Watergate (Matthias Cramer)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: Szewa »

mat_eyo pisze: 13 sie 2020, 07:26 Jak dlacmnie rozpęd albo impet pasują. Ewentualnie odejść od dosłownego tłumaczenia i zrobić z tego poparcie albo czas.
Jestem tego samego zdania, słowo nie musi być dosłownie tłumaczone.

Karty poparcia / znaczniki poparcia są ok
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: kamron6 »

Jestem za impetem.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: Odi »

Serio? Impet?

Impet jest takim mocno fizycznym wyrażeniem, raczej z konotacjami militarnymi. Impet może mieć natarcie, uderzenie wojsk. Z impetem można się rozbić o coś itp.
Impet raczej nie jest słowem pierwszego wyboru w połączeniu ze śledztwem, tak to delikatnie ujmę...

Ale ok - kończmy już powoli wątek tłumaczeniowy. Zawsze przyjemnie o tym pogadać, ale to jednak wątek głównie o grze, wrażeniach, strategiach itp.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: mat_eyo »

Ale tu nie chodzi o śledztwo, tylko o impet kadencji Nixona. Czyli o wypadkową poparcia i czasu, wcześniej poparcie miał na tyle wysokie, że teraz siłą rozpędu/impetu/na fali udaje mu się dociągnąć do końca swojej kadencji, co jest jego celem w grze. W tym kontekście i biorąc pod uwagę, że jest to gra polityczna, Twoje propozycje "pomyślność" czy "dobra passa" brzmią dosyć infantylnie i dla mnie mocno się gryzą z tematem gry.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: Odi »

Ok, ok - jakoś faktycznie bardziej patrzyłem tu na "momentum" w kontekście rozwoju śledztwa (Pewnie dlatego, że ostatnio grałem dziennikarzem ;) ), ale rzeczywiście ma to ścisłe powiązanie przede wszystkim z Nixonem.

W takiej sytuacji "poparcie" wydaje mi się niezłe, a najlepsze... "zaufanie". To w sumie zaufanie społeczne jest kapitałem, na którym Nixon chce wygrać, a dziennikarze z kolei chcą to zaufanie podważyć.
Impet/pęd/rozpęd to w dalszym ciągu nie są słowa, których bym tu użył.

Dla mnie już EOT :)
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: MsbS »

Czy skojarzenia z 1960 to ślepa uliczka? Watergate to też CDG, ale mechanicznie wydaje się dość inny, asymetryczny, z krótszym czasem rozgrywki. Czy ktoś grał w obie i ma porównanie?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: mat_eyo »

MsbS pisze: 13 sie 2020, 10:19 Czy skojarzenia z 1960 to ślepa uliczka? Watergate to też CDG, ale mechanicznie wydaje się dość inny, asymetryczny, z krótszym czasem rozgrywki. Czy ktoś grał w obie i ma porównanie?
Gry zupełnie inne mechanicznie, tematycznie w sumie też.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 599 times
Been thanked: 950 times

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: Odi »

Coś innego, może nie zupełnie, ale jednak.
1960 to wariacja (dla mnie bardzo udana) TSa.
Watergate też niby CDG, ale jest nieco inaczej skonstruowany w obszarze planszy i tego na co wydajemy punkty/jak działają efekty.

Jeśli chodzi o czas gry, to zdecydowanie krótsza gra (ok 30-40 min Watergate, 120-150 min 1960)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: Andy »

mat_eyo pisze: 13 sie 2020, 10:26
MsbS pisze: 13 sie 2020, 10:19 Czy skojarzenia z 1960 to ślepa uliczka? Watergate to też CDG, ale mechanicznie wydaje się dość inny, asymetryczny, z krótszym czasem rozgrywki. Czy ktoś grał w obie i ma porównanie?
Gry zupełnie inne mechanicznie, tematycznie w sumie też.
Ale w obu występuje "momentum". :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: mat_eyo »

Zgodnie z obietnicą, moja recenzja Watergate ląduje na blogu jeszcze przed premierą polskiej wersji. Co więcej, jest to chyba pierwsza recka w polskim, planszówkowym internecie, więc jakieś osiągnięcie odblokowane ;)
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2020, 12:40 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: warlock »

mat_eyo pisze: 09 wrz 2020, 11:48 Zgodnie z obietnicą, moja recenzja Watergate ląduje na blogu jeszcze przed premierą polskiej wersji. Co więcej, jest to chyba pierwsza recka w polski, planszówkowym internecie, więc jakieś osiągnięcie odblokowane ;)
22 marca zrobiłem foty do recenzji z myślą, że może napiszę (nawet obrobiłem i wrzuciłem na serwer), ale jednak brak weny wygrał :D. Super, że się podjąłeś :D
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: mikeyoski »

mat_eyo pisze: 09 wrz 2020, 11:48 Zgodnie z obietnicą, moja recenzja Watergate ląduje na blogu jeszcze przed premierą polskiej wersji. Co więcej, jest to chyba pierwsza recka w polskim, planszówkowym internecie, więc jakieś osiągnięcie odblokowane ;)
Pierwszy nie byłeś 🤪

Za to merytorycznie niewątpliwie lepszy :-)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: mat_eyo »

Dlatego napisałem "w polskim, planszówkowym internecie" ;)
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: Nidav »

W sklepach powoli zaczyna się przedsprzedaż polskiej wersji, m.in. na 3trollach i Planszaku, cena w okolicy 90 zł. Premiera przewidywana na 23 września, zatem już całkiem niedługo.
Awatar użytkownika
Lucky Duck Games
Posty: 474
Rejestracja: 24 lut 2020, 13:28
Has thanked: 50 times
Been thanked: 1028 times

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: Lucky Duck Games »

Obrazek

Obie gry są już u nas w magazynie i niebawem ruszą do hurtowni.
Tak więc oficjalnie premiera gier odbędzie się 23.09
Sklepy powoli wrzucają gry do oferty i niebawem powinny być one dostępne w większej ilości miejsc.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7334
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1108 times

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: detrytusek »

Nidav pisze: 16 wrz 2020, 13:17 W sklepach powoli zaczyna się przedsprzedaż polskiej wersji, m.in. na 3trollach i Planszaku, cena w okolicy 90 zł. Premiera przewidywana na 23 września, zatem już całkiem niedługo.
A jak się dobrze poszuka to i taniej ;)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: Blacksad »

Pierwsze partie za nami... JAKIE TO JEST SMAKOWITE! :) Sporo fajnego kombinowania, wzajemnego szachowania się, którą kartę zostawić na koniec rundy, a którymi kartami otworzyć grę. Czuć to wspomniane przeciąganie liny, czy zdążę wystawić informatora, a jeśli tak to czy Nixon nie przetrąci mi dowodów na tablicy. I tu faktycznie daje się we znaki trochę poczucie wyścigu, szczególnie po stronie Nixona który mam wrażenie musi wymknąć się z zamykanego kręgu dowodów, ma po prostu przerwać intrygę najprostszymi środkami, wywrócić ten stolik i nie dopuścić do impeachmentu.

Klimatu jest naprawdę sporo, cytaty na kartach, sylwetki głównych "aktorów" dramatu - swoją drogą czytając opisy konspiratorów/informatorów miałem wrażenie jakbym czytał wycinki z powieści szpiegowskich Le Carre :wink:

Bardzo dobra 2 osobówka, w ciagu 1h można zagrać mecz i rewanż, zasłużone nagrody.

Ps. Mała łyżka dziegciu - szkoda że zostawiono ten nieszczęsny "rozmach" i nie poprawiono pomyłki w instrukcji.
(https://boardgamegeek.com/thread/224955 ... 0#32615420)
Awatar użytkownika
Lucky Duck Games
Posty: 474
Rejestracja: 24 lut 2020, 13:28
Has thanked: 50 times
Been thanked: 1028 times

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: Lucky Duck Games »

Potwierdzamy, niestety powieliliśmy błąd z wersji angielskiej, a wydawca chyba nie był świadomy tej pomyłki.

Na naszej stronie możecie znaleźć poprawioną wersję: https://luckyduckgames.com/pl/gry/117-watergate

No i właśnie przy tej okazji małe info - ruszyła nasza polska odsłona strony.
Jest trochę o nowościach, zapowiedzi oraz sklep, w którym można nabyć nasze tytuły, jak i gry anglojęzyczne, których jesteśmy dystrybutorem.
Do 5.10.2020 wszystkie wysyłki na terenie Polski po wpisaniu kodu "KWAKWA" macie zupełnie za darmo!
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2268
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 397 times
Been thanked: 1045 times
Kontakt:

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: Leviathan »

Jeżeli chcecie zobaczyć jak wygląda zawartość pudełka Watergate, to zapraszam:

Wojennik TV # 461: Watergate - unboxing (PL)
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1293
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 363 times
Been thanked: 216 times

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: ShapooBah »

Właśnie jestem po swojej pierwszej rozgrywce. Jejku, jaka ta gra jest miodna.
Dzięki mechanice zbliżonej do tej z Twilight Struggle (które przytłacza setupem) gra jest dość prosta, a dzięki małej ilości elementów jest też niesamowicie szybka.

Zdziwiony jestem rozmiarem kart, spodziewałem się raczej SCG a dostałem znacznie większe plansze z opisami. Do tego ta dość interesująca plansza przypominająca ścianę u detektywa z filmów. Cena też stanowczo na plus, idzie zgarnąć za niecałą stówkę z przesyłką! Poniżej krótki i fabularny opis rozgrywki:

Dziennikarze w pierwszych rundach szybko dobrali się do Johna Deana, pierwszego informatora, który miał pogrążyć Nixona. Szybka reakcja ze strony hydraulików jednak uniemożliwiała wydawcy dostać się do drugiego informatora. Można by rzec, że spece od wody dosłownie palili dowody i haki na aktualnie panującego prezydenta. Co prawda rozmach jego kampanii nie był wystarczająco mocny, aby całkowicie pogrążyć brukowce, ale widać było dużo wysiłku w oczyszczenie prezydenta ze złego wizerunku. Ostatecznie jednak cała ta konstrukcja z kart legła po zdemaskowaniu i unieszkodliwieniu jednego z kluczowych konspiratorów Nixona. I tak jak historia uczy, ustąpił on ze stanowiska prezydenta szybciej, niż zamierzał.
Awatar użytkownika
przemyslow
Posty: 16
Rejestracja: 11 mar 2016, 06:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: przemyslow »

Ja jeszcze nie grałem, ale tak samo jak gra interesuje mnie czy jedna z dwójek oznaczających liczbę graczy na pudełku jest celowo odwrócona, czy przez pomyłkę ;)
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1293
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 363 times
Been thanked: 216 times

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: ShapooBah »

Udało mi się zagrać też jako dziennikarze i mam mieszane uczucia. Może jest to spowodowane małą ilością ogranych partii, ale dziennikarze mają znacznie łatwiej. Nie muszą się gimnastykować jak Nixon, żeby powstrzymać jego warunki zwycięstwa, przy jednoczesnym wypełnianiu swoich warunków. Praktycznie bez większych problemów udało mi się wygrać przedstawicielami bruku.
I póki co ogólne ratio zwycięstw w naszym duecie jest na rzecz tej strony rozgrywki.
Awatar użytkownika
amandor
Posty: 54
Rejestracja: 16 lip 2015, 10:43
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: amandor »

ShapooBah pisze: 18 paź 2020, 21:52 Udało mi się zagrać też jako dziennikarze i mam mieszane uczucia. Może jest to spowodowane małą ilością ogranych partii, ale dziennikarze mają znacznie łatwiej. Nie muszą się gimnastykować jak Nixon, żeby powstrzymać jego warunki zwycięstwa, przy jednoczesnym wypełnianiu swoich warunków. Praktycznie bez większych problemów udało mi się wygrać przedstawicielami bruku.
I póki co ogólne ratio zwycięstw w naszym duecie jest na rzecz tej strony rozgrywki.
U nas póki co 2 razy Nixon górą i to o włos. Z tego co też czytałem, większość opinii jest nawet odwrotna od Twojej, że to Nixon ma łatwiej.
autopaga
Posty: 1433
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 95 times
Been thanked: 320 times

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: autopaga »

To jest problem gier mocno asymetrycznych. Może nie wpadliście na dobrą strategię grania Nixonem np. skupienie się na dwóch znacznikach białym i czerwonym.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Watergate (Matthias Cramer)

Post autor: mat_eyo »

ShapooBah pisze: 18 paź 2020, 21:52 Udało mi się zagrać też jako dziennikarze i mam mieszane uczucia. Może jest to spowodowane małą ilością ogranych partii, ale dziennikarze mają znacznie łatwiej. Nie muszą się gimnastykować jak Nixon, żeby powstrzymać jego warunki zwycięstwa, przy jednoczesnym wypełnianiu swoich warunków. Praktycznie bez większych problemów udało mi się wygrać przedstawicielami bruku.
I póki co ogólne ratio zwycięstw w naszym duecie jest na rzecz tej strony rozgrywki.
To fantastycznie! Wiele osób na bgg, w tym ja, ma wrażenie, że Nixonem jest dużo łatwiej wygrać. U mnie Nixon wygrywa jak dotąd 2/3 partii.
ODPOWIEDZ