Stone Age - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 379 times
Been thanked: 94 times

Re: Stone Age

Post autor: farmer »

arturion pisze:S...pytanie a'propo liczenia punktacji zielonych kart.

Mam powiedzmy 5 kart, 2xsztuka, 1xtransport i 2xlecznictwo, więc licze to tak : 3x3 = 9
2x2=4 9+4=12?
Bo zanim przeczytałem ten temat liczyłem 5x5=25... ;)
Poprawna jest pierwsza wersja - 12 pkt 8)

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: mst »

A ściślej rzecz biorąc 13pkt. :P
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
kisio
Posty: 502
Rejestracja: 31 sty 2007, 22:47
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: kisio »

arturion pisze:Gra genialna, jestem już po pierwszej dwuosobowej partii i tutaj takie pytanie a'propo liczenia punktacji zielonych kart.

Mam powiedzmy 5 kart, 2xsztuka, 1xtransport i 2xlecznictwo, więc licze to tak : 3x3 = 9
2x2=4 9+4=12?
Bo zanim przeczytałem ten temat liczyłem 5x5=25... ;)
Masz 11pkt.
3x3+2x1=11
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2819
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 160 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: Ink »

kisio pisze:
arturion pisze:Gra genialna, jestem już po pierwszej dwuosobowej partii i tutaj takie pytanie a'propo liczenia punktacji zielonych kart.

Mam powiedzmy 5 kart, 2xsztuka, 1xtransport i 2xlecznictwo, więc licze to tak : 3x3 = 9
2x2=4 9+4=12?
Bo zanim przeczytałem ten temat liczyłem 5x5=25... ;)
Masz 11pkt.
3x3+2x1=11
To akurat prawda nie jest.
Przy tych kartach, które wypisał, ma jedną trójkę i jedną parę, czyli 3^2 + 2^2, czyli 9+4 czyli 13.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
kisio
Posty: 502
Rejestracja: 31 sty 2007, 22:47
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: kisio »

W mojej instrukcji z RGG właśnie tak jest napisane (zdobywam 11pkt.), teraz doczytałem na BGG, że grając wg oryginalnych zasad byłoby 13pkt. :roll:
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2819
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 103 times
Been thanked: 160 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: Ink »

kisio pisze:W mojej instrukcji z RGG właśnie tak jest napisane (zdobywam 11pkt.), teraz doczytałem na BGG, że grając wg oryginalnych zasad byłoby 13pkt. :roll:
A to przepraszam, poprawiam: "To akurat prawda nie jest według instrukcji Hans im Glück".
Ech... tego jeszcze brakuje, żeby się porobiły warianty zasad wg. wydania, jak w Carcassonne.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: mst »

Jak to dokładnie brzmi w instrukcji RGG bo ja mam właśnie angielskie wydanie (ale nie pod ręką ;-)) i nigdy tak nie grałem (przy czym nie pamiętam gdzie czytałem reguły ;-)).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
kisio
Posty: 502
Rejestracja: 31 sty 2007, 22:47
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: kisio »

Nie mam instrukcji pod ręką, ale z tego co pamiętam jest napisane, że liczbę różnych kart mnożymy przez siebie i dodatkowo dostajemy punkt za każdą dodatkową kartę.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: folko »

Dokładnie
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: Tycjan »

A nawet dokładniej to "The player does not score a second set"

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Archibald
Posty: 167
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:39
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Stone Age

Post autor: Archibald »

Co sie dzieje jezeli w pierwszej turze nie wyzywi sie populacji? Czy punktacja spada na -10 czy zostaje na 0?
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: mst »

Spada na -10 (ogólnie - można mieć punkty ujemne). :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
redy
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2008, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Stone Age

Post autor: redy »

Tylko jak możesz nie wyżywić populacji w pierwszej turze, skoro na starcie masz 12 sztuk jedzenia, a ludzi możesz mieć max 6?
Archibald
Posty: 167
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:39
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Stone Age

Post autor: Archibald »

Dziwne, myslalem ze koncept liczb ujemnych to w epoce kamienia jeszcze nie istnial :)
redy pisze:Tylko jak możesz nie wyżywić populacji w pierwszej turze, skoro na starcie masz 12 sztuk jedzenia, a ludzi możesz mieć max 6?
Nie wiem, jeszcze nie gralem, na razie czytalem instrukcje :)
W trakcie gry troche niewygodnie powiedziec "zaczekajcie odpale kompa i zapytam na forum" :D
Awatar użytkownika
redy
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2008, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Stone Age

Post autor: redy »

Archibald pisze:W trakcie gry troche niewygodnie powiedziec "zaczekajcie odpale kompa i zapytam na forum" :D
No niby tak, ale po przeczytaniu instrukcji i tak nigdy nie wiesz co przyniesie życie... tfu, gra, oczywiście :wink:
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: mbork »

Archibald pisze:Dziwne, myslalem ze koncept liczb ujemnych to w epoce kamienia jeszcze nie istnial :)
:lol:
Nie wiem, czy użyłbym słowa "istniał". Ale jako ciekawostkę dodajmy, że kolejność rozszerzania zbioru liczb naturalnych była (historycznie) mniej więcej następująca: naturalne (dodatnie), wymierne (dodatnie), rzeczywiste (dodatnie), zespolone (!), ujemne.
Archibald
Posty: 167
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:39
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Stone Age

Post autor: Archibald »

redy pisze:
Archibald pisze:W trakcie gry troche niewygodnie powiedziec "zaczekajcie odpale kompa i zapytam na forum" :D
No niby tak, ale po przeczytaniu instrukcji i tak nigdy nie wiesz co przyniesie życie... tfu, gra, oczywiście :wink:
Ale pomiedzy instrukcja a gra jest opcjonalny etap posredni pozwalajacy przygotowac sie na najgorsze, zwie sie "pytanie na forum" :D

"życie", znaczy co? Masz na mysli to co sie robi po tym jak inni gracze pojda do domu a zanim wroca?
Awatar użytkownika
wuszu
Posty: 122
Rejestracja: 20 gru 2008, 01:44
Lokalizacja: Kraków

Re: Stone Age

Post autor: wuszu »

Mam pytanie, może naiwne: :shock: czy gracz rozpoczynający, rozpoczyna każdą turę w trakcie całej gry, czy też co rundę to się zmienia? W instrukcji PL nie jest to sprecyzowane.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 379 times
Been thanked: 94 times

Re: Stone Age

Post autor: farmer »

Co turę przekazuje się znacznik pierwszeństwa osobie po lewej - tak więc co turę zaczyna kto inny :).

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
mih87
Posty: 15
Rejestracja: 18 mar 2010, 11:45
Lokalizacja: Rzeszów/ Jaworzno

Re: Stone Age

Post autor: mih87 »

Mam pytanko: czy znacznik gracza rozpoczynającego przechodzi do następnego gracza z końcem kolejki ? Nieznalazłem w instrukcji nic na ten temat, a gdyby tak nie było to każdy następny gracz od rozpoczynającego byłby coraz bardziej poszkodowany.
Tibi
Posty: 123
Rejestracja: 23 lis 2009, 19:16
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: Tibi »

mih87 pisze:Mam pytanko: czy znacznik gracza rozpoczynającego przechodzi do następnego gracza z końcem kolejki ? Nieznalazłem w instrukcji nic na ten temat, a gdyby tak nie było to każdy następny gracz od rozpoczynającego byłby coraz bardziej poszkodowany.
przechodzi ;)

Runda kończy się kiedy każdy z graczy wyżywi swoich ludzi (lub nie i straci 10 punktów) . Gracz rozpoczynający przekazuje znacznik gracza rozpoczynającego swojemu sąsiadowi z lewej strony, zaczyna się nowa runda.
mih87
Posty: 15
Rejestracja: 18 mar 2010, 11:45
Lokalizacja: Rzeszów/ Jaworzno

Re: Stone Age

Post autor: mih87 »

A te karty cywilizacji to kosztują dowolną kombinację surowców ? To znaczy że kartę która kosztuje 4 surowce mogę kupić np za samo drewno ? Bo te symbole są trochę mylące.
Tibi
Posty: 123
Rejestracja: 23 lis 2009, 19:16
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: Tibi »

tak, ten czterokolorowy symbol oznacza kazdy dowolny surowiec. W instrukcji jest nawet sugestia, zeby blokowac innym graczom tanie surowce (kiedy ich nie mają) zeby musieli kupowac karty za te drogie.
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Stone Age

Post autor: traxek »

Witam
A ja mam tylko jedno pytanie dotyczące końca gry.
W instrukcji jest napisane, że jak nie będzie można rozłożyć kart cywilizacji na wszystkie miejsca na planszy - to oznacza to koniec rozgrywki, jednak moje pytanie tyczy się. Czy definitywnie kończy się już gra, czy trzeba jeszcze wykarmić ludzi? W instrukcji jest trochę to niejasno opisane - jako koniec rundy.
Jeśli tak, to czym różni się to od pobrania ostatniej karty domów na polu?
Awatar użytkownika
Molu
Posty: 122
Rejestracja: 11 maja 2007, 22:40
Lokalizacja: Wa-wa
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: Molu »

traxek pisze:Witam
A ja mam tylko jedno pytanie dotyczące końca gry.
W instrukcji jest napisane, że jak nie będzie można rozłożyć kart cywilizacji na wszystkie miejsca na planszy - to oznacza to koniec rozgrywki, jednak moje pytanie tyczy się. Czy definitywnie kończy się już gra, czy trzeba jeszcze wykarmić ludzi? W instrukcji jest trochę to niejasno opisane - jako koniec rundy.
Cytat z instrukcji:
W takim przypadku nie rozpoczyna się nowej tury.
Skoro nie rozpoczyna się nowej tury, to nie ma wyżywiania, bo wyżywianie to ostatni etap tury.
traxek pisze:Jeśli tak, to czym różni się to od pobrania ostatniej karty domów na polu?
Cytat z instrukcji:
W takim przypadku bieżąca runda powinna być dokończona, tzn. ludzie muszą być wyżywieni.
Różnica jest zatem oczywista - w jednym przypadku gra kończy się bez rozegrania tury (i tym samym bez wyżywiania), a w drugim cała tura (z wyżywianiem) jest rozgrywana do końca.
ODPOWIEDZ