Na chwałę Rzymu / Glory to Rome (Carl Chudyk)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Kolejarz »

8 nowych kart i 4 poprawki to w sumie 48 kart. Gdyby miały być zawarte w nowym wydaniu, to można wydrukować więcej egzemplarzy tej talii (w grze podstawowej już są cztery paczki z 50 kartami) i wyjdzie to zapewne taniej. Jeśli nie wyjdzie taniej, to już jest tanio i już teraz można taki dodatek wydrukować w cenie 1/4 gry albo i trochę mniej, skoro gra mogła być wydana w takiej cenie.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1540
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Furan »

Kolejarz pisze: Jeśli nie wyjdzie taniej, to już jest tanio i już teraz można taki dodatek wydrukować w cenie 1/4 gry albo i trochę mniej, skoro gra mogła być wydana w takiej cenie.
Myślę że drukarnia nie liczy sobie ,,za pudełka gry" ale za liczbę kart, więc 1/4 ceny to zdecydowanie zbyty optymistyczne uproszczenie.

Jeśli dobrze rozumiem wariant republikański minimalnie zmienia działanie kilku kart? Czy nie najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby udostępnienie do samodzielnego druku pomocy gracza ze zmianami?
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Die Burgen von Burgund
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Kolejarz »

Dodatek miałby 1/4 tego, co w pudełku. Zapewne duży nakład jest tańszy, a skoro rozważane jest umieszczenie tych kart w nowym wydaniu, to przy okazji można ich wydrukować więcej (jeszcze taniej). Jeśli nie jest tańszy, to kosztuje po prostu ok. 1/4, bo to cztery razy mniej.

Wariant republikański zmienia Forum na Forum Romanum, Circus na Crane, Senat na Tribunal i Colosseum na Domus Aurea. W polskim wydaniu Cyrk ma właściwości Crane, mamy też oba warianty Placu Miejskiego (Forum). Zasady z kart nie są uściślone lub nieznacznie zmienione, ale dalej są podobne, dotyczą tego samego aspektu gry.
W forum po prostu dodano wymóg wszystkich materiałów w składzie, oprócz wszystkich klientów. Z podwójna petycją częściej można było zagrać patrona i warunek zwycięstwa był zbyt prosty.
Circus pozwalał użyć dwóch kart jako petycji (zupełnie bezużyteczne, kiedy to jest podstawa reguła), a Crane pozwala użyć każdej karty, aby rozegrać/podążać murarzem/architectem.
Senat pozwala zbierać wszystkich użytych senatorów, a Tribunal dodatkowo ciągnąć senatora/jacka w trakcie myślenia. Tu chodzi o to, że z zasadą podwójnej petycji rzadziej używa się senatorów/jacków i budynek był po prostu słabszy.
Colosseum zamienia klientów przeciwnika na własne skarby, a Domus Aurea cudze niedokończone budynki na własny wpływ (czyli w obu wypadkach na punkty). Zapewne chodzi o to, że spamując legionistę z podwójnej petycji można było łatwo kogoś ogolić z klientów.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: waffel »

Kolejarz pisze:Colosseum zamienia klientów przeciwnika na własne skarby, a Domus Aurea cudze niedokończone budynki na własny wpływ (czyli w obu wypadkach na punkty). Zapewne chodzi o to, że spamując legionistę z podwójnej petycji można było łatwo kogoś ogolić z klientów.
Polska edycja wygląda tak, że Arena zabiera klientów do skarbca, a petycja jest z dwóch kart. Czyli powinna wyglądać inaczej?
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Kolejarz »

Trudno powiedzieć. W momencie wydawania polskiej edycji to były aktualne zasady (nieobecne wtedy w żadnej wersji oryginalnej, ale opublikowane przez CGF). CGF w tym czasie zaczęło prace nad reedycją z całkowicie nowym wyglądem kart, Black Box Edition, gdzie ostatecznie zawarto dwa warianty. Jeden stary z potrójną petycją, a drugi z podwójna i zmienionymi kartami, które wymieniłem. Dodano też zasadę, że z podwójną petycją w ręce początkowej zamiast Jacka (senatora) jest piąta zwykła karta, ta reguła jest rekomendowana również bez zmienionych kart przez CGF przy podwójnej petycji.
W sumie trudno znaleźć jakieś oficjalne potwierdzenie samego autora Carla Chudyka - na BGG na temat zasad wypowiadają się pracownicy wydawnictwa, ja sądzę, że to oni wprowadzili te zmiany, ale wierzę, że są uzasadnione i przetestowane. Dostępny jest także dodatek do starego, komiksowego wydania dodający te republikańskie karty i wariant.
Zasady polskiej wersji są w pełni grywalne, a w tym wariancie republikańskim naprawdę szkoda starego Colosseum, przecież to najfajniejsza karta w grze.
Wydaje mi się, że niektóre inne karty też zostały uaktualnione, a nie wymieniłem ich, bo poprawki dotyczą obu wariantów. Postaram się przygotować takie zestawienie oraz dokładniejszy opis zmienionych kart.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Atamán »

No, taka zmiana by mi się podobała, bo już jakiś czas temu uznaliśmy w mojej grupie Arenę za przegiętą kartę.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Kolejarz »

Zmieniona Arena działa tak, że oprócz danego surowca z ręki można zażądać nieukończonego budynku od graczy. Budynek ten musi być żądanego typu (np. ceglany, jeśli chcemy cegieł) i nie może być do niego dodany żaden materiał. Karta budynku jest dodawana jako materiał do składu, a plac budowy dodawany jako wpływ.

Zyskujemy potencjalnie więcej - wpływ to nie tylko punkty, ale zwiększenie ilości klienteli i miejsca w skarbcu, na dodatek dostajemy też materiał do składu i nie zapychamy skarbca. Sensowne użycie takiej zdolności jest jednak zdecydowanie rzadsze, a i przeciwnika zazwyczaj mniej boli taka strata.

Drugą kartą, która się różni jest Trybunał zamiast Senatu:

Za każdym razem kiedy myślisz możesz pociągnąć dodatkowego senatora po zwykłej akcji myślenia.

Trudno powiedzieć, czy jest mocniejsza od Senatu, czy słabsza. Przydatność Senatu jest bardziej zależny od liczby graczy i stylu gry całej grupy, bo nawet z podwójna petycją można cały czas senatorować.
Ostatnio zmieniony 10 paź 2012, 01:24 przez Kolejarz, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Kolejarz »

Dla zainteresowanych wrzucam plik z zaktualizowanymi zasadami Na chwałę Rzymu. Opisane jest jak dostosować grę do wariantów zawartych w najnowszym wydaniu od Cambridge Games Factory. Opisy zmienionych funkcji budynków posiadają także przykłady, tak jak to jest w instrukcji. Oprócz wymienionych przeze mnie wcześniej budynków (Cyrk, Arena, Senat) lekko zmieniona jest także funkcja Schodów, dotyczy ona obu wariantów. Funkcja Schodów działa dodatkowo oprócz zwykłej akcji Murarza, a nie zamiast niej jak do tej pory (Schody były za słabe jak na marmurowy budynek, więc rzadko stosowane).

http://www.boardgamegeek.com/filepage/8 ... ox-edition

To są zasady z najnowszej instrukcji od CGF, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie grać z tymi przedstawionymi w polskiej instrukcji (i na kartach). Jeśli ktoś chce spróbować któregoś z oficjalnych wariantów to można np. używać kart w koszulkach z dodanymi karteczkami ze zmienioną funkcją.
Ostatnio zmieniony 23 gru 2012, 21:00 przez Kolejarz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: BloodyBaron »

nowy rodzaj kart bonusowych do GtR :) niezła jazda ;)
_________
Moje gry
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Zorak »

Czy wiadomo już coś o planach wydania dodatków + kart promocyjnych do polskiej edycji. Widziałem że pytanie już padło i nawet doczekało się negatywnej odpowiedzi, ale to był ponad 2 miesiące temu może coś się zmieniło (bardzo na to liczę).
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Kolejarz »

Dodatków jako takich nie ma także do oryginalnej wersji - tylko karty promocyjne (wymyślone przez fanów, wybrane w głosowaniu, więc raczej niezbyt zbalansowane) oraz zestaw kilku kart do konwersji do najnowszych zasad (wymienia się je, a nie dodaje).

Zasady konwersji spisałem i umieściłem w pliku dostępnym w poprzednim moim poście. Ponieważ nie trzeba więcej kart, to można sobie poradzić domowymi sposobami.
Obawiam się, że dwa miesiące to za mało czasu, żeby w wydawnictwie coś się wyklarowało, ale też czekam na jakąś dającą nadzieję odpowiedź.
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Zorak »

Co do dodatku to myślałem właśnie o tych promocyjnych kartach. Oglądałem je na bgg i te 10 nowych budynków wygląda naprawdę ciekawie. 36 kart promocyjnych razem z tymi do zmienionych zasad gry w sam raz się nadaje na mały dodatek.
Różnice w kartach między wersjami znam jednak nie jestem "miłośnikiem domowych sposobów".
Widzę ze muszę trzymać kciuki i uzbroić się w cierpliwość.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Kolejarz »

Zgadza się, 36 + 12 = 48 kart (Plac Miejski już ma dwie wersje). Talie w tej grze drukowane są po 50 kart, czyli wychodzi akurat, można najwyżej dorzucić dwóch nowych nietypowych senatorów. ;) Jednak koszty mogą być większe. Ja widzę nadzieję jedynie w uwzględnieniu tych kart w ewentualnym nowym druku, wtedy może wydawnictwo mogłoby wydrukować naraz więcej kart do oddzielnej sprzedaży i może byłoby to opłacalne.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Czochrun »

Kolejarz pisze:Dla zainteresowanych wrzucam plik z zaktualizowanymi zasadami Na chwałę Rzymu. Opisane jest jak dostosować grę do wariantów zawartych w najnowszym wydaniu od Cambridge Games Factory. Opisy zmienionych funkcji budynków posiadają także przykłady, tak jak to jest w instrukcji. Oprócz wymienionych przeze mnie wcześniej budynków (Cyrk, Arena, Senat) lekko zmieniona jest także funkcja Schodów, dotyczy ona obu wariantów. Funkcja Schodów działa dodatkowo oprócz zwykłej akcji Murarza, a nie zamiast niej jak do tej pory (Schody były za słabe jak na marmurowy budynek, więc rzadko stosowane).

http://speedy.sh/3GDCQ/Reguly-Black-Box.pdf
Plik wygasł. Mógłby ktoś podrzucić te reguły ponownie?
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Kolejarz »

Dzisiaj wrzucę ponownie w takim razie.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Kolejarz »

http://speedy.sh/7uUDP/Reguly-Black-Box.pdf

Nie wiem gdzie to wrzucić, żeby nie znikało tak szybko.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4075
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 283 times
Been thanked: 170 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: lacki2000 »

Kolejarz pisze:http://speedy.sh/7uUDP/Reguly-Black-Box.pdf

Nie wiem gdzie to wrzucić, żeby nie znikało tak szybko.
Do rebela wrzuć :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Kolejarz »

Przepraszam, ale nie rozumiem co to znaczy. :?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: FortArt »

Kolejarz pisze: Nie wiem gdzie to wrzucić, żeby nie znikało tak szybko.
Na BGG.
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... ry-to-rome
Files -> Upload File
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Kolejarz »

Login required.
Jak ktoś może i chce, to może wrzucić to na bgg. Są za to chyba jakieś punkty, których ja nie potrzebuję.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: gafik »

Chętnie wrzucę (chcę nazbierać GeekGold - na razie mam całe 3 :oops: )
Niestety pliku ni-ma...
Podrzuć mi plik na e-mail (podam w PW)

Chyba, że ktoś już to zrobił?
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Kolejarz »

Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3649
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: gafik »

Ok zassałem... wysyłam na BGG...

Dałem taki opis:

Polish translation of rules for Black Box Edition - Zaktualizowane zasady Na Chwałę Rzymu. Opisane jest jak dostosować grę do wariantów zawartych w najnowszym wydaniu od Cambridge Games Factory. Opisy zmienionych funkcji budynków z przykładami. [przygotowane przez użytkownika "kolejarz"]

Mam nadzieję, że w tym krótkim opisie wszystko jest jasne i nic nie pomieszałem.

Plik czeka na akceptację.
Awatar użytkownika
xathrodox
Posty: 13
Rejestracja: 27 lip 2010, 12:54
Lokalizacja: Łódź

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: xathrodox »

Niestety, na chwilę obecną nie mamy w planach wydawania dodatkowych kart do polskiej edycji.

W wątku padło już wiele argumentów, które tłumaczą dlaczego końcowy koszt takiego mini-dodatku byłby zupełnie nieadekwatny do jego zawartości. Cieszy nas jednak zainteresowanie grą i spróbujemy znaleźć jakieś rozwiązanie przygotowując ewentualny dodruk.

@Kolejarz - chętnie wrzucę plik z zasadami z Black Box Edition na stronę wydawnictwa, jeśli oczywiście wyrazisz zgodę... ;)
Zorak
Posty: 613
Rejestracja: 02 lip 2008, 01:22
Has thanked: 42 times
Been thanked: 49 times

Re: Na chwałę Rzymu [Glory to Rome]

Post autor: Zorak »

Jeśli chodzi o wcześniej wspomnianą cenę 9,99 E ( dot niemieckiej wersji) to jak za 50 kart jest to ok cena. O ile się nie mylę to w 2 dodatku do RftG było mniej kart a cena znacznie wyższa.
Trzymam kciuki aby udało się to załatwić.
Horror w Arkham LCG na FB https://www.facebook.com/groups/1656455741348152/
Horror w Arkham LCG na Discord https://discord.gg/AEbARQx
ODPOWIEDZ