1989: Dawn of Freedom / Jesień Narodów (Jason Matthews, Ted Torgerson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Janek
Posty: 45
Rejestracja: 31 sty 2010, 11:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Janek »

Hiu pisze:Jakbys bral - to moge sie podlaczyc.
Sam chce się podłączyć, a nie organizować.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: palladinus »

Nie uwłaczając nikomu, ale Koniec Zimy?! WTF?!
http://wydawnictwo.bard.pl/wyniki-konku ... f-freedom/
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Przemek Bard.pl »

Jak już wspominałem było wiele tytułów, które nas zainteresowały, ale na potrzeby konkursu któryś musiał wygrać :). Ostateczny tytuł ogłosimy za jakiś czas, nie ryzykowałbym jednak stwierdzenia, że będzie to Koniec Zimy. Zresztą mamy do wyboru blisko 300 tytułów, wybranie takiego, który będzie się podobał wszystkim graniczy z cudem, nie mniej postaramy się wybrać coś po środku ;)
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: palladinus »

Dla mnie trochę niezrozumiałe jest to, że przy np. wojnie z terroryzmem postawiliście na dosłowność, a tu na jakąś bliżej nieokreśloną alegorię. Widać brak konsekwencji w polskich wersjach gier GMT.

Ale oczywiście tytuł jest tylko uboczną cechą gry, więc myślę, że szybko wszyscy o tym zapomną.
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Przemek Bard.pl »

Można powiedzieć, że jest to podtytuł. Pełny tytuł brzmiałby 1989 + podtytuł tak naprawdę Koniec Zimy, ale tak jak wspominałem trwają jeszcze dyskusje w wydawnictwie na ten temat. Bardzo prawdopodobne, że skończy się to jak w przypadku Labiryntu, niemalże dosłownym tłumaczeniem, nie mniej ciekawych propozycji jest naprawdę wiele :).
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: 8janek8 »

Bez sensu. Nie lepiej było poczekać z ogłoszeniem wyników do momentu wyboru ostatecznego tytułu?
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: palladinus »

A poza tym, do opisu wydarzeń, których dotyczy ta gra, stosuje się określenie Jesień Narodów, więc skąd ta zima?!
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Przemek Bard.pl »

8janek8 pisze:Bez sensu. Nie lepiej było poczekać z ogłoszeniem wyników do momentu wyboru ostatecznego tytułu?
Oczywiście mogliśmy tak zrobić, ale tytułu lubią się w ostatniej chwili zmieniać :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Nataniel »

Ja kompletnie nie rozumiem konkursów, w których tytuł gry jest oczywisty i ma sens - tak jak tutaj Świt Wolności. Nie rozumiem też jak to ma być, że wydawnictwo teraz wybierze inny tytuł niż zwycięzcę, być może jeden z innych nadesłanych (ale nie nagrodzonych) tytułów? A chyba najbardziej nie rozumiem dlaczego "zwycięzców prosimy o przesłanie adresów do wysyłki na adres: konkurs@bard.pl" - to wydawnictwo nie ma ich adresów e-mail, żeby samo się do nich zgłosić?
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: bogas »

palladinus pisze:A poza tym, do opisu wydarzeń, których dotyczy ta gra, stosuje się określenie Jesień Narodów, więc skąd ta zima?!
Zaryzykuję, że zima znalazła się tam z powodów marketingowych. Zimna wojna dobrze się sprzedaje więc kontynuacją jest jej koniec :)
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: surmik »

Jesień też bywa zimna, więc też pasuje ;)
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: palladinus »

bogas pisze:
palladinus pisze:A poza tym, do opisu wydarzeń, których dotyczy ta gra, stosuje się określenie Jesień Narodów, więc skąd ta zima?!
Zaryzykuję, że zima znalazła się tam z powodów marketingowych. Zimna wojna dobrze się sprzedaje więc kontynuacją jest jej koniec :)
Ale to było zimna wojna, a nie zimowa. Chyba, że Bard już się szykuje do wydania Red Winter po polsku.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Bea »

palladinus pisze:Nie uwłaczając nikomu, ale Koniec Zimy?! WTF?!
http://wydawnictwo.bard.pl/wyniki-konku ... f-freedom/
Ale się uśmiałam, tytuł pasuje, ale do gry o tematyce... rolniczej. :lol:
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: JimmyPL »

Bea pisze:
palladinus pisze:Nie uwłaczając nikomu, ale Koniec Zimy?! WTF?!
http://wydawnictwo.bard.pl/wyniki-konku ... f-freedom/
Ale się uśmiałam, tytuł pasuje, ale do gry o tematyce... rolniczej. :lol:
Aby tytuł na czasie... ale proponowałbym jeszcze nadchodzi wiosna :lol:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6484
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 609 times
Been thanked: 963 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Odi »

Nie uwłaczając nikomu....

...wybrany (pod?)tytuł jest t r a g i c z n y :roll:


Dosłowny 'świt/jutrzenka wolności' byłby ok, ale w Polsce na opisywane przez grę wydarzenia funkcjonuje określenie Jesień Ludów lub Jesień Narodów, jak pisał już 8janek8.
To są określenia wrośnięte w historię, uznane przez naukowców, funkcjonujące w publicystyce...

To nie chodzi o to, że 'trudno wszystkim dogodzić', tylko po prostu Bard popełnił z tym 'końcem zimy' strasznego klopsa. Jesień Ludów albo Jesień Narodów - inaczej ta gra nazywać się wręcz nie powinna.

Dajmy na to, że gra trafi do szkół, do fundacji zajmujących się krzewieniem wiedzy o Solidarności i Jesieni Ludów właśnie. I co? I będzie sobie stał za witryną, w sklepiku na gdańskiej wystawie 'Drogi do Wolności' KONIEC ZIMY?????
Co to jest? Card driven osadzony w Westeros????

Przepraszam, że tak ostro, ale... CHYBA KOGOŚ POGIĘŁO :evil:

edit:
Ostateczny tytuł ogłosimy za jakiś czas, nie ryzykowałbym jednak stwierdzenia, że będzie to Koniec Zimy.
Nie doczytałem tego... Ok - to przemyślcie sprawę (może ewentualnie te 'Drogi do Wolności' właśnie? ), ale niech Was, Drogi Bardzie, ręka boska broni przed Końcem Zimy! :)
Zwieżak
Posty: 91
Rejestracja: 14 lis 2012, 14:44

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Zwieżak »

Odi pisze:Nie uwłaczając nikomu....

...wybrany (pod?)tytuł jest t r a g i c z n y :roll:


Dosłowny 'świt/jutrzenka wolności' byłby ok, ale w Polsce na opisywane przez grę wydarzenia funkcjonuje określenie Jesień Ludów lub Jesień Narodów, jak pisał już 8janek8.
To są określenia wrośnięte w historię, uznane przez naukowców, funkcjonujące w publicystyce...

To nie chodzi o to, że 'trudno wszystkim dogodzić', tylko po prostu Bard popełnił z tym 'końcem zimy' strasznego klopsa. Jesień Ludów albo Jesień Narodów - inaczej ta gra nazywać się wręcz nie powinna.

Dajmy na to, że gra trafi do szkół, do fundacji zajmujących się krzewieniem wiedzy o Solidarności i Jesieni Ludów właśnie. I co? I będzie sobie stał za witryną, w sklepiku na gdańskiej wystawie 'Drogi do Wolności' KONIEC ZIMY?????
Co to jest? Card driven osadzony w Westeros????

Przepraszam, że tak ostro, ale... CHYBA KOGOŚ POGIĘŁO :evil:

edit:
Ostateczny tytuł ogłosimy za jakiś czas, nie ryzykowałbym jednak stwierdzenia, że będzie to Koniec Zimy.
Nie doczytałem tego... Ok - to przemyślcie sprawę (może ewentualnie te 'Drogi do Wolności' właśnie? ), ale niech Was, Drogi Bardzie, ręka boska broni przed Końcem Zimy! :)
100% racji
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Ouragan »

Zdecydowanie Odi ma rację XD
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3414
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Lothrain »

Mi też zapachniało Starkami jakoś... Podpisuję się wszystkimi łapami pod postulatami Odiego.
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: gregvip »

Przemek Bard.pl pisze:Jak już wspominałem było wiele tytułów, które nas zainteresowały, ale na potrzeby konkursu któryś musiał wygrać :). Ostateczny tytuł ogłosimy za jakiś czas, nie ryzykowałbym jednak stwierdzenia, że będzie to Koniec Zimy. Zresztą mamy do wyboru blisko 300 tytułów, wybranie takiego, który będzie się podobał wszystkim graniczy z cudem, nie mniej postaramy się wybrać coś po środku ;)
Ale jaja. Przepraszam ale ogladajac codzienna dawke wiadomosci w dziennikach telewizyjnych i sluchajac non stop o aferach bardzo zle mi się takie zachowanie kojarzy. Oglaszanie konkursu na tytul ktorego i tak nie ma się zamiary uzyc jest bez sensu. Albo trzeba było dac bez ceregieli gre osobie ktora miala ja dostac albo oglosic konkurs no nie wiem np na dodatkowa karte ktora jako bonus do wersji PL ukazala by się w SGP.
Born to play
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: gafik »

JimmyPL pisze:
Bea pisze:
palladinus pisze:Nie uwłaczając nikomu, ale Koniec Zimy?! WTF?!
http://wydawnictwo.bard.pl/wyniki-konku ... f-freedom/
Ale się uśmiałam, tytuł pasuje, ale do gry o tematyce... rolniczej. :lol:
Aby tytuł na czasie... ale proponowałbym jeszcze nadchodzi wiosna :lol:
Ja proponuję "Przedwiośnie" !!!

Co wygrałem?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Andy »

Nataniel pisze:Ja kompletnie nie rozumiem konkursów, w których tytuł gry jest oczywisty i ma sens
Ale to chyba jakaś specjalność Barda - pamiętam konkurs na polski tytuł Cornucopii :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: Przemek Bard.pl »

Cóż każdy jest w czymś dobry ;) Poniżej link do zdjęć prototypu 1989.

http://wydawnictwo.bard.pl/1989-prototyp/
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 803 times
Been thanked: 1253 times
Kontakt:

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: mat_eyo »

Mam pytanie do obeznanych z TS i 1989 jak bardzo obie gry się różnią? Czy z perspektywy zwykłego gracza (nie kolekcjonera lub fana gier GMT) jest sens posiadać obie? 1989 oferuje dużo nowości czy raczej rozwija i ulepsza rozwiązania z TS?
TTR_1983
Posty: 3949
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: TTR_1983 »

Odnoszę wrażenie, że to seria "ale to już było"
Wielkim hitem gra raczej nie będzie.
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: 1989 Dawn of Freedom

Post autor: godpuppet »

@mat_eyo

grałem w obie, choć stosunek partii nierówny (100xTS do 10x1989).
Gry bazują na bardzo podobnej mechanice, moim zdaniem jeśli nie jesteś fanem card driven games to jedna w zupełności wystarczy, zwłaszcza że obie wymagają ogrania, aby odczuwać pełną satysfakcję (a partie są stosunkowo długie).

1989 wydaje mi się odrobinę "łagodniejsza i wybaczająca", przez co przyjaźniejsza dla nowych graczy.
Ja osobiście wolę TS, ale moze wynika to z lepszego ogrania tego tytułu.

Obie są bardzo dobre, także wielkiego ryzyka nie ma.
All work and no play makes Jack a dull boy!
ODPOWIEDZ