Concordia (Mac Gerdts)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Atamán »

Ja z rozpędu zakoszulkowałem, ale szczerze mówiąc ta gra chyba tego nie potrzebuje. Karty są wg mnie nie są złe, a tasuje się je tylko raz i to w trakcie przygotowania do gry. A nawet gdyby się okazało, że jakaś karta lub karty są bardziej zużyte, to niewiele to zmieni w tej grze.
Awatar użytkownika
Vito
Posty: 110
Rejestracja: 11 sty 2012, 09:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 10 times
Been thanked: 14 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Vito »

Atamán pisze: 31 mar 2020, 23:11 Ja z rozpędu zakoszulkowałem, ale szczerze mówiąc ta gra chyba tego nie potrzebuje. Karty są wg mnie nie są złe, a tasuje się je tylko raz i to w trakcie przygotowania do gry. A nawet gdyby się okazało, że jakaś karta lub karty są bardziej zużyte, to niewiele to zmieni w tej grze.
Ja mam inne odczucia- gracze cały czas swoje karty międlą w grabach i koszulki się przydają, kwestia estetyki.
Ale to może moje grupa jest wyjątkowo nadpobudliwa manualnie...
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: bardopondo »

Zgadzam się. Po grze można było diagnozować kto ma nadpotliwość dłoni. Jak ktoś lubi potem grać sklejonymi zwilgotniałymi kartami to może sobie darować koszulki.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: DarkSide »

W jakim wy się towarzystwie obracacie? U mnie każdy kto przychodzi na spotkania planszówkowe wie, że musiałby sprzedać nerkę na protezy obu dłoni, gdyby nie potrafił okiełznać odruchu miętolenia kart. :twisted:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 161 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: kozz84 »

Nie znalazłem tematu egmont w dziale "Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach", więc zapytam się tutaj. Wiadomo coś o dodatku Venus? Wydadzą, nie wydadzą? Tę mapę z rybami mogę kupić zagraniczną, ale venus wolałbym mieć po polsku.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4737
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1245 times
Been thanked: 1461 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Mr_Fisq »

Na razie cisza, a szkoda. Sam ze zniecierpliwieniem czekam na ten dodatek. Pytanie w której wersji Egmont miałby go wydać (standalone, czy expansion), bo nie wierzę żeby było sens wydawać na nasz rynek obie wersje...

Niedługo zacznie kusić zakup wersji angielskiej - tekstu jest mało i jest dość prosty....
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 161 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: kozz84 »

IMO wydadzą wersją "dodatek". Chyba, że czekają aż skończy się nakład podstawki i wtedy wydadzą "venus nowa podstawka".
Nosiadbt1100
Posty: 390
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Nosiadbt1100 »

Mam info z Egmontu, że nie mają już planów wydawniczych na serie Geek - skupiają się na grach rodzinnych. Czyli wydanie Venus (jako standalone lub dodatku) wg mnie jest bardzo wątpliwe. Tak samo dotyczy to dodruku concordii - której nakład się juz skończył i ostatnie sztuki są dostępne już w wyższej cenie.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 161 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: kozz84 »

:(

Szkoda, ponieważ gra jest bardzo dobra. Należy mieć nadzieję, że ktoś to przejmie.

PS. Swoją drogą nigdy nie zrozumiem czemu coś co się wyprzedaje nie jest dalej kontynuowane. Podobna sytuacja jest z Dominion. Gra się sprzedała, co poniektóre dodatki chodzą po 300-400, ale nic więcej nie będzie.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4737
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1245 times
Been thanked: 1461 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Mr_Fisq »

Być może z wyliczeń wynika, że kolejny nakład który jest sens drukować będzie zalegał na magazynie następne 5 lat zanim się sprzeda.

To mam teraz zagwozdkę... Kupować polską salsę ze świadomością że Venus na 90% nie będzie, czy przerzucić się na wersję angielką... trudny wybór :\
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Skoro jest moda na nowe edycje to może już czas na Concordię :?: :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
feniks_ciapek
Posty: 2301
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1608 times
Been thanked: 936 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: feniks_ciapek »

Dr. Nikczemniuk pisze: 11 wrz 2020, 15:40 Skoro jest moda na nowe edycje to może już czas na Concordię :?: :wink:
No ale przecież przed chwilą wyszła Venus.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: playerator »

feniks_ciapek pisze: 11 wrz 2020, 17:35
Dr. Nikczemniuk pisze: 11 wrz 2020, 15:40 Skoro jest moda na nowe edycje to może już czas na Concordię :?: :wink:
No ale przecież przed chwilą wyszła Venus.
Armada do 7 Cudów też :wink:
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Atamán »

No ale Venus jest czymś właśnie w rodzaju nowej edycji, nowej podstawki. A Venus-jako-dodatek to taki jakby upgrade pack.

A co do rezygnacji z serii Egmont Geek to bardzo smutna wiadomość, bo dużo dobrych gier zostało tak wydanych, a co więcej to wydawnictwo nie miało jakichś poważnych wpadek przy tłumaczeniach, które co chwila zdarzają się Rebelowi, Portalowi, Bardowi czy Phalanxom. Za Venus płakał nie będę, ale odejście Egmontu od poważniejszych gier to już większa strata dla hobby. Wydawane przez nich gry wielkich sukcesów nie odniosły, bo rzadko były to głośne, nowe tytuły, nie było hype'u nakręcającego szybką sprzedaż, więc tempo zwrotu z inwestycji musiało być umiarkowane, nawet jak po latach się wyprzedawały.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: trance-atlantic »

Venus (nowa edycja) nie jest tak do końca ulepszoną wersją podstawki, bo jedna mapa była zmieniona w stosunku do oryginału, stąd też Balearica ukazała się w dwóch wersjach. Prawdopodobnie chodziło o lepsze dopasowanie do różnej liczby graczy, ale głowy sobie za to uciąć nie dam.

Ja Concordię kupiłem w momencie, gdy Venus już była na rynku, więc postanowiłem nie rozdrabniać się i wziąłem tę w nowej odsłonie. Ze względu na wydanie dwujęzyczne, gra zawiera dwa zestawy kart - EN i DE, tak jak Venus-dodatek.

Skoro nie ma widoków na wznowienie polskiego wydania, chyba lepiej zawczasu pomyśleć o angielskiej, zwłaszcza że - choć tu mogę się mylić - nie będzie ona sprowadzana do nas hurtowo i pewnie wszystkie większe sklepy będą miały na składzie pojedyncze egzemplarze. Nie sądzę również, patrząc m.in. na ruchy Egmontu, że gra (ogólnie) zrobiła w naszym kraju zawrotną karierę. Podstawka może jeszcze, bo ostatecznie ukazała się też Salsa w wersji PL; plus mapy, ale do nich potrzeba było tylko przetłumaczyć trochę tekstu, bo cała reszta jest językowo niezależna.

Zastanawiam się przy okazji, ile jeszcze można byłoby z niej wycisnąć, bo dokładanie kolejnych elementów zrobi z gry stosunkowo prostej grę zbyt przekombinowaną. Od premiery Concordii co roku się coś do niej nowego ukazywało, jak nie dodatek, to chociaż nowe mapy, ale na 2020 żadnych planów nie widzę. Może i sam autor powiedział 'pas'? Podobnie jest chyba z Wysokim Napięciem; fajnie jest mieć 'iks' nowych plansz, ale skąd brać czas na ogrywanie ich wszystkich? :) A może ukaże się Concordia - The Card Game? Tej wersji póki co moja wyobraźnia jeszcze nie ogarnia. :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
feniks_ciapek
Posty: 2301
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1608 times
Been thanked: 936 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: feniks_ciapek »

trance-atlantic pisze: 12 wrz 2020, 00:21 Zastanawiam się przy okazji, ile jeszcze można byłoby z niej wycisnąć, bo dokładanie kolejnych elementów zrobi z gry stosunkowo prostej grę zbyt przekombinowaną. Od premiery Concordii co roku się coś do niej nowego ukazywało, jak nie dodatek, to chociaż nowe mapy, ale na 2020 żadnych planów nie widzę. Może i sam autor powiedział 'pas'? Podobnie jest chyba z Wysokim Napięciem; fajnie jest mieć 'iks' nowych plansz, ale skąd brać czas na ogrywanie ich wszystkich? :) A może ukaże się Concordia - The Card Game? Tej wersji póki co moja wyobraźnia jeszcze nie ogarnia. :)
Mi się wydaje, że po dołożeniu Salsy, a dokładnie kart forum, ta gra jest już kompletna i reszta to trochę mieszanie w bardzo dobrym, eleganckim i spójnym systemie i rozwadnianie go. Dodatkowe plansze dają trochę urozmaicenia przy różnych liczbach graczy, ale też nie widzę specjalnie pola do rozwoju tej gry. Tym niemniej szkoda, że Venus w wersji polskiej nie wyszła, bo jednak poprawia problem z wiodącą strategią z podstawki i teraz można naprawdę pokombinować. Powiedziałbym, że to idealna "druga gra" po np. Osadnikach. Jej jedynym problemem wydaje się być wydanie i komponenty, które sugerują, że jest starsza, niż naprawdę jest. Gdyby miała taką oprawę jak np. Wingspan albo Everdell, to być może jej sukces byłby większy.
Kira.Hiroshi
Posty: 198
Rejestracja: 21 lis 2014, 22:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Kira.Hiroshi »

feniks_ciapek pisze: 12 wrz 2020, 09:09
trance-atlantic pisze: 12 wrz 2020, 00:21 Zastanawiam się przy okazji, ile jeszcze można byłoby z niej wycisnąć, bo dokładanie kolejnych elementów zrobi z gry stosunkowo prostej grę zbyt przekombinowaną. Od premiery Concordii co roku się coś do niej nowego ukazywało, jak nie dodatek, to chociaż nowe mapy, ale na 2020 żadnych planów nie widzę. Może i sam autor powiedział 'pas'? Podobnie jest chyba z Wysokim Napięciem; fajnie jest mieć 'iks' nowych plansz, ale skąd brać czas na ogrywanie ich wszystkich? :) A może ukaże się Concordia - The Card Game? Tej wersji póki co moja wyobraźnia jeszcze nie ogarnia. :)
Mi się wydaje, że po dołożeniu Salsy, a dokładnie kart forum, ta gra jest już kompletna i reszta to trochę mieszanie w bardzo dobrym, eleganckim i spójnym systemie i rozwadnianie go. Dodatkowe plansze dają trochę urozmaicenia przy różnych liczbach graczy, ale też nie widzę specjalnie pola do rozwoju tej gry. Tym niemniej szkoda, że Venus w wersji polskiej nie wyszła, bo jednak poprawia problem z wiodącą strategią z podstawki i teraz można naprawdę pokombinować. Powiedziałbym, że to idealna "druga gra" po np. Osadnikach. Jej jedynym problemem wydaje się być wydanie i komponenty, które sugerują, że jest starsza, niż naprawdę jest. Gdyby miała taką oprawę jak np. Wingspan albo Everdell, to być może jej sukces byłby większy.
Dla nas Salsa to już za dużo. Sól jest ok, ale kafelki forum to już psucie gry. Concordia tylko w wersji vanilia. :wink:
feniks_ciapek
Posty: 2301
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1608 times
Been thanked: 936 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: feniks_ciapek »

Kira.Hiroshi pisze: 12 wrz 2020, 09:14 Dla nas Salsa to już za dużo. Sól jest ok, ale kafelki forum to już psucie gry. Concordia tylko w wersji vanilia. :wink:
Rozumiem, że można tak uważać i do pewnego stopnia się zgadzam :D. Ale ten dodatkowy element "czy brać karty już, czy dopiero za chwilę, bo może wtedy zyskam więcej, niż stracę" w moim odczuciu dobrze wpisuje się w charakter gry i dodaje taką wisienkę na torcie :). Fajne jest to, że nie ma konieczności z nimi grać i każdy może sobie dostosować tę grę do swoich potrzeb.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: trance-atlantic »

Dla mnie Forum jest całkiem udanym dodatkiem, ale sercem Concordii jest hand management i każda próba przesuwania środka ciężkości w inną stronę (dla zdobywania zasobów, rozbudowy itp) byłaby dla tej gry zgubna. Forum robi to o tyle subtelnie, że tylko i aż wspomaga konkretną akcję a nie odwraca naszej uwagi od najważniejszego mechanizmu w grze.

Concordia jest tak zaprojektowana, że nawet tworzenie zmiennych warunków startowych (czy specjalnych umiejętności) dla graczy byłoby dość karkołomnym zadaniem, bo i tak nasz wynik końcowy zależy od pozyskanych w czasie gry kart i tego, w jaki sposób "pod nie" będziemy grać (albo odwrotnie - najpierw się rozpanoszymy po mapie a później spróbujemy wykupić karty, które nam za to zapunktują).

Największym minusem jest w mojej ocenie system punktacji, ale tylko dlatego, że ja ogólnie nie przepadam za grami, w których pezetki zlicza się na samym końcu. Dlatego m.in. w Troyes wszystko odnotowuję na bieżąco, niestety w Concordii się tak nie da, bo do ostatniej rundy nie wiadomo za co i za ile przyjdzie nam zapunktować. Dodatkowo Bogowie są powiązani z konkretnym typem kart a że każda z nich w jakimś stopniu się nam przydaje do realizacji naszych planów, to zazwyczaj chcemy mieć większy wachlarz możliwości a nie ograniczać się do jednego czy dwóch jej rodzajów. To powoduje, że w każdej grze najczęściej punktujemy za wszystko po trochu i nie mamy specjalnie możliwości pójścia w wybranym przez nas kierunku. Sam Architekt, nawet jeśli ich wszystkich wykupimy, na nic się zda jeśli nie będziemy mieli postaci, które dają nam dostęp do zasobów i pieniędzy.

Dlatego tym bardziej Concordii nie ma co zmieniać, absolutnie zgadzam się z tym, że może być to "drugi krok", gdzie wystarczy świadomość pozyskiwania nowych kart dla zwiększenia mnożnika za punkty i można spokojnie cieszyć się rozgrywką. Nawet bez większego ciśnienia na wygraną, bo i tak do momentu zakończenia gry nie ma jak (ani nie tym bardziej ma chyba sensu) tych punktów zliczać. :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4737
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1245 times
Been thanked: 1461 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Mr_Fisq »

Poczytałem was, poczytałem, i kupiłem w moim ulubionym sklepie ostatni egzemplarz Salsy.
Coby się później nie obudzić jak z Odynem - z ręką w nocniku...
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: hipcio_stg »

Uwielbiam salsę z forum! Uważam, że kafelki są dobrze zaprojektowane i potrafią podkręcić możliwości. Szczególnie płytki statyczne są na wypasie. Jak gram w domu to tylko z forum. Wersja anglojęzyczna jest tak mało skomplikowana, ze osoba po 6 klasach angielskiego bez najmniejszego problemu ogarnie tekst. Można zrobić sobie ściągę dla „niespikających”. Muszę tez dodać, ze jak kafel trafi wersją niemiecką na stół to oczy dęba stają ;-)
Awatar użytkownika
vder
Posty: 729
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 301 times
Been thanked: 124 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: vder »

Mr_Fisq pisze: 12 wrz 2020, 13:35 Poczytałem was, poczytałem, i kupiłem w moim ulubionym sklepie ostatni egzemplarz Salsy.
Coby się później nie obudzić jak z Odynem - z ręką w nocniku...
wyglada na to, ze to także mój ulubiony sklep i teraz muszę z wysyłką zamawiać :(
WieszKto
Posty: 178
Rejestracja: 15 maja 2018, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 60 times
Been thanked: 17 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: WieszKto »

Czy istnieje jakieś fanowskie tłumaczenie kart z dodatku Venus? Zastanawiam się nad zakupem dodatku i po prostu naklejenie tłumaczenia na angielskie karty.
Nosiadbt1100
Posty: 390
Rejestracja: 06 maja 2020, 16:25
Has thanked: 72 times
Been thanked: 89 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: Nosiadbt1100 »

Też szukałem spolszczenia Venus, ale niestety nie potrafię znaleźć. Ciągmnie mnie wariant drużynowy w Venus...
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Concordia (Mac Gerdts)

Post autor: veljarek »

Nosiadbt1100 pisze: 22 wrz 2020, 17:47 Też szukałem spolszczenia Venus, ale niestety nie potrafię znaleźć. Ciągmnie mnie wariant drużynowy w Venus...
To powiem tylko że działa rewelacyjnie.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
ODPOWIEDZ