Race for the Galaxy (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Pochatu
Posty: 1
Rejestracja: 04 maja 2017, 23:33

Re: Race for the galaxy

Post autor: Pochatu »

Witam,
jestem po zakupieniu i ograniu podstawki RFTG. Stwierdziłem, że dobrym pomysłem będzie dokupienie dodatków. Napotkałem problem przy pierwszym z nich - "Gathering Storm", nie mogę go znaleźć w żadnym polskim sklepie, co najwyżej mogę sprowadzić zza granicy, jednak to z wysyłką kosztować mnie będzie co najmniej sto kilkadziesiąt złotych. (tylko ten dodatek) Zna ktoś jakąś tańszą opcję, czy pozostaje mi tylko czekać na dostawę, i tu pytanie kiedy ona może być albo nieco przepłacić?
dizzit
Posty: 296
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: dizzit »

najkorzystniej cenowo było by odkupienie od kogoś podstawki wraz z dodatkami. Samych dodatków pewnie nikt nie odsprzeda najwyżej kupisz komplety i odsprzedasz podstawkę.
dizzit
Posty: 296
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: dizzit »

Czy ktoś ma doświadczenie i jakiś dobry sposób na wykorzystanie pustych kart z GS?
Pomyślalem że możnaby wyciągnąć grafiki z Keldona, nieco obrobić, druknąć na folii i przykleić.

Zapotrzebowanie wzięło się ze smaka na kilka kart z BoW, przy czym mówimy o 4 kartach. Reszta (zwiazanych z prestiżem) mnie kompletnie nie interesuje bo mechanika moim zdaniem psuje to co najlepsze w Rftg, więc szkoda mi kupować.

Ktoś ma jakieś doświadczenia z dorabianiem kart?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

dizzit pisze:Reszta (zwiazanych z prestiżem) mnie kompletnie nie interesuje bo mechanika moim zdaniem psuje to co najlepsze w Rftg,
Chętnie poznam definicję tego "co w RftG najlepsze", i co jest tak bardzo psute przez mechanikę prestiżu. Bo wg mnie prestiż jest jednym z najlepszych elementów tej doskonałej gry.

Tymczasem w długi weekend wprowadzałem przyjaciół (doświadczonych graczy w RftG) w mechanikę inwazji Xeno i eksploracji Orba. W obie wciągnęli się na całego i oczywiście nie mieli żadnych problemów z opanowaniem obu mechanik.

Inwazje Xeno przypominają mi nieco przejęcia z pierwszego arcu: nie zmieniają charakteru rozgrywki, ale dodają ciekawy element napięcia. Na ogół (zwłaszcza początkowo) są niegroźne i łatwe do odparcia. Należy je brać pod uwagę, można się do nich jakoś przygotować, uwzględniać je w planowaniu swojej gry. Ale można to robić na różne sposoby. Można się intensywnie zbroić, zwłaszcza jeśli towarzyszy to realizowanej "regularnej" strategii militarnej i wspomaga ją. Ale można też pod tym względem zostawać nieco w tyle, wykorzystując zaangażowanie innych i zbierać profity za "bycie słabszym" (Prezes Galaktyki nagradza tego, kto obroni się przed inwazją mimo dysponowania najmniejszą siłą). A jak ktoś woli, to i do prosperowania pod rządami nowych władców można się dobrze przygotować! :wink:

Eksploracja Orba (z którą od dawna nie grałem) potwierdziła wszystkie moje wcześniejsze obserwacje: to jest mechanizm, który należy wybierać świadomie, zdając sobie sprawę jak modyfikuje on przebieg gry i że prowadzi on do bardziej rozbudowanej i dłuższej (choć bez przesady!) rozgrywki. Same zasady rozbudowy Orba i jego penetracji są banalnie proste i intuicyjne, po dwóch rundach praktycznie nie musiałem niczego tłumaczyć. Odnajdowanie artefaktów, sprzątanie ich sprzed nosa innych graczy, późniejsze ich wykorzystywanie - wszystko to jest szalenie emocjonujące. Ale - powtarzam - w odróżnieniu od inwazji Xeno gra z Orbem to już jest wyraźnie inny Rejs. Dla jednych dobry, dla innych nie do przyjęcia, dla nas odmienny i wart poznawania naprzemiennie z innymi odmianami RftG.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1988 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: warlock »

Po 100 partiach chyba skrobnę niedługo parę słów o Race na blogu, ale powstrzymuję się jeszcze przed wystawieniem dychy (choć korci mnie bardzo, bo to wybitna gra). Po prostu czuję, że w dodatkach drzemie potencjał poniesienia jakości rozgrywki "o jedno oczko" i że ta gra może zachwycić jeszcze bardziej (a gdybym już dał dychę, wówczas zabrakłoby mi skali w przyszłości ;)).

Dzięki Andy i tomb, Wasz "forumowy entuzjazm" dla Race'a skłonił mnie do zgłębienia tej gry i nie żałuję :)
dizzit
Posty: 296
Rejestracja: 09 maja 2011, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 21 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: dizzit »

Andy pisze:
dizzit pisze:Reszta (zwiazanych z prestiżem) mnie kompletnie nie interesuje bo mechanika moim zdaniem psuje to co najlepsze w Rftg,
Chętnie poznam definicję tego "co w RftG najlepsze", i co jest tak bardzo psute przez mechanikę prestiżu. Bo wg mnie prestiż jest jednym z najlepszych elementów tej doskonałej gry.
To może tak - jak sie cofniemy 2 strony w wątku to sie dowiemy że gry jeszcze miesiąc temu nie miałem. Po tym jak się zainteresowałem i kupilem od razu z dwoma dodatkami to miłość od pierwszego "zagrania". Do tej pory rozegrałem koło 30-40 partii na stole i z 50 na kelodnie. To co mnie w prestiżu frustruje to to że nagle na stół zaczynamy wykładać jakieś nowe gadżety (od razu wspomnę że raczej nie gram z płytkami celów). To mi się nie podoba. Jak mam ochotę rozkładąć na stole plansze, znaczniki itd to wyciągne sobie jakieś cięzkie euro. Góra znaczników jak w Osadnikach bardzo mnie odpycha od karcianek. Dodatkowo odnoszę wrażenie że karty z prestiżem są poprostu za mocne. Czytałem opinie że można olać prestiż i iść inna strategią - nie nie można.
Spróbowałem kilka razy i takie baty dostałem że furczało.

Najlepsze w RftG jest to jaką głebie gra oferuje przy tym że talie mozna zabrać w pudełko na deck i "ruszać" świat.

Jest w BoW natomiast kilka kart które bardzo mi się podobają: te które umożliwiają spalanie surowców za tańsze budowanie, dopalacze do "X" - bo odnosze wrażenie troche za mało jest w talii tych kart i bardzo żadko opłaca się w to iść.

Czy ta wersja się trzyma kupy ;) ?
(Może jak do "wyrzygu" ogarm 1000 parti samymi kartami będe chciał więcej - ale narazie nie ;) )
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

tomb pisze:Myślę, że klucz do łatwych zwycięstw stanowią nowe światy. Grając z nimi wybiera się świat startowy spośród dwóch losowych (jak w dodatkach), więc można się dopasować do ręki. Dodatkowo być może AI ma problem z nowymi kartami.
Grając bez nowych światów zdarza się przegrać (na poziomie hard), choć i tak AI wydaje się nieco łatwiejszy do pokonania, niż komputerowy Keldon. Z nowymi światami na razie komplet zwycięstw
Jak zacząłem grać tylko z botami Hard (ja vs 3 x hard) to zaczęły się porażki. Jak grałem z miksem Medium, Easy i Hard to wygrywałem częściej - widać łatwiej było mi wykorzystać słabszych przeciwników żeby wygrać :)

Swoją drogą w piątek wrzuciłem do siebie krótką recenzję mobilnej wersji Race'a: https://www.youtube.com/watch?v=nBwc55VNw8E
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

dizzit pisze:Czy ta wersja się trzyma kupy ;) ?
W tym sensie, że rozumiem co do mnie mówisz. :wink: Co nie zmienia faktu, że kompletnie się z Tobą nie zgadzam. :)

Genialne w całym systemie RftG jest właśnie to, że można grać różnymi zestawami na różne sposoby - wg gustu i upodobań.
warlock pisze:Dzięki Andy i tomb, Wasz "forumowy entuzjazm" dla Race'a skłonił mnie do zgłębienia tej gry i nie żałuję
Cała przyjemność po mojej stronie.
warlock pisze:Po prostu czuję, że w dodatkach drzemie potencjał poniesienia jakości rozgrywki "o jedno oczko" i że ta gra może zachwycić jeszcze bardziej (a gdybym już dał dychę, wówczas zabrakłoby mi skali w przyszłości ;)).
Tak nie wolno! Jeśli podstawka jest na "10", to trzeba dać "10". A jeżeli z dodatkami będzie lepsza, to trudno, trzeba będzie dać "11" albo i "12" w 10-stopniowej skali! :P
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2452
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 539 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Jiloo »

Andy pisze:
warlock pisze:Po prostu czuję, że w dodatkach drzemie potencjał poniesienia jakości rozgrywki "o jedno oczko" i że ta gra może zachwycić jeszcze bardziej (a gdybym już dał dychę, wówczas zabrakłoby mi skali w przyszłości ;)).
Tak nie wolno! Jeśli podstawka jest na "10", to trzeba dać "10". A jeżeli z dodatkami będzie lepsza, to trudno, trzeba będzie dać "11" albo i "12" w 10-stopniowej skali! :P
Zgadzam się totalnie z Andym. Obniżanie oceny gry ze względu na to, że z dodatkami jest lepiej nie jest w porządku.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Olgierdd »

Ja również należę do osób, które Rejsa uwielbiają, ale unikałem wszelkich udziwnień w mechanice. Nie używałem kafli celów, nie grałem na przejęcia, a po wielu próbach podchodzenia do obowiązkowego prestiżu ostatecznie Brink of War zupełnie wyleciał z gry. Dopiero XI spodobało mi się w pełnej okazałości.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1988 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: warlock »

Jiloo pisze:
Andy pisze:
warlock pisze:Po prostu czuję, że w dodatkach drzemie potencjał poniesienia jakości rozgrywki "o jedno oczko" i że ta gra może zachwycić jeszcze bardziej (a gdybym już dał dychę, wówczas zabrakłoby mi skali w przyszłości ;)).
Tak nie wolno! Jeśli podstawka jest na "10", to trzeba dać "10". A jeżeli z dodatkami będzie lepsza, to trudno, trzeba będzie dać "11" albo i "12" w 10-stopniowej skali! :P
Zgadzam się totalnie z Andym. Obniżanie oceny gry ze względu na to, że z dodatkami jest lepiej nie jest w porządku.
Generalnie to tylko jeden z powodów, ostatnio dychy zostawiłem zarezerwowane wyłącznie dla ultrawąskiego grona gier, które absolutnie i bezgranicznie uwielbiam (nie wiem jeszcze, czy na 100% Race jest w tym gronie :)).

Xeno Invasion mnie kusi okrutnie...
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

warlock pisze:Xeno Invasion mnie kusi okrutnie...
Nie opieraj się! Nawet jeśli mechanika inwazji Ci się nie spodoba, to gra z samymi kartami z dodatku jest nowym i świetnym doświadczeniem.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
jacus666
Posty: 262
Rejestracja: 07 lip 2015, 17:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: jacus666 »

Mam pytanie! Jak wygląda kompatybilność dodatków, szczególnie pierwszych trzech? Czy dobrze rozumiem, że każdy kolejny wymaga poprzednich? Chciałbym dokupić jakieś/jakiś dodatek/dodatki, niestety Gathering Storm nie jest aktualnie do dostania w rozsądnej cenie. Czy warto zainteresować się nowszymi dodatkami, jeśli szukam po prostu ciekawszych kart, a nie nowych trybów rozgrywki?
Podzielę się rabatem: Planszostrefa.pl -11%
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
ivan2k5
Posty: 155
Rejestracja: 21 cze 2014, 16:13
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: ivan2k5 »

ARC 1 - GS, RvI, BoW tworzą zamkniętą całość

Alien Artifacts i Xeno to dodatki typu standalone - Dokładasz do podstawki albo ten albo ten - oba nie łączą się z Arc 1
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

jacus666 pisze:Jak wygląda kompatybilność dodatków, szczególnie pierwszych trzech? Czy dobrze rozumiem, że każdy kolejny wymaga poprzednich?
Podobno teoretycznie da się grać z RnI bez GS, ale sam autor odradza i twierdzi, że ten wariant nie był testowany. Niemniej w instrukcji do RvI napisał:
These rules assume that the first expansion, The Gathering Storm, is being
used, which is strongly recommended. If you are not using it, ignore the supplied
goals, the start world setup change below, and all references to solitaire or drafting
variants. The takeover rules can still be used, but ignore the references to
Improved Logistics, a first expansion card.
jacus666 pisze:Czy warto zainteresować się nowszymi dodatkami, jeśli szukam po prostu ciekawszych kart, a nie nowych trybów rozgrywki?
Jeśli nie chcesz wprowadzać nowych mechanik, a GS jest trudno dostępne, to zdecyduj się właśnie na AA i/lub XI. W obu przypadkach możesz grać dodając po prostu nowe karty (czyli bez reguł Orba i inwazji Xeno).
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 202
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 17 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: waadimch »

Kiedy bedzie kolejna polska edycja ?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2452
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 539 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Jiloo »

waadimch pisze:Kiedy bedzie kolejna polska edycja ?
Coś Games Factory przebąkuje, że może zrobią polską edycję przy okazji druku drugiej edycji przez Rio Grande.
Ale wszystko ma zależeć od tego jak się będzie sprzedawać u nas Jump Drive.
Ja bym nie czekał na polską.
Ale może warto już na nową angielską?
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: ghostdog »

Mam pytanie do grających w "wariant" Xeno. CZy macie problem z pokonaniem inwazji?
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Na ogół nie. Może to kwestia małego ogrania, ale wciąż silnie motywuje nas lęk przed ulegnięciem inwazji i za mało w nas wyrachowania, żeby wykorzystać dla własnych korzyści nastanie nowych rządów w galaktyce.

Ale się uczymy. :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: ghostdog »

Chodziło mi o to, ze mnie wyjątkowo łatwo to przychodzi. Nie ma zadnego stresu, ze nadleca


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Mnie w sumie chodziło o to samo. :wink: Inwazję na ogół jest łatwo odeprzeć (w każdym razie dwie pierwsze fale). Rzecz w tym, żeby nauczyć się tak odpierać, żeby jak najmniej na tym stracić, a najbardziej zaszkodzić przeciwnikom. :P
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Dwntn »

Cześć,

Przepraszam, jeśli to niewłaściwe miejsce aby o to pytać, ale zastanawiam się czy ktoś byłby w stanie mi doradzićw sprawie wyceny następującego zestawu RFTG:

- Race for the Galaxy - podstawka ENG
- dodatek The Gathering Storm ENG
- dodatek Rebel vs Imperium ENG
- dodatek The Brink of War ENG

Wszystko w stanie bdb, dodatkowo zakoszulkowane w Ultra Pro.

Z góry dziękuję za pomoc :)

- K.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Olgierdd »

Wyceniam ten zestaw na 100 zł.

Jako kupujący ;)

A na poważnie: zobacz po ile to chodzi na bazarze BGG i popatrz na ceny sklepowe w polsce.
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: Majek10 »

Ostatnio sprzedałem taki zestaw jeśli dobrze pamiętam za 250 zł.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2452
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 539 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Jiloo »

Za 250 kupiłem to co tutaj plus Alien Artifacts. Też w koszulkach.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
ODPOWIEDZ