Bios:Genesis (Phil Eklund)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: misioooo »

pattom pisze:Myślę, że gra taka jak Bios: Genesis wcześniej czy później będzie całkiem spolszczona:-)
Instrukcja już jest i to, z tego co mówił misiooo, już wystarcza do gry, same karty pewnie też ktoś/biolog+chemik+genetyk, przetłumaczy bo warto :-)
Instrukcja nie jest jeszcze kompletna ;P Tak połowa mniej więcej. Ale dokończę to w wolnej chwili.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: Rafal_Kruczek »

pattom pisze:
Rafal_Kruczek pisze:
pattom pisze:Czołem,

gdzieś w Polsce jest dostępna ta gra? Może ktoś brał na Essen i odsprzedaje ?
Bios genesis i Pax renesans były po 30 EUR (i 10 UER za "nieobowiazkowy" dodatek do PR) - czyli nie za bardzo sie opłacało brać na miejscu, ale była okazja wziąć autograf :)
BG ma 50 stron wypełnionych zasadami w w logicznej ale trudnej do nauki kolejnosci, a w instrukcji i na kartach mnóstwo naukowego żargonu, wyjasnienia, powiazania mechaniki z naukowymi faktami oraz 50 przypisów.

Myślę, że gra taka jak Bios: Genesis wcześniej czy później będzie całkiem spolszczona:-)
Instrukcja już jest i to, z tego co mówił misiooo, już wystarcza do gry, same karty pewnie też ktoś/biolog+chemik+genetyk, przetłumaczy bo warto :-)
Instrukcja jest na poziomie "WTF of the Decade": na pierwszy rzut oka trudność 9/10 w skali http://www.gamesfanatic.pl/jak-oceniamy-gry/. Jak się już zagra jest trochę lepiej. Miejsce na kartach jest wypełnione flavour/science text - zamiast wyjaśnieniem ikon. I są zasady których nie ma na schematach na kartach i są "łatwe do zapomnienia" - np. produkcja jeśli wypadnie trzy razy ta sama liczba przy Darwin roll. W dodatku kilka niuansów osoba prowadząca moje demo pamiętała niewłaściwie - i dopiero jak obserwowałem kolejne prowadzone przez M. Eclunda to było właściwe wyjaśnione.
Podczas godzinnego dema na Essen pokazali tylko pierwsze 2 etapy z 3 (lub 4).
Pudełko z grą wypełnione szczelnie. Karty dało się zakoszulkować, ale wymagało to optymalizacji rozmieszczenia reszty elementów.
W każdym razie szykuje się przez zagraniem pełnej lub chociaż uproszonej partii - jęsli znajdę graczy.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: Rafal_Kruczek »

misioooo pisze: Cytując autora i wydawcę w jednej osobie (cystat z początku lipca):
BIOS GENESIS is available for discounted preorder now at http://www.sierra-madre-games.eu. As of today there are 385 preorders from private customers. This represents an entirely unexpected demand! Anticipating that a game about biochemistry would sell sluggishly, I ordered only 2000 games, (compared to 5000 games for Pax Renaissance, for instance). By the time of debut in Messe Essen Germany, half these games will be gone, and Bios Genesis may well sell out this year without ever getting to the discount on-line shops.

Może być lipa z dostępnością...
Etam, jeszcze w sobote rano było kilka sztuk BG :)
aspo
Posty: 463
Rejestracja: 27 paź 2011, 14:10
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 17 times
Been thanked: 9 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: aspo »

Można to kupic gdzies w Polsce? i-szop nic nie znajduje.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bios: Genesis

Post autor: pattom »

aspo pisze:Można to kupic gdzies w Polsce? i-szop nic nie znajduje.
Ja chyba kupiłem ostatnią sztukę w planszostrefie. Nikt inny tego nie ma.
Adam z www.planszostrefa.pl pisał, że ma być jeszcze w tym roku.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: misioooo »

Wg informacji od Phila Eklunda - już planuje dodruk, bo popyt przerósł znacznie podaż i jego oczekiwania.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: crsunik »

Pudełeczko faktycznie maciupkie. Leaving Earth zmieściło koszulki, tutaj chyba nie przejdzie :/
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bios: Genesis

Post autor: pattom »

Koszulki to standard american chyba a na te duże karty chyba koperty do cd tym razem duże, chyba:-)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: misioooo »

Pierwsze koty za płoty. Gra mechanicznie prosto-średnia max. Trzeba tylko tę instrukcję zrozumieć. Wszelkie wątpliwości rozwiewa instrukcja i dlatego taka obszerna. Do tego klimat jest.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bios: Genesis

Post autor: pattom »

misioooo pisze:Pierwsze koty za płoty. Gra mechanicznie prosto-średnia max. Trzeba tylko tę instrukcję zrozumieć. Wszelkie wątpliwości rozwiewa instrukcja i dlatego taka obszerna. Do tego klimat jest.
:-) opowiadaj...
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4049
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: AkitaInu »

crsunik pisze:Pudełeczko faktycznie maciupkie. Leaving Earth zmieściło koszulki, tutaj chyba nie przejdzie :/
Mi weszlo, oprocz kart dużych. Btw sa na nie koszulki? :)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: misioooo »

Duże karty mają szerokość jak płyta CD. Więc szukalbym jak pattom napisał - kopert na CD duże.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4049
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: AkitaInu »

misioooo pisze:Duże karty mają szerokość jak płyta CD. Więc szukalbym jak pattom napisał - kopert na CD duże.
Dzieki :) tylko do pudelka sie chyba nie zmieszcza juz.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: misioooo »

I rozgrywka solo poszła... Ziemia skończyła jako kula ognia, ale było blisko! Moja małża walczyła dzielnie, ale rak ją ciągle ściągał w dół...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: misioooo »

Znalazłem takie coś: KLIK
Phil Eklund odpowiada na pytania co do "realności" i rozwiązań użytych w Bios: Origins. Rozumeim to tak sobie ;P Nie moja dziedzina nauki, ale...
Bios Megafauna 2 - przewijający się tytuł w tym eseju mnie bardzo cieszy :) Ma to być kolejna gra po Genesis, i jeśli będzie bazować na Megafaunie - dla mnie niczym krecha - wciągam od razu!

I dla tych, co Genesis nie mogą zrozumieć (co jest wielce możliwe patrząc na instrukcję w stylu Eklundowatym)...
1. Wydarzonko - dzieje się coś na świecie (zwykle złego - jak w wiadomościach, non stop zuo i zuo samo), ale co najważniejsze - otwierają się nam często jakieś nowe fabryki! (aktywne formowanie)
2. Przydzielamy naszych robotników (standardowo tylko 1) do otwartych fabryk (wg (1) ) - czyli przypisujemy Bionty do Refugii (Refugiów?). Dodatkowo - możemy naszemu pracownikowi wykupić polisę (enzymy) od wypadku przy pracy ;)
3. Jak to w życiu bywa - koniunktura na świecie zmienna jest. Turlamy (rzut na autokatalizę) dla każdej pracującej fabryki (czyli takiej, gdzie są robotnicy jacyś). Może robota iść elegancko (manna się organizuje), może pójść źle (manna się dezorganizuje) i może pójść fatalnie - wymagana polisa, bo inaczej nasz robotnik straci pracę. Również może się okazać, że nasz robotnik został szefem - i fabrykę przejmujemy my, wraz z robotnikami w niej robiącymi i już naprodukowanym materiałem) :) (mikroorganizm)
4. Mając pod swoimi rządami fabrykę (albo kilka) może być jeszcze gorzej... "Na Darwina" powiadają... Fabryczka może nam coś wyprodukować (co jest pożądane!) albo wręcz odwrotnie - stracić część swoich linii produkcyjnych w skutek błędów i usterek (5/6 na kostkach "na Darwina").
5. Zakupy! To co gracze lubią najbardziej, czy to na Essen czy w Genesisie... Tutaj za ciężko naprodukowane wcześniej zasoby możemy ulepszyć nasze fabryczki, aby produkowały więcej i były lepiej zabezpieczone i nowocześniejsze!

To tak w wielkim skrócie, wariant "szkoleniowy" bez makroorganizmów. Może takie przetłumaczenie co to są refugia i do czego służą etc pomoże w zrozumieniu gry. Mojej małżonce pięknie pomogło - zakumała od razu :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: misioooo »

Dobra panowie i Panie... W pierwszy poście jest link do instrukcji PL.
Sekcje A - H zrobione (czyli instrukcja) :) Ktoś chętny dorobić glosariusz? Ja już zaczynam mieć dość biontów, symbiontów, aminokwasów etc... I dolne przypisy by się przydało też zrobić, bo tam jest duuużo naukowego pitolenia, które tak uwielbiamy :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: rattkin »

Refugia = Ostoje w języku polskim.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: misioooo »

Też myślałem o ostojach, ale brzmi to jakoś nieodpowiednio do tematyki gry...
Instrukcja zrobiona, właśnie skończyłem tłumaczyć część J - przykładowa rozgrywka dwuosobowa.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bios: Genesis

Post autor: pattom »

Koperty na CD są za duże.

Spoiler:
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bios: Genesis

Post autor: pattom »

Ktoś ma inne pomysły jak zabezpieczyć duże karty?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: misioooo »

pattom pisze:Ktoś ma inne pomysły jak zabezpieczyć duże karty?
Jest ich całe 16... Zalaminować :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bios: Genesis

Post autor: pattom »

misioooo pisze:
pattom pisze:Ktoś ma inne pomysły jak zabezpieczyć duże karty?
Jest ich całe 16... Zalaminować :)
Chyba tak :-) zaniosę do laminowania razem z kartami państw z LE :-)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Bios: Genesis

Post autor: mat_eyo »

pattom pisze:
misioooo pisze:
pattom pisze:Ktoś ma inne pomysły jak zabezpieczyć duże karty?
Jest ich całe 16... Zalaminować :)
Chyba tak :-) zaniosę do laminowania razem z kartami państw z LE :-)
Laminowanie najsensowniejsza opcja. Tylko koniecznie poproś o równe wycięcie i zaokrąglenie rogów. Jakiś czas temu laminowałem plansze graczy do Dominant Species i kaleczą ręce przy wyjmowaniu z pudełka :(
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bios: Genesis

Post autor: pattom »

mat_eyo pisze: Laminowanie najsensowniejsza opcja. Tylko koniecznie poproś o równe wycięcie i zaokrąglenie rogów. Jakiś czas temu laminowałem plansze graczy do Dominant Species i kaleczą ręce przy wyjmowaniu z pudełka :(
A tak wiem :-)
Mamy we Wrocławiu taką drukarenkę z usługami rozmaitymi i tam fajnie laminują, łącznie z wyborem folii czy świecąca, czy matowa i ładnie docinają i zaokrąglają rogi.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Bios: Genesis

Post autor: Pan_K »

pattom pisze:
mat_eyo pisze: Laminowanie najsensowniejsza opcja. Tylko koniecznie poproś o równe wycięcie i zaokrąglenie rogów. Jakiś czas temu laminowałem plansze graczy do Dominant Species i kaleczą ręce przy wyjmowaniu z pudełka :(
A tak wiem :-)
Mamy we Wrocławiu taką drukarenkę z usługami rozmaitymi i tam fajnie laminują, łącznie z wyborem folii czy świecąca, czy matowa i ładnie docinają i zaokrąglają rogi.
A gdzie ją mamy?
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
ODPOWIEDZ