żywo było 86 partii). Słaby wynik, cieszy jedynie to, że w zdecydowanej większości są to poważniejsze tytuły.
Teraz widzę, że grą roku u mnie musi zostać Fief: France 1429, świetnie się przyjął w mojej grupie, i, jako jedyny obok GoT 2 ed., miał 5+ rozgrywek na żywo.
można można - brakuje tylko takiej pierdułki jak podsumowanie - właśnie liczba partii i ile unikalnych gier w sumie - trzeba liczyć ręcznie ;/
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2335
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 572 times
Been thanked: 931 times

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: Galatolol »

narandil pisze:można można - brakuje tylko takiej pierdułki jak podsumowanie - właśnie liczba partii i ile unikalnych gier w sumie - trzeba liczyć ręcznie ;/
Ciągle jakieś nowe rzeczy tam poznaję :)
Tak jak np. wyświetlanie jak daną grę oceniają użytkownicy z poszczególnych krajów, niestety usunięto już tę opcję :(
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: KubaP »

U mnie 882 partie w 439 tytułów. Damn, jestem jednak nienormalny.
Awatar użytkownika
_Berenice_
Posty: 764
Rejestracja: 17 lis 2012, 14:36
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 62 times
Been thanked: 479 times

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: _Berenice_ »

+
Coraz więcej ciekawych tytułów wydawanych po polsku. Nowe wydawnictwa, nowe pudła.
Kurier Planszowy
Pierwsze samodzielne zakupy na kickstarterze.
Pierwsze próby w pisaniu o grach planszowych :wink:
Regularne ogrywanie niektórych tytułów

-
Mało rozgrywek dwuosobowych
Za dużo gier za mało czasu
Coraz gorsze instrukcje - aby grać trzeba doczytać pierdyliard tematów w necie
Coraz więcej typowych gier z kickstartera - mnóstwo figurek przy niedopracowanej mechanice
Lepszy połówek zaczyna bardziej narzekać na ilość gier w domu :wink:
Moja kolekcja

Planszówkowy PKS - gdzie planszówki kupujemy sami, a wy decydujecie, czy również chcecie wydać na nie swoje pieniądze!

ZnadPlanszy.pl - zapraszamy też do naszego bloga, gdzie także dzieją się różniste rzeczy :>
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 344 times

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: tomb »

+ Mnóstwo czasu na czytanie, oglądanie i granie.

- Organoleptyczne dowiedzenie, że nawet gdyby moje życie składało się wyłącznie z czasu wolnego, to i tak nie zdołałbym wszystkiego, na co mam ochotę, przeczytać, obejrzeć i we wszystko wystarczająco dużo pograć.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: pezetto »

Żale? Permanentny brak czasu na granie.

Radości? Zorganizowałem w Śremie k. Poznania klub gier planszowych, który kwitnie teraz pięknie dzięki moim znajomym (sam w spotkaniach niestety nie uczestniczę - patrz powyżej). Zorganizowaliśmy też w 2016 mały, typowo planszówkowy konwent... w pierwszej edycji uczestniczyło ok. 400 osób i wg relacji osób uczestniczących, organizacyjnie podołaliśmy zadaniu :wink:
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Rok 2016 - podsumowania, żale i radości

Post autor: pezetto »

KubaP pisze:U mnie 882 partie w 439 tytułów. Damn, jestem jednak nienormalny.
Leszcz.
Spoiler:
882/366 = 2,41 partii / dzień. Śmiech Panie Kubo! :lol:
ODPOWIEDZ