Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Pan_K »

Jestem po zapoznawczej partii "na dwie ręce" i muszę powiedzieć, że znajduję się pod wrażeniem :) Jakoś tak niechętnie podchodziłem do gry (gryzło mnie, że kupiłem ją zamiast Galernika ;) a potem nie miałem na niego kasy). Ale wstępna rozgrywka w wersji na dwie osoby (jedna wirtualna) sprawiła, że jestem zauroczony: bezpretensjonalną elegancją mechaniki, bez ambicji do miażdżenia intelektu, ale i bez zbytniej skromności w tym zakresie. "Ładną kreską", jak to określił w rozmowie Adam, która na żywo zrobiła na mnie lepsze wrażenie, niż na zdjęciach: kolory żywsze niż w Agricoli czynią jednak dużą różnicę. Całość po rozłożeniu ładnie się komponuje barwnie na stole. Co do "klimatu", czy może raczej tematyki, ujmę to tak: w ogóle nie myślałem o tym, że kładę czerwone, białe itd. kosteczki na kartach, tylko o tym, że damulka coś sporo pije kawy i na dodatek raczy się równie niemałą ilością czerwonego wina... Szczerze mówiąc - gra sprawiła, że poczułem estetyczną ulgę po ostatnich moich peregrynacjach w kierunku (lubianych skądinąd przeze mnie bardzo) Mage Knighta czy Eldritcha (co mnie nawet zdziwiło, bo nie czułem się wcześniej jakoś przytłoczony, choć faktycznie "potworna" estetyka tych gier jakoś do mnie nie przemawia).

Gra roboczo dostaje u mnie mocną BGGową siódemkę. Zobaczymy, jak to będzie dalej.

[EDYCJA]

No i wyszło trochę tak, jakbym chwalił grę głównie z uwagi na jej wizualną stronę. Owszem, jest ona tylko tłem podkreślającym i podkreślanym przez bardzo ładnie chodzącą mechanikę, w której relatywnie proste zasady szybko pozwalają ogarnąć ładnie zazębiający się mechanizm, skłaniający do ważenia każdej decyzji. Podoba mi się rozwiązanie z determinowaniem ilości dóbr/akcji przez ilość kości. Karty polityki i kafle cesarza determinują kierunek strategii, zarazem nie pozostając niczym stałym, skoro różnie się układają w każdej rozgrywce. Lekkie (lub średnio ciężkie) i - powtórzę - bardzo eleganckie zarówno mechanicznie, jak i estetycznie euro.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: evenstar »

Czyli polecasz na 2 os?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Pan_K »

Moje polecenie na ten moment byłoby niemiarodajne. Grałem sam, zmieniając rolę. Grałem pierwszy raz. Nie mam żadnego porównania na większą ilość graczy, żeby np. móc ocenić, czy partia dwuosobowa nie traci zbyt wiele w stosunku do większej ilości osób. Jeśli masz wzgląd na to wszystko i chcesz nadal usłyszeć moją opinię, to - owszem - wydaje mi się, że na dwie osoby się sprawdza (choć z BGG wynikało by, że najlepiej działa na 3 osoby). Może uda mi się zagrać z niewirtualnym graczem do końca tygodnia, to podzielę się wrażeniami.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Pan_K »

Mam za sobą 2 gry na 2 osoby. Wrażenia pozostają pozytywne. Gra na 2 osoby działa, daje możliwości tworzenia ładnych kombosów i ciekawej rozrywki intelektualnej, połączonej z miłym wrażeniami estetycznymi. W dalszym ciągu polecam jako średniej ciężkości euro. Mechanika kości w tej grze się sprawdza. W połączeniu z dobieraniem kart gości, kartami pomocników i akcjami dodatkowymi tworzy naprawdę elegancko zazębiający się mechanizm. Z pewnością jednak nie ma co się nastawiać na negatywną interakcję. Nadto gra podatna niekiedy na downtime. Jeśli ktoś szuka odkrywczych mechanik, to też nie tutaj. Gra stanowi raczej zgrabne połączenie kilku znanych rozwiązań (plus twist z kostkami). Ewidentne nawiązania np. do Zamków Burgundii IMHO. U mnie gra zostaje na półce i z pewnością sięgnę do niej od czasu, do czasu.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1114 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: detrytusek »

Pan_K pisze:Ewidentne nawiązania np. do Zamków Burgundii IMHO.
No właśnie od razu miałem takie skojarzenie przy podczytywaniu instrukcji :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: bogas »

detrytusek pisze:
Pan_K pisze:Ewidentne nawiązania np. do Zamków Burgundii IMHO.
No właśnie od razu miałem takie skojarzenie przy podczytywaniu instrukcji :)
Ale, że kostki? Jeśli tak to raczej do Monopoly jest bliżej, bo i kostki i jeszcze hotele :P
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: ChlastBatem »

bogas pisze:
detrytusek pisze:
Pan_K pisze:Ewidentne nawiązania np. do Zamków Burgundii IMHO.
No właśnie od razu miałem takie skojarzenie przy podczytywaniu instrukcji :)
Ale, że kostki? Jeśli tak to raczej do Monopoly jest bliżej, bo i kostki i jeszcze hotele :P
Sposób używania kostek, nie kostki. IMO też mi mocno zalatuje Burgundią.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: BartP »

Ja też niestety nie widzę podobieństw. W CoB każdy ma swoją pulę, tu jest wspólna. Tam kość ma wiele zastosowań, tu ma jedno konkretne. No może podobieństwo jest takie, że tu draftujemy karty gości, a tam kafelki ze wspólnej puli... sam nie wiem. Ale generalnie powiedziałbym, że tyle samo wspólnego co z Marco Polo, bo tam też są kości i staramy się zbierać zestawy zasobów, by zaspokoić popyt gości (Grand Austria) / kontraktów (Marco Polo).
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Pan_K »

Podobieństwo do ZB widzę nie tyle w samych kościach (choć i tu jakieś podobieństwo zachodzi), ile raczej planszetkach graczy i ich zapełnianiu. Nawiązanie moim zdaniem ewidentne: są grupy obszarów, są bonusy za ich zapełnienie. Do tego same planszetki mają wariant dla wszystkim taki sam i zindywidualizowane. To plus lekkie podobieństwo w kościach (przy uznaniu wszystkich zastrzeżeń BartaP), które służą do wykonywania akcji, nasuwa mi na myśl związek z ZB. Ale nie twierdzę przecież, że to kopia Zamków.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: evenstar »

Jak oceniacie regrywalność?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Grand Austria Hotel

Post autor: Pan_K »

Nie jest z tym źle. Niepowtarzalność rozgrywki generowana jest na kilka sposobów: 1) karty polityki dobierane trzy na grę po jednej z trzech tali (A, B, C), z których każda liczy bodaj cztery czy pięć kart; 2) kafle nagród/kar przy punktacji za cesarza - analogicznie, jak przy kartach polityki; 3) rożne układy pokoi na planszetkach graczy; 4) karty pomocników: te karty mogą stanowić kluczowy smaczek rozgrywki, dają rożnego rodzaju bonusy jednorazowe, raz na rundę, bądź trwałe. I w zależności od a) ręki, oraz b) tego, co uda się z ręki zagrać potrafią zdeterminować rozgrywkę w bardzo rożny sposób. Co ciekawe, nawet talie predefiniowane dla początkowych gier są różne dla różnych graczy i różnie określają możliwe strategie. Co dopiero wersja dla zaawansowanych, kiedy robi się przed właściwą rozgrywką draft a'la 7 cudów. Wreszcie 5) kości, które zawsze inaczej określają dostępność akcji, a w połączeniu z możliwością pasowania zwiększają możliwość planowania (choć owo "zwiększanie" polega na zwiększaniu statystycznego prawdopodobieństwa, że udostępni się jakaś akcja - co jednak dyskontowane jest koniecznością odrzucenia jednej kości przed przerzutem).
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: evenstar »

Help! O co chodzi z tymi kaflami kolejności tury i kładzeniem na nich kości? Ile akcji sie wykonuje w swojej turze?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Majek10 »

Jeden rodzaj akcji za jedną kostkę.
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 482
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 401 times
Been thanked: 338 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: cactusse »

evenstar pisze:Help! O co chodzi z tymi kaflami kolejności tury i kładzeniem na nich kości? Ile akcji sie wykonuje w swojej turze?
Gdy przychodzi kolej na turę gracza (którą gracz postanowi rozegrać zamiast pasować), może on :
A) Kupić jedną kartę Gościa
B) Następnie wykonać :
- Dowolną ilość Akcji Opcjonalnych
- Jedną Akcję Główną, po wykonaniu której zabierze jedną kostkę wykonanej Akcji Głównej z planszy i położy ją na swoim kafelku kolejności, na polu odpowiadającym aktualnie rozgrywanej turze (dzięki temu wiadomo kto i ile swoich tur już rozegrał).
- Akcje mogą być wykonywane w dowolnej kolejności, np. najpierw można wyciągnąć z kuchni kostki jedzenia i umieścić je na zamówieniu gościa (akcja opcjonalna), następnie przygotować pokoje (akcja główna), i wreszcie wysłać gościa do pokoju (akcja opcjonalna).
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: KubaP »

[quote="cactusse"]
B) Następnie wykonać :
- Dowolną ilość Akcji Opcjonalnych

Pamiętając, że akcja z dopłaceniem dolara do liczby kości danej akcji jest tylko raz. Resztę można robić ile razy się chce.
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: windziarz44 »

Dziś w Gradaniu ZnadPlanszy. rzucamy okiem na GAH. Zapraszam
TTR_1983
Posty: 3945
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: TTR_1983 »

czuję w moczu polską wersję od Lacerty :mrgreen:
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: cezaras »

windziarz44 pisze:Dziś w Gradaniu ZnadPlanszy. rzucamy okiem na GAH. Zapraszam
Jak zwykle fajnie Was się słucha

Co do uwag Ciuńka, że kostki mogą "nie podejść do taktyki" - to trafna uwaga :) mogą nie podejść.
Ale też... gdyby zawsze podchodziły to by była po prostu nudna gra...
ta gra polega właśnie na tym by balansowac, kombinować przy losowych układach...

Słuszny jest też zarzut, że gra trwa i trwa... i powiem szczerze nie kumam dlaczego te 7 kolejek zajmuje aż tyle czasu (a zajmuje :().
Ciekawe jak bardzo można go skrócić, łapiąc biegłość w regułach, ikonkach, możliwościach.... Wierzę, ze może to być spora zmiana, bo jak opstatnim razem próbowałem obserwować gdzie nam uciekają te kolejne minuty, to wyszło, że bardzo dużo pytań, doprecyzowań.....

A, i jeszcze jedna uwaga co do wykonania - czcionka przy nazwach pracowników to chyba tak, żeby Niemców w pole wyprowadzić...
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: KubaP »

cezaras pisze:
windziarz44 pisze:Dziś w Gradaniu ZnadPlanszy. rzucamy okiem na GAH. Zapraszam
Jak zwykle fajnie Was się słucha

Co do uwag Ciuńka, że kostki mogą "nie podejść do taktyki" - to trafna uwaga :) mogą nie podejść.
Ale też... gdyby zawsze podchodziły to by była po prostu nudna gra...
ta gra polega właśnie na tym by balansowac, kombinować przy losowych układach...

Słuszny jest też zarzut, że gra trwa i trwa... i powiem szczerze nie kumam dlaczego te 7 kolejek zajmuje aż tyle czasu (a zajmuje :().
Ciekawe jak bardzo można go skrócić, łapiąc biegłość w regułach, ikonkach, możliwościach.... Wierzę, ze może to być spora zmiana, bo jak opstatnim razem próbowałem obserwować gdzie nam uciekają te kolejne minuty, to wyszło, że bardzo dużo pytań, doprecyzowań.....

A, i jeszcze jedna uwaga co do wykonania - czcionka przy nazwach pracowników to chyba tak, żeby Niemców w pole wyprowadzić...
Z Anią w dwie osoby gramy 45 minut. To jest po prostu klasyczny "Syndrom Zamków Burgundii" - niby na 2-4, a tak naprawdę na 2 osoby.
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Majek10 »

W trzy osoby trzecia gra około 80 minut.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: evenstar »

Mam kilka pytań, bo nie wiem czy gram poprawnie:
1.Czy każdy nowy pokój, który chce przygotować musi przylegać do już przygotowanego/zajętego?
2. Czy jeśli na polu 2 leży 1 kostka to nie moge wziąć kawy, musze brać wino?
3. Czy mogę skorzystać z akcji przeniesienia potraw z kuchni na karte gościa więcej niż raz w swojej turze czyli np zapłacić 2 korony, żeby przenieść 6 kostek?
4. Czy można przenosić kostki z zasobów od razu na karty gości czy muszą najpierw trafić do kuchni?
5. Czy karty personelu moge zagrywać tylko z akcji kostek czy moge zagrać karte jednorazową z ręki?
6. Kiedy sie nalicza punkty z toru cesarza?
7. Czy przy pasowaniu gracz rzuca tylko kośćmi, które zostały na planszy akcji?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: cezaras »

Ad1. tak
ad2. tak (możesz dopłacić jednego pieniążka i wziąć i kawę i wino)
ad3. tak
ad4. jak najbardziej można od razu na gości
ad5. tylko z akcji z kostek
ad6. liczymy na końcu 3, 5 i 7 rundy (są nawet zaznaczone na kolorowo)
ad7. tak tylko tymi, które zostały, na końcu kolejki i to na dodatek po odrzuceniu jednej z nich
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Dzika Mrówka »

ad 5. Tylko z akcji kości oraz dzięki zdolnościom innych kart.
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: evenstar »

Ok dzięki :)
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
rondon_slk
Posty: 6
Rejestracja: 27 lis 2015, 18:27

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: rondon_slk »

ad.6

Każdy gracz otrzymuje punkty zwycięstwa za swój dysk na torze cesarza zgodnie z wartością wydrukowaną poniżej pola, które ten dysk zajmuje dopiero potem każdy gracz musi przesunąć swój drewniany dysk na torze o pewną liczbę pól do tyłu (3,5,7). Jeśli dysk kończy swój ruch na żółtym obszarze dostaje bonus jeśli na 1 lub 2 nic się nie dzieje a jeśli na 0 to dostaje karę.
ODPOWIEDZ