Battlestar Galactica: The Board Game (Corey Konieczka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
grymir
Posty: 701
Rejestracja: 04 lis 2008, 22:21
Lokalizacja: Wodzisław Śl / Gołkowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: grymir »

No właśnie mi też tak wychodziło i tak graliśmy, ale w ostatniej rozgrywce pewne osoby twierdziły że jest inaczej i do pewności poruszyłem ten temat tutaj
Tak wiele gier a tak mało czasu
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: ozy »

Cyloni tak twierdzili... ;)

Ale faktycznie, mea wina, za co przepraszam współgraczy.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

Chętni do przetestowania polonizacji do Battlestar Galactica Pegasus mogą zerknąć tutaj:
viewtopic.php?f=1&t=9716&p=243379#p243379
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Soulless »

Pegasus:
1. Śluza - nie pasuje mi słowo 'stracić', myślę że lepiej by było: Wybierz postać i zdaj test umiejętności by dokonać egzekucji.

Nowa Caprica:
1. Kwatera główna - to samo, słowo 'stracona', chyba lepiej: zabita, lub zgładzona

Karty małe:
1. Zapomoga - dodałbym "(...) może dobrać 2 karty umiejętności ze swojego zestawu"
2. Obliczenia - dodałbym "(...) dodać tylko 1 kartę Obliczeń na rzut"

Arkusze:
1. Ellen Tigh - dodałbym w Zręczny polityk "(...)dobrać 2 karty umiejętności ze swojego zestawu"
2. Leoben - literówka w wizja oblicza Boga - słowo: kary/karty

Kryzysy przejrzę w wolnej chwili :D
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: costi »

Ad. 2 "Zabita" czy "zgladzona" nie oddaje IMHO oryginalnego "executed" (bo chyba to jest na planszy? Nie wiem, nie mam dodatku). Moze, wzorem sugestii w pkt.1, koncowke zdaina przeformulowac na "aby dokonac egzekucji wybranej postaci", ew. "wykonac egzekucje"?
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Soulless »

costi pisze:Ad. 2 "Zabita" czy "zgladzona" nie oddaje IMHO oryginalnego "executed" (bo chyba to jest na planszy? Nie wiem, nie mam dodatku). Moze, wzorem sugestii w pkt.1, koncowke zdaina przeformulowac na "aby dokonac egzekucji wybranej postaci", ew. "wykonac egzekucje"?
na pewno egzekujca jest lepsza niz stracenie... stracic mozna zaufanie, pieniadze, sens zycia... zbyt wieloznaczne
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

Cieszę się że ktoś na to zerknął :)

"executed"
Jedną z rzeczy którą trzeba brać w trakcie tłumaczenia pod uwagę, jest koszmarnie mała ilość miejsca na tekst, co wymusza by ujmować znaczenie karty w sposób zwięzły i jednocześnie nic nie pominąć. "Aby stracić postać" jest znacznie łatwiej upchnąć niż "Aby dokonać na postaci egzekucji", a skoro trzeba wybrać tylko jedną formę i konsekwentnie ją stosować wszędzie w grze, to wolałem krótszą. Osobiście zamierzałem używać formy "zabić", która jest również zwięzła, lecz zmieniłem zamysł właśnie z powodu głosów mówiących, że takie tłumaczenie nie oddaje znaczenia oryginalnego słowa. Stanęło więc na "stracić" co jest i zwięzłe i oznacza wykonanie wyroku. Fakt wyraz może być używany w różnym znaczeniu, ale przy takim podejściu ktoś za chwilę zacznie sugerować, że "Główne Baterie" służą do zasilania latarek i powinny być "Główne Działa", na co ktoś odpowie że "Działa" to samochód jak do niego wlać benzyny ;) (w mojej własnej wersji do druku pewnie i tak zmienię na "zabić")


"ze swojego zestawu"
Tę kwestię rozwiązywał chyba FAQ, w którym podano, że jeśli opis nie mówi inaczej, to dobierane karty muszą pochodzić z zestawu umiejętności postaci. Zobaczę jednak czy da radę dodać na kartach ten fragment od siebie (na Zapomodze już widzę że może być problem bo jest ciasno)


"Kary" Leobena i zgubione słowo na Obliczeniach będę już jutro poprawione :)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Soulless »

Ktoś rozszyfrował już o co chodzi z Trauma tokens? kiedy co i jak z nimi i z suport characterami?
DJCrovley
Posty: 147
Rejestracja: 26 maja 2009, 00:26
Lokalizacja: Poland, Poznań

Re: Battlestar Galactica

Post autor: DJCrovley »

Wpis na stronie FFG odnosnie ionian nebula precyzuje temat tych tokenow. Ogolnie chodzi o to by nie skonczyc gry ze zbyt duza iloscia "zlych", i pozbywac sie ich w trakcie gry dokladajac NPC na galaktyce. A token zly/dobry pod NPCem decyduje czy zyskamy/stracimy kontaktujac sie z nim.
'..You the mothers who sent their sons from far away countries, wipe away your tears. Your sons are now lying in our bosom and are in peace. Having lost their lives on this land they have become our sons as well.'
—Atatürk 1934
Kolekcja
mastermind
Posty: 105
Rejestracja: 03 gru 2010, 13:45
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: mastermind »

Trik jest bardziej zawiły. Mechanizm żetonów powoduje że każda frakcja stara się pozbyć żetonów frakcji przeciwnej (Cyloni chcą się pozbyć dobrych "tokenów" a Ludzie "złych"). Żetonów można pozbyć się na Sprzymierzeńcach uzyskując pozytywny/negatywny efekt w zależności od rodzaju żetonu. Suma summarum, ludzie są wtedy zmuszeni szkodzić ludzkości a cyloni pomagać co pewnie spowoduje trudniejsze rozgryzienie kto jest kim szczególnie że zaczyna się z trzema losowymi żetonami.

Koniec gry składa się z trzech faz: Rozdroży, Sądu oraz Bitwy o Nebule.

Na Rozdrożach można po raz ostatni pozbyć się żetonów co skutkuje znów pozytywnym/negatywnym efektem na flotę (specjalne losowe karty Rozdroży).
Podczas Sądu ujawnia się swoje żetony. Dwa żetony frakcji przeciwnej są jeszcze bezpieczne. Jeśli ktoś ma więcej niż dwa to jeden gracz zostaje wyeliminowany z gry (rozstrzyga się remisy). Nie dostaje on nowej postaci, po prostu przegrywa od razu i nie uczestniczy w Bitwie o Nebule.
mastermind
Posty: 105
Rejestracja: 03 gru 2010, 13:45
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: mastermind »

Jest już dostępna instrukcja do dodatku:
bsg-exodus-rules.pdf
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1133
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 28 times
Been thanked: 127 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: kaimada »

Exodus już do zamówienia na Bardzie. Ciekawe kiedy będzie dostępny w Rebelu.
Awatar użytkownika
rotsap
Posty: 40
Rejestracja: 30 sie 2009, 22:14
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: rotsap »

Taaaaaaaaaak!. Exodus już w sprzedaży!

http://www.fantasyflightgames.com/edge_ ... ?eidn=1865
Kiedyś Plantacje.
Dziś planszówki tylko towarzysko
arutha86
Posty: 1
Rejestracja: 06 sty 2011, 17:12

Re: Battlestar Galactica

Post autor: arutha86 »

Witam,

Przejrzałem temat i znalazłem tłumaczenie Pegasusa autorstwa sirafina (karty, plansza itd).
Czy ktoś posiada zrobione już tłumaczenie podstawki i byłby skłonny udostępnić?
Mam kilka osób które grając w przeciwnej drużynie zaczynają się mnie pytać o to co właściwie robić (braki w ang), a to psuje trochę przyjemność z gry niestety :/
Chciał sobie człowiek sprawić oryginał żeby nie psioczyć na tłumaczenie, a tu takie kwiatki :D

Pozdrawiam

Arutha
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Battlestar Galactica

Post autor: BloodyBaron »

ciekawe, że są głosy na bgg, że po wejściu Exodusa, Pegasus prawie poszedł w odstawkę - ludzie sobie tylko plastikowe basestary zostawili :) no, może jeszcze samego pegasusa - statek.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
garrecisko
Posty: 29
Rejestracja: 31 sie 2008, 10:59
Lokalizacja: Poznań [New Caprica]
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Battlestar Galactica

Post autor: garrecisko »

Wybaczcie niechęć do przebijania się przez 19 stron wątku, może pytanie już padło, ale:
czy ktoś mieszał polską wersję z angielskim dodatkiem? (czy to pegasus, czy exodus)
Czy karty z dodatku angielskiego i z wersji polskiej mają identyczne odcienie, czy jednak się różnią (na zasadzie jasności / kontrastu, etc) - a jak wiemy w grze blefu ma to jakieś znaczenie.
Pytam, bo też jestem deko zawiedziony Galaktą i ich potylicą wydawniczą..
- What do you hear Starbuck?
- Nothing but the rain, sir.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Battlestar Galactica

Post autor: Sandman »

Nie ma przeciwwskazań do mieszania różnych wersji językowych.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: sirafin »

arutha86 pisze:Witam,

Przejrzałem temat i znalazłem tłumaczenie Pegasusa autorstwa sirafina (karty, plansza itd).
Czy ktoś posiada zrobione już tłumaczenie podstawki i byłby skłonny udostępnić?
Mam kilka osób które grając w przeciwnej drużynie zaczynają się mnie pytać o to co właściwie robić (braki w ang), a to psuje trochę przyjemność z gry niestety :/
Chciał sobie człowiek sprawić oryginał żeby nie psioczyć na tłumaczenie, a tu takie kwiatki :D

Pozdrawiam

Arutha
Ostatnio pytałem na forum Galakty jak to jest z tą słabą sprzedażą podstawki, skoro w ich sklepie gra jest niedostępna (a w końcu to oni ją wydali) i jeden z graczy dał taką odpowiedź:
Matthias[Wlkp] pisze:Jest do zdobycia, chociażby z Barda. W kilku sklepach w Poznaniu też widziałem, więc do statusu Białego Kruka daleko...
Tak więc chyba można jeszcze znaleźć ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Battlestar Galactica

Post autor: BloodyBaron »

garrecisko pisze:Wybaczcie niechęć do przebijania się przez 19 stron wątku, może pytanie już padło, ale:
czy ktoś mieszał polską wersję z angielskim dodatkiem? (czy to pegasus, czy exodus)
Czy karty z dodatku angielskiego i z wersji polskiej mają identyczne odcienie, czy jednak się różnią (na zasadzie jasności / kontrastu, etc) - a jak wiemy w grze blefu ma to jakieś znaczenie.
Pytam, bo też jestem deko zawiedziony Galaktą i ich potylicą wydawniczą..
Grałem w polską podstawkę z ang. dodatkiem - wszystko jest ok.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1133
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 28 times
Been thanked: 127 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: kaimada »

BloodyBaron pisze:ciekawe, że są głosy na bgg, że po wejściu Exodusa, Pegasus prawie poszedł w odstawkę - ludzie sobie tylko plastikowe basestary zostawili :) no, może jeszcze samego pegasusa - statek.
E tam. Pozostawiali nakładki na obszary cylonów, nowe karty, postacie, kryzysy itp. A kto grał z New Capricą to mógł ją odrzucić, ale takich osób ja nie znam xd.
Awatar użytkownika
rotsap
Posty: 40
Rejestracja: 30 sie 2009, 22:14
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Battlestar Galactica

Post autor: rotsap »

seba90 pisze:
BloodyBaron pisze:ciekawe, że są głosy na bgg, że po wejściu Exodusa, Pegasus prawie poszedł w odstawkę - ludzie sobie tylko plastikowe basestary zostawili :) no, może jeszcze samego pegasusa - statek.
E tam. Pozostawiali nakładki na obszary cylonów, nowe karty, postacie, kryzysy itp. A kto grał z New Capricą to mógł ją odrzucić, ale takich osób ja nie znam xd.
My z ekipą dawno gramy na 8+ bez dodatkowej Nowej Caprici.
Kiedyś Plantacje.
Dziś planszówki tylko towarzysko
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1133
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 28 times
Been thanked: 127 times

Re: Battlestar Galactica

Post autor: kaimada »

Toteż napisałem nie znam osób grających z Nową Capricą :wink:
ODPOWIEDZ